Европейската комисия предупреди банките в ЕС, включително българските, че трябва да информират по-ясно клиентите си какви такси им събират. Ако това не стане доброволно и в разумен срок, ЕК ще въведе задължителни законодателни мерки, съобщиха вчера световните информационни агенции.
На 2 август еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние е пратил писмо до Комитета на европейската банкова индустрия. В документа, с който "Сега" разполага, пише, че Брюксел стартира инициатива за въвеждане на яснота и сравнимост на банковите такси. Тя ще бъде обсъдена на среща с банкерите през есента.
Конкретната идея на Барние е да се въведе единен информационен лист, в който да се опише всеки разход при ползване на банкова сметка, така че клиентите лесно да могат да сравняват тарифите във всички банки в Евросъюза. Трезорите ще трябва да въведат еднакви термини за различните услуги, за да не заблуждават клиентите. Подобен ред беше въведен в ЕС за потребителските кредити през май т. г., когато влезе в сила новата Директива за потребителския кредит.
Банките в България също са адресат на писмото на Брюксел. То е пратено до Комитета на европейската банкова индустрия. В него членува Европейската банкова федерация, в която пък влиза родната асоциация на банките. "Към момента нямам информация в нашата асоциация да е получено подобно писмо, но ще направя проверка", коментира пред "Сега" председателят на Асоциацията на банките в България (АББ) Виолина Маринова. По думите й таксите на банките в България са достатъчно прозрачни, защото тарифите са публикувани на сайтовете.
Мишел Барние обаче твърди, че има сериозни пропуски при представянето на таксите по обслужването на банковите сметки. "Клиентите често се сблъскват със сложна и непълна информация. Различни термини се използват за едни и същи услуги. Структурата на таксите често е толкова замъглена, че за потребителите е трудно да разберат колко точно плащат и освен това им се натрапват услуги, от които изобщо нямат нужда", изтъква Барние. Той припомня, че подобна инициатива преди години имаше бившият комисар Марио Монти, но за съжаление политическият дебат по темата е проведен в много малко държави членки.
Мишел Барние предупреждава, че ще се въведат механизми за контрол върху изпълнението на мерките за прозрачност. Той пише още, че новите правила ще важат и за продукти, свързани с банковите сметки. Макар да не посочва конкретно дебитните или кредитните карти, те също могат да бъдат обхванати от инициативата.
Според германското издание Financial Times Deutschland, което цитира данни на ЕК, банките в Испания и Италия ощетяват клиентите си най-много. Таксите по различни банкови услуги, които те събират, костват на потребителя годишно над 300 евро. Франция и Германия са в средата на класацията със съответно 150 и 100 евро. Най-ниски са отчисленията в Португалия, България и Белгия - 50 евро.
Спрямо нивото на доходите и разпространението на банковите услуги обаче България е в незавидно положение. "На фона на доходите банките у нас събират огромни комисиони, свързани например с плащанията към бюджета", коментира председателят на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов. Той даде пример с трезор, който за превод в размер на 200 лв. към сметка на МВР събира 20 лв. такса.
За последната година и половина българските банки тихомълком повишиха двойно таксите за теглене от банкомат и за плащания в търговски обекти през ПОС-терминал. Успоредно с това повечето банки премахнаха информацията за таксата от квитанцията и клиентът трябва да има електронно банкиране, за да проследи какво плаща за всяка транзакция. Банките у нас не са съгласни дори да изписват върху екрана на банкомата таксата с оправданието, че трябва да платят много пари за нов софтуер.
|
|