Едно решение на столичния кмет Йорданка Фандъкова, обнародвано от "168 часа", ми разби представата за ГЕРБ-аджийската политика по отношение на отпуските. Досега смятах, че ситуацията стои така - управляваните от ГЕРБ държава и общини нямат пари, за да изплатят огромното количество отпуски, натрупано от чиновниците, и затова прокараха през парламента промяна, която на практика заличава всички натрупани през годините дни. Това, че решението засегна абсолютно всички хора, го смятах за подробност - все пак всички сме равни - и в конституцията, и във възгледите на ГЕРБ. А и Бойко никога не се задълбочава в дреболии, действа винаги решително и ангро.
Оказа се обаче, че не всичко е толкова просто и логично.
Пак има по-първи между равните!
Докато Борисов роптаеше от сутрин до вечер пред де що види микрофон срещу това право на хората, превърнало се в злоупотреба, бъркаща дълбоко в бюджетния му джоб, Фандъкова взела, че съкратила всички заместник-кметове на София, изплатила им отпуските и след това ги назначила обратно. И сколасала да извърши това в рамките на 24 часа!
Има някакво формално обяснение от страна на общината, което звучи доста налудничаво - Фандъкова била нов кмет, имала право да уволни стария екип и да си назначи нов (става дума за едни и същи хора). Истината, разбира се, е, че Фандъкова доизкарва мандат, а хора като Минко Герджиков например са трупали отпуск от времето на Софиянски насам и нито един кмет през последните 10 години не се е сетил да го уволни, да му изплати отпуските и да го назначи пак. Нещо повече - самият Герджиков три пъти беше временен кмет на София.
Този странен ход на тази симпатична жена отново повдига въпроса - защо, по дяволите, ГЕРБ тръгна да заличава отпуските? Оказва се, че пари за изплащане на отпуски в държавата имало. Грешка - всъщност оказа се, че пари за изплащане на отпуските има само за най-нашите хора, а за останалите продължава да е валидно съществуването в кризисни условия.
В интерес на истината - вярвах, че Борисов ще размисли за отпуските. Той за толкова неща размисли досега... Но не би... След като го чух да казва, че ще си пуска отпуска и ще ходи на работа - въобще не му вярвам. Ако това е пример за подражание, по-добре
да въведем официално правото да се ползва робски труд
в тая страна. Какво пречи на моя работодател да постъпи също като Бойко - аз да му поискам отпуска, той да ми я разпише и да ми нареди да ходя на работа?! Било незаконно? Айде, бе - да не би да искате да кажете, че Бойко нарушава закона?!
Така че каквото и да говори Бойко Борисов, ситуацията си е такава, каквато е била и каквато ще бъде - едни теглят каиша, а за други ограничения няма.
Тази библейска истина се потвърждава и от друго решение на общината. Вчера Фандъкова обеща тържествено, че цената на парното в София няма да скача. Все си мислех, че цените в България се определят от пазара, а не административно. Че ако се променят цените на суровините, то и себестойността на крайния продукт също ще се променя. Но явно не съм бил прав. Вярно е, че всеки собственик има право да управлява фирмата си на загуба. Но в случая собственикът прави помен с чужда пита. Щото загубите, дето продължава да трупа "Топлофикация-София", ги покриваме всички ние. Беше общинска, беше държавна, после пак стана общинска и през цялото време мъдри ръководители я дърпаха надолу с подобни, уж социални инициативи. Ясно е, че все някой трябва да плаща разликата, когато Фандъкова изкуствено задържа цените. И ако Х избиратели ще плащат занижени цени на парното, то 10 пъти повече ще компенсират загубите на общинското предприятие.
Пазарната икономика явно тотално е отстъпила и в сферата на столичния транспорт. Не говоря за това, че хаотичната строителна програма на общината
превърна София в блокиран град
- на изток трудно можеш да се измъкнеш заради полузатвореното "Цариградско шосе", на юг си е цяло приключение да се провреш заради тесния път, на север има планина. Дори и към летището блокираха пътя заради моста-булевард със знаменателното име "Брюксел" и сега от този град може да се измъкнеш само по позната дестинация - на Запад!
Не говоря и за традиционната практика точно когато свърши асфалтирането на един път, той отново да бъде отново ударно разкопан, защото я ВиК, я БТК почват да сменят кабели или тръби. Защо не го правят едновременно? Е това е въпрос с мноооого повишена трудност. Нито един кмет досега, дори и Бойко Борисов, не успя да стикова план-графиците на всички разкопаващи фирми.
В случая обаче говоря за безсмисленото хабене на пари в столичния транспорт. Например - цяло лято потни труженици поставяха релси на 3 метра от прозорците на хората от бул. "Скобелев". Идеята беше трамваи 1 и 7 да тракат от там към бул. "Хр. Ботев", докато се строи метрото. За целта общината похарчи над 1 млн. лв. После проектът бе зарязан и сега двуглави трамваи спират пред пилоните на НДК, защото изведнъж се оказа, че общината забравила да пита живеещите там съгласни ли са с решението й, преди да потроши парите. Те, естествено, не са съгласни... И кметството вместо да реши проблема, още повече го задълбочи - като накара няколко квартала да трамбоват пеша километри.
Какъв е изводът? Изводът е, че
за Софийската община криза няма
Тук парите се леят щедро, загубите на няколко милиона са капка в морето и тая работа ще продължава безметежно, докато не се появи поредният управник, който ще търси сметка за поредните неблагоразумно и неефикасно взети решения.
Още по-интересният извод е, че щедрото харчене на пари е одобрявано от Борисов. Ако Пловдив си беше позволил да извърши това, което прави Фандъкова в София, държавата щеше да се окаже тясна за Славчо Атанасов. Но за София правилата не важат. София за държавата е това, което са МВР и МО за правителството. Отделни губернии.
Не се съмнявам, че Борисов и Фандъкова искат да превърнат София в образцов град. Затова се строи като за световно. Няма абсолютно нищо лошо в това! Но не ние трябва да плащаме отпуските на ГЕРБ-аджии. А тия, които загробват милиони в безсмислени инфраструктурни проекти, трябва да бъдат наказвани, а не да бъдат поощрявани за това. Толкоз просто и логично е, нали?
Не виждам особена разлика между "законовите" обяснения на депутатката Алексиева и кметицата Фандъкова.
Все един "морал" - от едно котило са...
П.П. Що се отнася до разбиването на представите...След 20 години битпазарна демокрация би трябвало да сме готови за всичко.
И с особен скептицизъм да посрещаме нормалното. Защото не е нормално у нас да е нормално. А у нас ненормалното е нормално - според морални, законови, човешки критерии.
-------------------------------
Блогът на Генек