Две седмици след като аграрният министър Мирослав Найденов обяви, че започва да прави стандарти и за детската храна, вчера той обяви, че страната ни ще пита Брюксел с какво да се хранят децата в градините, яслите и училищата.
"Разпоредил съм на постоянното ни представителство в Брюксел да потърси рецептурници от страните членки, защото става въпрос за децата ни", заяви министърът, след като вкуси спаначена супа и пиле с картофи в 55-а целодневна детска градина "Веселина".
"Спаначената супа беше малко странна. Децата си я бяха надробили, на мен не ми дадоха хляб да си я надробя, сигурно затова не ми хареса. Пилето с картофи бе по-вкусно, но не ми бяха сложили краставички, а до десерта не стигнах", сподели министърът.
Искането за европейски рецептурник се отправя, след като проверките на инспекторите от здравното и земеделското министерства установиха дребни нарушения в проверените всички 1625 български детски градини и кухни. Това е станало само за 8 работни дни - от 9 до 20 септември т.г. Резултатите от инспекцията на практика обориха Найденов, който преди седмици обяви, че децата масово се хранят с най-евтината и най-нискокачествената храна. Тогава той призова родителите да почнат да плащат повече за храна, за да не расте болна нация. Министърът дори посочи, че кренвиршите трябва да са без соя - точно каквито са скъпите продукти по стандарт "Стара планина".
"Не знам какво трябва да променяме. Рецептурниците за детската храна са нови, от 2002 г. са. Освен това в тях не можем да запишем стандарт "Стара планина" или БДС, защото те не са задължителни, как да задължим детските градини?", заяви пред "Сега" д-р Маша Гавраилова, началник отдел "Опазване на общественото здраве" в МЗ. "Доставяме храна за детски градини из цяла България, но колбасите "Стара планина" са много скъпи, дано не станат задължителни", заяви Ивайло Пандев, доставчикът на храни за детска градина "Веселина". Всички детски градини са задължени да притежават одобрения от МЗ рецептурник и да готвят по него.
От изявленията на Найденов и Фандъкова вчера се разбра, че се готви нов нормативен ред за доставчиците на храни за детските градини. Аграрният министър заяви, че никога досега ветеринарните власти не са влизали в детски кухни за проверка, въпреки че по Закона за храните те са длъжни да проверяват всички храни от животински произход. Кметът на София Йорданка Фандъкова пък избърза да посочи, че столичните инспектори от РИОКОЗ всеки месец влизали в кухните. "Директорите проверяват при доставката, но те не са компетентни да проверят какво се съдържа в каймата. Затова детските градини из цяла България ще обявят доставчиците си, за да се проверяват самите те", добави Фандъкова.
ЗАКОН
Депутатите окончателно гласуваха предучилищната подготовка за петгодишните да е задължителна, но отмениха за следващите 2 г. глобите за родителите, които предпочетат да не се съобразят със закона за народната просвета. Родители, които не пращат децата си на задължителна градина или училище, се наказват с глоба от 20 до 100 лв. Тази разпоредба обаче ще важи от учебната 2012-2013 г. От ГЕРБ освен това се отказаха от първоначалното си намерение за завишаване на тези глоби до 1000 лв.
ГЕРБ показаха твърдоглавие и приеха спорния текст, според който петгодишните задължително трябва да тръгнат на предучилищна подготовка, като родителите ще избират дали да запишат децата в училище или в детска градина. Така петгодишни ще ходят на училище на някои места, а шестгодишните ще бъдат в детска градина.