Тази седмица изтича срокът, в който работодателите могат да платят натрупани неизползвани отпуски на служителите си. Срокът е записан в изменения миналата година Кодекс на труда. След тази дата полагаемата се годишна почивка не може да се плаща, а само да се ползва, освен при уволнение. 20 работни дни платен годишен отпуск се падат на всеки работещ със стаж минимум 8 месеца и още 5 дни за ненормиран работен ден, гласи променения трудов кодекс. В него е записано, че платените почивни трябва да се вземат до края на календарната година, за която се отнасят, но има и текстове, които предвиждат ползване и през следващите години, та чак до прекратяване на трудовия договор с работодателя, т.е. отпуски не се губят.
Съгласно новия кодекс до края на този месец изтича и срокът на старите колективните трудови договори, подписани преди април 2001 г. По данни на синдикатите са преподписани само 1/3 от тези договори или около 2 000. До 31 март миналата година са били подписани 6 000 колективни споразумения между работници и работодатели. Останалите 4000 непредпосписани стават невалидни от следващата седмица. Новите колективни договори ще важат само за 1 година, освен ако не е записан друг срок, но не повече от 2 г.
До края на март земеделските производители пък могат да платят накуп осигуровките си за миналата година без лихва, напомниха от Националния осигурителен институт. От тази година, с промените в осигурителния кодекс, е предвидено и друго облекчение за хората, които се издържат единствено от земеделие - те ще плащат за месеците на предходната година по 25% от минималния месечен размер на осигурителния доход. Този доход в момента е 85 лв. Така на месец се падат по 21,25 лв. вноска. Преди фермерите плащаха по половин минимална работна заплата на месец. Облекченията са, за да могат земеделските производители, които са с много ниски доходи, въобще да се осигуряват, обясниха от НОИ. В противен случай те не могат да съберат стаж за пенсиониране, напомниха оттам.
|
|