За втори път в рамките на няколко месеца премиерът Бойко Борисов бе вкаран в капан от полотическия си партньор Волен Сидеров. След историята с новините на турски по БНТ сега Борисов трябваше да се намеси и в скандала с политическите назначения в националното радио. Както през декември м.г., така и сега това наложи промяна във вижданията му в рамките на няколко часа. В началото на деня премиерът подкрепи лидера на "Атака", че в националното радио има политическо назначение. Става дума за журналистката Диана Янкулова, която по времето на бившия вътрешен министър Михаил Миков оглавяваше пресцентъра на МВР. Преди ден Сидеров я обвини, че служи на БСП и ДПС, тенденциозно използва израза "полицейско насилие" и изопачава случилото се в Кърджали, когато семейство пострада при нахлуване на полицаи в дома му.
В късния следобед обаче томахавката бе заровена след спешни разговори между Борисов и шефа на БНР Валерий Тодоров, последвани от среща на радиошефа със Сидеров. След совалките се разбра, че "Атака" няма да атакува националното радио, а новият закон няма да е повод за политически репресии в медията.
"Бих попитал защо такъв явен конфликт на интереси, защото пресцентърът прави политиката на самия министър. Когато му дадеш на този журналист да води предаване по същата тема, това е конфликт на интереси", бе категоричен Борисов по обед. "Виждате, че не се месихме в БНР и БНТ, дадохме пълна свобода, в случая обаче има тенденциозност, аз също съм бил потърпевш от подобна дейност", допълни той.
Но веднага бе атакуван, че един от пиарите в групата на ГЕРБ - Никола Николов, също води свое предаване по частната ББТ. "Кой е този Никола, не го познавам, махнете го от парламентарната група", реагира мигновено Борисов и журналистът побърза да прекрати гражданския си договор в телевизията.
И вчера Волен Сидеров атакува Янкулова и пак намекна, че с новия медиен закон ще бъдат прекратени всички политически назначения. Борисов спешно извика Валерий Тодоров на разговор, с когото се договорили да отиде при Волен Сидеров и да направят взаимни отстъпки, за да се приключи случаят. "Премиерът беше изключително загрижен", обяви шефът БНР след това. Тодоров остана в стаята на "Атака" около половин час и на излизане обясни пред "Сега", че смята историята за приключена. "Смятам, че изяснихме случая с взаимни забележки, тонът беше коректен и от двете страни. Надявам се, че и г-н Сидеров разбира, че е превишил мярката на своята намеса", заяви дипломатично Тодоров. И допълни, че свободата на словото трябва да бъде ненакърнима. Тъкмо за това се разбрали и с премиера Борисов, а той и Волен Сидеров поели ангажимент, че няма да оказват натиск върху обществените медии чрез промени в медийния закон.
-------ГЛАСОВЕ
"Волен Сидеров носи своята персонална и политическа отговорност. Право на журналистите от БНР е да се защитят и това няма отношение към новия закон за медиите", коментира случая и шефът на СЕМ и председател на работната група за изработване на законопроекта Георги Лозанов. Той също увери, че законът няма да позволява политическа разправа с медиите. Тъкмо обратното - щял да търси гаранции за редакционната им независимост.
С този увод продължи дискусията по медийния закон. Темата за административното обединяване на БНТ и БНР разпали страстите. Зам.-председателят на работната група Радомир Чолаков открито заяви, че настроенията са по-скоро в полза на обединяването. Остро му опонираха известни водещи от радиото. Лили Маринкова подчерта, че двете медии имат не само различен рейтинг, но и различни биографии и е много важно те да бъдат съхранени. Важно е и кой пише новия закон. "Откога да си адвокат на ВАЦ звучи гордо?", обърна се тя към Чолаков, който е главен юрисконсулт на вестникарската групировка. "Цензурата в БНТ грижливо се поддържа от времето на Хачо Бояджиев", не бе пощаден и тв режисьорът. Притоплено бе и миналото на Сидеров като медиен съветник на "Мултигруп". "Ако питате политиците как трябва да изглежда журналистът в една обществена медия, това ще е човек без памет, новородено на гола поляна", каза водещата на "Неделя 150".
"Чувам едни гласове, които шепнат в ушите на управляващите колко хубаво нещо е обединението на БНТ и БНР. Но това са песни на сирени, които ще ги завлекат към дъното, както завлякоха Жан Виденов и Иван Костов", предупреди и Петър Волгин.
От БНТ останаха напълно безучастни към дискусията.
|
|