Обезщетенията за безработица и майчинство ще се изчисляват по нов начин от началото на 2011 г., вследствие на което ще намалеят. Това се разбра вчера след неформална среща на синдикатите с НОИ, социалния министър Тотю Младенов, финансовия Симеон Дянков и работодатели.
В последните поправки на изтегления от парламента Кодекс за социално осигуряване е записано, че тези обезщетения ще се изчисляват върху средния доход за 18 месеца назад, а не както е сега - за майчинството върху 9, а за безработица върху 12 месеца. Новите условия, предложени от НОИ, са изненада, тъй като предварително се обмисляше такъв вариант само за майчинството.
На практика по-дългият период за изчисляване на обезщетенията за безработица ще убие ефекта от падането на горната им граница. От 1 юли 2010 г. тези обезщетения се изчисляват като 60% от средномесечния осигурителен доход и не се слага максимална сума. От обсъждания вчера вариант се разбра, че няма промяна в условията за право на ползване на двата вида обезщетение. Майките ще имат право на такова, ако са се осигурявали поне 12 месеца, а безработните - при 9 месеца през последните 15.
Новите условия за изчисляване на майчинството бяха предложени още преди месеци от финансовото министерство. Целта на мярката е да се спре практиката жените да се договарят с работодател за осигуряване на високи доходи, щом разберат, че са бременни.
"Ако те коректно са се осигурявали през цялото време, тази мярка няма да окаже ефект върху обезщетенията им", обясни преди време депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова.
На дневен ред в момента е начинът за увеличение на осигурителния стаж. От социалното министерство искат това да става от 2012 г. с по четири месеца на година до достигане на 37 г. за жените и 40 г. за мъжете. Синдикатите настояват схемата да стартира от 2016 г. Склонни са обаче на два компромиса. Първият е вдигането на стажа за всички категории пенсионери да започне от 2015 г. И вторият е тежестта на всяка година осигурителен стаж при определяне размера на пенсията да се увеличи от 1.1 на 1.2% през 2017 г., а не през 2016 г. Целта е през 2025 г. пенсията от НОИ да бъде 65% от личния доход.
В същото време от НОИ са разработили прогнозни данни не само за плавно увеличение на стажа, а и за евентуално вдигане на възрастта с по 6 месеца на година, но едва след 2021 г. или след 2025 г. Сметките са за пенсионна възраст от 63 г. за жените и 65 г. за мъжете при съответно 60 г. и 63 г. сега. Синдикатите не са съгласни да се мисли за увеличение на възрастта, но са склонни да се обсъжда такъв вариант за периода след 2027 г., когато се очаква демографската криза да тежи най-силно на пенсионната система.
Днес трябва да бъдат готови окончателните предложения за промени, а утре да бъдат обсъдени в тристранката.
------------
НЕФОРМАЛНО
Осигурителната вноска от догодина да се вдигне не с 3%, а с 2%, е обсъждано на вчерашната среща. Предложението обаче не е дошло от финансовия министър Симеон Дянков, който по думите на премиера трябваше през уикенда да изчислява различни варианти, а от шефката на НОИ Христина Митрева. Симеон Дянков заяви, че ще представи пълни разчети за финансовите последици от вдигането на осигуровките днес.
Според шефа на БСК Божидар Данев работодателите са съгласни с увеличение на пенсионната вноска с 2%, но само при условие, че паралелно с това се промени и съотношението между онова, което плаща работодателят и работникът и то стане 50/50. Сега работодателят плаща 60% от вноската, а служителят - 40%.
Нов фонд в НОИ поема разходите за ранното пенсиониране
Една от идеите, около които има съгласие между социално министерство и синдикати, е да се създаде нов фонд в НОИ, който да поема разходите за пенсиите на работниците, работещи при I и II категория труд. Предлага се в него от 2013 г. да влизат допълнителните вноски от съответно 12% и 7%, които работодателите плащат в професионалните фондове.
Дотогава в осигурителния институт трябва да се прехвърлят и натрупаните средства по индивидуалните партиди на хората. Проблемът е, че тези фондове досега са управлявани изключително лошо. Данните на НОИ например показват, че през първите 6 месеца на 2010 г. ранни пенсии са отпуснати на 3500 души именно от вноските в професионалните фондове. Сумата от партидите им, прехвърлена в НОИ, е 12.5 млн. лв. Ако се пенсионират само през тях, от тях тези пари те трябва да получават пенсии 8 години до обичайната възраст при I категория труд и до 3 години при втора. Това ще рече пенсиите им през този период да са по 30 лв. или 60 лв. месечно според времето на получаването им.
За хората, работещи при тежки условия труд обаче със сигурност ще трябва да се вдига и възрастта, тъй като ще бъде регламентирано, че фондът може да поеме пенсии пак до 8 или 3 години преди обичайната възраст. А в момента тези лица се пенсионират от 6 до 11 години по-рано в зависимост от пола и категорията труд. Най-вероятно промяната ще става плавно след 2017 г.