Около 20% от данните, събрани със специални разузнавателни средства, влизат като веществени доказателства в съда, обяви вътрешният министър Цветан Цветанов, който отчете едногодишната работа на МВР на кръгла маса в парламента. Според министъра в момента един служител има по 12-13 искания за използване на СРС, а трябва да се падне до 3-4. Главният прокурор Борис Велчев пък повтори препоръката си към законодателя - органите, които искат прилагане на СРС-та, да си плащат. Според Велчев така до използването им ще се стига наистина единствено когато няма друг способ за събиране на доказателства.
Цветанов обясни, че е от голяма полза вече задължителното поименно регистриране на предплатените СИМ карти. Това много помогнало на разследващите и при разплитането на убийството на Юри Галев. "Имаме случаи на хиляди карти, купени от едно лице, което не ги ползва, а ги дава на други, прави бизнес от това", каза министърът.
По думите на министъра има завишаване на регистрираните и разкритите престъпления. "Искаме да извадим всички заявителски материали на светло, да са ясни за ръководство на МВР", каза той. Само така би имало реална картина на престъпността в страната - не стъкмистика, а реална статистика.
Цветанов посочи, че вече са "реализирани" 179 престъпни групи в страната и извън нея, на 600 души са повдигнати обвинения. 1269 души са "приведени в известност", от тях 209 са лидери на организирани престъпни групи.
Министърът не пропусна да отправи пореден упрек към съда. Той призова за по-тежки наказания вместо пробация и условни присъди. Защото социално слабите и нискограмотните не осъзнават тежестта и наказанията не им влияят.
Забележки пак има и към митниците. Цветанов даде за пример как един от големите производители на алкохол е платил за месец май 1 млн. лв. акциз, а за този месец прогнозата за купуване на бандероли е 6-7 млн. лв. "Сами си направете изводите за работата на МВР. Не смятайте, че българите са почнали да пият повече", похвали се министърът. И бе категоричен, че всички основни производители на алкохол участват в схеми за заобикаляне и неплащане на акцизи.
Главният прокурор Борис Велчев призна, че е пристрастен към работата на МВР. Той обаче обясни, че няма да говори за успехите, а за проблемите. Основният е натоварването на дознанието. "Дознанието работи на предела на възможностите си. Ако не разтоварим системата, трудно можем да очакваме по-добри и по-бързи резултати", обяви той. И припомни призива си от години за декриминализация на някои престъпления.
СПОКОЙСТВИЕ
Цветанов успокои служителите на МВР, че това правителство няма да допусне "хаос и необосновани предложения за реформата на сектора". Той обеща да не се пипа процента прослужено време за хората от МВР, както и да останат без промяна обезщетенията за прослужени години. В момента в МВР работят най-малко хора от 1996 г. насам. През 1996 г. щатът е бил 64 568, през 2001 - 62 220. През 2005 г. щатът е 66 327, защото вече няма наборници в жандармерията, граничната полиция и пожарната.
През 2009 г. в мегаминистерството са работили 63 742 души, в началото на т.г. - 61 170, а през месец май - 58 170, в които влизат 2412 души от закритите министерства на бедствията и авариите и на администрацията. "Много е важно да бъде прекратена спекулацията, че България има най-много полиция на глава от населението", заключи министърът.