Министерството на финансите най-накрая обяви официално, че голямата част от парите, с които държавата осигурява за здраве над 4 млн. души, са виртуални. Това е видно от стенограмата от заседанието на кабинета в сряда. На него МС приема отчета на бюджета на здравната каса за 2009 г. От него се вижда, че приходите на касата са били 2.208 млрд. лв., а разходите - 1.752 млрд. лв., и така според здравния министър Анна-Мария Борисова излиза, че има излишък от 445 млн. лв. Приходите обаче са с 11% по-ниски от заложеното.
На въпроса на премиера Бойко Борисов къде е излишъкът, Борисова отговаря, че не знае, затова се включва зам. финансовият министър и шеф на надзора на касата Владислав Горанов. Той казва, че парите са във фискалния резерв и обяснява, че от 1999 г. досега на държавата й се е наложило да осигурява все повече и повече граждани, които не могат да внасят сами - деца, пенсионери, социално слаби. "Държавата през данъци прави едни огромни трансфери към бюджета на НЗОК, които в рамките на общия баланс не може да си позволи да разреши на касата да похарчи", казва Горанов.
Зам.-министърът допълва, че вноските на работещите и самоосигуряващите се са 60% от всички постъпления в касата, а останалото се плаща на книга от държавата. "Оттам идват излишъците, тъй като не можем да си позволим да похарчим всички пари, които наливаме в касата, а бюджетираме с излишък, който всъщност не е реален излишък за бюджета, защото не са постъпили от вноски. Това е излишък, който ние от един данък местим от една сметка в друга на практика", обяснява Горанов. Така става ясно и защо тази година в бюджета на касата пише, че държавата ще плати 940 млн. лв. за вноски, но от тях здравната каса ще похарчи само 290 млн. лв., а останалите са излишък и отиват във фискалния резерв.
Че то и по времето на Бай Тошо беше тъй!
ДОД се местеше "от единия джоб в другия", в зависимост от ОЦУ(Особено Ценните Указания) на Партията..