Когато александрийските преводачи и библиотекари искали да избягат от досадното злободневие и религиозните спорове, които пречели на работата им, си играели на една твърде поучителна за любителите на истинската история игра. Вземали два текста по някаква тема за десет-двадесетгодишен период и се опитвали да си представят как и какво ще разбере един читател след хиляда години, ако от цялото писмено свидетелство за периода останат само тия текстове.
Още тогава те знаели, че при всичките опити за опазване като свидетелства за времето остават само някакви фрагменти; при това не е никак задължително това да са фрагментите от най-важното за съвременниците. Историята за тия хора, работещи предимно с книги, не е била нищо друго освен поредица от текстове, чиято единствена връзка са няколко повтарящи се имена, действия и страсти. Илюзията за непрекъснатост се осигурявала от наставящите се разкази, в които всеки двадесетгодишен период изглежда миг откъм хилядолетието. Затова и текстовете, напълно естествено, можели да се четат като един. Голяма част от текстовете за тия игри били с битово, развлекателно и дори сексуално съдържание; имало и много легенди и поверия, записвани както от съвсем неуки хора, така и от твърде учени, които често пъти не разбирали някои думи, но ги употребявали с безкрайна сериозност. Някои смятат, че цялата ни представа за история и култура на античността е следствие на такива игри. Още по-встрастени в играта библиотекари и преводачи пък сме на мнение, че плод на такива занимания са свещените книги на днешните религии, повечето философски системи и почти всички политически идеологии.
Както тогава, така
и днес подобни игри са полезни
дори само с това, че помагат да се успокоят неврозите, предизвикани от религиозните, политическите и историческите спорове на съвременността. С което човек може да погледне някак по-безстрастно на случващото се.
Както би се получило, ако изиграем тая игра с ей тия два текста. Бъдещите хора надали ще знаят, че единият е обобщение на статия, посветена според английското резюме на so-called Dimitrov's 'Child of September' Pioneer Organization as well as of the related ideological discourse; другият е пък част от вчерашен репортаж на vsekiden.com за най-масовото събитие тая седмица в София. Та ето ги текстовете; по правилата на играта нека ги четем като един.
"Корените на пионерската организация в България се проследяват от възникването на скаутската организация до пренасянето и на нова почва в социалистическите страни под формата на политическа организация за деца. Макар и да наследява традициите на скаутите, Димитровската пионерска организация получава по-различна задача от първообраза си. Тя социализира децата в идеологическата публична норма, превръщайки ги в равнопоставени на възрастните субекти. Това съдейства пионерите да бъдат мислени през призмата на бъдещото им осъществяване като комунисти, т.е. идентичността им винаги е трансцендента спрямо самите тях. С ерозията на идеологическата норма като фундамент на идеологическата публичност започва постепенно автономизиране на детето от идеологическите му функции и свързаното с него представяне чрез приписване на самостойно и самобитно светоусещане.
10-годишни момиченца с къси поли и тежък грим
пеят с пълно гърло поредния хит на Ивана
Случката е от снощи, а поводът е грандиозният концерт "20 години "Пайнер". Над 10 хиляди фенове на попфолка се събраха пред храм-паметника "Св. Александър Невски", за да отбележат юбилея на фирмата. Началото постави Галена с песента "Знам диагнозата", а след нея на сцената се качиха Глория, Ивана, Камелия, Преслава, Анелия и останалите звезди на димитровградската музикална компания. Само който не е ходил на подобен концерт, не знае какво да очаква, а то винаги е едно и също - оскъдно облечени певици, призиви "Хайде да ви видя ръчичките горе!" и поне два часа фолк музика. И този път най-скандално облечена бе Камелия. Полугола, тя буквално взриви публиката още при появата си, а екзалтираните тийнейджъри без свян й споделяха на глас мокрите си сънища с нейно участие."
Херменевтите и историците от 3010 г., които ще попаднат на тоя единен текст, с пълно право ще напишат горе-долу това. "Преди хиляда години децата в България били организирани от някой си Димитров от Димитровград в особен инициационен култ с две разклонения, за което говори разночетенето на името им - пионери и пайнери. Едните, пионерите, изповядвали мистична любов към бъдещото единение с общността и насила се правели на по-възрастни от това, което са. Пайнерите пък, които несъмнено били повече, се събирали с хиляди пред храмовете и славели жриците на Димитровия или димитровградския култ. Въпросните жрици със страстни движения показвали на децата начина, по който се постигат самобитни усещания. Така те ставали възрастни още по-рано, отколкото пионерите и разказвали сънищата си с участието на най-голата жрица на култа. Какво е станало с тоя култ, текстовете не съобщават. Според отломките на споменатия храм, разкрит при прокарването на третата линия на метрото в София, може обаче да се съди, че е продължил доста време - археолозите намират стъклени вместилища на течности, с които децата вероятно са се подмокряли, странни кутии с изображение на червен бик и лапа на бронзов лъв."
Разбира се, това е само хипотеза, но мога да се обзаложа, че след хиляда години никой няма да се спомня за заканите пред храмовете да нямало концерти за деца, които и бездруго трябва да са с придружители след 22.00.
Иначе това, което със сигурност ще остане и след хиляда години в някой текст, ще е следното твърде безинтересно събитие от седмицата. То също е свързано с книги и библиотеки, но поради сериозното внимание, което у нас обръщаме на простотии, остана напълно незабелязано. Човекът, заемащ може би най-старата щатна длъжност в света - префектът на Ватиканска апостолическа библиотека кардинал Рафаеле Фарина, стана почетен доктор на Софийския университет. Той изнесе лекция за Евсевий Кесарийски и Константин Велики.
Аулата беше полупразна, което позволяваше още по-добре да се види, че историята не е това, което съвременниците си мислят.
|
|