Десетки хиляди съдебни дела, които сега всеки може да води, ще станат невъзможни, ако бъдат приети предлаганите от управляващите промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Измененията са на правителството, на Емил Радев, Искра Фидосова и още депутати от ГЕРБ. Предстои гледането на закона на второ четене.
Нова разпоредба слага преграда пред касационното обжалване. В момента на това подлежат всички дела, решени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. До трета инстанция могат да стигнат и всички процеси, решавани противоречиво от съдилищата. Както и делата, които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Единствената забрана сега е, че не се допуска касационно обжалване за решенията по дела с интерес до 1000 лева.
Управляващите обаче предлагат до трета инстанция да не стигат никога и по никакъв повод всички искове за издръжка, брачните искове и исковете за парични вземания до 10 000 лв. Ограничение се въвежда и за всички вещни искове с данъчна оценка на имота до 50 000 лв. и исковете за парични вземания по търговски дела до 30 000 лв. В забранителния списък попадат и част от делата по закона за собствеността и ползването на земеделски земи и по закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд.
Така ако някой претендира за имот или част от него с данъчна оценка до 50 000 лв. (които са масовият случай в България) или има дело за наследствен имот за същата сума, по никакъв случай не може да разчита спорът му да стигне до ВКС. Дори и този случай да е разрешен по друг начин от второинстанционен съд. Или в противоречие на тълкувателно решение на същия този ВКС.
Друга промяна предвижда отпадане на условието да има поне един месец между призоваването чрез "Държавен вестник" и съответното съдебно заседание. Това призоваване се позволява, ако ответникът няма регистриран постоянен или настоящ адрес.
Предлага се и да може вече да се обжалва с частна жалба и постановлението за разноски. Сега това е невъзможно. Премахва се правилото, че в исковата молба ищецът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, както и да представи заедно с нея всички писмени доказателства. Промени се предлагат и в заповедното производство, при публичната продан, както и по делата за заместването на съгласие на родител.
освен това предпоставя съда да е орган на богатите. колко хора спорят за имоти, по-големи от 50 000 лв. ДАНЪЧНА оценка. даже не пазарна...
Редактирано от - ruff на 08/10/2010 г/ 21:58:23