Световната рейтингова агенция "Стандарт енд пуърс" обяви, че е дала кредитен рейтинг ВB- на новите евро- и доларови глобални облигации, издадени от България. Рейтингът отразява благоразумната икономическа политика на българското правителство, обясниха от агенцията.
Евробоновете бяха издадени, за да заменят $ 1.3 млрд. брейди-облигации. "Основният ефект от обмяната на брейди-боновете ще е намаляване на риска от изменението на курса на долара и риска от промени на лихвите. Постига се също така по-ниска цена на обслужване на дълга през следващото десетилетие и известна редукция на нетната стойност на българския външен дълг", обяснява кредитният анализатор на "Стандарт енд пуърс" Конрад Ройс. Определящи за рейтинга на облигациите обаче са били не тези ефекти, а напредъкът в структурните реформи и благоразумната данъчна политика.
Общият държавен дълг се очаква да падне до около 68% от БВП до края на годината, което е в границите на категорията ВВ, обясняват анализаторите. Нетният външен дълг обаче остава значително извън границите на тази категория.
Българската икономика очаква ръст 4.5%-5.0% в реално изражение през 2002 и 2003 г., докато дефицитът по текущата сметка ще е около 6.0%-7.0% от БВП, или близо до $ 1 млрд. Дефицитът заедно с около $ 1.5 млрд. амортизации и краткосрочен външен дълг могат да създадат сериозна финансова дупка, смятат в S&P. Според анализаторите това едва ли ще бъде сериозен проблем през следващите години за страната. Подчертава се обаче необходимостта да се привлекат сериозни чужди инвестиции и да се осигури официално финансиране и достъп до международните финансови пазари.
|
|