:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,898
Активни 381
Страници 4,772
За един ден 1,302,066

Депутатите спешно се разделят с роднините-съветници

До края на седмицата нещатните сътрудници ще бъдат описани в публичен регистър, но щатните ще продължат да са тайна
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Ревин Аталай (вляво) вече няма да съветва баща си Рамадан Аталай (до него) по икономически въпроси.
Перспективата в готвения публичен регистър на Народното събрание да попадне и родата на депутатите накара част от народните избраници да оттеглят акредитациите за нещатни сътрудници на синовете и дъщерите си, показва проверка на "Сега". Пропускът дава възможност за достъп до сградата на парламента.

Скандалът с нещатните сътрудниците избухна след ареста на сумиста Петър Стоянов - Вожда при операция "Килърите", който се оказа зачислен в образователната комисия на НС. Парламентарният шеф Цецка Цачева обеща от септември на сайта на институцията срещу името на всеки депутат да бъде записано и това на помагачите му. Там обаче няма да бъдат оповестени щатните сътрудници и техните възнаграждения. В момента в помощ на народните избраници работят 471 души, 125 от които са на заплата - 70 на трудов и 55 на граждански договор. Заплатите им са между 700 и 1200 лв. Всеки депутат има право на двама сътрудници, отделно ПГ разполага с определен брой експерти и технически персонал.

Новият председател на "Антимафия" Валентин Николов от "Атака" призна пред "Сега", че вече е отнел пропуска на сина си Александър. Момчето не е стъпвало в НС. При Николов остава само юристът Юри Митев.

След като три поредни мандата използваше услугите на сина си, Рамадан Аталай от ДПС също спира достъпа му до парламента. Аталай обясни, че наследникът му Ревин е завършил икономика и му бил в помощ по тези въпроси, но от известно време не искал повече името му да се появява в медиите покрай баща му. "Бях в Дания. Там един депутат има 5-6 сътрудници, които имат кабинет, подготвят го по съответния закон и той участва в дискусиите подготвен, а у нас нещата не са като в европейските държави", оплака се Аталай.

Засега не е ясно дали Янко Янков от ДПС ще продължи да разчита на сина си. Затова пък колегата му Митхад Табаков - бивш кмет на Дулово, призна, че ще запази брат си Сали като сътрудник. "На този етап остава, той е юрист и ме съветва в социалната политика", обясни Табаков. "Съгласете се, че идвам в София и не познавам никого", допълни той.

В постоянните комисии най-вероятно няма да има сериозна промяна на експертите. Моника Ханс-Панайотова, която пое комисията по европейски въпроси, заяви, че ще запази двамата експерти-висшисти. Но ще се опита да привлече на граждански договор още един или двама, за да се засили работата на органа по прилагането на Лисабонския договор и програмата Европа 2020. Като депутат имала само един сътрудник Антоний Кръстев, който я съветва по младежките дейности, тъй като тя е шеф и на младежката структура на ГЕРБ.

Валентин Николов също ще запази досегашния й експертен състав. По данни от НС от пролетта там се трудят петима души - Кольо Колев, Елиана Масева, Елеонора Николова, Петър Стоянов и Иван Иванов. Всички те получават по 1403 лв. За периода, когато Яне Янев от РЗС председателстваше "Антимафия", граждански договори са имали Роди Тодоров, Ирина Илова и Дафин Доганов. Те са били тримесечни и са приключили на 30 ноември.

Всички парламентарни групи са получили писмо от ръководството на НС до края на тази седмица депутатите да направят корекции на сътрудниците си. Те трябва да посочат имената им, тяхната професия и областта, в която ги съветват.

-------ФАКТИ

Любопитни са и имената на някои експерти към ПГ. Двама ромски лидери със спорна репутация си е избрала левицата - Цветелин Кънчев от "Евророма" и бившия депутат Тома Томов. Кънчев бе осъден за изнудване и по-късно помилван от президента Георги Първанов. Срещу Томов има висящо дело за престъпление по служба. Двамата са сред малцината осветени експерти в групите. Имената на останалите се пазят в тайна по неизвестни причини.
 Цветелин Кънчев
 Тома Томов
4
4764
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
06 Септември 2010 23:38
В момента в помощ на народните избраници работят 471 души, 125 от които са на заплата - 70 на трудов и 55 на граждански договор. Заплатите им са между 700 и 1200 лв. Всеки депутат има право на двама сътрудници, отделно ПГ разполага с определен брой експерти и технически персонал.


Браво бе, добре им плащат.

Двама ромски лидери със спорна репутация си е избрала левицата - Цветелин Кънчев от "Евророма" и бившия депутат Тома Томов. Кънчев бе осъден за изнудване и по-късно помилван от президента Георги Първанов. Срещу Томов има висящо дело за престъпление по служба. Двамата са сред малцината осветени експерти в групите. Имената на останалите се пазят в тайна по неизвестни причини.


Цигански престъпници при левицата, нищо чудно, какви други могат да наемат?

Редактирано от - nikcv на 06/9/2010 г/ 23:41:02

07 Септември 2010 08:27
Всеки път се отказват и после пак ги назначават. Скандал стана още през май, а не сега със Сумиста. Тогава Цачева казва:
“Нека да не отиваме до пълен популизъм и видите ли децата на народните представители, само защото имат роднинска връзка с тях, да нямат място в определена институция“.

Както и:
моралът има много измерения и не трябва да се отива в крайности и да се търсят едва ли не сензации
07 Септември 2010 14:56
"Бях в Дания. Там един депутат има 5-6 сътрудници, които имат кабинет, подготвят го по съответния закон и той участва в дискусиите подготвен, а у нас нещата не са като в европейските държави", оплака се Аталай.

Игати наглеца! Подготвяли ги! А в Дания имат ли депутати с купени дипломи за средно образование?
И като беше в Дания видя ли колко им е средната заплата? А размера на данъците им? А събираемостта им? А колко частни лица в Дания имат джипове?
07 Септември 2010 16:09
Дошло е явно време разделно, ама не с постовете, а с роднините само...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД