СИМЕОН ДЯНКОВ: Това е законопроектът за държавния бюджет за 2011 г. Основните параметри са следните: целим да има дефицит от 2.5% от прогнозирания БВП, така че да влезем в рамките на Маастриихтските критерии. Текущата сметка се подобрява и тази година и прогнозата за следващата година е, че текущата сметка се подобрява. В смисъл, че нашият износ расте доста по-бързо от вноса. Само за справка в края на 2008 г. текущата сметка беше на дефицит от 25%, в края на 2009 г. успяхме да я свалим до под 10%, в края на 2010 г. очакваме тя да е само около 3% дефицит. За следващата година прогнозата ни е, че този сравнително малък дефицит в текущата сметка ще се запази. Харченето като процент от БВП в този проектобюджет пада от над 40% от БВП за тази година до 35% за следващата година, с което изпълняваме едно от предизборните обещания на ГЕРБ, а именно, че ГЕРБ води дясна политика. Дясна политика означава: не вдигаме никакви данъци. Пропуснах да спомена, че според току-що приетите законопроекти за данъците вече България има най-ниското данъчно бреме за домакинства, за гражданите от всички страни в ЕС, а от 1 януари следващата година ще имаме и най-ниското данъчно бреме за бизнеса от всички страни в ЕС. А нашият пряк съперник от тази гледна точка - Словакия, вдига данък ДДС от 1 януари. Така че по този начин в рамките на година и нещо ние отидохме от страната №7 за най-ниски данъци на №1.
Аз бих искал да обобщя по следния начин: продължава да е трудно с парите, защото това е година за излизане от криза. Но, както знаете, първо се вдига икономиката, след това се вдигат приходите на държавата. Така че първата половина на следващата година ще бъде трудна от финансова гледна точка. С този бюджет сме се опитали да покрием някои от основните дейности на държавата. Има 180 млн. лева допълнително за здравната каса, над актуализацията от тази година, която беше с 220 милиона повече. Има допълнителни пари в Министерство на отбраната, така че да могат да разплащат тези огромни задължения от миналото. Има допълнителни пари в МВР, така че да могат да разплащат останалите от предишното правителство задължения за пенсии, заплати и т.н. Парите не стигат засега за инфраструктура, затова сме говорили многократно, че възможностите за строене на инфраструктура с новото по-кадърно ръководство в тази област са големи, но няма достатъчно фискално място поне на този етап, за да можем да удовлетворим всички желания. В Министерство на правосъдието ще бъде хубаво също да имаме повече финансиране, на този етап обаче не се вмъква в бюджетната рамка за 2011 г. Ще е хубаво в културата да имаме малко повече финансиране, на този етап продължава да е трудно това да се намери и да влезе в рамките на този бюджет поне предвид на тясната фискална рамка.
Предлагам да приемем проекта на бюджета. Радващият сигнал е, че икономиката вече се вдига, оттам ще се вдигнат и приходите. Всъщност август беше първият месец, в който приходите и от НАП, и от "Митниците" бяха над нивата за 2009 г. Това е отчасти по-добрата събираемост, отчасти и заради много по-добрия контрол в самите институции и съвместната работа с МВР и т.н.
БОЙКО БОРИСОВ: Най-дискутираното, което и колегите тук трябва да го знаят, това е предвижданият риск, тъй като и опозицията говори на тази тема - на базата на какво и как, по-точно Министерството на финансите, предсказва или прогнозира този растеж.
ДЯНКОВ: Прогнозира се на базата на анализ, който е независим от работата на министъра или въобще на бюджетния тим. Искам да кажа, че за 2009 г. ние бяхме казали, че спадът ще бъде 5%, а той излезе да е 4.9%. Един вид имаме основание да смятаме, че за 2009 г. анализът излезе правилен. За тази година сме казали, че ръстът ще бъде между 0.7 и 1%. Всичко върви към това да се изпълни. Един вид има някаква тенденция, че нашите анализатори - в МФ, преди това беше Агенцията за икономически анализи, работят с добри модели, които, разбира се, са моделите на МВФ.
Защо ние смятаме, че растежът от 3.6% за 2011 г. е възможен? По простата причина, че последните две години е имало голямо забавяне на икономическия растеж, в смисъл икономически спад. Очакваме цялата 2011 г. да е на растеж и се получава един вид отскок от по-ниската база за предишните две години - конкретно за 2009 г. и отчасти за 2010 г. Също така нашият износ върви много добре. За тази година на месечна основа в средата на година почти с по 50% на месец се вдига износът ни, основно за Средния Изток, за Азия.
БОРИСОВ: Въпросът е, ако не стигнем 3.6, какво означава това? Актуализация на бюджета или какво?
ДЯНКОВ: Не. Актуализация на бюджета се прави само ако не успеем да влезем в рамките на дефицита. Понеже растежът е главно от износ, а износът е един вид - от една страна, е хубаво за икономиката, защото повече работни места, повече корпоративен данък, от друга страна - ние връщаме ДДС. Колкото повече износ има, толкова повече ние връщаме на износителите ДДС. С други думи какъв е растежът и тази, и следващата година, се оказва икономически и статистически, че няма някаква пряка връзка с какъв е дефицитът и какви са приходите. Просто на износителите им връщаме достатъчно ДДС, така че поне за тази и за следващата година, дали ръстът ще е 3.6% или дори ще е 0%, това няма да влияе основно върху дефицита. С други думи растежът от 3.6% дори да е 2%, дори да е 0 %, той няма пряко да засегне актуализация на бюджета.
БОРИСОВ: Защо толкова много опозицията го изважда напред като атака към бюджета? Задавам въпросите, които ще ви бъдат зададени, за да могат колегите да ги слушат и да знаят логиката на мислене при внасяне на бюджета.
ДЯНКОВ: Отчасти, защото според мен няма добро икономическо разбиране по два въпроса. Единият въпрос е, че растежът за следващата година, която и да била, зависи от растежа от предишната година. С други думи, каква е базата. И понеже базата 2009 г. се сви, 2010 г. съвсем с малко ще порасне, 2011 г. така или иначе, понеже е намалена базата, дори и при нормален растеж, той ще се окаже процентно по-голям, отколкото, ако 2011 следва силна година. С други думи, ако имаш една-две слаби години, следващата година статистически е по-добра. Другата основна тема, която също не се разбира добре според мен от опозицията и част от икономистите, е тази за износа. Че ако икономиката расте главно от износ, което не е било в предишните години - тогава тя главно е растяла от строителство на сгради, хотели и такива неща, а от тази година расте главно от износ. В първите 1-2 години на икономически растеж на износ, всъщност този икономически растеж няма пряка връзка с приходите. В смисъл ние получаваме корпоративен данък от износа и след това го връщаме като ДДС за тези износители.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Понеже аз не разбирам от финанси, но това, което се прави като износ, това означава, че ние сме направили трудова заетост на голям брой българи. Което във всички положения е плюс, защото няма да лежат на социалните програми на Тотю Младенов. Аз давам за пример веднага "Аркус", който в момента има брилянтни договори с Йемен и в момента те са назначили 100 нови работници.
БОРИСОВ: И "Аркус", и Сопотските заводи, "Арсенал".
ДЯНКОВ: Ако мога да дам един пример. До месец август за първи път от 1997 г. България има по-голям износ, отколкото внос, към целия свят, не само към Европейския съюз. В смисъл винаги нашата икономика се нуждае повече от външни стоки. За първи път тази година ние изнасяме повече. Това наистина е хубаво от гледна точка на корпоративния данък. Министър Цветанов е прав, по този начин има много по-голяма заетост и не ни се налага да плащаме социални поддръжки и т.н. От друга страна, това, което в началото на такъв рязък скок на износа влияе, че, както знаете, ако се произвежда за вътрешния пазар, те плащат на държавата 20% ДДС, ако изнасят навън - ние им плащаме 20% ДДС.
БОРИСОВ: Въпросът е: ние сигурни ли сме, че 3.6 ще бъде постигнато?
ДЯНКОВ: Анализът това показва. И понеже анализът беше прав за 2009 г., аз съм сигурен, че ще е прав за 2010 г., която е най-трудната година да се прогнозира, защото тогава става завоят, за 2011 г. аз съм още по-убеден, че това ще успее, колкото и опозицията да смята, че не е така. Сметките просто го показват. И според мен, затова това не може да се разбере, понеже икономиката ни по време на кризата се сви, но се и преобразува, и този огромен ръст на износа, който не го е имало всъщност никога по време на прехода, други икономисти статистици, които не разполагат с пълните данни, не могат напълно да го разберат.
БОРИСОВ: За мен е важно да ми е гарантирано, че 3.6 ще имаме и няма да отиваме след някой и друг месец да се разправяме в парламента.
ДЯНКОВ: Аз съм убеден в ръст 3.6. Темата, която се работи много и се надявам, че ще имаме още успехи там, е борбата за източването на ДДС. Става още по-важна в икономика, в която износът расте толкова бързо и връщането на ДДС е една основна тема.
БОРИСОВ: Министър Плевнелиев.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Ще дам едно предложение във връзка с Вашия въпрос, който зададохте - ако не порастем 3,6%, а примерно 2,6%. Нормалното е да направим една оценка на риска, тя не е толкова трудна и сложна, в помощ на депутатите е, в помощ на министрите, на всички останали. МФ може много бързо да сметне и да каже какъв е рискът и да имаме план Б, защото ние винаги трябва да имаме план Б. Ако не са 3,6%, а 2,6% разликата е 1%. Един процент от брутния продукт е примерно 770 млн. Държавата преразпределя 36 или 38% от 700 млн., т.е. примерно 250 милиона. Такъв ли е рискът и имаме ли план Б за този риск?
ДЯНКОВ: Ние всъщност сме изчислявали бюджета, какво ще стане, ако ръстът не е 3,6%, а 2%, 0%. Сметките излизат, понеже ръстът е толкова свързан с износ. Сметката няма да излезе, ако източването на ДДС се увеличава с увеличаването на износа пропорционално. Това означава, че всичките мерки, които се взимат, явно работят и затова аз нямам основание да смятам, че следващата година ще е по-лоша от тази - напротив, мисля, че успешната борба с източването на ДДС ще ни даде по-добър резултат следващата година.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Аз също рядко вземам думата обаче съм изключително притеснен от ситуацията. Бюджетът за образование и наука е 3,3%, беше 4,2%. Статистиката е следната - под 3,5% са само неразвитите страни, т.е. - с бюджет 3,3% ние казваме, че образованието е основен неприоритет. Като имате предвид, че в системата има един милион деца и ученици, не включвам учителки, родители. Към 400 хиляди студенти. Всъщност ние казваме, че системата, която и сега е в доста тежко положение, дори не можем да кажем, че тя ще оцелее, тя ще скърца. Средното образование, за да оцелее, му трябват още 50 милиона по най-пестеливи изчисления.
Ние трябва да запишем текст в Закона за държавния бюджет, че се създава инструмент. Тоест, една сума се отделя, ние искаме 40 милиона, а може да е малко по-малка, за провеждане на политика "пари срещу реформи", тъй като университетите ще оцелеят тази година с изключение на 3-4, които са в по-тежко положение, но това ще бъде положението до януари. Те вече нямат мазнини подкожни, с които да оцелеят.
Така че хубавото на кризата е, че влизаме в режим, който принуждава хората да се реформират и модернизират, но за да стане това, трябва да заделим една сума и като им казваме - направете съкращения, ние трябва да платим за обезщетенията - това, което се правеше, частично и сега. Закрихме 20 училища тази година, трябва да се платят обезщетения, демографската криза ни притиска.
Аз не мисля за себе си, ще отговоря нещо, когато ме питат, но 3,3% от 4,2% - за една година!? Сто и няколко милиона е разликата. (...) Много е притеснително това нещо, не съм математик, как да направя изчисленията, че тези 3,3% да станат над 3,5% - това аз не мога да го направя. Но поне ни дайте инструмента, да можем да кажем - да, модернизирайте се, реформирайте се, обаче ние трябва да имаме един малък финансов ресурс за проникване в системата. (...) Трябва да намалим броя на държавните ВУЗ-ове, но и за това нещо се плаща. Да паднем за една година под границата 3,5% е много притеснително нещо. Това са неразвитите страни, трябва да ги търсим в Африка и в Азия, които са под 3,5%. Моля да се замислим преди да придвижим докрай текста!
БОРИСОВ: Толкова пари има - толкова пари разпределяме. Стягате се всички, разходи се намаляват, далеч сме от намалението на разходите, които още могат да се направят. Хиляди агенцийки, служби, изтичат по невероятен начин пари!
В САЩ се удивих на чудесии, примерно на Министерство на външните работи. В Ню Джърси навремето Петър Младенов, като е ходил по една-две седмици да стои, имаме имот, който не можете да си го представите - резиденция в най-скъпия квартал, с басейни. Понеже кварталът е най-скъп, през ден се коси трева. Ако не се коси - глоба, имаме към 30 милиона долара глоби. Но тази резиденция стои десетки години. Кой нормален истински стопанин от вас, ако е частна тази вила, ще остави да протече водата, да дойдат да ни глобят от общината, да се съсипе десетилетия наред, да й плащаш и да не получаваш лев от нея...?! Кой нормален стопанин?! Блокове с апартаменти - собственост на държавата, консулски служби - собственост на държавата, посолства - собственост на държавата. Отделно пари се плащат за наеми по 5-6 хиляди долара на месец.
Абсолютно е прав Дянков да реже здраво там. Ако не ви нареже, вие няма да си направите всичко това. Защото аз видях с очите си. Нашият генерален консул им каза на Министерство на външните работи - ако ми дадете за 4 месеца наем, наемът му е 5 хиляди долара за жилище, аз с тези 20 хиляди долара ще направя ремонт на консулството и ще заделя стая с баня, където ще живея. Сиреч, като дам 20 хиляди долара сега, а за годината МВнР плаща 60 хиляди долара за наема. Те му казват - иди си плати наема по 5 хиляди долара, за това имаме пари, но не можем да ти дадем 20 хиляди долара да си го направиш и да ни спестиш 40 хиляди долара. И това е някоя Минка, Цецка или там, която е във Външно, която абсолютно не я интересува, че нашите глави са на дръвника всеки ден, защото всеки от нас, като няма пари, излиза и почва да вдига рамене.
Сиреч, ако вие тези там, които са си се насадили и понеже го мързи да извади една партида да прехвърли в друга и да го реши този елементарен проблем, който държи имотите на външно министерство, с кои очи трябва да иска да остане на този пост само заради тази вила в Ню Джърси?! С кои очи той получава заплата?! Да имам аз моя вила в Ню Джърси, ами аз ще съм станал милионер само от наеми и от мениджмънта на тази вила! Ще я давам за посолства, тя е за приеми, тя е за кралски особи, такава вила имаме! Ние сме я оставили да се разруши и вече от глобите на общината, която ни ги е начислила, ние няма как и да я продадем! Ако я продадем, трябва да доплатим да я продадем.
И там има някой началник отдел сигурно, началник дирекция, началник на направление - там са сигурно 6-7 началника по вертикала. Само там, защото съм го видял! А какво е на другите места? В Швейцария имаме замък, но пак никой - 20 години! Уволнявайте, този, който го е допуснал - махайте го и пишете отгоре с големи букви мотива - за безстопанствено отношение, за нанасяне щети на държавата! И това е точно този средният ешелон, където са ги набутали през годините, който абсолютно не го интересува, че ние се мъчим да изцедим всеки лев само и само да мине кризата.
И затова тактиката на Дянков е права. Режеш и оставаш. Вие тогава ще стигнете до моя извод. Като вече няма и за вас заплати, ще кажете - чакай, дай да видим и ще огледате тези отдолу, които са направили поразиите и правят поразии. (...)
Да не говорим дали толкова народ трябва да има по посолствата, които като отиде примерно един път президентът, един път премиерът в годината, какво правят през останалото време? Каква дейност, кой български интерес защитиха? На български бизнес, на еди какво си. ...
Повече не искам да слушам, съсредоточавате се, режете и действате. Това, което ви задължаваме по тези оперативни програми, е да има инструмент, и всичко, което е необходимо, да се кофинансира и да се плаща. И за държавата, и за общините. И такива като Найденов или агенцията, които допуснат такова нещо - ще ги санкционираме.
НАЙДЕНОВ: То е за похвала, г-н премиер, парите са усвоени.
БОРИСОВ: Щом е дефицит, за мен не е добро.
НАЙДЕНОВ: Не е дефицит.
БОРИСОВ: Когато без да знае финансовият министър вкарваш дефицит, това е наказуемо! Затова са ви всъщност секретарките - да ви свързват помежду ви и всяка такава тема да се обсъжда. Примерно казвате - колега, ще платя 150 милиона, това е хубаво, защото тези пари влизат веднага в обращение в производителите, виж там да имаш готовност, защото ще излезе отметка на дефицита. Дончев, питай в Брюксел кога ще ни ги възстановят, защото ни е важно дали ще е октомври или другия септември. Защото, ако ще е другия септември, ние ще задържим плащането да приключи финансовата година, ще ги вкараме януари. Сложно ли е? Плащаш - връщаш, за да може да не натоварваме бюджета. Защото ние като влезем сега с 250 милиона на минус. В случая ми е жал за Дянков, но той като ги няма налично на каса, той не може да ги преведе на Маргарита Попова за затвора и тя излиза и вика: не ги храня днес затворниците, защото Дянков не ми даде пари. Или както Борисова излиза и казва: прави са лекарите, искат заплати, но Дянков да ги плати. Хубаво, ама ги няма налични, вие сте ги похарчили и ги няма налични на каса. Така ли е, Горанов?
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: В касата има, но ние ако изхарчим всичко, което е в касата и намалим фискалния резерв, означава на практика да дестабилизираме държавата. Има гласуван дефицит, който е 4,9 и ние не бива да го надхвърляме.
БОРИСОВ: На практика няма в касата! Ти го казваш по другия начин. Ние сме казали, че в този джоб парите - фискалния резерв, не ги пипаме, все едно сме ги забравили, нямаме ги. С една дума в другия ги няма и трябва да дойдат постъпленията, за да извадим и да се разплатим.
|
|