:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,110
Активни 413
Страници 19,040
За един ден 1,302,066

Една година ГЕРБ, една година езикови реформи

Ивайло Атанасов
По повод на годишнината от възкачването на управляващата партия обобщенията за постигнатото досега ще бъдат далеч по-малко, отколкото бяха след първото шестмесечие. Това е факт, защото през януари все още можехме да изтъкнем изключителните преимущества на новата власт. Еврокомисарят Оли Рен още не беше разбил мита за безпрецедентната европодкрепа към правителството, безработицата само временно растеше, а икономическата криза свършваше през юни. Депутатите и министрите от ГЕРБ бяха благородни хора, а малките изключения само потвърждаваха правилото. Токът щеше да пада, защото бяхме енергийният тигър на Балканите. Реформите щяха да се правят в началото на мандата и се ползваха с широка обществена подкрепа.

Вдовишките надбавки също идваха през юни, а за орязване на социалните плащания и отпуските дума не можеше да става. Силовите министерства громяха контрабандата и организираната престъпност, а не преследваха библиотекари. Закриването на болници беше висш хуманен акт. Театрите и оперите още бяха културни институции, а не глоба за народа, както премиерът обясни в Стара Загора.



Днес не можем да кажем толкова много позитивни неща,



което е един добър повод да се заемем с други по-важни въпроси, със светлото бъдеще, най-вече. Вместо да задълбаваме в дупката на бюджета, трябва да бръкнем в излишъците от оптимизъм, които само финансовият министър ползва досега. Ненужно е да се нападат добронамерените власти - когато са изправени пред трудности, трябва да сме солидарни с тях, защото именно ние сме позволили държавата да се ограбва в продължение на десетилетия - особено студентите и младите майки, както лично премиерът им обясни.

Но въпреки изключително добрите перспективи, остават някои централни проблеми, върху които трябва да се концентрира общественият дискурс - вувузелите, бурките, колко точно да поскъпне топлата вода, импийчмънта, колко по-зле са гърците и понякога дори тече сериозен дебат дали най-евтината възможна енергия е икономически изгодна.

Улисани в предварително обречено измерване на медийната свобода, пропуснахме решаването на някои наглед технически въпроси, но от съдбоносно значение за поколенията, които могат да останат лишени от цялостно схващане на действителността,



ако не бъдат запознати с последните нововъведения



Филолозите, например, както всички други учени, покосени от съкратените бюджети на университети и академии, се оказаха неспособни да реагират на променените реалии в езика, наложени персонално от премиера. Тъй като науката на бъдещето няма да е обществена необходимост, а прехрана за разни експерти, целящи да оправдават състоянието на нещата, независимо от безсмислеността му и да катализират деградацията на социалното съзнание, да се заемем по-скоро да попълним лингвистичните празноти.

След като открито бяха издадени редица разпореждания и забрани за министерското говорене, време е те да бъдат отразени и в публичната реч. Ето примерно спрежение на глагола "съм", подходящо за всякакви родни премиери:

Винаги първо лице, единствено възможно число - аз съм премиер.

Второ лице, единствено число - ти си, докато гласуваш правилно.

Трето лице, единствено число - той, тя, то е, защото следва повелята на партията и си трае. Ползва се за даване на добродетелен пример и за назидание на опозицията.

Първо лице, множествено (всъщност единствено) число - ние сме, при положение че не се разчуе и не стане скандал. В противен случай отричам(е) дори очевидното. Обвиняваме другите.

Досадно второ лице, само временно множествено число - вие сте, но единствено докато си траете за нас или намерим начин да се отървем от вас.

Трето лице, множествено число - само теоретичен конструкт на езика без аналог в материалния свят. Употребява се широко, тъй като е изключително удобен за призоваване на свръхестествени, почти митични сили като "мнозинството от хората, които седят зад премиера" или "световните лидери, подкрепящи правителството".

Миналото време е излязло от употреба, тъй като в самата си природа е архаично. Известно е, че истинската история се пише на всеки четири години. Познаването на състоянието и събитията отпреди изборите създава вредно историческо съзнание, което е предпоставка за излишни социални безпокойства сред избирателите. Единствено полезно приложение за миналото е систематичното му охулване, което кара и най-трагичното сега да изглежда пълно с възможности.

Частицата "ще" е забранена лично от премиера. Тя предизвиква у хората илюзорни надежди, които са приемливи само преди избори, а след тях могат да доведат до фрустрация сред електората и бъдещо неправилно гласуване.

Новоговорът на премиера, освен че подчертава изключителната му екзистенция, е и далеч по-актуален, що се отнася до променените напоследък потребности за точно описване на методите на властта. Очаква се мнозинството от интелектуалците да подкрепят ентусиазирано всички нововъведения - безспорна еманация на просветения ни век.
Снимка: Михаела Катеринска
------------
61
5206
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
09 Юли 2010 19:36
Хитро!
П.П. Лилиола, тоя критикува властта!
-------------------
Блогът на Генек

09 Юли 2010 20:35
Забравил е да спомене също, че премиерът говори като шоп - ще ходиме, ще работиме, ще платиме и т.н.
09 Юли 2010 20:42
Ейп, допи ми се биричка...
09 Юли 2010 21:05
сега трябва и една статия за свободата е робство
09 Юли 2010 22:05
поздравления, колега!
Бих могла да прибавя към този лингвистичен опус и зашеметяващата честота на употреба на минало неопределеното време - т.нар. перфект, употребяващ се за нещо, което е станало преди момента на говоренето, с резултат, проявяващ се в същия този момент (пример от граматиките - 'те са заключили вратата, преди ти да се прибереш').
Срещаме го почти във всяко обяснение за сегашни несполуки - финансови и всякакви, като примерите от речите Му:
те са похарчили парите, те са подписали договорите, те са оставили гьола в Белене
и т.н. и т.н.

Редактирано от - Геновева на 09/7/2010 г/ 22:13:25

09 Юли 2010 22:12
Ааа, пропуснато е изобретението Цвъцково "това, което имаме/правиме/мислиме като...".
Иначе браво на автора. С такива деца (уви, за мен вече са деца) имаме надежда.
09 Юли 2010 22:15
Ме го четох, само зърнах това:
променените реалии в езика, наложени персонално от премиера.

Стига ми, за да реша да не си губя времето с някой, който смята, че езиковите реалии се налагат от премиери!
09 Юли 2010 22:16
Браво, пич!
Впрочем, каква беше - позабравил съм! - връзката между мислене и говорене? И всякогаж ли е задължителна?
09 Юли 2010 22:23
Геновева, макар да не съм специалист, но като отчитам контекста на Борисовите изказвания, това е по-скоро сег. вр. на преизказно наклонение, а не мин. неопр. вр. на изявит. наклонение (те съвпадат). Защото Борисов има предвид, че той тогава не е знаел "те" какво са правили, но сега вече се е изяснило и т.н. И с езика на премиера, и без него, все сме цъфнали и вързали.
09 Юли 2010 22:28
Миналото време е излязло от употреба, тъй като в самата си природа е архаично.

Кое минало време по-точно?
А баш-анализите на "Щял съм бил да се напия", или "Бил съм се бил напил" - де ги?
09 Юли 2010 22:30
който смята, че езиковите реалии се налагат от премиери!
Това не е просто премиер! Това е Бойко Б.
09 Юли 2010 22:58
Забравил е да спомене също, че премиерът говори като шоп - ще ходиме, ще работиме, ще платиме и т.н.

Брей, как му връзвате кусур на човека! Когато говорите на чужд език кое е най-важното? Най-важното е да ви разбират.
И‌ премиерът като говори в България хората го разбират.
Пак добре, че не се опитва да говори чужди езици...
09 Юли 2010 23:09
Васик, преизказаното наклонение не се употребява със спомагателен глагол, съвпадане с перфекта имаме само в трето лице, където е позволено изпускането на спомагателния глагол. Специално съм следила речта Му, употребява го именно като перфект, а не като преразказ - не казва - 'те подписали договори', а 'те са подписали договори', съвсем правилно (разбира се, интуитивно), за да подчертае, че той сега сърба тази попара.
Виж например днешното изказване на министър Трайков, с обилна употреба на перфекта -
Явно затова не са знаели, че не е трябвало да подписват договора, защото ако го бяха прочели, ако бяха прочели и предишния договор, щяха разберат, че няма "take or pay", какъвто те са си мислили и какъвто се опитват да убедят нас, че е имало. Нито пък е имало опасност България да трябва да плаща огромните неустойки, които се въртят в нечии глави".

П П Старо, щял съм бил да се напия, е т.нар. усилено преизказано наклонение на бъдеще предварително в миналото.
Мани ги тия аналитични времена, сложна работа са. Важното е, че можем да ги употребяваме и ни разбират - съотечествениците, де, дори и със скрития им смисъл, както и ний разбираме Нашия Премиер.

Редактирано от - Геновева на 09/7/2010 г/ 23:13:47

09 Юли 2010 23:09
Не е важно дали говориш с акцент, важното е да мислиш без акцент.
Нито пък е имало опасност България да трябва да плаща огромните неустойки, които се въртят в нечии глави
Чии са тези глави, моля?

Редактирано от - hamel на 09/7/2010 г/ 23:12:32

09 Юли 2010 23:12
Забравил е да спомене също, че премиерът говори като шоп - ще ходиме, ще работиме, ще платиме и т.н.


Истинският шоп казва: че одиме, че работиме итн.
Истинският шоп казва вместо шлАйфане на главАта, шлайфАнье на глАвата

Толкоз по въпроса за за шопския диалект.
09 Юли 2010 23:34
Де го Боко да ви обЯсни как требе да говорите, гиди драскачи такива!
Ша ми говорите за бъдеще време, за някакво си сегашно, че и за минало .... Ама ха
09 Юли 2010 23:50
Щял съм бил да откажа френските хеликоптери.
Щял съм бил да спра Цанков камък
Щял съм бил да махна банковите такси в КАТ
10 Юли 2010 01:18
Като съществен факт за съображение, добавям и следното:
имената на прословутите рекламни акции и арести на МВР ги измислял лично цв.цв.
Натиснете тук
10 Юли 2010 01:43
Борисов уволни отдела за връзки с обществеността на Станишев и сам си стана говорител - този факт някак си е убягнал на доктора по философия. Този сериозен пропуск е най-очеваден и казва почти всичко за качествата на статията, просто не си заслужава да се коментира.

Нека и аз изкритикувам Борисов, за да видите как става работата.

Потокът от коментари на Борисов е способен да списва дузина ежедневници докато, ако журналята чакаха на Доган да са умрели от глад, списвайки тъъъничък годишник с 2-3 странички трагикомично съдържание от сорта: "г-жа В. върти обръчи, докато г-н Доган й разпределя порциите". Останалото ще е текст, който само на пръв поглед има смисъл и човек основателно може да се запита дали пък не е генериран от машина. Ако се разчиташе на Станишев щеше да е ежеседмичник, но съдържанието щеше да се сменя максимум 1 месечно -- скууука. Изобщо глупостите казани от Борисов са учудващо малко съотнесени към обема вербално творчество - при Доган съотношението е убийствено просто. Къде греши тогава Борисов? Греши и то фатално, ето няколко цитата от Дьо Гол, много моля премиерът да се осъзнае:

(1) "There can be no prestige without mystery, for familiarity breeds contempt(*)"
(2) "Nothing strengthens authority so much as silence"
(3) "Silence is the ultimate weapon of power"

Разбира се смениш ли формата от годишник на ежеседмичник, както направи Първанов, подходящ е друг цитат: "Докато мълчеше хората подозираха, че е глупак, но когато проговори разсея всякакви съмнения." Т.е. винаги може да е по-лошо, да завършим в позитивен тон.

(*) contempt(анг) - презрение
10 Юли 2010 01:48
... "Истинският шоп казва: че одиме, че работиме и тн.... " - Г-н Цанев! Те тука не уцелихте манерката! В България вторият израз е невъзможен !!!![/b]

10 Юли 2010 01:51
Бил съм се бил напил ... е минало незапомнено.
10 Юли 2010 06:51
Защо никой не анализира напредъка в опознаването на чужди езици от премиера. Всички знаем, че като чуе CONGRATULATION и повече нищо не го интересува (това е по негово изказване). Но изпуснатата фраза по време на посещението на Берлускони - "Дисис химна ни!"- говори за сериозен напредък. Нашият премиер вече формулира изречения на чужди езици, макар и не изцяло думите в изречението да са на чужд език. Това също е някакъв нов модел, който спомага за по-добрата комуникация.
10 Юли 2010 06:54
Театрите и оперите още бяха културни институции, а не глоба за народа, както премиерът обясни в Стара Загора.

Единствено Възможното Число вярно ли е казал такова нещо?
10 Юли 2010 07:01
(1) "There can be no prestige without mystery, for familiarity breeds contempt
(2) "Nothing strengthens authority so much as silence"
(3) "Silence is the ultimate weapon of power


НВ Симеон2 познаваше и съблюдаваше тези правила на властващия, но и Той не се спаси от презрението ( contempt) на поданниците...

Ситуацията на ББ и ЦвЦв ми напомня за бриджорската практика господарите да анонсират контракта, а после да остават на кочияшите/слугите картите за да извършат разиграването.

10 Юли 2010 07:59
Очакванията от един доктор по философия са, че може да се държи като нещо различно от езиковед, литератор или филолог (само по себе си много достойни поприща). Например като е заговрил за глагола "съм" да покаже философска компетентност за отношението на езика с битието и/или съществуващото. Има ли пастир това битие и в какво спрежение на глагола "съм" говори този пастир. Грижата за битието дали се води от множествено или единствено число и т.н. и т.н. Когато д-р Атанасов, авторът на текста, е писал своята дисертация - какво число е използвал?
Ego sum qui sum - א ה י ה א ש ר א ה י ה
10 Юли 2010 08:17
Това, което се опитва да направи авторът на статията се нарича "applied linguistics" и е мн сериозна академична дисциплина.

Само че Бате Бойко няма нужда от академични съветници. Негови съветници са инстинктите и интуицията. Те не го подвеждат, защото са "неразумни" и нямат нужда от интелектуални фокуси. Колкото до мълчанието и мистериозността, де Гол ги нарушаваше, ако щеш чисто физически, с натрапваща се външност и непропорционални сегменти, нос, ръст, клепнали уши, всичко това боде очи и говори само за себе си.Нарушаваше ги и с енергията и активността си, изригващи с доста много думи. Тук правила няма. Б.Б. и Цв.Цв. знаят, че една поява на екрана, струва повече от няколко статии в най-четения вестник (където също се отбелязват)
Всичко това опозицията явно не умее. И се губи в сянката на тези двама ефектни демагози, като напъдени от даскалицата ученици. Публиката не може да учи ББ а е само зрител, пример на "обществото на спектакъла"/Ги Дебор/
10 Юли 2010 08:49
За преизказното наклонение, учебниците по-скоро подкрепят Васик.

Преизказното наклонение е специфично за БЕ. Всички глаголни времена в изявително наклонение имат и форми за преизказно наклонение. Тези форми се образуват с минали деятелни причастия и спомагателния глагол съм (работел съм, били сме работили, щяла съм да работя, щели да са работили).


Натиснете тук

Както и тук:


1.2 Преизказно наклонение
1.2.1 Сегашно време
1.2.2 Минало свършено време (аорист)
1.2.3 Минало несвършено време (имперфект)
1.2.4 Минало неопределено време (перфект)
1.2.5 Минало предварително време (плусквамперфект)
1.2.6 Бъдеще време
1.2.7 Бъдеще предварително време
1.2.8 Бъдеще време в миналото
1.2.9 Бъдеще предварително време в миналото

Като в раздела "преизказно наклонение" изрично е подчертано, че:

Формите за минало предварително време в преизказно наклонение са същите като тези за минало неопределено време в преизказно наклонение.

и


Формите за минало несвършено време в преизказно наклонение са същите като тези за сегашно време в преизказно наклонение.

Натиснете тук

Струва ми се, че това, за което Геновева говори, така нареченото приказно /несвидетелско/ време, което съществува само в българския език е този случай, когато:

Минало несвършено време (имперфект) в преизказно наклонение съвпадат с формите за минало неопределено време ( перфект) в изявително наклонение
С изключение на формата за 3л.ед.ч., но не винаги.


Тъй като не съм специалист граматик теоретик по български език, се чудя защо е това разминаване на учебниците с написаното от Геновева, на която по интуиция, за този много специфичен случай, вярвам.
10 Юли 2010 08:56
Я мисла, дека авторът требеше да спомене и за правописа. Не е редно, га пише за Него да го изписва "му", правилното е "Му"
10 Юли 2010 09:11
автора
10 Юли 2010 09:22
- точна диагноза.
10 Юли 2010 09:26
Agamemnon-e,
ти за необходими, но НЕ достатъчни условия не си ли чувал? Е, тези са такива.

И Доган спазва тези правила, между другото, също като Симеон и също като Първаноглу, който пък им подражаваше. Видяхме какво с рейтинга на Първанов, когато започна да плещи. Е, при него падението бе бързо, защото говори със заклинания и глупости, а действията му са малко и напълно неадекватни - всички помним как ходи като хиена на Охридското езеро.

Бате Гойко ще загази също, ако НЕ започне да ги спазва в един момент - тези условия са необходими. Кога ще е това не знам, но то неминуемо ще стане. Не може да го направи сега, защото ще настъпи инфо-вакуум, но ГЕРБ упорито възпитава говорители - ЦЦ е един пример, Пицко Дянков се опита , дори Цачевица се изявява, но истинските таланти а ла Борисов им предстои да се изявят. Обратно, Плевналиев спазва тези правила и може би ще има добро бъдеще.

10 Юли 2010 09:42


Какъв говорител е Цветанов, та той не може да каже и едно изречение без любимия си паразитен израз/ той, естествено, не се усеща, че такъв/ "в тази посока".

В тази посока, в тази посока, в тази посока.


Ако някой може да ми посочи една публична изява на Цветанов, лишена от "посоката", аз обещавам да не си врътвам копчето на телевизора само секунда след появата на образа му, а търпеливо да понеса докрай наказанието да ме залива с омайната си реч.
10 Юли 2010 10:23
Цветанов има и други паразити: действията на МВР сиреч неговите са винаги "адекватни", постоянно ни натрапва словосъчетанието: "политическа партия ГЕРБ", да не я сбъркаме случайно с полицейска партия, а неговия бос се изживява, поне като Людовик 14, държавата това съм аз, аз плаща пенсии и заплати, аз строя метрото, аз строя Тракия, Люлин, аз намалям цените на проектите, само като се срещна с този и онзи, аз реже лентите на построеното от мен е , за цвят каня и Фъндъкова...Снощи в интервюто с удобния на всички управляващи Бойко Василев, пак се изхвърли: аз- държавата, аз се договорих с Зубков, с Путин, с Берлускони, аз уредих тука да дойдат Тадич, Ердоган и да направим съвместни заседания, аз, аз , аз наредих да пуснат критичната статия и прочие и т. н. ?!?
10 Юли 2010 12:52
б ава риа бомб
хи ун да иска риа от
10 Юли 2010 14:46
... "Истинският шоп казва: че одиме, че работиме и тн.... " - Г-н Цанев! Те тука не уцелихте манерката! В България вторият израз е невъзможен !!!![/b]


Прав сте г-н Пердекириз Изразът е: че ги изработиме, или за по-кратко - че ги онодиме
10 Юли 2010 15:05
Авторе,
10 Юли 2010 16:21
Автора
Наслушахмесе на общи приказки и от твоите комунистически лидери с мазни усмивчици . По добре първо лице единственно число отколкото колективната безотговорност вече 60 години. Някои да е виждал подписа на другаря Овчаров под какъвто и да е документ след 30 години във власта ? Тоя сложи в джобаси всички идеологически манипулатори. Пич, може да си доктор ама има много още да се учиш от лидераси в софииската оргамизация.
10 Юли 2010 17:24
давам си всичките дипломи на Васик, не ми е жал.
Но с изключение на небрежността за съвпадането на някои форми на различни времена в изявително и преизказно наклонение, твърдение странично за общата ми теза, за което не си дадох труд да поразгърна справочниците, основното ми възражение, че употребяваното от Вожда време е перфект в изявително, а не преизказно наклонение, си остава.
Моето впечатление след многогодишен труд по описание и формализация на българската система на спрежение (склонението е по-лесно), че само човек, който я е преподавал дълги години и упражнявал заедно с учениците си, може да определи от раз ВСЯКО по-сложничко аналитично време. Другото е тичане по уикипедиите и копи-пейст, към което нямам вкус, поради природен мързел и стил на бърза импровизация при пускане на постинг.
Затова често си го отнасям, и досега ме пари споменът как една много доброжелателна към мен особа ме навря в намквоси, щото съм объркала голямата с малката носовка. А аз по старобългарски едва изкарах 4, пък и не съм българист, де.
Но нали сме тук затуй де, и да се учим, между другото. А малката и голямата носовка - и досега си ги бъркам, но то е вече лично.
10 Юли 2010 17:48
Геновева, понеже това са съвпадащи форми, дори граматиката на БАН не може да определи коя от тях ползва Борисов. Затова вероятно аз и ти имаме различни обяснения. Аз смятам, че за Борисов е много изгодно и той ползва (изключително спрямо дейности на 3 коалиция) преизказно накл. в неговия същински смисъл като несвидетелско. Защото по този начин се подразбира, че тогава Борисов не е подозирал за тези неща, но ако е бил свидетел, никога нямаше да ги допусне. Чрез този изказ той като че ли застава на наша страна, защото и ние като него не сме знаели какво правят "те", но сега той ни разкрива истината и прочее.
Аз не съм ровил в гугъл за тези неща, аз съм карал изпит за трите глаголни момента при Р. Ницолова и много ми харесваше нейната книга.
10 Юли 2010 18:52
Имаш ли последната й граматика? Аз я имам - с лично посвещение хем. Хем е модерна, хем е ясна, това е доста рядко явление.
Обаче, Васик, туриш ли спомагателен глагол в сегашно време при миналото причастие - перфект си е, брате, и в изявително. Той, Бубето - и двете употребява, и перфекта, и преизказното, хем да покаже резултата, от който страдаме вси, хем пък така, епично, да ни разказва приказките за триглавата ламя, в най-добрите фолктрадиции. Живостта на неговия изказ може да ни помогне да усвоим всички кривулици на българската глаголна, и не само, система.
10 Юли 2010 19:11
Ма вий сега за Борисов като Борисов за Путин.
10 Юли 2010 19:29
малко по-напред колегата ve пита

Има ли пастир това битие и в какво спрежение на глагола "съм" говори този пастир


и едва ли това е засегнато в гореспоменатата от Васик и Геновева граматика....

според мен, ve, г-н атанасов е достигнал до спрежение persona prima в разсъжденията си за езика на управлавящите, които показват и че тендира силно към културологията. което и вие без съмнение, сте разбрал.


Редактирано от - voodoo child на 10/7/2010 г/ 19:30:48

10 Юли 2010 19:30
Путин е по-лесен за дешифриране, кво толкоз - кагебешник, виж нашият е съвсем друго нещо. Путин е и много прост в изказа - едно време щеше да ги дави в клозета бандитите (мочить в сортире), а тези дни по отношение на корупцията рече, че ще трябва малко бесене (взяточников вешать надо). Прост, като един Ленин.
Докато Бубето, казала съм го и другаде, всеки ден ми е радост да го слушам, винаги нещо ново ще измисли, никога не се повтаря.

10 Юли 2010 20:22
А онзи ден в едно пространно словоблудство по БТВ ББ заяви направо"...Аз , в смисъл държавата, реших..."Какво повече да коментираме, очевидно в главата Му бучи фрнска кралска кръв."Държавата , това съм аз!"
10 Юли 2010 20:34
Вефче, не ми гавари за тоя разгевезен мафиот Путин. Виж го как изнудва лично ББ, че и на ти му говори:


Знам колко СИ МИ струват реакторите, за които ТИ трябва септември месец да ми донесеш пари!
10 Юли 2010 23:39
Филолозите и кучета да биват , пак бих им казал , тук да не играват в таквиз . Баф , толкоз кучета ...
11 Юли 2010 00:04
Що и БГ си нема един Путин? Ама нека много да го мразят педалите, само да е лекичко полезен. Защо лъжат, че Господ бил българин? Ако беше, немаше двайсет години да инсталира мижитурки, една след друга.
"О, Боже, дай ни един Мерцедес Бенц!", не можем да си го намерим сами.

11 Юли 2010 00:32
Еее, сега, накарахте ми се.

Аз просто исках да изясня въпроса за себе си, от филологически интерес, но на филолог в друга специалност, който обаче е филолог, тоест, би трябвало да е наясно с тази специфика повече от някого, който не е изобщо филолог. А не от желание да навра някого някъде си.

Спомням си, че по друг повод в една статия на Георги Константинов бях направила забележка, че неправилно е изписано "забелязЪл съм, вместо "забелязАл съм".

Тогава споменах за форми на глагола в преизказно наклонение, което, ако се опра на учебника - минало свършено време в преизказно наклонение - е посочено от авторите така: "коригирал съм". Тоест, спомагателният глагол си го има и не е той белегът, по който ще разпознаеш изявителното и категорично ще отречеш преизказното наклонение.

Тогава не направих справка/ а я правя в гугъл, защото учебници по българска граматика нямам в къщи/. Сега я правя, за да се уверя, че тогава не съм написала някаква глупост , е, не съм.

При приказното /несвидетелско/ време , в преизказно наклонение естествено, глагола съм го няма, защото несвидетелят препредава събитията без да е сигурен, че са такива, съмнява се понякога, а разказът, достоверен или не, се води само в трето лице.

"Той отишъл в гората, птичките пеели, слънцето греело, козичките блеели",

А така ли е било, никой не знае.

ПП.

Едно е да кажеш: "Те са опукали парите" /сигурност/.
Друго е да кажеш: "Те опукали парите"/съмнителен преразказ/.

Редактирано от - Сибила на 11/7/2010 г/ 00:51:49

11 Юли 2010 01:03
Пей за гнева на Ахила
сина Пелеев, богиньо.
Гибелний гняв, що докара
мъки безброй на ахейци...
11 Юли 2010 01:08
Всъщност, Сибила, в българския политически живот съществува само "Те са опукали парите". За никакви съмнения не може и да става дума. Винаги ги опукват...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД