Водачите, които не спазват правилото да правят почивка на всеки четири часа шофиране, да бъдат наказвани с временно отнемане на шофьорската книжка. Това предвижда новият вариант на поправките в Закона за автомобилните превози, внесен преди дни в парламента.
Скандалният проектозакон бе оттеглен преди няколко месеца от НС, след като един от текстовете му предвиждаше да отпадне задължителната категоризация на автобусите за превоз на деца. Последвалият скандал наложи премиерът Бойко Борисов да накара транспортния министър Александър Цветков да поправи текстовете.
Според новия проект при неспазване на правилата за задължителната почивка шофьорите остават без книжка, като най-краткият период е 6 месеца. Собствениците на превозното средство рискуват то да бъде спряно от движение, като му се свали регистрационният номер и органите отнемат свидетелството му за регистрация.
От бранша обаче са възмутени от възможността водачите да остават без книжка, тъй като графиците на курсовете и разписанията се правят от шефовете на транспортните фирми и от тях зависи дали се дава достатъчно време за почивка на шофьора. Шефът на Националната асоциация на автомобилните превозвачи Красимир Лалов заяви пред "Сега", че трябва да се наказват по-строго собствениците, отколкото шофьорите. "Така написана, поправката ще удари само онези собственици на фирми, които сами си карат автобуса заедно със свои братовчеди или роднини", каза Лалов. Депутатът от ГЕРБ и член на транспортната комисия в парламента Цветомир Михов също смята, че законът е несправедлив по отношение на водачите: "Ще мислим при обсъждането в комисия отговорен да не остава само водачът", каза Михов.
В същия проект се залага и възможността целия транспортен сектор да се пренареди чрез нова национална транспортна схема. Това накара много малки автобусни фирми от Южна България да се заканят през уикенда да правят национална стачка тази седмица. Вчера пък 12 национални сдружения в транспорта застанаха със своя декларация, разпространена през агенция "Фокус", в подкрепа на политиката на транспортния министър.
В същия проект се залага и възможността целия транспортен сектор да се пренареди чрез нова национална транспортна схема.
Това е важното изменение в закона. Ограничават конкуренцията и броя автобуси и забраняват директните превози между населени места по-малки от 30 000 души. Нагла лобистко-мафиотска поправка, която освен, че ще вдигне цените, ще претъпче автобусите и ще остави без директен превоз може би 3/4 пътуващите сега с автобус.
-
Май ще трябва да пътуваме единствено с колите си, когато се налага. Пътуването с автобус става неудобно, губещо много време и скъпо.
-
Има ли нещо до което да са се докоснали и да не са го съсипали ? Герб - гробарите на България.