Комисията за финансов надзор (КФН), която контролира всички застрахователи, частните пенсионни и здравни фондове и капиталовия пазар, внезапно се оказа с двойно по-голям бюджет за т.г. Подаръкът бе гласуван от депутатите от финансовата комисия, които приеха актуализацията на бюджета 2010 г. Така КФН е единственото ведомство, което получава повече пари след поправката на бюджета.
През есента на 2009 г., далеч преди да се заговори за съкращаване на държавните разходи, същите депутати намалиха двойно бюджета на комисията. Тогава бившето й ръководство, поставено от тройната коалиция, бе принудено да направи сериозни съкращения на разходите със закриване на колцентъра си и уволнение за 20% от персонала. Въпреки това бе обвинено в бездействие и това наложи подмяната му. По предложение на съпредседателя на "Синята коалиция" Иван Костов парламентът дори не прие отчета на институцията за 2008 г. Впоследствие депутатите намалиха членовете на органа от 7 на 5 и орязаха бюджета му за 2010 г. от 12 млн. на 6.5 млн. лв. Още тогава от КФН предупредиха, че това е несъразмерно на фона на орязването на парите на останалите ведомства.
В крайна сметка парламентът предсрочно прекрати мандата на шефовете, а начело на КФН бе сложен депутатът от ГЕРБ Стоян Мавродиев. Рокадата стана след промяна в Закона за КФН, внесена от самия Мавродиев.
Изненадващо броени дни след избирането му мнозинството реши да вдигне с 45% бюджета на комисията - от 6.5 млн. на 9.4 млн. лв. Предложението бе внесено от Делян Добрев и Димитър Главчев и подкрепено от мнозинството при второто четене на актуализацията. Промяната означава, че ако през първата половина от годината ведомството е разполагало с около 3 млн. лв., то от юли до декември ще има два пъти повече.
"Мотивите ми за предложението са, че гласуваният бюджет на КФН бе намален с 47%, което е доста повече в сравнение с парите за останалите ведомства, и комисията не може да изпълнява функциите си", обясни пред "Сега" Добрев. На въпрос дали не са били наясно с това още когато КФН е алармирала, Добрев уточни, че такова е било виждането. "Тогава не сме имали поглед върху комисията, пък и Министерството на финансите беше предложило този бюджет", допълни Добрев.
--------ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ
Съставът на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) също бе намален от седем на петима души. Това решиха депутатите, приемайки промените в Закона за защита на конкуренцията. Освен това мандатите им стават еднакви - петгодишни. Сега председателят й има 6-годишен мандат, а избраният още по времето на кабинета "Сакскобургготски" Петко Николов кара втория си мандат. С промяната КЗК става поредната комисия, която ГЕРБ сменя по законодателен път. Това вече се случи с КРС и предстои да стане с ДКЕВР.
А досега КАКВО СА СВЪРШИЛИ?
----------------
Блогът на Генек