Националната агенция за приходите (НАП) започва масово да запорира заплати заради неплатени глоби. От понеделник започва безпрецедентна акция сред чиновниците. 2428 държавни служители имат неплатени глоби на обща стойност над 2.4 млн. лв., съобщиха вчера от НАП.
Това значи, че всеки от некоректните чиновници дължи средно към 1000 лв. Най-много като брой са неплатените глоби към КАТ, но има и санкции например от РИОКОЗ за пушене, от общините за нередовен превоз в градския транспорт, от митниците, съдилищата и т.н. Като сума най-високите глоби са заради установени при ревизии данъчни или митнически нарушения.
От НАП обясниха, че от понеделник започват да разпращат съобщения до различните министерства и ведомства, за да ги предупредят, че техни служители имат дългове към държавата. Данъчните са издирили хората по работодател, тъй като всяко държавно ведомство отчита в НАП данъка върху доходите и осигуровките, които плаща за служителите си. В писмата ще се даде срок от 14 дни чиновниците да се издължат доброволно. Ако това не се случи, всеки служител ще получи и персонална покана за плащане в срок от 7 дни. Последната мярка е удържане на глобата от заплатата чрез запорирането й. Според Данъчно-осигурителния процесуален кодекс работодателят не може да откаже такъв запор.
В началото на 2010 г. НАП започна събирането на стари дългове от глоби с акция в собствените си редици. Оказа се, че 404 души от общо около 8000 служители на НАП имат неплатени глоби към КАТ, а също и задължения за данък сгради и такса смет. Тогава шефът на агенцията Красимир Стефанов публично прикани подчинените си да си платят дълговете, защото иначе ще им бъдат удържани. "Всички служители се издължиха в срока за доброволно плащане", коментираха вчера от НАП. Сега същата процедура ще се приложи и спрямо цялата администрация. След това наред е частният сектор.
НАП пое събирането на глобите на 1 януари т. г., след като бе закрита Агенцията за държавни вземания. АДВ не успяваше да събере дори 10% от възложените й от около 50-60 ведомства глоби. Данъчните все още не са изнесли пълна статистика, но твърдят, че при тях събираемостта на глоби, данъци и други вземания се е подобрила чувствително. От 1 януари НАП въведе практиката, че всеки, който иска удостоверение за платени данъци и осигуровки - например за пред банка, задължително ще бъде проверен за неплатени глоби.
По принцип глобите, наложени от дадена институция, се плащат по нейните банкови сметки в установения срок. Само ако длъжникът не плати доброволно и в срок, събирането се прехвърля към НАП.
-----------------
Процедура
-----------------
Най-често НАП събира глобите чрез запор на заплата или банкова сметка, но в по-тежки случаи се преминава и към разпродажба на автомобили или друго имущество. Първо, на длъжника задължително се праща покана да плати глобата си в 7-дневен срок. Едва ако той не се отзове, се пристъпва към запор, за който данъчните не е нужно да взимат изпълнителен лист от съда.
Инспекторите могат да конфискуват почти цялата заплата, пенсия или стипендия на длъжника, но са длъжни да оставят неприкосновени на лицето поне 250 лв. Социалните помощи и обезщетенията не се запорират. При дългове над 5000 лв. може да се отнеме паспортът за пътуване извън страната или оръжието.
Държавните служители мамят държавата?
Но пък с недържавните колко по-трудно ще е...
-----------------------------------
Блогът на Генек