Вътрешният министър Цветан Цветанов навърза изненадващо вчера убийствата на групата "Килъри" с разстреляния през октомври 2005 г. банкер Емил Кюлев. Той не изключва възможността тази група "да има съпричастност или мотив и за убийството на Кюлев".
Цветанов посочи, че разстрелите на шуменския бизнесмен и спонсор на местния ГЕРБ Румен Рачев, както и този на търновския адвокат Петър Лупов са свързани именно с Кюлев. Както и с фалитите на банките и инфлационните процеси през 1996 г. и с разпределението на парите, с които една прослойка се обогатила.
"Всичко, което е свързано с убийството на Румен Рачев и на Луков, е само и единствено водено от един мотив - това е разпределяне на остатъци от пари, които Кюлев е имал като задължение към бивши собственици на банки, които той е изкупувал. И това, което след това имаше като задължение или като възможност да се връщат пари", заяви Цветанов по Би Ти Ви. Според него Рачев е бил натоварен да събира някои от вземанията, а адвокат Лупов бил "запознат с всички процеси, които текат в развитието на тези хронологии". "Така и мотивът естествено излиза, защото и Лупов, и Румен Рачев са хора, на които им се дължат пари, които естествено по-добре да ги ликвидираш, отколкото да им дадеш парите", добави вътрешният министър.
От обърканите му обяснения и следващите частични уточнения излиза, че МВР работи по схема, която се свежда до ликвидиране на хора, събирали пари от длъжници на Кюлев. Самият банкер бил длъжник на лица, за които са работили Лупов и Рачев. Той обаче не връщал парите, а чрез цесия прехвърлял събирането на дължими към него пари от трети лица. Така всъщност се търсели пари от длъжниците на длъжника Кюлев. Рачев се занимавал с това. Връзката на Петър Лупов с Кюлев пък е по линия на скандала, свързан със запорите на имущества и пари на вече несъществуващите "Тракия банк", Росексимбанк и ДЗИ банк. Лупов защитаваше интересите на група бизнесмени - бивши акционери на "Тракия банк", които претендираха, че незаконосъобразно са били лишени от акции за 27 млн. лв. "Тракия банк" бе трансформирана в "Росексимбанк", която бе преименувана на ДЗИ банк, след като Кюлев приватизира застрахователното дружество ДЗИ и обедини бизнеса си.
Година и половина след разстрела на Кюлев неговите наследници започнаха да преговарят за продажбата на ДЗИ. Точно тогава се появиха бившите акционери на "Тракия Банк". Заради претенциите си те успяха да издействат запори на сметките на ДЗИ банк като обезпечения за бъдещи искове от няколко малки съдилища като Девня и Горна Оряховица. Тогава наследниците на Кюлев се оплакаха пред ВСС от магистратите, наложили запорите. Все пак сделка за продажбата на ДЗИ банк на гръцка банка бе сключена. Неофициалната информация бе, че между представляваните от Лупов бизнесмени и банката било сключено споразумение срещу няколко милиона лева.
През юли 2007 г. адвокат Петър Лупов бе пребит. През август автомобилът му бе взривен, а през март 2009 г. той бе разстрелян. Иначе Лупов стана известен след финансова ревизия в търновското ВиК, която установи, че той и негов варненски колега са получили над 600 000 лв. хонорари от водното дружество. Заради тези суми на съд бе изпратен бивш шеф на ВиК. Лупов бе и шеф на Районната избирателна комисия за изборите през 2005 г. от квотата на НДСВ.
Шуменският бизнесмен Румен Рачев бе разстрелян през юли 2009 г.. В самото начало на 90-те той е осъден за вещно укривателство. В борческите години е създал охранителна фирма, но после става сравнително едър бизнесмен - собственик на заведения. След убийството му от ГЕРБ обявиха, че Рачев не е член на партията, но е бил сред отявлените симпатизанти. Той е дал безвъзмездно офис на партията.
Междувременно вчера Би Ти Ви съобщи, че поръчката за убийствата на Рачев и Лупов дошли от известен търновски бизнесмен. "Един и същ е поръчителят на убийствата на Румен Рачев и Петър Лупов", потвърди по-късно самият Цветанов. "Убеден съм, че и той вече знае, че ние сме по петите му от разследванията, които текат", заяви министърът и само не съобщи името му.
В МВР са сигурни, че освен Лупов и Рачев, жертви на групата "Килъри" са още собственикът на Софийска баница Александър Занев, дясната ръка на Христо Ковачки - Борислав Георгиев, и на Юри Галев. Всичко обаче предстои да се доказва. Цветанов обясни, че всички убийства били извършвани с различен мотив.
По повод на тези интерпретации главният прокурор Борис Велчев сдържано коментира, че има нови доказателства, нови свидетели и анализ на досега събраните доказателства. "Нищо не се прави случайно или лековато. Не случайно тези хора са задържани и аз се надявам, че аргументите ни ще бъдат достатъчни за Шуменския окръжен съд", каза главният прокурор.
СТРАННО
Цветанов лансира странната теза, че след разстрела на Кюлев полицаите нямали оперативната свобода да разследват и се притеснявали, защото той бил спряган за съветник на президента. А сега вече служителите на МВР имали тази свобода и случаите се разплитат. Специално за разстрела на Кюлев обаче се знаеше много добре кой е и бяха впрегнати всички сили за разкриването на убийството му. Тогава Румен Петков, който бе начело на МВР и е близък до президента, нареди акция "Респект". Дори имаше гласове за изваждането на армията по улиците. Президентът Първанов свика заседание на Съвета за координация на борбата с престъпността, за да се демонстрира "волята и единството на българските институции в борбата срещу престъпността, както и да набележи конкретни мерки и действия".
за да се демонстрира "волята и единството на българските институции в борбата срещу престъпността,
- и чак след това както и да набележи конкретни мерки и действия".