Столичната община подготвя таван на цените на такситата. Това ще стане с промените в Закона за автомобилните превози, които транспортното министерство разработва в момента. Според тях всяка община ще определя сама максималната тарифа за такситата на нейна територия. Промените предвиждат новите цени да се актуализират поне веднъж годишно или по искане на транспортния министър.
"Общината ще предложи таван на цените, задължителна или препоръчителна стойност в зависимост от това, което определи законодателят, само след като постигне съгласие с основните таксиметрови превозвачи", обясни зам.-кметът по транспорт Любомир Христов пред "Сега". Той допълни, че е възможно да се анализира опита на чужди градове, където този проблем е решен. "Разговаряме с представители на бизнеса, които да предложат маркери за определяне на формулата за максимална цена", каза още Христов.
Пред "Сега" обаче фирми от бранша се обявиха категорично против подготвените изменения. "Този закон ще го атакуваме отвсякъде. Нормално е хората да искат таван на цените за сиренето, водата, тока, но това не е пазарна мярка", коментира председателят на Асоциацията на таксиметровите синдикати в България Сава Комитов. По думите му формулата на ценообразуването трябвало да съдържа поне 15 компонента, сред които стойността на лизинга, амортизацията на автомобила, цената на горивата, заплатите и осигуровките. Но като цяло синдикатите са против таван на цените, те предлагат да се създаде т.нар. "препоръчителна" цена, към която да се стремят всички таксиметрови оператори, за да имат като бонус повече квоти за автомобили от общината. Според Комитов такава цена би трябвало да е между 0.90 лв. и 1 лв. дневна тарифа и минимум 1.20 -1.30 лв. нощна.
Собственикът на таксиметровата фирма "За едно евро" Ромео Ценков също се възмути от въвеждането на тавана. "Не е редно да се регулират цените, но те така или иначе трябва да се индексират, след като 3 г. никой почти не ги пипна", обясни той. Нормалната тарифа според него би трябвало да отчита горивото като основна компонента и тя трябва да е 50%-75% от цената на масовия бензин А95 - т.е. между 1.10 лв. и 1.65 лв. "А колко от такситата се движат с бензин? По наша информация те са много малко", контраатакува зам.-кметът по транспорт.
"Сега всяка фирма определя цените според критерии, които вероятно са различни за различните фирми. Затова каквато и цена да се заложи, ще трябва да има и коригиращ коефициент", допълни Христов.
---------СТАТИСТИКА
В столицата се движат около 5280 таксита, които плащат по 50 лв. годишно за разрешително и холограмни стикери. Според промените фирмите, които не се съобразят с тавана на цените, са заплашени от глоба от 3 хил. лв. и отнемане на разрешителното.
|
|