Частните радиа и кабелните телевизии няма да възлагат обществени поръчки за доставка на техника или за разширяване на мрежата си. Това предвиждат промените в Закона за обществените поръчки, приети на вчерашното заседание на икономическата комисия в парламента.
Депутатите обсъждаха до късно снощи дали и мобилните оператори да бъдат изключени от Закона за обществените поръчки. В Евросъюза, където има развита конкуренция между мобилните оператори, обществените поръчки не са задължителни. У нас засега това е невъзможно, защото противоречи на Закона за защита на конкуренцията, настояваха експерти. Според министъра на държавната администрация Димитър Калчев този проблем ще се реши с изцяло нов закон за обществените поръчки, който евентуално ще бъде приет в началото на следващата година и ще бъде съобразен с европейските директиви.
Дълъг спор се разгоря по въпроса дали обществените поръчки да се възлагат от специална държавна агенция, или това да става от министерството на администрацията.
Практиката в почти всички европейски държави е тези поръчки да бъдат към изпълнителната власт. В преговорите с Евросъюза обаче изискванията към нас са обществените поръчки да се възлагат от независим орган, който не е на пряко подчинение на изпълнителната власт. Предложението на Министерския съвет се базира на задължението поръчките да се водят от министъра на държавната администрация, поясни министър Калчев. На днешното си заседание се очаква кабинетът да реши дирекцията за държавна администрация да прерасне в министерство.
"Правомощията на министъра на държавната администрация не са особено големи и затова няма да се накърни независимостта на структурата", коментира шефът на икономическата комисия Валери Димитров. В бюджета за тази година не са заложени средства за отделна агенция, поясни още Димитров.
Само министрите ще могат да възлагат обществени поръчки след разрешение от новата институция. Отпадна предложението тези търгове да се провеждат и от шефове на дирекции в министерствата. Обществените поръчки могат да се възлагат чрез договор на стоковата борса, когато стоката е утвърдена за продажба, предвижда още проектът.
|
|