Галентин Грозев работи в МВР от 2005 г. като младши разследващ полицай в столичното Пето РПУ. Завършил е културология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В началото на април 2009 г. учредява синдикално дружество в Пето РПУ. На 19 декември м. г. е избран за зам.-председател на УС на синдиката.
- Г-н Грозев, тъй като в последните две години исканията на полицейския синдикат няколко пъти претърпяха промени, може ли да конкретизирате кои са най-наболелите проблеми, които според вас спешно трябва да се решат?
- На първо място е пенсионната реформа. Предвиждането да се увеличат годините за пенсиониране от 25 на 28 и идеята за промяна на формулата, по която се изчисляват пенсиите на служителите на МВР от първа категория, са много притеснителни за огромна част от колегите. Това е типичен пример за несигурността, която витае в системата - от години плашат служителите, че ще им отнемат 20-те заплати, и тъй като ние нямаме друга законна възможност за доход, това демотивира състава.
Второто ни искане донякъде произтича от този проблем, защото при тази несигурност много от колегите предпочитат да се пенсионират, въпреки че могат още да служат, а към момента не се провеждат никакви конкурси за назначаване. Т. е. всяко опразнено място не се запълва и останалите служители трябва да поемат тази работа. За това обаче не са предвидени никакви компенсации, заплащането на извънредния труд пък се ограничава от различни незаконосъобразни или несправедливи заповеди и служителите се пренатоварват.
- Какво се случва с материалната база в полицията, има ли някакво подобрение?
- Изключително остаряла е, а там, където има по-модерна техника, няма консумативи за поддържането й. Конкретен пример - колеги от пожарната в Силистра споделиха, че служебните им коли не са минали технически преглед. Това, естествено, води и до инциденти - м. г. предното дясно колело на тяхна пожарна се е откачило в движение и единствено ниската скорост е предотвратила трагедията. Колеги от Пето РПУ в София пък ми се оплакаха, че патрулни автомобили нямат сирени, работещи станции, масло. В други РПУ от страната сигнализират, че нямат резервни части, униформи, обувки - каквото и да потърсят, все не е налично.
Следващият проблем е неправилното разпределение на средствата и щатните бройки в МВР. Много малко от служителите обслужват директно гражданите и решават проблемите на обществото. Става въпрос за не повече от 20 000-25 000 души в системата. Стига се до абсурдната ситуация цели участъци и райони да остават с по 5-6 души, които да патрулират. Подобна информация имаме за Пирдоп, Търговище, Омуртаг. Това е абсурдно, защото и обществото е недоволно, и служителите са недоволни, и държавата е недоволна. Така цялата система се явява като ненужна кръпка, в която обществото вижда просто 50 и няколко хиляди държавни служители първа категория, които не могат да решат най-наболелите проблеми, свързани с битовата престъпност.
- Каква е причината конкурсите за назначаване на нови кадри да са блокирани?
- Нямам представа, но активни конкурси от години не се провеждат. Последните масови назначавания покриха едва 1/20 от необходимото. А има желаещи, макар че те са все по-малко, тъй като особено в София начална заплата от 450-500 лв. не е атрактивна. В същото време има колеги с над 20 г. трудов стаж, които получават по 680 лв. Това кара колегите да се чувстват, сякаш са изтласкани в ъгъла. Самото МВР е изтласкано в ъгъла на държавния приоритет. Говоря за промяна в системата и адаптацията й към актуалните условия.
- Това, което казвате, обаче противоречи на факта, че за поредна година МВР ще получи най-много пари от бюджета. Всеизвестно е, че 90% от тези средства отиват само за заплати. Вие имате ли предложение как да се промени това?
- В МВР има изключително много външни за системата структури. Пожарникарите не са полицаи, документите за самоличност, регистрацията на коли, миграцията, гражданска защита, телефон 112, специалната куриерска служба също приехме. Всичко това през годините превърна МВР в Министерството на всичките работи. Затова има и толкова много служители. Проблемът от това също е, че когато дойде при нас нова структура, през първата година бюджетът й идва към министерството, както беше с "Гражданска защита" - м. г. бюджетът й беше над 50 млн. лв., а т. г. е 0. Така това увеличение от 50 млн. лв., което планират за 2011 г., най-малкото ще отиде за "Гражданска защита". Механично са струпани множество структури и нашето виждане е, че голяма част от тях могат да се изведат извън МВР - болницата, почивните станции, много поддържащи структури.
- В плана за изразходването на бюджета за т. г. фигурираше една точка, според която 116 млн. лв. се предвиждат за развиване на научна дейност и административно обслужване. Смятате ли, че е нормално такава крупна сума да се харчи за това?
- Аз не мога да се наема с крайно становище дали са вредни или полезни институтите, но факт е, че средствата в МВР се харчат с много лека ръка. Примерно едни кубинки струват 97 лв., а в същото време на Женския пазар в София струват около 40 лв. Проблемът с надуването на цени е дългогодишен, ние дори успяхме да огласим един случай с униформи на "Гранична полиция", които бяха с около 7 пъти по-скъпи от реалната им цена. Какво стана по-нататък, не знам - намерихме проблема, дрехите бяха иззети и след това настана пълно мълчание. Затова смятаме, че няма ефективен контрол по тези въпроси.
- Как върви диалогът ви със зам.-министър Павлин Димитров, който отговаря за синдикатите? Преди време обявихте, че той повече пречи, отколкото помага. Продължава ли да е такава ситуацията?
- Ние много добре си говорим, но зам.-министър Димитров определено не е факторът, който може да реши едно или друго нещо в МВР. Диалогът с него е като диалога със секретарката му - тя предава, той предава и някой друг решава. Решенията определено се взимат на друго ниво, до което ние нямаме достъп, а ако имаме достъп, не участваме в диалог, а слушаме монолози. Това е и разликата в настоящите ни протести - смятаме за крайно необходимо правителството да снижи самочувствието си и високомерното отношение, което има към служителите на МВР.
- Кого визирате?
- Цялото правителство се държи така. Бяхме поканили на 16 септември в х-л "Родина" премиера Бойко Борисов и четирима министри на наше събитие. Никой от тях не дойде и дори не си направи труда да ни уведоми дали ще дойде или не. Типичен пример, че си играят с нашето доверие, са протестите на КНСБ и КТ "Подкрепа". Получава се абсурдната ситуация аз да пазя този, който иска да ми вземе нещо, от този, който иска да ми го запази. Правителството трябва да се замисли сериозно, защото повечето хора, които гласуваха за него, вече започват да му търсят сметка за обещанията. Знаете, че протестите по принцип са за заплати, а ние се отказахме от това, за да не ни обвинят, че искаме пари по време на криза. От социалния си статус обаче няма да се откажем.
- Очаквате ли в тези две седмици, които дадохте като срок на правителството, да се случи нещо, което да ви откаже от протестите?
- За да стигнем дотук, вече е изчерпана всяка друга възможност. Въпреки това ние не живеем в някоя латиноамериканска държава, за да правим парадни действия. Ние живеем в демократична държава и спазваме законите й. Но не възнамеряваме повече да търпим лъжи. Две години чакахме отговор, преди това дълги години чакахме изобщо реакция. Наслушахме се на откровени лъжи като обещанието да се търсят възможности за изравняване на заплатите в МВР и ДАНС веднага след изборите. Това беше елементарно подвеждане на хората да се надяват на невъзможни неща. Затова вече няма да вярваме на каквото и да е обещание, ако не е скрепено с конкретен срок и отговорник, но не някой експерт или директор, а най-малко министър. И може би ще започнем да вярваме едва след като обещанието е изпълнено или министърът е освободен и след него е назначен друг отговорник, който да свърши работата.
- Каква част от състава на МВР очаквате да ви подкрепи?
- Хората са много уплашени. Като подкрепа за действията и исканията ни ви гарантирам, че ще е над 99% от колегите. Активна подкрепа обаче не можем да очакваме от толкова хора заради народопсихология, сложната структура на МВР, а и защото много хора бяха подведени, че не това е начинът за постигане на целите ни - че все още може да се действа по втория начин, с връзки, с пари, с приятелства. Истината обаче е, че нашата защита може да минава само по граждански ред. Всичко останало е корупция на системата!
Но пък бие с тежка...
А за положението в МВР...При повече от половината чиновници, колко от водещите се като полицаи са по улиците, на терен, сред хората?
-----------------------------------------
Блогът на Генек