Бизнесмените Пламен и Йордан Стоянови, който бяха показно арестувани при операция "Октопод" през февруари, са подали жалба срещу България в съда в Страсбург. Според документа, с който "Сега" разполага, основното им оплакване е свързано с наложените върху имуществото им запори и възбрани. Съдът пусна двамата братя на свобода срещу най-леката мярка - подписка, веднага след ареста им.
През месец май по искане на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, съдът наложи обезпечителни мерки върху имущество на Пламен Стоянов за над 32 млн. лв. - недвижими имоти из цялата държава, в това число гори, ливади, дървопроизводителни горски площи, ниви. Запорирани са и 17 леки коли и 90 товарни автомобила. Брат му Йордан Стоянов не може да разполага с имущество за 524 хил. лв.
Бизнесмените настояват за приоритетното разглеждане на жалбата, тъй като има риск заради запорите и възбраните фирмите жалбоподатели да не оцелеят до края на делото. "Обезпечителни мерки блокират дейността на фирмите за неограничен период, а изключителните загуби увеличават риска от фалит, който е гражданскоправната "смърт" на търговското дружество", се сочи в жалбата.
Тъй като към конфискация може да се пристъпи само при влязла в сила осъдителна присъда, имуществото може да остане блокирано години наред. "Така се налагат драстични ограничения на правото на собственост на широк кръг лица само на базата на подозрение за извършено престъпление, без да са налице процедурните гаранции за виновност, които дава осъдителната присъда", пишат обвинените.
В жалбата се отбелязва също, че законът се прилага и за имуществото, придобито от престъпна дейност, още преди приемането му. Преди това обаче е нямало нормативно задължение за съхраняване над 5 години на документи за произход на имущество. "Така се стига до парадоксални ситуации, в които се запорира и конфискува цялото имущество на дадено лице, придобито през последните 25 години, въпреки че престъплението, заради което са предприети мерките по закона, е извършено значително по-късно."
Освен братята обезщетение от Страсбург търсят съпругите и децата им, както и 10 фирми, в които те имат участие.
В жалбата се визират няколко основни текста от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, които са нарушени - че никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко или унизително отнасяне или наказание, всеки има право на неприкосновеност на личния и семейния си живот, на жилището и на тайната на кореспонденцията, всяко лице, обвинено в криминално престъпление, се счита за невинно до доказване на вината му в съответствие със закона и т.н.
Цитирани са изказвания на премиера Бойко Борисов и на вътрешния министър Цветан Цветанов. МВР шефът дори обявява, че една евентуална 12-годишна присъда за групата на "Октоподите" е минималната, която би трябвало да получи такъв тип престъпна организация. "Съдържанието, характерът и тонът на изявленията, направени лично от министъра на вътрешните работи и министър-председателя, съчетани с цялата медийна разгласа на изводи и оценки, базирани на недовършено досъдебно производство, неизбежно формират в обществеността убеждение във виновността на Пламен Стоянов и Йордан Стоянов", се казва в жалбата.
АКЦИЯТА
При изземането на документите според жалбата полицаите не са направили подробен опис. В протокола е отбелязано само "папка с документи", "джоб с документи". На искането на адвокатите да бъде подробно описано какво се изземва е отговорено: "Няма време за това". Служителите на реда не са се представили, нито са показали разрешение за претърсване.
Ето какво разказват жалбоподателите за полицейската акция от ранните часове на 10 февруари т. г.
Пламен Стоянов:
"Отново започнах да настоявам за адвокат, спорех с тях и им казах, че без адвокат няма да подпиша нищо. Разрешиха ми да се обадя само на един номер, който си записаха - това беше номерът на Владимир Николов - финансов директор в дружеството ми "Екометал Инженеринг" ЕООД.
Претърсиха целия апартамент. Взеха оръжията ми - двата пистолета, но само едно от двете разрешителни за ползване, другото го оставиха у дома. Взеха също трите компютъра.
Към 23 ч. ме закараха в сградата на "Г. М. Димитров", където ме завързаха с белезници към парното в един кабинет, след 15-ина минути ме преместиха в друг кабинет и отново ме завързаха с белезници за парното, после в трети кабинет и отново с белезници за парното. Късно през нощта, след или около полунощ, ме заведоха в един кабинет, където беше и моят адвокат Рангелов".
Арестът ми се отрази изключително травмиращо за сина ми Пламен Стоянов-младши. Близо два месеца отказваше да ходи на училище, да напуска стаята си и да спи през нощта. Спеше през деня, като лягаше под леглото си. Игрите му бяха да се заключва с "белезници", като си завързваше сам ръцете и краката.
Антония Иванова, съпругата на Йордан Стоянов:
"Полиция, бе, споко!", казал един от полицаите, които нахлули в спалнята на Иванова, където тя била с двете им дъщери - на 2 и 4 години.
"След случилото се голямата ни дъщеря беше в шок от изживяното. Питаше ме дали сме добри хора и защо, като сме добри, при нас идват полицаите и ни дават по телевизията. Тежко го изживя и малката ни дъщеря, която често ме питаше дали, ако не слуша, полицаите пак ще дойдат."
Веселин Стоянов, пълнолетен син на Йордан Стоянов от първия му брак:
"Държаха ме на земята по бельо и дори отвориха терасата и един от прозорците. Белезниците ми бяха много стегнати. След около 20 минути претърсване на моя етаж ме попитаха какви дрехи да ми дадат от спалнята. Попитах ги къде ще ходим, за да знам какви дрехи да поискам, защото навън беше много студено - минус 10 - минус 15 градуса, а един от тях ми отговори: "За пред камери."