Президентът на Франция свика кризисна среща
на съветниците си по отбрана и национална сигурност след получената информация, че френският заложник, държан в плен от бунтовниците от "Ал Кайда" в Северна Африка, е бил убит. Никола Саркози свика срещата, след като лидерът на "Ал Кайда в ислямски Магреб" заяви в аудиозапис, излъчен по телевизия "Ал Джазира", че групата е убила 78-годишния заложник Мишел Жермано. От Елисейския дворец съобщиха, че не са получили потвърждение за екзекутирането на заложника, но Саркози е свикал срещата на високопоставените си съветници в понеделник. Новината за екзекуцията на френския заложник пристигна след военна операция в четвъртък в пустинята Сахара, при която френски и мавритански части се опитаха да спасят Жермано. Шестима души от "Ал Кайда" бяха убити при операцията, но френският заложник не беше открит.
ЕК стартира разследване срещу IBM
за монопол в компютърната сфера, съобщи АФП. "Европейската комисия реши да започне официално разследване на корпорация IBM по два отделни случая, свързани с нарушения на закона за монопола на ЕС", се казва в изявление на ЕК. И двата случая се отнасят на пазара за т.нар. "мейнфрейм компютри" в съюза. По едното дело европейският регулаторен орган е сезиран от две компании - Т3 и Turbo Hercules, които продават софтуер на територията на ЕС. Мейнфрейм компютрите са мощни машини, използвани от големи компании и европейски институции за съхранение на данни, поясняват от ЕК. Огромна част от корпоративните данни в световен мащаб се съхраняват именно на мейнфрейм компютри. Анализите показват, че през м.г. за покупката им само в Европейското икономическо пространство са похарчени около 3 млрд. евро.
Италианската мафия печели милиарди от кризата,
защото инвестира парите си от проституция и търговия с наркотици във фирми, които не получават кредит от банките, съобщи "Дойче веле". "Сега те могат да инвестират в напълно легален бизнес", казва Ана Мария Тарантола, зам. генерален директор на Банка д'Италия в Рим. Тарантола, която отговаря за надзора върху банките в Италия, съобщава, че през първото полугодие на 2010 г. са били наблюдавани 15 000 подозрителни транзакции, което е с 52% повече от м.г. и което надхвърля броя на съмнителните транзакции за цялата 2008 г. Според информации на римската агенция за борба срещу измамите SOS IMPRESA през м.г. приходите на мафията са стигнали 135 милиарда евро. По данни на МВФ размерът на изпраните пари възлиза годишно на от два до пет процента от БВП в световен план. Според данните в Италия размерът на изпраните пари е до 11% БВП, никой обаче не знае точната цифра.
|
|