:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,041
Активни 145
Страници 5,915
За един ден 1,302,066

90% от родителите не искат задължително обучение на 5-годишните

Неправителствени организации са готови да протестират срещу промените
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Родителите не са съгласни децата на 5 г. да ходят задължително на детска градина или училище.
90 на сто от родителите са против задължителното обучение на 5-годишните деца, показва проучване на НЦИОМ. То е правено специално за парламентарната комисия по образование във връзка с промените в Закона за народната просвета. Текстовете вече минаха на първо четене единствено с гласовете на управляващите от ГЕРБ. Според тях 5-годишните ще ходят задължително на предучилищна подготовка. Децата ще посещават училище или детска градина според възможностите на общината, в която живеят.

"Има такова проучване и процентът беше много висок - около тази цифра. Възможно е въпросът да не е бил зададен правилно и да е питано дали родителите са съгласни децата им да ходят на училище от 5 г., а не за задължително обучение. Така или иначе мнозинството родители наистина са против." Това обясни пред "Сега" шефът на парламентарната комисия по образование Огнян Янакиев от "Атака".

Родителски организации вчера обявиха, че са готови да излязат на улицата, ако промените бъдат окончателно одобрени. В писмо до парламента родителите настояват да не се въвежда задължителна училищна подготовка за 5-годишните, а само препоръчителна. Те настояват и да не се увеличават глобите за родителите, които не пускат децата си на училище. В проектозакона те стигат до 2 хил. лв.

"Родителите сме дискриминирани, а държавата обявява монопол върху образованието на децата. Важно е хората да имат възможност да отглеждат децата си в домашна среда", коментира Стоян Георгиев от гражданско сдружение "Асоциация общество и ценности". Той възрази срещу мотивите на министерството, че с ранното предучилищно образование децата ще се социализират по-добре и цитира международни проучвания, които показват, че когато децата прекарват повече време с родителите си в ранна детска възраст, са по-стабилни психически. Освен това от асоциацията твърдят, че има населени места, които са много отдалечени от училище или забавачка и децата ще са принудени да пътуват на големи разстояния.

"С тези поправки все едно се казва: "Искаме всички хора да карат коли, второ - всички да карате "Лада", и на трето място - ако не карате "Лада", ще ви пратим на каторга", обясни Георгиев.

"Този закон не е съобразен с едно изключително важно нещо, което е по конституция - волята на родителя. Изследването на НЦИОМ, което показва, че 90% от родителите са против, е много тревожно. Изглежда, че трябва да се направи предварително разясняване и дебат. Иначе обществото може да бойкотира тези намерения и да ги провали", казва и депутатът от "Атака" Станислав Станилов при обсъждането на промените в парламентарната комисия.

Макар че в момента законът предвижда задължителното обучение за 5-годишните да започне още наесен, се очаква между първо и второ четене да бъдат внесени поправки за едногодишна отсрочка за общините, които още не са успели да организират забавачките. Това са повечето големи градове.
48
3471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
26 Юли 2010 21:05
Естествено, че няма да искат.
При тази малоумна учебна програма, ще ги научат да преписват и да лъжат още преди 3-ти клас както е сега.
26 Юли 2010 21:30
Долна лъжа и измама, откъде разбраха, че са 90%, откъде?
Кой си измисля данни и лъготи на поразия. Кой лъже?
Тази Теодора е толкова куха, че дрънчи, заради нейните болни амбиции да си гледа децата до пълнолетие в къщи и да ги образова домашно, сега ще опищи орталъка, че и измислени данни ще публикуват.
Ейй, все си мислех, че данни не се манипулират, но сега вече съм безмълвна. А тази неправителствена организация, която тя представлява е толкова флашива и куха, че ми се повдига
Егати долната и евтина мамипулация
26 Юли 2010 21:33
На испански остров Тенерифе, децата непосредствено след третия си рожден ден постъпват "в колеж"...Но ние сме българи-половинота наопъки, другата половино-на терсене....Демокрацията ни пречи....Акъла-хич....
26 Юли 2010 22:21
Да ходят, никакво отстъпление! Поне ще се научат да говорят, че в речника на повечето има по 50 думи, половината от които-имена на чалгаджийки...
26 Юли 2010 22:37
5 годишни - какви са тия лиготии? Направо от родилното да го отпочват, задължителното обучение. Та да могат мама и тати да имат повечко време за яденье и пиенье по кръчмите и нощем по чалга-клубовете.
26 Юли 2010 22:38
Тази Теодора е толкова куха...



Коя е тая бе, Бейби 4? Дай фамилията и неправителствената организация, не се стискай.



27 Юли 2010 01:53
И какво ще ги правим тогава циганетата?Остават неуки, и ще тежат на обществото.Колкото до проучването , това не моаже да е вярно.Познавам поне десетина семейства, които наемат баби да им гледат децата.
27 Юли 2010 02:03
Мога само да цитирам Вилхелм Хауф: "Хора с празни кратуни, взимат за пример маймуни".

Натиснете тук
Натиснете тук

С действията си ръководителите на образованието у нас показват, че не са чели класиците на педагогиката и педагогическата психология. Не са чували и за новостите в тези области. Как да очакваме от неподготвени хора адекватни решения. Няма как.”
27 Юли 2010 05:52
Деликатна работа във всяко отношение. Мисля, че обществото ни не е достатъчно богато, за да се осъществи подобна идея. В такива случаи правилният подход е първо да се направи проучване в кои държави това е осъществено и как е потръгнало.
27 Юли 2010 05:56
Няма "не искам", няма "недеи"! Щом министър Игнатов е казал ще ходят ако е необходимо и на 2 г. В противен случаи как човека ще отчете големи реформи, които са направени по негово време. А и тои обича всичко, което прави да е на сила за другите, за да покаже мъжествеността си - очевидно нъама къде другъде да я демонстрира.
27 Юли 2010 06:10
5 годишни тия хора съвсем са изперкали, че и задължително на всичкото от горе.
27 Юли 2010 06:26

suhar


27.7.2010 г. 05:52:41
....В такива случаи правилният подход е първо да се направи проучване в кои държави това е осъществено и как е потръгнало.

Потръгнало е в област Каталуния(Барселона) от 3 годишни , потръгнало е в Израел от 5 годишни , потръгнало е там , където искат децата им да са подготвени отрано за живота .
Първите 2-3 години учат родният език и английски , докато мозъчетата им могат лесно да възприемат чужди езици(до 6 годишна възраст) , после си продължават нормално обучение , но научили отлично родният (или местният език- за емигрантчетата) и най- разпространеният чужд език !
В нашият случай циганчетата и турчетата "ще го играят емигранти" !
Другото - с вдигане възраста за пенсиониране няма да останат баби да гледат внучетата - ще трябва да работят за пенсия !
Третото - малко са семействата , които могат да издържат финансово , ако работи само единият родител , а другият си гледа детето до 7 години вкъщи !
Четвъртото - в много области и специалности ако не работиш 5-7 години се загубваш като специалист и професионалист , затова някои програмистки още на третия месец дават детето си на детегледачка и започват работа !
Само нашите български олигофрени не искат децата им да учат , а "да си ги гледат в къщи до 7 годишна възраст , па ако може и до 16 и после да им купят по една диплома за средно !
С виШото - още по-лесно , щото местата в университетите повече от кандидатите !
"Дебиланско царство" !
27 Юли 2010 08:36
Да създадат условия родителите сами да предпочетат да пращат децата си на предучилищна.А сега се получава че една държава която не дава нито стотинка за децата ни иска да ни учи как да ги възпитаваме.Мойте деца са от смесен брак, кое законодателство да уважа но така че да не си противоречат? Невъзможно е!Смятам че идеята е по този начин да се подсигури работа за учителите, което е некоректно защото е за наша сметка и тази на децата ни. Въобще от този закон лъха демагогия и не зачитане на личноста.А как иначе след като се пише от хора повечето от които нямат семейства и родителски чувства.За тях децата ни са средство за захранване на личната им неудовлетвореност.
27 Юли 2010 09:22
А знаете ли каква е подготовката на "възпитателките" да обучават? Знаете ли колко родители си водят децата болни, даже с антибиотици на детска градина? Знаете ли какви са възможностите на петгодишните за възприемане на учебна програма? И тези, дето ми дават пример с малчугани от Испания и Израел, които научавали чужд език за година-две! Колко думи от чуждия език - 10, 20, 50? Мамо, много ми се пишка? Малките се нуждаят да се научат да мислят и чувстват, а не да говорят чужд език. Пък и нашите няма да учат чужд език, а - види се - български. Накратко - не виждам как по-този начин ще интегрираме ромската общност. Ако щете да им спрете всякакви детски, помощи и други социални. Като останат хич без пари, ще видите, че и така не е. Много пари за никакъв социален резултат.
27 Юли 2010 09:30
Ами така е мисли правителството за децата. В тази насока на мисли предлагам правителството да приеме закон, че всяка пълнолетна българка трябва да роди не по малко от две деца и не повече от четири деца.
Неизпълняващите тази повеля или да бъдат глобявани или ..........
27 Юли 2010 09:31
шефът на парламентарната комисия по образование Огнян Янакиев от "Атака
признава, че има такива цифри. Щом говори за цифри, а не за числа, то единственото заслужаващо качество да е началник на образованието е верността на Атака и .А зависимата от Парламента агенция най-малкото е занижила резултата.Обратаното е абсурд и ритане на трудовата книжка.
27 Юли 2010 09:50
ЗА по-ранното тръгване на училище съм - по-рано и ще завърши, ще има по-ранен старт в живота. Социализира се, не се разглезва вкъщи от мами и баби, става по-адаптивно детето.
Но! С адекватно обучение, съобразено с възрастта и най-важното - с живота!
27 Юли 2010 09:57
90% от обществото е против. От изказалите се във форума горе-долу също 90%. Най-добре цялото публично образование да се закрие и да се премине към домашно образование от родителите. Ще се спестят много средства на бюджета, ще отпадне и нуждата от реформи в образованието. Аз за себе си проблема съм го решил - моите деца са в чужбина.
27 Юли 2010 09:57
Инак темата подсеща за недъзите в образователната система. Недъзите на системата като такава, а не на организацията, държа да подчертая!
1. Преподават се предмети и знания, които на 95% не вършат никаква работа и не принасят никаква полза на човек в живота. Особено задълбаването в химия, физика, биология, география, математика.
2. Никакви практически ориентирани предмети, изключая трудово обучение, което е покрай другото и максимално неглижирано, и физическо възпитание, което е смешка.
3. Никакво обучение на учениците за това как да учат - което следва да се извършва до 3ти клас, а не да се пишат и повтарят до безкрай ченгелчета и завъртулки.
4. Никакво развитие на мислене, анализ и критична оценка - зазубряне, повтаряне, наизустяване, копи и пейст.
5. Прекален академизъм и усложняване на материята, особено по литература, с напъните какво е искал да изрази автора с този и онзи стих, ред или дума. Същевременно граматиката, правописа, правоговора са оставени на заден план.
Има и още!
Училищата произвеждат хора, неориентирани в живота, които впоследствие отново трябва да учат как да завият една крушка или един бушон.
27 Юли 2010 10:01
Ами аз съм родител на такова дете и съм категорично против.
И ще бъда така, докато някой си направи труда да ми обясни какво ще прави детето ми там.
Имам няколко въпроса:
1. Материална база - къде и при какви условия.
2. Педагогически състав - как се набира, на какви условия отговаря, каква заплата взема.
3. По каква програма и с какви учебниц.
4. Колко ми струва това - колко струват учебници, помагала, храната, дето щяла да се плаща и т.н.
5. Защо. Това, че на остров Тенерифе и в Япония е така не е аргумент. Аз съм в България и искам да знам как това ще допринесе за по-доброто образование и бъдеще на детето ми тук, при нашите условия.
27 Юли 2010 10:03
Сгугню, това няма да допринесе за по-ранно завършване на училището, а за удължаването му с още една година.
27 Юли 2010 10:46
С фашистки методи - задължаване и санкции, образованост не се постига.

Оасвен това цялата тая постановка е с единствената идея децата от цигански и турски произход да научат български език навреме, т.е. до започване на училище.

Завоалирането на истинската цел на мероприятието не помага никому! Ако я обявят публично, тогава бихме могли да намерим начин да я постигнем и без гестаповски мерки и без глоби от по 2.000 лв. (Които циганите пак няма да плащат, защото ги нямат!)

Аз няма да си пращам детето на детска градина от 5-годишна възраст! И не ме интересува в Япония и на остров Тенерифе какво правят и защо го правят.
27 Юли 2010 11:00
Eто каккво казва едно изследване на Кембридж по въпроса за началото на задължителното обучение в Европа:
Five years old: England, Scotland, Wales, Northern Ireland, Malta, the Netherlands

Six years old: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark (6-7), France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Norway, Poland, Portugal, Spain, Sweden (6-7)

Seven years old: Estonia, Finland, Latvia, Lithuania

Аз предлагам да продължим да се придържаме към практиката в Швеция, Дания и Финландия, като си останем на вариант - 6-7 години.
Съответно за "забавачката" - 5-6 години, по избор на родителите.

Между впрочем същото това изследване на Кембридж прави на мати-маскара започването на обучение на 5 годишна възраст и го обявява за страшно вредно за децата и напълно безмислено за образователната система. Обявава го и за една от основните причини за ранното напускане на училище в UK.
На вниманието на министър Игнатов, така да се каже, макар че на неговото внимание трябва да се предсдтавят единствено искания за незабавна оставка и публичен обет, че няма да се занимава с администриране на образование и наука до края на живота си. Иначе - затвор, или ако е навит - отказ на българското гражданство и екстрадация от страната като заплаха за националната сигурност.
Същото се отнася и за Дянков, Тотю и Шапокляк, а може да вземат и Трайчо, който няма нищо общо с EVN.
27 Юли 2010 11:03
"Потръгнало е в област Каталуния(Барселона) от 3 годишни , потръгнало е в Израел от 5 годишни "
Е, що не казахте така?
Щом в Израел правят така, оттеглям всички възражения.
Между впрочем, какво става с кибуците?
Кога ще си правим у нас?
27 Юли 2010 11:05
И кога ще въведем задължителна военна служба 2 години и за жените, и за мъжете?
27 Юли 2010 11:21
За военната служба е най-добре да се позовен на НДРК. По пет години и за мъже и за жени. Без право на бракосъчетания.
Така и магистралите ще се построят по-бързо и по-евтино - с безплатен труд.
27 Юли 2010 11:26
НДРК?
Не бяха ли КНДР?
Или съм изостанал от курса?
27 Юли 2010 11:30
Ами, аз мога само да кажа, че не желая да пращам детето си още петгодишно в лапите на системата и съм напълно убеден, че много по-полезно и приятно ще му бъде вкъщи със семейството.
Ясно е, че тази дивотия със задължителното предучилищно образование я измислиха заради циганетата и този проблем, от друга страна, не бива да го забравяме. В такъв случай просто трябва да измислят достатъчно хитър и гъвкав закон, например предучилищното образование да е задължително за семейства с повече от три деца, или за семейства с доходи под определен праг, има начини.
27 Юли 2010 12:08

...5-годишните ще ходят задължително на предучилищна подготовка. Децата ще посещават училище или детска градина според възможностите на общината, в която живеят.

Много простотия бе братеее !
Хората ви казват "задължителна предучилищна подготовка" , те почнаха да хвърлят къчове за училища , кибуци , неграмотни учители и възпитатели , учебници и какво ли не !
Нормалните хора и преди и досега са си давали децата в детска градина до 7 годишна възраст , разликата за тях ще бъде , че на 5 и 6 годинки вместо да продължават да пикаят в пясъка и да си правят кофички , учителите ще се опитат да ги подготвят за първи клас и въобще за училище !
Нормалните хора и преди и сега са си давали децата в немска , френска и английска забавачница и детска градина , разликата ще бъде , че сега във всички детски градини ще могат да научат ако не чужд език , то поне български !
Ако този закон бе предложен преди изборите от Тройната коалиция - Боковистите , Атакистите и Седесарите щяха да бъдат против ! Сега е обратното !Жалка картина сте !
Сега ли видяхте , че учителите и възпитателите нямат нужните качества ? Да не би при Тройната коалиция да са били други по-умни , а тъпите сега Боко да ги е назначил ??
27 Юли 2010 12:15
Жалка картина сте !

ааа, добре сме си у кочината; а и откъде накъде ще заимстваме опит и социални практики от народи, дето са многократно по-тъпи от нас
27 Юли 2010 12:28
Кои народи имаш предвид?
Щото ако ще взаимстваме от 70% от държавите в Европа, не трябва да пипаме сегашната възраст.
27 Юли 2010 12:33
"Хората ви казват "задължителна предучилищна подготовка" , те почнаха да хвърлят къчове за училища , кибуци , неграмотни учители и възпитатели , учебници и какво ли не !"
Задължителната предучилищна подготовка е задължително обучение.
Разбра ли ме сега, или да вадя моливите и чертежите?
27 Юли 2010 14:08
Нормалните хора и преди и досега са си давали децата в детска градина до 7 годишна възраст

Брей? С интерес научавам, че моите родители явно са били ненормални, щом не са се погрижили по този начин за светлото ми бъдеще.
Който няма желание и може да си позволи друг вариант - откъде накъде ще си дава задължително детето на детска градина да боледува нон-стоп, да му губят времето да спи под строй, вместо да играе (и чрез играта да учи) и да яде вкиснати буламачи? Пет години е една твърде ранна възраст да ти вземат детето и да го натикат в машинарията.
И всичко отново е на принципа дайте да дадем. Хайде да вземат първо да построят човешки детски градини, да обучат ония, дето ще обучават уж децата ни, да благоволят да ни представят какво ще правят децата ни в тия прекрасни заведения, и тогава да гласуват закон, който ме задължава да си пратя детето там.
27 Юли 2010 14:14
Няма лошо да е от пет годишна възраст "забавачката" /то Редника се гневи за този несъществуващ термин в закона за образованието/, точно защото народът мъдро е измислил това име - че на децата трябва да им е забавно докато ги подготвят за училище. Но, макар че децата ми са вече големи, но пък имам внучка, която след 2 г и нещо ще е на 5, та и мен този въпрос ме вълнува. Както в последните години министерството на просветата се е засилило да прави от безумни по-безумни реформи, с основание родителите се опасяват за децата си. Щото, май вече от няколко поредни години сегашните седмокласници всяка божа година бяха подлагани на т.нар. "мини матури". Колко му е да измислят подобно нещо и за 5 годишните дечурлига в "забавачката".
Колкото и да се плюе учителството, според мен, за да имаме някакво образование все още това се дължи на учителите, които успяват да си свършат работата въпреки безумните реформи. Ще дам пример с моите деца. При ограмотяването в първи клас някой беше измислил да се учат думите по букви, да се "буквува", а не да се учат по срички, както всички ние сме били научени. И какво, учителките си правеха каквото си знаят, пък в докладите до министерството пишеха каквото се изисква и в крайна сметка успяха да научат децата. Но трябва ли да е така? Та ей затова се опасяват родителите. Аз лично не съм ходила на детска градина, тръгнах на предучилищна направо, но пък още на 4 знаех да чета. Нямам спомен нашите да са ме учили. Сигурно щото по-голямата ми сестра е била първокласничка та покрай нея. Та няма лошо да са си децата в къщи, стига да има кой да ги гледа, а предучилищната трябва да е организирана така, че да не вреди, а да носи удоволствие на децата.
27 Юли 2010 15:17
Аз съм ходила на предучилищна забавачка на 6 години, в нормално училище и на смени по 5 часа с "моето' си училище. Детето-чудо къде на ''нормална''градина, къде на бабина...Не може ли в края на краищата да е по желание. Във Варна, сигурна съм, че е така и вдругите големи градове има и полудневни частн занимални за деца от 3 до 7 годишна възраст, които предлагат и 2 вида чуждоезиково обучение - в група от 5 до 10 деца, или индивидуално. И вторият вариант не е скъп при двама работещи родители.
Слушах преди дни една тв дискусия. Детска учителка с дълъг стаж беше категорично против обучение от 5-годишна възраст и без възражения това да става при навършване на 6 години. Едва ли ще има майка, детски педагог, или психолог който да възрази. Пак казвам - щом е задължително, трябва да е БЕЗПЛАТНО. За всички български деца, независимо от имотното състояние, или етническата принадлежност на родителите. Апропо, на същото мнение съм и за детските добавки и за помощите за отглеждане на бебе и малко дете - еднократни и месечни.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 15:19:12

27 Юли 2010 15:19

popangelov
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 8249
Скрий: Име, IP
Задължителната предучилищна подготовка е задължително обучение.
Разбра ли ме сега, или да вадя моливите и чертежите?

Ако беше минал и ти една задължителна предучилищна подготовка , нямаше да ми вадиш моливите и чертежите , а лаптопа с Аутодада , Симатрона и Солидуорка !
Никой не ви пречи до 5 години да си гледате и обучавате децата вкъщи , на пет години всички деца трябва да започнат задължително обучение , за да са с равни знания и възможности в първи клас , за да не се налага учителките да губят време за тия , които хал хабер си нямат от света , а в същото време децата на по-интелигентните и образовани родители , които са имали възможност да се занимават с тях - да скучаят ! Би могло за последните да се направи компромис и да не посещават "задължителната предучилищна подготовка" , но ако детето при постъпването в първи клас не покаже че владее необходимият минимум от знания , родителите да се глобят ! Просто такива родители подписват декларация , че отказват да дадат детето си на предучилищна подготовка , но се задължават сами да го обучат и ако преди постъпването в първи клас не покаже необходимият минимум от знания да заплатят глобата в двоен размер ! Вярвам ще се съгласите с такъв вариант !
Навремето детето ми като беше болно от една заразна болест , подписах декларация , че ще го лекувам в къщи и отказвам да го давам в заразното на мой риск ! Оздравя детето по-бързо , отколкото в болницата , но можеше и да се влоши и аз поех пълната отговорност !
27 Юли 2010 15:28
Аз няма да си пращам детето на детска градина от 5-годишна възраст!
Абе хора, до онзи ден се трепахте да се класирате за детските градини и ревахте, че няма кой да ви гледа децата. Сега искат да вкарат всички 5 годишни деца в детската градина, за да ги култивират малко, а циганчетата и турчетата да понаучат български, че да им е по-лесно в училище, вие пак ревете. И кой ще ги гледа сега 5 годишните, като "няма да си пращате децата на детска градина"?
27 Юли 2010 15:40
Абе аз съм я минал.
Малко бяхме назад с компютрите в забавачката, ама то си беше отдавна. За сметка на това научих няколко руски детски песнички.
В първия си постинг съм задал няколко въпроса.
Когато хората от министерството разяснят на родителите тези въпроси, може и да си преразгледам мнението.
Не и преди това.
Хвърли им и ти едно око, па ако нещо не ти бендисва във въпросите, пак кажи.
27 Юли 2010 15:52
Попангелов, и още нещо си забравил - по-колко деца ще са в група трябва да знае родителят, щото ако са по 30, то ще е /зверо/укротяване, а не обучение. А съм сто на сто сигурна, че министерството тези неща въобще не ги мисли. То си знае, трябва на толкова години и точка. Ама има ли готовност, база и прочие нещица, които много хубаво и бързо могат да обърнат колата им с добри намерения, за това те не мислят.
27 Юли 2010 16:11
Абе, Чоки, къде ги видя тези "равни знания и възможности". Това си е утопията на светлото комунистическо минало - хората не се раждат с равни възможности и няма как и знанията им да са "равни". А колкото до равните права, и сега си ги има - някой да е попречил на някого да си прати детето в общинското училище? Само дето местата в градините до момента не стигаха за желаещите, а сега как ще ги осигурят за всички, че и задължително, само гусин министърът очевидно знае. Повтарям обаче: Щом е задължително, трябва да е безплатно. Но ако вкъщи имам баба, която по-добре ще го учи и възпитава, по-добре ще го храни и ще му е осигурена почивка, на какво основание ще ми вземат детето, за да го пратят в "казармата"? Ай, стига, не ми стигаха на мен задължителните бригади, УПК-та и военни обучения, ами сега и децата. И оти ручахме жабето 20 лета? Нали уж заради едната свобода и право на избор.
27 Юли 2010 16:17
len, и друго има. Няма достатъчно подготвени твои колеги за такъв вид обучение. Дори, оказва се във Варна и областта има вакантни места за учители, начални такива също. Най-вероятно става дума и за друг вид педагогическа квалификация, не чак дотам начален учител, но и не 100% детски А сега де? В по- малките населени места на Делиормана детските и начални учителки са основно от турски етнически произход. Там как ще става номера - циганетата да проговорят турския диалект на "коренното" население ли . Защото на правилен български не говорят и не могат да пишат дори учениците - етнически турци, от Шумен, Търговище, Разград, Силистра и Добрич, които се преселиха във Варна с родителите си през последните 10-ина години.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 16:19:09

27 Юли 2010 16:23
И няма ли кой да каже на гусин министъра, че да налага насила подобни модели заради едните циганчета (щото турчетата, ако не сте наясно с положението, ще ги учат учителки - етнически туркини, та трудно ще научат български), е просто малоумие. За тях има социални служби, които да констатират, а това е сигурно, че за децата не се полагат необходимите грижи, и да се отворят едни предварителни, подготвителни или както щете ги наречете, забавачки, та хем да понаучат нещо, хем да са по-добре гледани и нахранени. Макар че упражнението си е предварително обречено и безнадеждно на фона на цялостната картинка. Пък и циганите са си най-сигурният електорат, та едва ли някой ще ги пипне.
27 Юли 2010 16:28
Има, Здравка, кадри - в повечето университети се подготвят (и не зле) бакалаври по специалност "Предучилищна и начална училищна педагогика". Обаче при това заплащане и тези условия повечето завършили не искат да работят тази работа. За които искат, трудно се намират места, защото в големите градове през 90-те закриха много градини (под предлог, че раждаемостта е ниска) и ги направиха кметства, поликлиники (частни) и пр. Затова сега няма достатъчно градини. Щото се мисли в не по-далечна от половин година перспектива.
27 Юли 2010 16:49
Даа, една китайска мъдрост казваше, че който строи училище мисли за 100 години напред... Пък при нас.... Мила родна картинка....
27 Юли 2010 17:52
SvSofia, не знам ти от къде си. Може би ника е защото си родена, расла и живееш в столицата? На североизток, когато аз учех във ВУЗ, дереджето беше следното - един ВПИ - Шумен, всичко останало - полувисши институти - в Толбухин /сега Добрич/ за детски учителки, в Силистра - за прогимназиални...Във всички тези "ковачници" за педагогически кадри - квоти за момичета и момчета от турското малцинство. /Така беше и в медицинските институти на североизток, между другото/. Нямам никакъв хабер, дали е възможно за едни 5-6 семестъра / професионален бакалавър с колежанска диплома както е днес - същата работа/ да те научат на правоговор и правопис при спецификата на турския език и как учителка с майчин език турски учи на правилен български език децата в детската градина, или преподава БЕЛ на ученици от нейното малцинство Който знае, да сподели.
Извън Варна -град във всички области/ Шумен, Добрич, Разград, Търговище, Силистра/ не само е висока безработицата, тя е една от най-високите в страната, така, че няма как да са неатрактивни учителските професии при липса на каквато и да е работа.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 17:57:52

27 Юли 2010 18:23
Не съм от София, Здравка, от голям областен град съм и работя в системата на висшето образование вече повече от две десетилетия, а сега и като зам.-декан имам доста наблюдения. Вече няма квоти за никого, а част от студентите ни, етнически турци, са доста по-старателни от много български студенти. Проблемът е обаче, че педагогическите специалности не са особено търсени (модни са "маркетинг", "стопанско управление", "бизнес администрция" и пр.) и това се отразява на подбора. Въпреки това много студенти започват да харесват работата си в последните години на следването и наистина работят като учители. За съжаление, поради ниското заплащане и непрестижността, професията все по-безнадеждно се феминизира. А и, както обясних по-горе, няма много свободни места. Но в близките 3-4 години предстои масово пенсиониране. Лошото с турските села е, че покрай политиката на ДПС, българските турци много се капсулираха, българите - учители, лекари, бяха изместени постепенно. И българският език става все по-недостъпен за тези деца.
27 Юли 2010 19:35
Извинявай, ама от 450 до 700 лв нето за "простосмъртна" учителка при безработицата в регионите, които изредих... Не знам колко от мъжете там се реализират като специалисти в мениджмънта и маркетинга, но съпругите им едва ли биха печелили повече от горепосочените суми, 12 месеца в годината, с отглеждане на тютюн "Бърлей''.
27 Юли 2010 19:44
Виж, за феминизирането си права - сумите в предния ми постинг не са за "мъжка" заплата.

Редактирано от - Здравка на 27/7/2010 г/ 19:45:08

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД