Нови секретни документи за предполагаеми връзки между пакистанските тайни служби и талибаните и въобще за войната в Афганистан бяха публикувани от редици медии, което предизвика гнева на властите в САЩ. Според в."Ню Йорк таймс" преди няколко седмици документите, публикувани от сайта Wikileaks, били получени в британския в."Гардиън" и германското сп."Шпигел". Вчера изданията отпечатаха поверителната информация, основаваща се на 92 000 документа, използвани от офицери в Пентагона и от войските на място в Афганистан, защото тя ще е факт в интернет. Находката разкрива истината за войната в Афганистан, дава нови обяснения за смъртта на цивилни граждани, за тайни американски операции, насочени срещу бунтовници, и за подкрепа от страна на Пакистан за талибаните.
Вашингтон осъжда публикуването на секретните документи, заяви президентският съветник по националната сигурност генерал Джеймс Джоунс, цитиран от АФП. "САЩ остро осъждат публикуването на поверителна информация от хора и организации, които застрашават живота на американци и на наши съюзници, както и нашата национална сигурност", се казва в изявление на генерал Джоунс. Посланикът на Пакистан в САЩ Хусаин Хакани нарече безотговорно публикуването на поверителни документи, като според него данните съдържат неточна информация и не отразяват действителността. В."Ню Йорк таймс" обаче определи позицията на Пакистан като "тайна стратегия" и посочва, че според документите пакистанските тайни служби организират мрежи от групи бунтовници, които се бият срещу американските военни в Афганистан и дори кроят заговори за убийство на афганистански лидери. Нещо, което редица експерти и наблюдатели в региона, твърдят отдавна. От своя страна "Гардиън" твърди, че документите съдържат повече от 180 детайлни обвинения, че разузнавателната служба на Пакистан е осигурявала оръжия и обучение на бунтовниците поне от 2004 г. Вестникът предупреждава, че голяма част от документите, които не могат да бъдат потвърдени, са от разузнавателната служба на Афганистан, която има дълга история на неприязън към Пакистан. Въпреки това изтеклата информация ще предизвика подозрения сред дипломатите, че Исламабад е приел финансовата помощ на САЩ за осигуряване на сигурността, на стойност около 3 млрд. долара само за т. г., докато продължава да подкрепя афганистанските бунтовници, воюващи срещу силите на НАТО.
Документите показват детайлно защо след като САЩ похарчиха близо 300 млрд. долара за войната в Афганистан, талибаните сега са по-силни, откогато и да било. Документите, публикувани от Wikileaks, се отнасят за периода от януари 2004 до декември 2009 г., преди президентът Барак Обама да обяви новата стратегия за изпращане на значителни подкрепления в Афганистан, добавя ДПА. Докладите за сенчести операции на ЦРУ и дълбоко недоверие между официалните лица на САЩ в Пакистан обрисуват много по-мрачна картина на войната, отколкото често е описвана в официалните документи. Откритията, включват неразкрити преди това доклади за талибански бойци, които са се сдобили с ракети "Земя-въздух". Също така има данни за полски военни, стреляли с минохвъргачки по време на сватбено тържество, както и за други случки, в които военни от НАТО стрелят по цивилни граждани. Изтичането на информация, може би най-голямото във военната история на САЩ, ще поднови критиките към подхода на администрацията на американския президент Обама за стабилизирането на Афганистан и Пакистан в момент, когато има информация за рекорден брой нещастни случаи, причинени от войските на НАТО в тези две страни.