:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,131
Активни 330
Страници 5,725
За един ден 1,302,066

Кабинетът започна да намалява скока на осигуровките

Премиерът се оплете в обясненията какво точно се случва с парите за здраве и пенсии
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
След като преди 4 дни премиерът обяви, че социалните осигуровки ще скочат с 3%, сега екипът на Симеон Дянков ще смята с колко по-малко може да е увеличението.
Социалните осигуровки ще се повишат с по-малко от обявените 3%, каза вчера премиерът Бойко Борисов. "Дянков смята в момента с неговия екип. Каквото кажат в понеделник като сметка, това ще бъде", отсече премиерът и след това обясни, че скокът вероятно ще е с 2%. Заместникът му Симеон Дянков пък обясни, че отстъпката се прави, за да се намали тежестта не само върху бизнеса, но и върху гражданите. Лично премиерът обяви оня ден, че догодина осигурителната тежест ще скочи с 3% - 2% ще отиват за пенсии, а 1% - за безработица.

"Надявам се, че синдикатите са обяснили на техните членове, че всъщност и работодатели, и работници губят. Не само губят, но излиза и темата дали изсветляването на сивата икономика ще се забави, защото повече хора ще имат интерес да влизат в сивата икономика", обясни отдръпването финансовият министър. Той подчерта, че екипът му ще работи и през уикенда, за да изчисли възможно най-ниското увеличение на осигуровките. На теория от всеки 1% осигурителна тежест се събират около 200 млн. лв. От покачването с 3% се предвиждаше от вноски да има допълнителни 544 млн. лв.

Дянков беше категоричен, че въпреки по-малкото увеличение на социалните осигуровки обещаните допълнителни пари за здравната каса - 544 млн. лв., няма да бъдат намалени.

За да обясни сложните еквилибристики с държавните финанси, премиерът се впусна в мъгляви и за самия него обяснения за това, което прави правителството. "Къде е сега точно детайлът, който крият всички, различни от мен? На практика с този резерв от 1.3 млрд. лв. (резервът на здравната каса, б.р.) не се плащат пенсиите, но всъщност, стоейки той там, те вадят отдолу под него от фискалния резерв парите и плащат пенсиите. И като се събират от различните дейности други в държавата парични средства, те се вкарват във фискалния резерв и го попълват. Така че те какво казват - от парите за здраве пенсии не са плащали и парите са в БНБ. Да, истина е. Но това само служи да подпира взимането на парите от долу. Разбирате ли?", опита се да обясни Борисов пред БТВ предишното си твърдение, че с парите за здраве се плащат пенсии. Той се зае да разяснява схемата и на депутата Пламен Орешарски, който като финансов министър я е ползвал многократно. "Искам да се обърна към г-н Орешарски и да му обясня, ако не ме е разбрал - благодарение на този резерв (на касата - б.р.), който стои в БНБ при фискалния резерв, се харчат за пенсии. Сега ние въведохме ред - парите за здраве от първи януари ще отиват за здраве, а разликата, която не достига - за пенсионните фондове и за реформата", каза Борисов.



ЕКСПЕРТ

Финансовият министър Симеон Дянков даде по-просто обяснение за бюджетните операции, последната от които предвижда парите от резерва на здравната каса да отидат във фискалния резерв. Те ще продължат да се ползват за подкрепа на фискалния резерв, както и досега, каза Дянков. Разликата е, че сумата, която се очаква да стигне 1.4 млрд. лв., вече няма да е целева за здравеопазване, а ще може да се ползва за всякакви други цели. "Това може в бъдеще да намали нуждата от взимане на допълнителни външни или вътрешни дългове, което ще облекчи фискалната ситуация за следващата година", каза Дянков. Това значи, че дефицитът догодина няма да се покрива с обявения вече огромен външен дълг в размер на 2 млрд. лв., а ще ползват пари от резерва. Той по най-нови данни възлиза на 6.7 млрд. лв. - доста над минимума от 4.5 млрд. лв.



КОНТРА

Въпреки лекото отдръпване на кабинета, организациите на бизнеса заявиха вчера, че не приемат никакви повишения на осигуровките - нито с 3, нито с 0.3 процента. "Оставаме против увеличение на вноската и държим на нашите предложения за стабилизиране на приходите", каза зам.-шефът на Българската стопанска камара Димитър Бранков пред "Сега". "Абсурдно е да се товарят работодатели и работници с по-големи вноски и да се затруднява изплуването на българската икономика от рецесията, за да се наливат пари в нереформирани системи", коментира пък шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

И БТПП е категорична, че вдигането на вноски е неприемливо. Оттам вчера огласиха резултатите от свое експресно проучване, според което 95.5% от шефовете на фирми са убедени, че качването на осигуровки няма да вкара в хазната стотиците милиони, на които разчитат авторите на идеята. Според анкетата най-сигурните ефекти ще са бум на сивата икономика и намаление на заплатите, които са на светло. Бизнесът смята, че най-разумното решение за закрепване на пенсионната система е да се увеличава осигурителният стаж (82% от работодателите). БТПП препоръчват и съкращаване на администрацията, засилване на качеството на работа на контролните органи и др.
15
2491
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
08 Октомври 2010 19:34
Политиката на кабинета става все по-трудно прогнозируема. Очевидно се обмисля друга схема, която да позволи по-малко увеличение на осигурителната тежест с 1% до 2% , като част от разходите за здравната система да бъдат прехвърлени от бюджета към здравната каса.Възможен е и друг вариант с покриване дефицита в социалното осигуряване със средства от републиканския бюджет вместо с повишение на осигурителните вноски, както е в някои по-цивилизовани държави. В момента държавата субсидира НОИ с около 4.4 млрд. лева. За да се балансира бюджетът на НОИ, е необходимо държавата да събере тези милиарди от работещите. Това е 2.2 пъти повече от приходите от данъка върху доходите.
Натиснете тук
08 Октомври 2010 20:00
Просто е трудно преминаването от работа с езика към непривичната работа с акъла...
-------------------------------------
Блогът на Генек
08 Октомври 2010 20:11
"Тука има, тука нема, който познае - пичели!".
08 Октомври 2010 20:42
генек Просто е трудно преминаването от работа с езика към непривичната работа с акъла...




не бех се хилил така 3 дена
08 Октомври 2010 21:01
Дянков ще преизчислява до понеделник от 3% на 2%. Ще му се подпали главата от преизчисляване. Баси и математиците.
08 Октомври 2010 21:45
Разликата е, че сумата, която се очаква да стигне 1.4 млрд. лв., вече няма да е целева за здравеопазване, а ще може да се ползва за всякакви други цели.
Да, вместо да храниш децата/родителите си, ще можеш да ползваш парите за всякакви други цели. Например за командировка с Иринка.
Да уточня - парите, събирани от хората за здравеопазване, не могат да се харчат за всякакви други цели, те са предназначени за здравеопазване. Ако са ни събрали повече, да ни ги върнат, а не да увеличават вноските. Ние по-добре ще преценим за какви всякакви други цели да ползваме парите си.
Когато шмекерът от СБ види пари на куп, той бърза да ги прахоса - лани купи сепетета за един милиард зелени с пари от резерва на НОИ и НЗОК.

Редактирано от - водопроводчик на 09/10/2010 г/ 15:45:49

08 Октомври 2010 22:20
Брайти-и-и! Къде си да ни обясниш отново австралийската пенсионна система.
steppenwolf ни обърна внимание на "некои аспекти".
Според мене объркването се дължи на неточната интерпретация на термина "Age Pension", буквално означаващ "Пенсия за възраст", но по същество е социална пенсия, която се отпуска по социални индикации. Тя действително се финансира от данъците и се дава от държавата, но само на нуждаещите се. Т.е. не е вярно, че всеки гражданин на Австралия получава такава пенсия автоматично от държавата, а се прилага оценка на имуществото и доходите на двамата съпрузи. Също, както в Западна Европа.
Виж тук
А тук е за пенсиите от пенсионни фондове
Работодателят е задължен да внася 9% от заплатата на работника в този фонд.
08 Октомври 2010 23:00
Заплахата на работодателите, че ще влязат в сивата икономика е наказуема по член 269 от Наказателния кодекс.
09 Октомври 2010 02:46
"Искам да се обърна към г-н Орешарски и да му обясня, ако не ме е разбрал

Добре, че Айнщайн се е споминал овреме.Отървал се е.
09 Октомври 2010 14:56
Хм, то и за някои Оправници, и за някои "национално-отговорни" работодатели е най-добре пенсионната, а и здравната система да се сринат. Ще пренасочат спестените от осигуровки пари "за други цели", после ще качат ДДС-то или ще въведат данък "солидарност" за да има по към 100 лева за "социални пенсии" само на най-закъсалите, и ще ни убеждават, че така е най-добре за работещите. А ние ще се чудим как да издържаме и лекуваме хем родителите си, хем децата си, и да спестим поне за крематориума, когато вече няма да можем да работим. Е, поне децата ще се осъзнаят, че на тази територия за тях бъдеще няма. С което ще изпълнят мечтата на властимащите за смяна на "материала" с бангладешци, виетнамци и може би севернокорейци. Дано на новия материал му харесат нашенските Оправници!
09 Октомври 2010 18:59
Кабинетът, та кабинетът. Ето, умният човек Тотю Младенов ясничко обясни на Светла Петрова: Бизнесът не си изпълнява ангажиментите. Искаха по-ниски осигуровки, дадохме ги. Срещу тях обещаха нови 130 хил. работни места и повишаване броя на осигурените. Нема ни едното, ни другото. Искаме им списъци на "черните" предприятия, за да ги подпукаме с проверки, а и с дела, след криминализирането на неплащането. Нема никой. През 2001 направихме 5-годишен план за частно осигуряване на работещите при първа категория в тежките отрасли. Създадоха частни фондове, започнаха да ги пълнят, ние им признаваме разходите. 2006 мина, поискаха и им дадохме отсрочка до 2009, после до 2010. Нема ни една пенсия, платена от фондовете. Те така те.
10 Октомври 2010 07:41
от 20 години не сме имали по-лошо управление, може би само царя им съперничеше
10 Октомври 2010 11:21
"от 20 години не сме имали по-лошо управление, може би само царя им съперничеше"

Нали? Щото станишеф, докато имаше двумилиардни излишаци, реформира здравеопазването, умножи по 5 парите за образование, изчисти корупцията в Съдебната система и митниците и т.н. А през цялото време всички лидери на държавите от първия свят изразяваха респекта към него, като му гостуваха ежедневно, а той беше канен навсякъде из ЕС.
10 Октомври 2010 15:39
Най-ефективната мярка ще е да се дадат реални гаранции на работещите, че парите, които дават за осигуровки, наистина ще ги видят на старини. Например, аз бих отделял повече пари, ако срещу парите си получавах документ за притежание на някаква реална държавна собственост. Ел. централа, инфраструктура или друг траен актив, който ще ме надживее. Идеята не е моя и всъщност е масово убеждение. И това е единствения вариант, като се вземе пред крадливата номенклатура и липсата на правосъдие. Тези ценни книжа, които всеки ще може да си купува, трябва от веднага да носят дивиденти. Колкото повече толкова по-голяма рента. След което всеки да се пенсионира когато реши, че са му достатъчно. Така да, иначе осигуровки през крив макарон. Не сива ами черна икономика ще измислим.
10 Октомври 2010 18:40
от 20 години не сме имали по-лошо управление, може би само царя им съперничеше

Напротив, това е най доброто управление, от двайсет години насам.Разбута фекалиите, и лошо миришат да знаеш.Чу ли къде се е уредила предишната министърка на правосъдието?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД