:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,043
Активни 433
Страници 23,453
За един ден 1,302,066
vox populi

Пряката демокрация заседна в гърлото на популизма

Маргинални партии трупат електорални точки, заигравайки опасно с общественото недоволство
Галя Горанова
Призракът на референдума броди из парламента и стряска сънищата на Цецка Цачева. В чекмеджетата отлежават 320 000 подписа на противници на членството на Турция в ЕС, подкокоросани несвоевременно от ВМРО, и провокират силата на закона. А той повелява до 16 октомври Народното събрание задължително да се произнесе дали да има или не всенародно допитване по този въпрос. От ГЕРБ вече показаха, че не я харесват особено пряката демокрация, както не я харесваше тройната коалиция преди това, а също и всички предходни управления. Какво значи да дадеш думата на народа по важни управленски въпроси?! Не ти стига опозицията, ами ако тръгнеш да се обясняваш и на отделните индивиди, къде ще му излезе краят?!

В последния час все пак бе решено идната сряда депутатите да се произнесат по искането на ВМРО, в противен случай грубо ще погазят закона, както вече го сториха със скандалната поправка "Мери Джейн" преди време. Опасността да си навлекат гневните укори на инициаторите и медиите стресна управляващите и ги върна в собствената им законодателна кошара.

И ако страхът на властта от порива на пряката демокрация изглежда по-скоро логичен, то поведението на самите организатори изглежда неадекватно. Те влязоха в някакво странно съглашателство с парламентарното мнозинство. Първо склониха да бъде променена формулировката на въпроса, след това преглътнаха и тридневното закъснение, с което парламентът ще гласува въпроса. Най-сетне кандисаха и на компромисното предложение референдумът да предшества ратификацията на договора за членство на Турция в ЕС. Сиреч допитването бе отложено за неопределено време, когато настъпи този исторически момент. А това може да е чак след 10 години.



Така лъснаха користните подбуди на ВМРО за повдигането на темата по никое време.



Те просто капарираха правото си да се зоват инициатори на допитването, с което ще могат да се закичат пред избирателите на предстоящите догодина местни и президентски избори. С отстъплението си воеводите признават, че дебатите за членството на Турция в ЕС точно в този момент са преждевременни, но използват популистките нагласи на сегашното мнозинство и поддръжниците му от "Атака", за да излъскат помръкналия си националистически профил. Чисто рекламният им ход обаче рискува да задуши и бездруго плахите кълнове на пряката демокрация. Несвоевременното пускане на темата в оборот ще я изхаби, докато й дойде времето. Обществената енергия за референдум ще бъде разпиляна, а остротата на въпроса - неутрализирана. Така в зародиш ще бъде опропастена една иначе важна тема за нас, българите, която можеше да се превърне и в тест за зрелостта на обществото. Рискован, но демократичен тест. Същите ще са последиците и от популистките напъни на друга маргинална формация - РЗС, за свикване на Велико народно събрание за промени в конституцията.

Впрочем подобни референдуми за членството на южната ни съседка в Евросъюза обмислят и други европейски страни, в които прибягването до инструментите на пряката демокрация за решаване на подобен род въпроси се счита за нещо съвсем нормално.

Когато хулим недостойното отношение на властта към пряката демокрация, следва да признаем, че новият закон за референдумите е заслуга на предишните (с извинение) управляващи. Но първо - той лицемерно бе гласуван, не щеш ли, точно в края на мандата, така че да не смути спокойствието на тогавашната власт. И второ - в последния момент под натиска на президента бяха променени фундаментални текстове като този за кворума например. Неизпълнимото условие референдумът да се признава за валиден, ако в него са участвали толкова граждани, колкото са гласувалите на последните избори за Народно събрание, изначално минира терена на пряката демокрация.



Сега законът е пред първото си изпитание



И още преди да е изпробван реално, ще бъде подложен на поправка. Законодателните парадокси, изглежда, нямат край. След 4-годишно писане и брисане по закона се оказа, че не е предвидено най-елементарното - задължението ГРАО да проверява валидността на подписите под искането за референдум. Тъкмо от това недомислие се опита да се възползва преди седмици Цецка Цачева, за да се отметне от задължението да внесе за гласуване искането на ВМРО. В опит да избегне скандала с погазените законови срокове тя прибегна и до абсурдния аргумент, че не е работа на Народното събрание да казва кой да стане член на ЕС и кой не.

Да, пряката демокрация крие много рискове. Дълго пренебрегваният народен гняв често се излива във вотове на отрицанието. Така е било навсякъде при първите референдуми. Защитата на частни интереси чрез фасадата на гражданското общество също представлява сериозна опасност. Още повече като се има предвид структурата на неправителствения сектор у нас - финансирани отвън организации с неясни намерения. Но нали тъкмо с упражняването на пряката демокрация ще нарасне и културата на гражданското общество?! Във всеки случай рисковете на пряката демокрация не са повече от тези на представителната. За едно гласуваме на избори, съвсем друго получаваме. И последният парламентарен вот е живото доказателство за това. Тройната коалиция също бе подмяна на народния избор. То и листите са нищо повече от менте - гласуваш за едни политически лица, а покрай тях партиите ти пробутват множество анонимни лобисти. Рисковете на представителната демокрация са отдавна осчетоводени и доказани за разлика от тези на пряката, на която вече 20 години не се дава шанс да проработи.



Лош закон, но закон



Да, законът за референдумите е несъвършен тъкмо в резултат на договорките между агентите на представителната демокрация. Но добър или лош, най-важното е да бъде спазен, иначе пак стигаме до покваряващия парадокс законодателят да гази собствените си закони.

А иначе желанието на Цецка Цачева за подобряване на нормативната уредба, засягаща упражняването на пряката демокрация, можем само да поощрим. Но след като парламентът изпълни закона. Неправителствени организации вече внесоха няколко разумни предложения - референдумът да се счита за валиден, ако в него са участвали не по-малко от 20 на сто от гражданите с избирателни права, а резултатът да се зачита, ако с "да" са гласували повече от половината участници. Другата им идея е да се намали от 200 000 на 150 000 броят на подписите, с които може да се инициира национален референдум. А при 300 000 събрани подписа насрочването на допитването да е задължително. Сега това става при 500 000 подписа.

Приемането на тези предложения би било добро начало, за да се стимулира гражданската инициатива, защото в сегашния си вид законът обслужва политическата конюнктура. Неслучайно всички инициативи за национални референдуми досега принадлежат на партии, включително и местното допитване за нефтопровода "Бургас-Александруполис", което бе с национален залог. Сред противниците на пряката демокрация са и инвеститори в големи, но замърсяващи производства. При няколкото успешни местни референдума хората масово гласуваха срещу това.
Снимка: Юлиян Савчев
Инициаторите на референдума за Турция и ЕС влязоха в странно съглашателство с парламентарното мнозинство. ВМРО не можа да скрие, че инициативата им за допитване е била просто рекламен ход в името на съживяването на повехналия имидж.
41
4778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
12 Октомври 2010 20:34
Идеална тема да пишем за нищо, но по много
12 Октомври 2010 20:38
Много яко начално изречение
12 Октомври 2010 20:51
Какво значи да дадеш думата на народа по важни управленски въпроси?! Не ти стига опозицията, ами ако тръгнеш да се обясняваш и на отделните индивиди, къде ще му излезе краят?!
Абе защо е по-главоболно да се вслушаш в гласа на субекта на всичката власт, отколкото да не се вслушаш? Кое в уредбата на тази държава е създало това извратено положение?
12 Октомври 2010 20:55
Така лъснаха користните подбуди на ВМРО за повдигането на темата по никое време.

Галя,
12 Октомври 2010 20:56
Така лъснаха користните подбуди на ВМРО за повдигането на темата по никое време.

Галя,
12 Октомври 2010 21:12
Като е "за нищо" , да не би Галка да го е "описала" в тази своя дописка ? Простата истина в този казус е , че маргиналните политически партии се възползват от идейната нищета в Системата и поставят директно пред Обществото , "непропорционални" на своя резон за съществуване в нея , изключителни негови проблеми . За жалост , у нас липсват политическите анализи на връзката между тези две явления на общия ни живот в Общество . Да ги имаше и да не искаме дори , друго щяхме да говорим , а то е също "простото" ми Заключение , че Системата на политическото ни общуване е в изключително тежък колапс . Доказателства ? Ами , проследете и си обяснете поведението на ГЕРБ пред проблемите на "секторните" реформи . Нищо повече от безсилие и обреченост на муха без глава . При подобното , не се налага дори , да обвиняваме управлението на тази партия в некомпетентност и некадърност ...
12 Октомври 2010 21:14
Какво ще стане след 16?
А за статията -
-------------------------------------
Блогът на Генек
12 Октомври 2010 21:22
Всички в Европа са лицемери. Никой не иска Турция, но всеки иска отказът да дойде не от него, а от някой друг. България, като бедна и граничеща, има най- голямо оправдание... Прости ни Боже, направи нещо за нас поне веднъж!
12 Октомври 2010 21:44
Нищо не разбирам, вокс попули нали е където публикуват Геновева и Лилиола или аз бъркам?
12 Октомври 2010 22:12
Пряката демокрация заседна в гърлото на популизма

Маргинални партии трупат електорални точки, заигравайки опасно с общественото недоволство - кратко и ясно.


Галя Горанова - браво!

ВМРО -
12 Октомври 2010 23:25
въпроси като този за членството на турция в ес не бива да се решават на референдуми.че ако става дума за гласове дпс не са решили не са събрали да речем 600000 подписа в подкрепа на турското членство
12 Октомври 2010 23:30
Сега законът е пред първото си изпитание

Бийгъл, взех наслуки горното подзаглавие...
следващото, "Лош закон, но закон", не смея да го коментирам. Това е мисъл! Смела, оригинална, свежа. Двадесетте века изобщо не й личат...
и се запитах "Кой закон има предвид госпожицата?", "Какво изпитание?", "Кой изпитва закона и защо е първо?", "Какво означава СЕГА? ПРЕДИ иначе ли изтезаваха закона?" Ще се радвам да прочета твоите отговори
13 Октомври 2010 00:12
Какви са фактите:
- Турция е най-голямата съседна държава, с голямо и организирано малцинство у нас, контролираща излаза от Черно море. Това ще остане така независимо от ЕС.
- Турция едва ли някога ще влезе в ЕС. Причините са толкова очевидни, че не си струва да се коментират.
- Ако обаче се получи така че мнозинството граждани на ЕС одобрява присъединяването на Турция и големите държави в ЕС имат интерес, те ще приемат Турция дори и това да означава излизане на България от съюза.

Какви са изводите:
- Българската позиция следва да е "Ние подкрепяме усилията на Турция за покриване на критериите за членство в ЕС".
- Провеждането у нас на реферндум за членството на Турция не решава въпроса независимо къкъв е резултата, но е против интересите на България, пак независимо от резултата.
- Ако т. нар. "патриоти" все пак успеят да прокарат такова допитване, единственото смислено гласуване би било "за" членството, понеже така самозабравилите се смешници ще бъдат сритани подобаващо.
13 Октомври 2010 00:50
въпроси като този за членството на турция в ес не бива да се решават на референдуми.че ако става дума за гласове дпс не са решили не са събрали да речем 600000 подписа в подкрепа на турското членство
Четете и мислете тия 600 000 гласа просто няма да гласуват за да не може да се достигне бройката на хората гласували за парламент и референдумът да бъде обявен за невалиден! Така беше минирам самият закон и не става дума за това Турция да бдъе или не членка на ЕС, а за всеки един референдум по който и да е въпрос тежката дума ще има само и единствено ДПС и Ахмед Доган сигурен съм че тоя е безсмъртен и вечно ще е начело
13 Октомври 2010 01:12
Аз пък мисля, че ако си бяха мръднали задниците, само Софиянци можеха да съберат, и то без големи усилия тия 500000 подписа.Доган с неговите амучи са нищо, ако излизаме да гласуваме.Доказателство, последните избори.Няма да забравя, как едни"големи"демократи, в бивш костовистки форум, призоваваха да ходим за гъби, на последните президентски избори.Резултатът е налице.Референдум трябва да има, но жалкото е че тия смешници от вмро, и скат, не можаха да организират събирането на подписи както трябва.Ако по най човешки начин бяха поканили, и Атака(а не по цял ден да фекалират против нея) резултатът щеше да бъде друг.
13 Октомври 2010 01:38
От сума "демократични" години повтарям( и тук!):
ПРЕДИ какъвто и да било друг Референдум, ТРЯБВА да има Референдум за референдумите! И каквото Народът на този "супер" Референдум реши, да бъде ВПИСАНО в Конституцията- за да НЕ може лесно всеки, който дойде на власт, да променя Закона за референдумите, както му е изгодно на него!!! КАЗАХ!
13 Октомври 2010 03:23
Ааааа, не. Първо трябва да има референдум за референдумите за референдумите.

Редактирано от - Oraсle на 13/10/2010 г/ 03:24:27

13 Октомври 2010 08:44
Така лъснаха користните подбуди на ВМРО за повдигането на темата по никое време.

А мотивите на другата страна, която се пъне като магаре с диплома от Рабфак, на Дунав мост 2?
13 Октомври 2010 09:04
Членството на Турция в ЕС далеч не е от най-наболелите проблеми в България. Много други теми се нуждаят от пряко изказване на волята. Само дето и Галя частично не е права. Референдумът не е средство за получаване на права, а подход за решение на проблеми за които има различни виждания в обществото и политиците не желаят да преодолеят по една или друга причина. Решението на въпроси чрез референдум е и поемане на отговорности и последици от решението. Което малко референумолюбители казват в прав текст.
13 Октомври 2010 09:21
Мътно писание на Галя, този път, по важна тема.
А мисълта за "структурата на неправителствения сектор у нас" е направо махмурлиска.
13 Октомври 2010 10:11
Горанова, кое ВМРО имаш предвид - това дето го забраниха преди няколко години (на емигрантите), ВМРО-БНД(Каракачанов), ВМРО-НИЕ(Атанасов), ВМРО-ДПМНЕ (Груевски), ВМРО-НП(Георгиевски) или някое друго?
13 Октомври 2010 10:29
Клати се!
Напролет ще падне...
13 Октомври 2010 10:42
Пряката демокрация сега е най-важната тема в България, щото хазната е празна и няма изгледи да се напълни...Затуй давайте с омразата, с външния враг, които да ни сплотят в беднотията..., та случайно някой да не поиска референдум "за" или "против" строя който ни нетресоха само преди десетина години едни сини болшевишки депутати самообявили се за демократи....Пфу-у-у.
13 Октомври 2010 11:01
Снимката говори сама за себесе си. Погледнете ги Леля Цецка и Краско Каракачанов. Застанали да позирати изпъчени усмихнати сякаш нищо няма и не ги е еня. По -важно е да се пъчат и снимат, а не какъв е повода на тяхната среща. Леля Цеца е във вихъра си озъбена като краден кон напълнила полата до пръсване.
Гадно е това да са образите на съвремените политици- налилени за снимка.
13 Октомври 2010 11:48
И за мен е интересен фактът, че хора като Цачева и Фидосова сега би трябвало да имат по-големи възможности да се грижат за себе си, но не го правят.
13 Октомври 2010 12:11
Единственото страшно нещо в референдума е, че още не сме го правили. Пък ще излезе Бойко, пък ще обясни, че не бива да слагаме едностранно вето върху преговорите на ЕС със Турция, пък народът ще гласува правилно.
Разбира се, има опасност Костов, Станишев, Симеон, Доган и политолозите също да защитят тази кауза, с което тя ще изгуби гласове. Но пък от другата страна, избирателят ще бъде плашен от Атака, ВМРО и скинарите, които ще уравновесят ефекта на първите.
Такъв референдум ще е начало на залеза на националпопулизма у нас. Так, както изборите през 2005 започнаха залеза на монархизма.
13 Октомври 2010 12:28
Референдум трябва да има от чисто обучителна гледна точка, няма значение по кой въпрос. Миналия път въпросът беше маловажен, този път едно ЕГН струвало 30 стотинки - следващия път ще измислят друго. Аз дори се съмнявам, че леля ти Цецка е способна да установи подобен пропуск в закона за референдумите, при положение че за първи път е депутатка. Но същевременно и не смятам, че това изобщо е пропуск - дори да нямаше пропуски, политическата класа щеше да съзре някоя неправилно поставена запетая.
13 Октомври 2010 13:07
Драги Мор, Томас Мор ,
Въпросите ти са коректни . За да не падна в многописане , търси отговорите им в постинга ми от по-горе , а и тези на колегите от предиобеда . Ключът към разбиране на моята теза е в акцента над Некоректния подход към анализа на политическата ситуация у нас . Той не се дължи на малоумие . Очевидното "просто" е , че родните анализатори не четат връзката между привидностите , за които "прилепват" , с достоверностите в самата ни Система на политическо общуване в Обществото . Оттам и кухите ни изводи за Обществената практика . Става така , че без да стигаме респектиращият ни Консенсус , за необходимостта от дълбока Политическа реформа , ние коментираме тоталните си заблуди за качеството на общия ни живот . Националната ни Политическа система не произвежда Политика ! Обществото , което си "измисляме" няма да издържи на подобното "вътрешно" разминаване в него ...

Редактирано от - beagle на 13/10/2010 г/ 13:16:10

13 Октомври 2010 13:12
Е ние сега за Горанова ли да гласуваме, или за Каракачанов? Какви ще са указанията отгоре?
13 Октомври 2010 13:17
За Галка !!! Докато се поправи ...
13 Октомври 2010 13:26
Тогава добре - да вървим, Горанова да подкрепим! Не на турското кафе!
13 Октомври 2010 14:36
Драги Бийгъл, проблемът не е в това бяга ли властта от референдуми, а че не следва да има референдум за "Турция в ЕС"? У нас не следва да се повдига такъв въпрос, изобщо. Това е главното. Горанова правилно се ядосва на ВМРО, но не обяснява или не си дава ясна сметка защо. Идеята им е не просто "преждевременна", а провокационна и крайно опасна. Да, ние трябва да имаме позиция по този въпрос, но категорично не следва да я изработваме чрез обидна и недопустима намеса във вътрешните работи на съседната страна.
13 Октомври 2010 15:02
Мор, ние можем да си имаме позиция по въпроса - няма никакво значение, кой ще ни го зачете мнението. Не трябва да се тръгва по тази логика, защото тя ни води директно до мнението на Местана, че народът не бил узрял за мнението по въпроса за бомбардировките над Сърбия. Не е узрял народът, но после точно народът ще се чуди откъде е дошла картонената сграда на бившето китайско посолство, пък ще се тупаме в гърдите, че сме славяни, съседи.
13 Октомври 2010 15:22
Като се има предвид Законът на Стърджън "90% от каквото и да е е боклук", ползата от провеждането на референдуми е повече от съмнителна. Вярно, в Швейцария много често решават как да постъпят с референдум, но там на въпроса " Да намалим ли работната седмица с 4 часа?" повечето хора отговарят с "Не, защото това може да дестабилизира ситуацията". Представете си резултата от такъв референдум в България!
13 Октомври 2010 15:48
Тук има едно двусмислие - допитване до народа, да, но кой народ? През последните 20 години имаме тяхната държава и съответно техните правителства, техните парламенти и техния народ в крайна сметка. Да де, ама те са пропуснали да узаконят и формално, че това е тяхната държава и сега се чудят какво да правят, когато ние останалите, имаме право да дадем гласа си чрез референдум. Това е болката на Цачева от ГЕРБ, затова и ВМРО са толкова отстъпчиви пред нея.
После идва и формулировката на въпроса за референдума, примерно:
Искате ли България да подкрепи влизането на Турция в ЕС първа от страните в ЕС? Отговори Да и Не.
Или друг вариант:
Кой да одобри влизането на Турция в ЕС?
А/ Парламента
Б/ Правителството
Това е ТЯХНОТО виждане за референдум, което естествено няма нищо общо с нашето виждане.
13 Октомври 2010 16:15
Мор, Томас Мор мили ,
Никъде в писаното ми няма да сетиш , отношение към инициативата на ВМРО за Референдум по казаната Тема . Опитай да ме разбираш , защото в следващ казус от тази фамилия , отново ще ме върнеш към ненужен разговор по важна Тема . Не е нужно ...
13 Октомври 2010 16:28
Референдум трябва да има, рано или късно. Това е единственият начин леко да дръпнем килимчето под краката на политическата класа. Но самата политическа класа не иска референдум, защото при него ще се окаже, че съществува солидно мнозинство, което въобще не съвпада с разпределението на сегашните политически "цветове" и дори че голяма част от днешните партии са излишни.
13 Октомври 2010 17:02
Анджак , Васик . Тази е една от причините за отказа на политиците , " по-удобно да се наместим по каруците , за нататък" . На тях им не требе , нормалния ни Политически спектър ...

Редактирано от - beagle на 13/10/2010 г/ 17:05:02

13 Октомври 2010 17:05
Това са празни работи.

След 30 годин ще молим чинопочетно всеки потенциален млад и перспективен кандидат за емигрант в ЕС ( в т.ч. и България) да се засели и установи и да заработва пенсиите на днешните участници в този референдум.

И понеже най-евтини стоки прозвеждат в Китай, а най-евтини гени произвеждат не демокрациите, ами авторитарно-усторениете религиозни държави с ислямско вероизповедание след петдесет години генният фонд и идеологията ще са от ислямски произход, а друга част от азиатски, масовите стоки - китайски и т.н.

А ние ще сме им благодарни, щото в общия атеистичен и модернистичен транс забравихме за вечните ценности и ще си отидем набързо-набързо от историята.

Ако този референдум беше за обявяване на ЕС за християнски клуб, ако беше против умопомрачаващата атеистична политическа коректност би имало смисъл и надежда.

Уви, не е!

Поредното преливане от пусто в празно в грешната пътека на историята.
13 Октомври 2010 17:51
По Конституция суверенитетът принадлежи на народа и на никой друг.
България "частично отдаде" суверенитета си на ЕС. Питаха ли народа?
Армията защитава независимостта и териториалната цялост на България. РБ подчини армията си на НАТО. Питаха ли народа?
А сега искат да питат народа за работи на комшията. Празна Мара тъпан била...
13 Октомври 2010 20:16
Така лъснаха користните подбуди на ВМРО за повдигането на темата по никое време.

Смятам че темата е актуална от мига в който самата Турция е заявила че желае да се присъедини към Евросъюза.Ние като една сериозна страна трябва да имаме готово становище по въпроса за да го отстояваме последователно.Това ще е коректно и към самата Турция за да не я въвеждаме в излишна заблуда и напразни очаквания.Или някой е решил да флиртува до последно с турците и да ги държи в шах?Какво е нащо виждане в момента?А не е ли народа този който трябва да определи бъдещата си съдба?Кой какво да чака и до като чакаме каква ще е позицията ни?Или ще се правим на лъжливото овчарче.Всичките думи вече са излишни и са само несериозни похвати за протакане.Народа е решил чрез подписите си че референдум трябва да има.Е, тогава защо го няма?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД