:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,383
Активни 430
Страници 5,948
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

България всъщност не търси талант

Никога не е имало такава безпардонност и незачитане на хората на изкуството, на тяхното мнение и бъдеще, твърди Румен Бояджиев от ФСБ
Снимка: Михаела Катеринска
Румен Бояджиев
Румен Бояджиев е съосновател на група ФСБ, която наскоро сложи точка на мълчанието си с нов албум. Написал е повече от 250 песни и аранжименти на над 600 парчета за известни български поп изпълнители. Автор е на театрална и филмова музика, на музиката към множество реклами, на опознавателните сигнали на програма "Хоризонт" на БНР (1997 г.) и "По света и у нас" на БНТ (1998 г.). Основател е на продуцентска къща "Контрапункти". Член е на Съюза на българските филмови дейци и на Съюза на българските композитори.





- Г-н Бояджиев, известен сте с това, че освен езика на музиката добре владеете и словесните експресии. Какво е чувството, откакто ФСБ подари онлайн албума си на своите почитатели?

- Като усещане бих могъл да оприлича това на емоционална лавина. Очаквахме нещо подобно, но лавината се оказа много по-мощна и възторгът до голяма степен ни остави без въздух. Слава Богу, не в смъртоносния смисъл. По принцип не можеш да създадеш музика, без да виждаш пред себе си конкретни човешки образи и съответно как реагират те на твоето послание. Както казват специалистите по реторика, когато искаш да си сигурен, че си задал правилен въпрос, първо трябва да предположиш неговия отговор. И тогава да попиташ, защото вече си сигурен в това, което питаш. ФСБ бяхме сигурни в това, което сме направили. Този албум е резултат от събираните двайсетина години опит и въздържание и ето че сега се яви като една нова комуникация между нас тримата с Константин Цеков, Иван Лечев и с хората.

- Но на вас като че не ви липсват толкова живите концерти и публиката, колкото на Иван Лечев?

- Така е, аз мога и без това. За мен тази тръпка е по-скоро ритуална, отколкото всекидневна необходимост. Искам да кажа също, че лавината, която се струпа върху ни, е толкова парадоксална, колкото съществуването на ФСБ въобще. Никога не съм си мислил, че ФСБ може да бъде обществен феномен, да обединява стотици хиляди хора. По някакъв необясним за мен начин явно докосваме чувствителни струни в душите. Хората усещат, че в това, което правим, няма измама, манипулация и най-вече няма крайна търговска посока. ФСБ никога не е било комерсиална структура, никога не сме се изкушавали да прибягваме до плейбек или да се правим на смешници пред хората.

- Договорихте ли с Пловдивската община датата на предстоящия ви концерт?

- Един от концертите ни в Пловдив ще бъде в Античния театър. Датата, за която говорим, е 1 септември 2011-а. Идеята е да свирим с Пловдивската филхармония, което е чудесно, понеже нашата музика носи класическото от рока и звучи универсално. Винаги сме мечтали за това усещане и такава възможност. За един музикант няма по-голямо предизвикателство от "вечния механизъм" - симфоничния оркестър. Това е допир до Космоса.

Преди концертите ни в НДК на 12 и 13 декември 2010 г. ще бъдем във Варна, Бургас и Пловдив с различна програма. Сега репетираме за нея, за да можем да изсвирим на живо песните от новия си албум.

- Ще продължите ли и в бъдеще да пишете аранжименти и да правите музика за филми както досега?

- Аранжименти едва ли, музика за филми - твърдо да. От десет години се занимавам с кино, и то не само с музика, а със специфичния за него звук. Партньорът ми Валентин Кирилов е много известен български звукорежисьор. Навремето той ми каза: "Ако искаш да направим нещо полезно за българското кино, нека помогнем на звука му." Става дума за специален триизмерен звук, знаете как е в кината: сложни формати, съраунд и т.н. Това си е едно звукозаписно предизвикателство. Едно че на мен винаги ми е било интересно, а и така си спестих някои доста неприятни ситуации през тия години.

- Какви например?

- Имам предвид пошлостта, чалгата... Невъзможно е да игнорираш онези, които се изявяват в сферата, в която и ти работиш. Докато аз успях да се спася от това да контактувам с такива хора и да се съхраня за каузата ФСБ. Същевременно мнозина музиканти се принудиха да направят сериозни компромиси, за да могат да си запазят професията. Одеве ме попитахте за аранжиментите. Търсенето на подобна дейност през тези години се превърна в клише от арабски, сръбски, гръцки и ориенталски интонации, с което човек с класическо образование едва ли би могъл да се примири. И немалко мои колеги се преориентираха, а други бяха обезверени и започнаха да се прехранват с различни професии.

- Кога разбрахте, че ФСБ няма да го бъде?

- През 2000 г. с ФСБ направихме юбилейно концертно турне, което съм запомнил като доста депресиращо - да видиш как някои от градовете ни са се обезличили, обезлюдили. На фона на тази картина последното нещо, от което имаха нужда хората, беше нашата музика. Мисля, че тъкмо тогава на всички ни стана ясно, че ФСБ няма да го бъде. Въпреки че прогресив рок от този тип, който ние създавахме, нямаше нито в България, нито в другите източноевропейски страни. Впрочем, когато ходехме в бившите СССР, ГДР, Чехословакия, в Унгария, Румъния винаги ставахме голяма атракция, защото и там нямаше подобни групи.

- А как стои въпросът с младите музиканти днес?

- Голям проблем. Младите са рожби на една нова ценностна система и с тях комуникацията е много трудна, бих казал, че въобще не съществува. Който твърди обратното, само демагогства и си прави политически пиар. Ако такова общуване се получи, това е постижение и е плод на доброволност и желание от двете страни, а това се случва рядко. Старата японска цивилизация твърди, че всяко следващо поколение е по-нискостоящо от предишното и затова комуникацията винаги е затруднена. Оттук идват отричането и омразата между генерациите.

- Навътре сте с проблемите на българското кино. За него или за българската музика провиждате по-добро бъдеще?

- Музиката и киното чисто икономически не могат да се сравняват, защото в България държавата предвижда бюджет за национално кино, а за национална музика такъв няма. Ето например нашият нов албум - след 20 години мълчание - не беше възприет като възможно събитие в българската култура. Нито една банка, фирма или институция по никакъв начин не направи нищо по същество, например да спонсорира част от проекта. Оттук нататък какво остава - само хора, които са готови да помагат безвъзмездно.

Изпитвам изключително вътрешно омерзение към това, което се случва с културата в България. Никога не е имало такава безпардонност и незачитане на хората на изкуството, на тяхното значение, мнение, позиция и бъдеще.

- Отговорността само на Министерството на културата ли е?

- Не. На цялата държава. Ако искаме да запазим българския език и българската култура изобщо, защото предвиждам много лошо бъдеще за тях, ако искаме да съхраним идентичността си в Европа и света, трябва да решим някои неотложни въпроси. Иначе ще се претопим от нация в население на една 1300-годишна територия.

- Кои са тези неотложни въпроси?

- Има няколко теми, които не се обсъждат диалогично: меценатството, препоръчителната квота за българска музика в радио и телевизионните програми и актуализирането на Закона за авторско право.

Първо, държавата не създава никакви данъчни облекчения за тези, които биха искали да ни субсидират. Ама нямало механизъм и това щяло да се превърне в схема. Ами тогава в схема е и енергото, и парното, и бензинът. Значи всичко трябва да спрем, понеже ни излиза скъпо! Това е абсурд.

Второ, да се въведат драконовски мерки за запазването на езика. Най-малко, това са препоръчителните квоти за българска музика във всички радиостанции и телевизии. В най-развитите демокрации хората пеят на собствения си език. Вижте по стадионите на цяла Европа на какъв език пеят Ерос Рамацоти, Рамщайн, Лара Фабиан.

- И третата стъпка коя е?

- Да се актуализира Законът за авторското право и да се приведе към европейската му ефективност. Това са трите прости мерки, с които има шанс да се закрепи музиката на български в България.

- Според вас тв формати като "България търси талант" и "Мюзик айдъл" могат ли наистина да откриват таланти?

- Едва ли. Тези предавания са купени по образец и не могат да дадат реално работещи резултати за България. Всъщност, откакто държавата абдикира от самодейността, отвори ниша за подобни формати и се получиха жестоки драми. Навсякъде самодейността е много важна. Държавата не би трябвало да я загърбва, защото се създава голям хаос. Цялата самодейност, за която вече няма организиран подиум, се излива в професионалния сектор. Когато сцената е една и за самодейността няма алтернативна, всички си казват: "Ами къде да отидем другаде". И така, едни хора учат от деца и стигат до Музикалната, Художествената академия или НАТФИЗ, а други - просто се явяват на "Мюзик айдъл". Жалкото е, че надеждите и на едните, и на другите не се оправдават. Защото всъщност България не търси талант!
43
5170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
02 Юли 2010 19:47
Ами не го търси, я.
Ако го търсеше, нямаше да сме чували за безумие от типа Формация "Студио Балкантон"...
02 Юли 2010 20:09
ФСБ - легенди!
Натиснете тук
02 Юли 2010 20:47
ФСБ са класа !
Браво Румене, Коце и компания .
Истински музиканти ! "Високо, високо, ......"
02 Юли 2010 20:53

И повече творческо вдъхновение за парчета като старите им шедьоври.
Магията е в божествения промисъл, наречен мелодия.
02 Юли 2010 21:16
Уникален човек, уникален талант, уникален патриот, уникален в позициите си......
Моите почитания за Румен Бояджиев
02 Юли 2010 21:42
ФСБ трие срама от челото
кубиците силиконови цици
туморите на чалга теглото.
Ражда спомен славен в дни на позор
със звуци нови в тъмний кръгозор.
02 Юли 2010 21:56
Не знам, може би ще прозвучи твърде силно, но според мен ФСБ са дори световно явление.
Ако бяха успели да привлекат за вокал и Георги Станчев, щяха да се доближат дори до YES, кой знае...
Във всеки случай,
02 Юли 2010 22:21

ФСБ - Философия Съвършенство Божествено звучене.


*********************
/Моля, ако някой от съфорумците знае нещо за българската група "Ер малък" да го сподели в някоя от музикалните теми./
02 Юли 2010 22:27
За музиката, за пионерството, за протеста, за великодушието, за оставената история
02 Юли 2010 22:27
ГДБОП няма ли да се намеси?
Като го подаряват, лишават държавата от ДДС!
.
А освен това България никога не е търсила талант и в ни една област - независимо дали е музика, производство или животновъдство. Никога не са се търсили точните хора, и затова точните хора си заминаха зад граница. Сега и да търси, а няма, ще намери под вола теле.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
02 Юли 2010 23:45
kaily, само така ще е, ще знаеш! Явно тия са в заговор със Замундата, Читанката и всички други, преследвани от Я.К.
02 Юли 2010 23:58
Поздрав за ФСБ!

Скоро подобна музика няма да има кой да напише!
03 Юли 2010 00:11
Обичта ни към ФСБ може би се дължи най много на факта, че по онова време просто нямахме никаква друга алтернатива.Разбира се това не умаловажава факта , че за времето си ФСБ бяха едни много добри музиканти.Аз също много обичам тяхната музика, но колкото повече ги слушам, толкова повече се уверявам че те са просто едно добро копие на тези от които са се учили, и взаимствали(да не казвам копирали) - хармония, мелодика, използвайки и цели пасажи и рифове от творчеството им. Куинси Джоунс, Дейвид Пеич и Боби Кейбъл, Патрик Морац, Рей Шулман, Маурис Уайт и т.н. една малка част от тези , които ако небяха нямаше да има и ФСБ.Но на мен лично винаги са ми харесвали повече техните кавъри отколкото "автроските " им композиции, и просто е доста смешно ако си слушал Тото(първият им албум най вече), Джентъл Джаинт((Дъ мисинг Пиис или Джаинт фор ъ Дей)Ърт Уинд Фаиър каквото и да е, Куинси Джоунс(Дъ Дюд), Патрик Морац(Аут ин дъ Сън), Ян Хаммер(Дъ фърст 7 дейс) и т.н.
да си пуснеш и наслаждаваш на "авторските"копия на ФСБ.ФСБ обаче са майстори , добрите копия са също толкова ценни както и оригиналите, така е било и с Караваджо, и Леонардо и Рембранд и Дали , и Майз, и Джако(Пасториус)и Биитълс и..и..и...Интелигенти и приятни музиканти около които витае легенда и разочарование.Последният им албум най добре илюстрира това-в него освен красивата обложка, напомняща на Белият Албум и хубавата книжка с текстове -нищо ново, нищо добро или запомящо се...За 20 лева диска би трябвало да има поне нещо хубаво ....Успех господин Бояджиев-джуниор.
03 Юли 2010 00:15
"Изпитвам изключително вътрешно омерзение към това, което се случва с културата в България"


И си съвсем прав, Румене ! Когато всичко е от силикон, културата и образованието в това число, нищо добро не чака нацията. А за създането от теб и групата - най-искрено БЛАГОДАРЯ ! Дори тук на Марс не сме я забравили, и ако решите да дойдете с концерт един ден - добре дошли, залата ще бъде пълна (с малки зелени човечета !).
03 Юли 2010 00:34
Румен Бояджиев
Единственото което може да се добави е, че по тяхно време имаше водопад от самобитни музиканти и музика, раздаващи се изцяло на „феновете”, както по света, така и у нас. Сега чалгарците са навсякъде и се раздават единствено на джобИте си и с нищо друго не могат да се похвялят.
*
Marse, внимавай чалга бТВ-то да не ви атакуват и одрънкат с „Марс търси таланти”..
03 Юли 2010 00:57
Ганю,



"Споко"- имаме специален филтър в орбита около Марс (електромагнитен, на честота, при която силиконовите цици просто се взривяват), така че - "нема страшно" !
03 Юли 2010 02:01
силиконовите емулсии са с относителна магнитна проницаемост 1.. Марсе професоро ти по физика сега зеленее да знайш..

ФСБ рулират .. прог рок форева мен.

Браво за позицията, браво за постигнатото в професионално отношение.
03 Юли 2010 07:39
Първо ми сви запалката - истинско Зипо, а след това и онази мелодия по която Валя нагласи думичките.После се подписа отдолу и нарадо взе да припява: Днес ще се срещнем... Жив и здрав и дръж на аранжимента! Там е истината за БГ музиканта
03 Юли 2010 07:55
"Арабски, сръбски, гръцки, ориенталски интонации"? Знае ли се, каква е била музиката в Римската империя, по специално във Византия, която безспорно е била доминиращия културен еталон. Да не би именно тя да е обединяващия фактор? Подсъзнателно.
03 Юли 2010 08:05
Интелигентно мнение...
---------
Блогът на Генек


03 Юли 2010 09:37

Цялата самодейност, за която вече няма организиран подиум, се излива в професионалния сектор.



Абсолютно вярно, за съжаление! И по радиото, и по телевизията се вихрят все едни и същи селски самодейци.
После ревем, що били такива децата... Каквито ни ги възпитават чалгата, бездарието и Слави Трифонов, такива ще са.
03 Юли 2010 14:37
г-н Румене, т'ва дето прикааш са глупости, ни е верну, ний требе да приличами на мириканцити ! Сичката държава на честнити бизнизмени а културата да са остай на културистите. Ни мой държавата да помага на таквизи търтеи кът теби, кът ни моити да напалнити чалга клубъ начи сти нинужни Нивидимата ръка на пазаря ши нъ упрай нас, ако ни верваш питай Адам Смит, той човека писал чалга, ама за "икономисти", мноу и хитар
03 Юли 2010 15:14
Изпитвам изключително вътрешно омерзение към това, което се нарича култура в България
03 Юли 2010 17:27
Харесвах и все още харесвам ФСБ, както и други групи, които към днешна дата произвеждат претоплени спомени.
Претоплени, но спомени - ходех на концерти, събирах автографи и т. н.
Но, не харесвам днешното спамене в музиката.
Или копиране на безвкусен сръбски или гръцки турбо фолк или опошляване на добри парчета с произход от тези две държави.....или неопределируеми претенциозни напъни, отговарящи на манталитета на старлетките. Трагедия!
Натиснете тук

Редактирано от - Асол на 03/7/2010 г/ 17:42:20

03 Юли 2010 19:54
Изпитвам изключително вътрешно омерзение към това, което се случва с културата в България. Никога не е имало такава безпардонност и незачитане на хората на изкуството, на тяхното значение, мнение, позиция и бъдеще.

- Отговорността само на Министерството на културата ли е?

- Не. На цялата държава.

*
Ами нали за това пяхте преди 20 г, г-н Бояджиев. Държавата да ви остави намира, да не ви се бърка, всеки сам да се оправя, невидимата ръка на пазара ще сложи всичко в ред. Ето го редът - чалга и простотия. Културните дейци бяхта най-гласовитите в подгъзуването на простаци като ЖЖ и сие банаджийски простаци, за които най-големият проблем беше да унищожат българската индустрия. Вие как искате - да е унищожено селското стопанство, да няма един свестен завод, а държавата да подпомага културата. Няма как да стане, и да иска няма пари. Защото пари се изкарват като човек си размърда мозъка, а не с пиянски кючеци. Не законите са виновни, няма лидери на съзиданието в България, там е проблемът.
*
Иначе моите уважения към Вас и ФСБ като музиканти.

----------------------------------------- ---------
България - мързеливият човек на Европа.
03 Юли 2010 20:28
Културните дейци бяхта най-гласовитите в подгъзуването на простаци като ЖЖ и сие банаджийски простаци, за които най-големият проблем беше да унищожат българската индустрия. Вие как искате - да е унищожено селското стопанство, да няма един свестен завод, а държавата да подпомага културата. Няма как да стане, и да иска няма пари. Защото пари се изкарват като човек си размърда мозъка, а не с пиянски кючеци. Не законите са виновни, няма лидери на съзиданието в България, там е проблемът.((

Идея си нямам дали си живял в България по това време. Просто тези хора тогава се накачиха по погрешка на каруцата на такива като тебе...иронията е, че към днешна дата, точно такива като теб ги обвиняват...това да им е за урок.

Не знам дали точно ти си получил урок, но времето е на всички. В твоя случаай най-вероятно ще ти разрешат да продаваш сандвичи, докато местната група те залива с фалшив патриотизъм, към който ти се налага да привикнеш.
04 Юли 2010 01:33
Има основание Булгериънът в УСА. Голяма част от музикантите се бях включили в пропагандаторските екипи, а сега реват.
Прав е и за това, че най-напред трябва да се застроят отново заводите и да се оправи земеделието, а след това естрадната музика.
Старите естрадни изпълнители трябва да разберат, че онова, което са го имали, никога няма да се върне отново.
04 Юли 2010 06:14
Всички културни дейци трябва да ги пратят да живеят в някое убито българско село (каквито са повечето) за година-две, ама да се изхранват само, каквото си изкарат там.
04 Юли 2010 06:51
И всички инжинерини също! Да им сменят крушките кога изгорят...
04 Юли 2010 08:21
Ивчо, ти вместо да се смееш, стягай караванката, и нагоре, нагоре при инжинерите у Шикаго, щот скоро ще те налази катрана.
*
И тук има нужда от аутоматик кар вош.
04 Юли 2010 11:02
Защо пък трябва да се търсят таланти? В коя епоха са се търсили таланти - освен при социализма. Талантът се изявява в определено време, на определено място, за определено общество, дори ако то се състои от трима души.
Не става дума за продуциране на определени модели - Суит, Сузи Куатро, Смоуки, Спайс Гърлс и пр. подобни, нито път за гениалната Джоан Ролингс и близо метър широчина на магическите й романи за Потърчо...
Истинска култура пак ще има, няма да се роди днес, нито в копринени дантели...
04 Юли 2010 11:32
Вярно е, че мнозина музиканти пяха в подкрепа на (с извинение) "синята идея" но колцина от тях за знаели какво ни готвят И.Костов и сие? Дълбоко нечестно е да обвиняваме музикантите за разрухата в България. Ние имаме невероятни таланти и те могат много да помогнат при оздравяването на обществото ни, защото всичко от там тръгва. Трябва да търсим нови, млади и най-важното ИСТИНСКИ таланти. Смисъла на изкуството е да прави хората по-добри, любовта към ближния е корена на истинското вдъхновение. Всичко друго е стемеж към корист.
Духът води плътта. Поклон към Румен Бояджиев и всички Българи - истински патриоти. Не се чувствайте сами, има много като вас. Да живее Православна България !
04 Юли 2010 12:02
Некой представя ли си Роджър Уотърс например да клекне пред некой весник
и да почне да обяснява, че е велик
и да риве за държавна копаня и спонсори.
Браян Джонсън на 63 години събра 63 000 души на стадиона и
изкъртиха мифките и фаянса до Лъвов мост, Хладилника и Подуене включително.
Поиска ми 80 лева и му ги дадох с ГОЛЕМ КЕФ!
Публика има!
Следователно...
04 Юли 2010 12:04
Пичове,
ако не бяха ФСБ и Щурците, Жоро Минчев, Емил, Лили - то нямаше да има не само спомени от прекрасна музика, но и база , на която да отмерим убийствените силиконови ноти, които чалгират обществото.
ФСБ/ Румене , действайте, намерете начин било със sms или по друг път , да подкрепим със скромни суми организацията на концертите ви. Сигурен съм, че хиляди хора ще ви подкрепим .
"Високо, високо, високо..."
04 Юли 2010 14:07
Страйки, ФСБ не падат по-долу от много от бандите идоли в музиката. Обаче са българи и пеят на български - тоест в периферна държавица с нула влияние върху световните културни и всякакви процеси. Ако се бяха родили някъде по на запад, със сигурност щяха да са известни. И достатъчно богати. А Румен не реве за държавна подкрепа, а констатира тоталния културен упадък. Което си е живата истина.
04 Юли 2010 14:15
намерете начин било със sms или по друг път , да подкрепим със скромни суми организацията на концертите ви.
Начинът е известен - концерт се подкрепя с купуване на билет! Или евентуално след това, ако излезе на ДВД, с купуване на диска.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
04 Юли 2010 14:33
За всеки влак си има пътници

Когато чета такива намусени четива относно култура, стойности, ценности и елитаристична естетика неминуемо започвам да правя сравнения с наличието на подобни проблеми в паралелни общества и да забелязвам, че в България мнозина имат изключително изкривени представи за базични потребности и реалности.
Някак си тъжно е да се наблюдава как хора със субстанция, ( по всяка вероятност) подсъзнателно настройват една прослойка от населението срещу друга, на база естетически потребности, като поставят себе си (‌ елитаристите) срещу другите (‌ плебеите) и едва ли не желаят унищожението на цели музикални жанрове, само заради това, че лично на тях тази музика не им харесва.
Другари и другарки, над 20 години минаха от времената когато вождовете на пролетарията имаха монопол над това какви да бъдат естетическите потребности на народонаселението. Те фаворитизираха дадени жанрове и забраняваха други. Те създаваха комисии за категоризиране на музиканти и на базата на тези категории те получаваха съотвестствуващо заплащане. Ти може да свириш като Паганини или като Джими Хендрикс, но ако си четвърта временна, получаваш толкова лева и толкова стотинки- точка. Може да си "пълно дърво", което само може да свири по ноти и то само даден род музика (‌ да речем "Кънки-валс", "Чардаш Монти" или "Мъртви листа", но да имаш категория солист-водач и да взимаш почти двойно по-голямо заплащане на база КАТЕГОРИЗИРАНЕ. Всички оркестри трябваше да изпълняват репертоар базиран на една формула: 70% български автори, 20%‌ съветски и 10%-други. Това е. Ако ти харесва. На края на всеки месец ръководителят на всеки оркестър трябваше да представя списък на месечния репертоар на базата на който се отчисляваха пари за агенция "Авторско право". Списъците които аз съм виждал и онези които аз съм правил нямаха абсолютно нищо общо с реалността и бяха правени само за парлама. Забраняваше се, пропагандата на всякаква друга освен официозната музика. По радиото и телевизията се пускаше само "дезинфекцирана" музика (‌ освен, разбира се, на Великден ) и ти можеше да чуеш в разстояние на два - три часа музикален букет включващ произведения на Салавьов Седой, Има Сумак, Суингл Сингерс, Панчо Владигеров, Гюрга Пенджурова и Робертино Лорети. Попарата беше пълна. Нищо лошо, разбира се, не намирам в наличието на разнообразие, но сравнете тези коктейли на музикална ракия смесена с музикален коняк с профилираността на радиопредаванията днес. Има си станции за всеки вкус и ако ти се слуша ФСБ, врътваш тази станция, ако ти се слуша Азис - онази, а пък ако ти се слуша Онегер...е мисля че трябва да си слушаш диска в колата, тъй като за неговия влак няма достатъчно пътници и не е комерсиално изгодно да се пускат произведения отблъскващи слушателите.
ФСБ, в интерес на истината произведоха и продължават да произвеждат произведения в свой уникален стил, който намира доста широк диапазон от слушатели. Разбира се, те бяха на времето едно от малкото изключения на уникалност в родните музикални среди и правеха музика с различен от "главния поток" привкус. Както знаем, обаче те бяха монополизирали студиото на "Балкантон" и имаха неограничен достъп до студия, инструментариум и най-вече студийно време за да осъществят своите визии. ‌ Неща за което стотиците други музиканти мечтаеха, те го имаха на тепсия. Положителното е, че освен да реализират своето творчество, те бяха и изпълнители на инструменталната част барем на 50% от творбите на българската естрада (в качеството си на "придворни музиканти"...самото им име е Формация‌ Студио "Балкантон" нали?‌ ‌
Предполагам, че горчивината на Румен в момента е именно поради този факт. От главен ФАКТОР‌ в българската звукозаписна индустрия да се превърнеш в редови изпълнител е доста голямо понижаване и предполагам, че от там е и тази ненавист към другите хорица изкарващи прехраната си с изпълнение на далеч по-скромни от естетична гледна точка творби.
Румене, музиката е онова изкуство което позволява на твореца да създава аурални склуптори на базата на своите умения, чувства и настроения. Негово Величество Непредубения Слушател избира онова което желае да слуша и да възприема като красиво. Това не може да бъде наложено с декрети, заповеди или постановления. ТОЙ‌ САМ‌ СИ‌ ИЗБИРА‌ КАКВО‌ ДА СЛУША! За едни това е Щокхаузен, за друг- Албен Берг за трети- Дзапа, четвърти ще слуша Дио, пети - Армстронг, а шести - Амет. Десетки, ако не и стотици хиляди изпълнители и милиарди слушатели. Едните творят това което им се твори, а другите пък си слушат онова което им се слуша. Естественни процеси, неподлежащи на регулация.
Най-натуралното отношение би било хората занимаващи се с музика, независимо каква, да уважават своите колеги, дори и да не одобряват тяхната естетична платформа. Всеки има правото както да твори онова което му идва од сърце, така и всеки да слуша онова което той смята за красиво и въздействуващо.
Ето виж, тук на Североамериканския континент аз никога не съм забелязвал такъв род дискриминация от страна на един бранш спрямо друга.
Ето да речем, погледни "Кросроудс" -на фестивалите организирани от Ерик Клептън можеш да видиш както рок звезди от калибъра на Джеф Бек, така и джазови светила като Джон МакЛъфлин, блуз легенди като Б.Б.Кинг, кънтри артисти като Винц Гил и т.н.т. Никой не нарича никой с унизителни имена, никой не пренебрегва естетиката на другите.
Толерантността е нещо което е задължително в нащите среди. Дали някой ще е втора виола в оперетата, дали ще е кларинетист на свадба, дали е елитарен джаз музикант или силиконово обогатена красавица - няма никакво значение. След като доставя радост някому със своето творчество, то само трябва да му се възхищаваме и да не се опитваме да го ритаме по кокалчетата само защото не е от нашата "кохорта".
Пожелавам на всички хора занимаващи се с музика в България много нови творчески успехи и добронамереност в общуването с колегите си.

04 Юли 2010 14:49
Грациане, благодарско за политпросветата! Личи си, че по онова време си правил разни списъци.
04 Юли 2010 17:09
Грацияне
04 Юли 2010 17:31
"Некой представя ли си Роджър Уотърс например да клекне пред некой весник
и да почне да обяснява, че е велик и да риве за държавна копаня и спонсори".



Орльо,


А ти представяш ли си Роджър Уотърс, творящ в условията на "развитото соц.-общество" под мъдрото ръководство на Тато и постановките на не знам кой си конгрес на Партията, и какво би могъл на направи ? Аз лично - не ! Не може да се сравнява феноменът Флойд и ФСБ по никакъб друг параметър, освен по талант, а това и двамата го имат !
04 Юли 2010 17:58
Феноменът ФСБ изобщо неможе да бъде сраняван с никакаъв друг Феномен по простата причина , че Феномен ФСБ просто няма.Има едни добри за онова време Бг-стандарти музиканти и нищо повече, а ако Феномен в БГ има то това е Бг публика.Ако бяха някаква "Западна група", може би нямаше да направят и това което са направили сега, затова ФСБ трябва да са доволни от постигнатото макар и никога да не са били от калибъра на други оркестри от онова време от т.н."Соц.лагера"- Омега, Локомотив GT, Брекаут, Тайм, Сити и т.н. и никога немогат и да се вместят в категория от Прогресивното направление в рок музиката, колкото и да ни се иска-освен ако няма някакъв нов техен стил за който поне аз незнам ...Източно Балкански Нео Реалистичен Eлектронен Фюжън примерно .Но Може би кой знае..и а дано.
04 Юли 2010 21:21
Феноменът ФСБ изобщо неможе да бъде сраняван с никакаъв друг Феномен по простата причина , че Феномен ФСБ просто няма.


От гледна точка на хората с глави-тоалетни чинии, нещата стоят именно така
04 Юли 2010 21:29
Некой представя ли си Роджър Уотърс например да клекне пред некой весник и да почне да обяснява, че е велик и да риве за държавна копаня и спонсори.

Няколко утичнения:
1. РБ не "обяснява", че е велик. Такива неща обичат да обясняват невеликите.
2. РБ не риве за държавна копаня - изкарва достатъчно, за да е напълно независим от нея. Проблемът, който той констатира, е пълното отсъствие на ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА в областта на националната кулура. А тя не се изчерпва само с успели хора, като него - трябва да се мисли и за младите, за тенденциите, за последиците от тях......
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД