Русия е дала политическо убежище на сръбския мултимилионер Боголюб Карич, финансирал семейството на Слободан Милошевич, съобщи белградският в. "Блиц".
През 2006 г. властите в Белград бяха издали международна заповед за издирване и залавяне на Карич, подозиран във финансови злоупотреби. В края на миналата седмица руските власти информирали сръбското министерство на правосъдието, че Боголюб Карич не може да бъде екстрадиран, тъй като е удовлетворена молбата му за политическо убежище. "Блиц" уточнява, че Карич и неговият брат Сретен са поискали убежище в Русия през 2008 г.
Боголюб Карич е бивш собственик на компанията "Мобител" и председател на движението "Силата на Сърбия". В замяна на финансовите услуги, оказвани на семейство Милошевич, той е получил редица привилегии като примерно монополното право върху търговията с мобилни телефони. Сръбските власти го издирват по обвинения, че е ощетил държавата с над 40 млн. евро, че е извършил данъчни измами и е прибягвал до подкупи. Бизнесменът се укрива от 2006 година и според сръбските медии е успял да изнесе богатството си в чужбина.
Германският в. "Ди велт" припомня, че политическо убежище в Русия са получили вдовицата на Милошевич Миряна Маркович и синът им Марко. Те също бяха обявени за международно издирване заради финансови злоупотреби в големи размери. Самият Слободан Милошевич почина от инфаркт през 2006 г. по време на съдебния процес срещу него, воден от Международния трибунал в Хага.
САЩ очакват оставката на сръбския министър на външните работи Вук Йеремич след решението на Международния съд за независимостта на Косово, съобщава още "Блиц". Миналата седмица съдът реши, че обявяването на независимостта на Косово на 17 февруари 2008 г. не противоречи на международното право. Инициативата да се поиска мнението на съда бе именно на Вук Йеремич. "САЩ и Европейският съюз сега искат Сърбия да не настоява да се приеме и резолюция на ООН по този въпрос - статута на Косово. Но ако Белград все пак поиска да се приеме такава резолюция, САЩ и Албания ще предложат резолюция, но не казват какво ще пише в нея", сподели източник на "Блиц", пожелал анонимност. Изданието твърди, че Йеремич няма силни позиции на политическата сцена в Сърбия, а решението на съда е като присъда над него, тъй като той е настоявал въпросът да се разгледа от магистратите там.
|
|