Централната банка на Русия поиска Държавната Дума да обсъди въпроса за прекратяване сеченето на монети от по 1 и 5 копейки. Производството им е на абсолютна загуба, пише в. "Ведомости". Сеченето на монета от 1 копейка струва 47 копейки, а на тази от 5 копейки - 69 копейки. Всъщност загуба носят всички монети освен тези от 5 и 10 рубли.
Монетите от 1 и 5 копейки се правят от стомана с покритие, което съдържа мед и никел. По време на кризата металите силно поевтиняха, но след това започнаха бързо да поскъпват: средната цена на медта през 2010 г. е с 37.7% по-висока от 2009 г., а на никела - с 43.6% по-висока, студеновалцованата стомана пък струва с 32.6% повече от 2009 г.
През 2008 г. Централната банка предложи на Държавната Дума, Министерството на финансите и Националния банков съвет да бъде спряно сеченето на монети от 1 и 5 копейки. Тогава предложението не мина. Сега обаче банката аргументира проекта с федерален закон, според който при плащания в брой сумата да се закръгля до 10 копейки към по-ниската стойност. Самите цени и тарифите няма да бъде нужно да се закръглят, както и разплащанията по банков път.
Монетите ще останат в обращение и с тях ще може да се плаща. В момента в обращение са 7.3 млрд. монети от 1 копейка и 5.8 млрд. от 5 копейки, съответно по 51 и 40 броя на човек от населението.
|
|