:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,678
Активни 240
Страници 6,272
За един ден 1,302,066

Съдът нареди на БДЖ да спре 80% от влаковете

Транспортният министър не вижда проблем във факта, че почти година железниците превозват товари и пътници без сертификати за безопасност и нарушават закона
Пенчо Попов
Почти една година 80% от вагоните и локомотивите на БДЖ превозват пътници и товари, без да имат сертификат за безопасност, а това противоречи на закона. Това стана ясно от решение на Софийския административен съд. Затова железниците трябва веднага да спрат тези вагони и локомотиви от движение. БДЖ обжалва решението.



Драмата започва на 18 май 2010 г., когато тогавашният шеф на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" Симеон Ананиев издава заповед БДЖ да спре от движение около 300 пътнически, 2000 товарни вагона и много локомотиви, защото установява, че сертификатите им са изтекли още в края на миналата година. Той забранява на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) да подписва договор с БДЖ за ползване на линиите. "Аз не мога да изляза на релсите и да ги спра тези вагони. Докладвах на ДАНС и събрах документи за подаване в прокуратурата, но уволнението ми попречи за последното", обясни Ананиев пред "Сега" вчера. Той бе освободен преди дни покрай катастрофата в понеделник, при която се сблъскаха два влака край гара Драгоил. Единият от влаковете е бил без такъв сертификат. Транспортният министър Александър Цветков тогава мотивира решението си с факта, че Ананиев не е осъществявал контрол.

БДЖ обжалва и двете заповеди в съда. Магистратите отхвърлят жалбата срещу спирането на вагоните и локомотивите, а по забраната за договора между БДЖ и НКЖИ още не са се произнесли.

Най-абсурдното в ситуацията, че БДЖ изобщо няма намерение да вади такива сертификати, въпреки че законът изрично го изисква. Още през пролетта от компанията обявиха, че нямат пари да платят на фирма, която да ги сертифицира. Освен това трябвало да я избират с конкурс и да бъде от чужбина, за да издаде документи, които да важат и в Европа. В действителност Законът за железопътния транспорт изисква единствено сертифицирането да стане от независим орган, т.е. да не е подчинен нито на БДЖ, нито на транспортното министерство. В България на това изискване отговаря само Националният изследователски институт по транспорта, който е част от "Нове холдинг" на бизнесмена Васил Божков. Сертификатите за всички вагони и локомотиви ще струват около 4-6 млн. лв.

Според шефовете на БДЖ и НКЖИ, а и според самия транспортен министър Александър Цветков сертификатите не са важни, защото подвижният състав минавал на технически прегледи всеки ден. "Техническото състояние на вагоните се установява с техническите прегледи, а не със сертификат. Затова, когато няма някаква конструктивна промяна във вагоните и локомотивите, не се налага и съответно подновяване на сертификата", смята той. Цветков заяви още, че БДЖ оспорва необходимостта от подновяване на сертификатите на всеки пет години. По думите му това изискване в закона за железопътните превози противоречи на европейските закони.

"Европейската директива в областта на железопътната безопасност наистина не изисква периодично сертифициране, но българското законодателство в случая допълва европейското, а не му противоречи", смята обаче Софийският административен съд. Не е ясно и защо, ако управляващите смятат, че това изискване е ненужно, просто не го махнат от закона.

Експерти допълниха, че всекидневните прегледи се извършват в самите жп депа от служители на БДЖ. А в член 115 на жп закона пише, че изпълнителният директор на НКЖИ издава удостоверение на превозвач да ползва линиите само ако той му покаже сертификат за всеки вагон и локомотив. По закон липсата на такъв документ се наказва с глоба между 50 хил. и 100 хил.лв. за всеки вагон или локомотив. Това наказание обаче никога не е налагано.

Липсата на сертификат може да послужи като аргумент на застрахователя да откаже изплащане на обезщетение при евентуална катастрофа. Ако едно разследване докаже, че катастрофиралият вагон не е технически изправен, отговорност ще носи този, който е издал сертификата, или този, който не го е осигурил - в случая БДЖ.

Интересното е, че след издаването на заповедта БДЖ и НКЖИ са се опитали да заобиколят закона, за да избегнат почти пълното блокиране на движението на влакове. През май те са подписали помежду си нов договор, по силата на който БДЖ преотстъпва правото на превози по определени линии на своите дъщерни дружества "БДЖ Пътнически превози" и "БДЖ Товарни превози". Така самата БДЖ се оказва притежател само на вагоните и локомотивите, които са годни за движение, а всички останали са отишли в двете предприятия. При това положение чисто формално няма нужда НКЖИ да проверява дали те притежават съответните сертификати, защото в този случай законът не я задължава.

"Това си е проблем на БДЖ. По вашата логика излиза, че трябва да спрем целия жп транспорт", коментира вчера шефът на НКЖИ Милчо Ламбрев. Той и директорът на БДЖ Пенчо Попов бяха извикани вчера при министъра, за да обсъдят как да излязат от ситуацията. След края на срещата им във Върховния административен съд бе пратена жалба срещу решението на Софийския административен съд. Това се случва в последния възможен ден.

"Аз им направих предписание, но те се крият зад министъра, като му се жалват, че съм им пречил да работят", коментира вчера уволненият Ананиев.
28
2671
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
08 Октомври 2010 19:58
Не закачайте министъра - толкова още лобистки закони го чакат...С някакви безопасности и българи ще се занимава!
-------------------------------------
Блогът на Генек
08 Октомври 2010 21:06
Оставка незабавна да подава, преди да го уволнят...
08 Октомври 2010 21:17
Съдът нареди на БДЖ да спре 80% от влаковете
и малко по-надолу четем:
..В България на това изискване отговаря само Националният изследователски институт по транспорта, който е част от "Нове холдинг" на бизнесмена Васил Божков. Сертификатите за всички вагони и локомотиви ще струват около 4-6 млн. лв.

А сега де?!


08 Октомври 2010 21:29
В България на това изискване отговаря само Националният изследователски институт по транспорта, който е част от "Нове холдинг" на бизнесмена Васил Божков. Сертификатите за всички вагони и локомотиви ще струват около 4-6 млн. лв.
Тази страна е обречена.
08 Октомври 2010 21:36
"Европейската директива в областта на железопътната безопасност наистина не изисква периодично сертифициране, но българското законодателство в случая допълва европейското, а не му противоречи", смята обаче Софийският административен съд.
Онемявам!!! Какъв универсален подход! Европейците знаят ли за "допълнението"? Дали го изпълняват?
А когато европейското законодателство "допълва" българското какво следва? В сила е кое?
Някой в парламента ще се осмели ли да се опълчи срещу лобисткото "допълнение" към европейските норми?
08 Октомври 2010 23:25
В България на това изискване отговаря само Националният изследователски институт по транспорта, който е част от "Нове холдинг" на бизнесмена Васил Божков
Да се смееш ли, да плачеш ли....
08 Октомври 2010 23:38
Абе друго си е САС да ти даде едно рамо... на холдинга ти.
08 Октомври 2010 23:50
БДЖ май се нарочва за следваща дойна крава?..
09 Октомври 2010 00:35
Сигурен че е единствена тази фирма в БГ съвсем случайно - просто няма други специалисти по това сертифициране. Поне не такива, на които да не им се живее.
09 Октомври 2010 06:37
Да ги ...... и сертификатаджиите, нема се учуда сутринта ако от кенефа изскочи некой и поиска сертификат.
09 Октомври 2010 10:32
НИИТ не е случайна фирма. Те са тези, които издават сертификати и правят проби за всички нововъведения в транспорта през последните 25-30 години.
По една "случайност", обаче, "Нове холдинг" се оказва собственик на НИИТ, а после се пръква и законче, което задължава БДЖ да издава сертификат за всеки вагон и локомотив на всеки пет години... Интересно кой го е пръкнал това?
За другите превозвачи по родните релси се иска сертификат, защото техните локомотиви не са се движили досега по тях, но да искаш на всеки пет години сертификат за локомотив, който от 40 години се търкаля у нас...
И после кой източва БДЖ..
09 Октомври 2010 10:39
Тоз Министър, да си вземе четка за зъби, едни гащи и чорапи.
Да се яви доброволно пред Цветанов, и да помоли да го арестуват.
Иначе, Цветанов да прави нова акция и да го гепи, щото, всеки български гражданин, който не спазва законите, трябва да бъде задържан.
От изказването на Министъра явно личи подстрекателство за неспазване на законите в България, а който не спазва законите Цветанов трябва да го арестува.
Така се затваря пробитата каца, която слънцето Бойко иска да напълни.
Ако сега Цветанов не спретне акция по залавянето на Министъра, ама такава с много барети, и много полицаи, и да покани ТВ-тата да снимат всичко, значи и Цветанов не му пука, кво става с милата ни Родина, кой беше казъл: За едни роднина, за други Мащеха.
Браво на СЪДЕБНИТЕ ВЛАСТИ.
Ама сега искам всечките тия Министри, да се качат във влаковете, заедно с депутатите, обещавам, да тичам след влака и да крещя с пално гарло:
"Тез някой трябва да ги спре", а най-добре е, полсе да ги върже.
09 Октомври 2010 10:46
А за теб комисионна ще има ли? Бая вагони и локомотиви са! Ще прегреят принтерите от печатане на сертификати.
09 Октомври 2010 10:58
те подобен род сертифицирания за нудите на държавата трябва да се правят от БАН, според мен а не от хидроинженера или Божков
09 Октомври 2010 11:10
От една идиотия - та в друга. Преди няколко години, когато горяха вагоните, трябваше "да се вземат строги мерки" за недопускане на повторение на случилото се и такива сертификати изглеждаха съвсем в реда на нещата. Само че нещата не са такива, каквито изглеждат. Ами ако възникне повреда в петгодишния период, какво става тогава? Вагонът хем повреден (т.е. негоден), хем със сертификат. Какво прави тогава Черепа?
09 Октомври 2010 11:26
Не разбирам за какво са им тези сертификати при положение (доколкото разбрах от цялата шумотевица), че си плащаш, издават се, никой не преглежда вагоните и локомотивите и воала, изведнъж всички вагони и локомотиви безопасни. Малоумна история, в която целта е да се дадат едни пари...
09 Октомври 2010 12:06
Подвижният състав подлежи на периодични ремонти в зависимост от пробега им. Ако стоят на едно място - на определен период време. Отделно от това след всеки обслужен влак се прави преглед на състоянието му. Това се извършва в експлоатационния пункт, към който се числят съответните локомотиви (вагони). Нормално ремонтите са на един-два месеца. Сертификати не се издаат.
Сертификатите, за които се говори в статУята, са единствено с цел усвояване на едни 6 млн лева на всеки пет години.
09 Октомври 2010 12:35
Ами ако възникне повреда в петгодишния период, какво става тогава? Вагонът хем повреден (т.е. негоден), хем със сертификат. Какво прави тогава Черепа?


Водопроводчик,
питай по този въпрос ентусиазираният привърженик на съдебното решение на САС - новака Ивайло Станков. (Някъде бях чул, че Административният съд в България имал и друго название - Първи частен съд. )

ПП.
Темата ми дава възможност да припомня, че преди четири години петчленен състав на ВАС отказа да отмени наредба І - 45 на МВР, с която се определи краен срок за валидност на регистрацията на автомобилите в България, въпреки че съгласно чл. 141 на Закона за движение по пътищата те са (с изключение на някои частни случаи) с безсрочна регистрация. Не за първи път Административния съд се навежда пред силни на деня и пренебрегва законови положения с решенията си.
Ако някой иска да види конкретно как ВАС погазва Закона за отговорност на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), може да погледне в
Натиснете тук

Редактирано от - Mitev на 09/10/2010 г/ 12:48:33

09 Октомври 2010 13:47
Митев, ти си се озовал в егати филма... Освен да минеш на по-високо ниво - съд в Страсбург или Люксембург. Не знам доколко е възможно, ама след като Манго може да осъди България, че е крал кокошки, що да не успееш...
09 Октомври 2010 15:14
Най-абсурдното в ситуацията, че БДЖ изобщо няма намерение да вади такива сертификати, въпреки че законът изрично го изисква.

Кое е абсурдното СЕГА?
09 Октомври 2010 15:22
Аз за БДЖ-то знам само, че поради липса на пари все няма заплати за инженерите и техниците там, та по-читавите бягат, ама у наше село правиха технически преглед на асансьора (веднъж на три години). Та преди прегледа от фирмата, поддържаща асансьора, изведнъж се сетиха, че разни части вече се били износили, шахтата била пълна с боклуци, и т.н. И като плащаха, бабките от входа почнаха да се чудят - как така три години всичко беше наред (уж според договора с асансьорната фирма всеки месец се прави преглед на асансьора), а сега изведнъж - толкова проблеми ; )

Та няма лошо и БДЖ-то някой да го контролира, дали и как си прави ремонтите, друг е въпросът, какво се контролира и трябва ли да е фирма на Божков. А кой ще носи отговорността, когато някой вагон се подпали - е, то вече се разбра ...
09 Октомври 2010 15:24
Съдът нареди, също и движението в прохода на Републиката(Хаинбоаз)да бъде спряно, но това не стана.
09 Октомври 2010 17:35
Съдът както си нарежда, скоро няма да има кой да го храни.
09 Октомври 2010 18:04
Спокойно, ще разберем защо е забраната от съда. Няма да се учудя ако случайно вече има фирми готови да заместят БДЖ в печелившите дейности.
10 Октомври 2010 01:50
Еей , размечтах се....Значи искам да съм премиер министър...и да наредя на подчинените ми да направят една проверка на фирмите Му Черепски:
1. При проспериращите - откога стана спец по строежи на магистрали и защо му се дават.
2. При живуркащите - ИТ и НАП - щателна проверка!
3. При фалиралите - допитване до съкратените - със сигурност те ще проговорят и ще кажат много - нали ще се криминализира укриването на доходи
10 Октомври 2010 02:20
В тая връзка бих проверил и кой го е сертифицирал за единствен сертификатор на БДЖ.
Бих проверил и защо Дунав мост на Видин не е построен /май отпаднаха митничарските апетити там/
Абе ако се сетя още много неща бих проверил....
Та , ако бях премиер министър или пълнех хазната или деля с него....Тоя май има около два милиарда вече. Ама дали ще ги делим на две?
10 Октомври 2010 10:25
Чиче de vill
Първо разбери КОЙ гуши СЕГАшните.Ако този е от главните гушители, млъквай, иначе ще ти дойдат "погрешка" на гости едни професионални правозащитници.
10 Октомври 2010 16:20
Връзката между Черепа и БСП е обществена тайна. ; )
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД