След като съдът отмени винетните стикери за паркиране по местоживеене в София, проблемно се оказа и паркирането в режим "Служебен абонамент" в "Синя зона". Плащането на паркомясто за месец нарушава същото изискване, което доведе до отмяна на винетните стикери - изискването платеното паркиране да е кратковременно, до 3 часа, сигнализираха юристи.
Служебният абонамент масово се ползва от фирми с офиси в центъра на София. За целта фирмите подават молба с уточняване на броя паркоместа, които желаят да наемат, като са длъжни да представят договор за наем или нотариален акт за ползваните от тях помещения. Плащането е на месец - 375 лв. без ДДС за "Синя зона", като режимът на служебно паркиране не важи в събота и неделя. През работните дни обаче платената такса дава право на ползване на паркомястото от 8.30 до 19.30 часа. Цената е доста висока дори в сравнение с платените паркинги.
Това категорично нарушава Закона за движение по пътищата, коментират експерти. Единствената форма на платено паркиране в закона е кратковременна - от 30 минути до 3 часа. Идеята е да не се стимулира престоят на автомобили в центъра, макар че общината години наред не осигури алтернативи за паркиране. Това бе един от мотивите на Върховния административен съд да обяви за незаконосъобразни винетните стикери за паркиране по местоживеене, които даваха условно право срещу 70 лв. на година да се ползва паркомясто при наличие на такова.
"Служебният абонамент поражда проблем и с друг закон - този за общинската собственост", коментира съветникът от ДСБ Вили Лилков. "В случая общинската фирма дава под наем паркоместа на пожелали това фирми, а тези паркоместа - части от улици и тротоари, са публична общинска собственост. Тя се отдава под наем с конкурсна процедура", коментира Вили Лилков. Според него служебният абонамент изобщо противоречи на идеята за кратковременно паркиране и натоварва центъра с автомобили в разрез със заявената от общината амбиция за намаляване на трафика. "Многократно съм поставял този въпрос пред общинската комисия по транспорт без резултат", коментира Лилков.
БЕЗЗАКОНИЯ
Проблемът със служебния абонамент е поредното закононарушение около организирането на паркирането в София. През 2008 г. съдът отмени като нищожен целия раздел за "Синя зона" с аргумента, че тя е регламентирана от некомпетентен орган - СОС вместо кмета. Нищожността на теория даваше право на гражданите да искат със задна дата компенсиране на глоби и такси. Незаконно е и двустранното определяне на паркоместа за "Синя зона" в еднопосочни улици. Проблеми имаше и с принудителното вдигане с паяк на неплатили автомобили до промяна в закона за движение по пътищата.