След като преди 4 дни премиерът обяви, че социалните осигуровки ще скочат с 3%, сега екипът на Симеон Дянков ще смята с колко по-малко може да е увеличението. |
"Надявам се, че синдикатите са обяснили на техните членове, че всъщност и работодатели, и работници губят. Не само губят, но излиза и темата дали изсветляването на сивата икономика ще се забави, защото повече хора ще имат интерес да влизат в сивата икономика", обясни отдръпването финансовият министър. Той подчерта, че екипът му ще работи и през уикенда, за да изчисли възможно най-ниското увеличение на осигуровките. На теория от всеки 1% осигурителна тежест се събират около 200 млн. лв. От покачването с 3% се предвиждаше от вноски да има допълнителни 544 млн. лв.
Дянков беше категоричен, че въпреки по-малкото увеличение на социалните осигуровки обещаните допълнителни пари за здравната каса - 544 млн. лв., няма да бъдат намалени.
За да обясни сложните еквилибристики с държавните финанси, премиерът се впусна в мъгляви и за самия него обяснения за това, което прави правителството. "Къде е сега точно детайлът, който крият всички, различни от мен? На практика с този резерв от 1.3 млрд. лв. (резервът на здравната каса, б.р.) не се плащат пенсиите, но всъщност, стоейки той там, те вадят отдолу под него от фискалния резерв парите и плащат пенсиите. И като се събират от различните дейности други в държавата парични средства, те се вкарват във фискалния резерв и го попълват. Така че те какво казват - от парите за здраве пенсии не са плащали и парите са в БНБ. Да, истина е. Но това само служи да подпира взимането на парите от долу. Разбирате ли?", опита се да обясни Борисов пред БТВ предишното си твърдение, че с парите за здраве се плащат пенсии. Той се зае да разяснява схемата и на депутата Пламен Орешарски, който като финансов министър я е ползвал многократно. "Искам да се обърна към г-н Орешарски и да му обясня, ако не ме е разбрал - благодарение на този резерв (на касата - б.р.), който стои в БНБ при фискалния резерв, се харчат за пенсии. Сега ние въведохме ред - парите за здраве от първи януари ще отиват за здраве, а разликата, която не достига - за пенсионните фондове и за реформата", каза Борисов.
ЕКСПЕРТ
Финансовият министър Симеон Дянков даде по-просто обяснение за бюджетните операции, последната от които предвижда парите от резерва на здравната каса да отидат във фискалния резерв. Те ще продължат да се ползват за подкрепа на фискалния резерв, както и досега, каза Дянков. Разликата е, че сумата, която се очаква да стигне 1.4 млрд. лв., вече няма да е целева за здравеопазване, а ще може да се ползва за всякакви други цели. "Това може в бъдеще да намали нуждата от взимане на допълнителни външни или вътрешни дългове, което ще облекчи фискалната ситуация за следващата година", каза Дянков. Това значи, че дефицитът догодина няма да се покрива с обявения вече огромен външен дълг в размер на 2 млрд. лв., а ще ползват пари от резерва. Той по най-нови данни възлиза на 6.7 млрд. лв. - доста над минимума от 4.5 млрд. лв.
КОНТРА
Въпреки лекото отдръпване на кабинета, организациите на бизнеса заявиха вчера, че не приемат никакви повишения на осигуровките - нито с 3, нито с 0.3 процента. "Оставаме против увеличение на вноската и държим на нашите предложения за стабилизиране на приходите", каза зам.-шефът на Българската стопанска камара Димитър Бранков пред "Сега". "Абсурдно е да се товарят работодатели и работници с по-големи вноски и да се затруднява изплуването на българската икономика от рецесията, за да се наливат пари в нереформирани системи", коментира пък шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
И БТПП е категорична, че вдигането на вноски е неприемливо. Оттам вчера огласиха резултатите от свое експресно проучване, според което 95.5% от шефовете на фирми са убедени, че качването на осигуровки няма да вкара в хазната стотиците милиони, на които разчитат авторите на идеята. Според анкетата най-сигурните ефекти ще са бум на сивата икономика и намаление на заплатите, които са на светло. Бизнесът смята, че най-разумното решение за закрепване на пенсионната система е да се увеличава осигурителният стаж (82% от работодателите). БТПП препоръчват и съкращаване на администрацията, засилване на качеството на работа на контролните органи и др.