Активисти на партия "Ар Намис" препускат към с.Байтик, недалеч от Бишкек, където да агитират местното население да подкрепи тяхната политическа сила и лидера им - бившия премиер Феликс Кулов. |
От самото начало се очакваше предизборната надпревара да стигне нивото на най-мръсните и провокационни кампании. Независимо че политиците, останали верни на местните обичаи, сключваха джентълменски споразумения преди старта на предизборното рали. Те подписваха с нищо и никого незадължаващи договорености и декларации и демонстрираха, че са цивилизовани и готови за демократични процеси: стискаха ръце наляво и надясно и се усмихваха пред камерите. Но броени дни преди вота жаждата за власт надделя и започнаха компроматни войни.
Първи си изпуснаха нервите опонентите на Омурбек Текебаев - лидер на партията "Ата Макен" и творец на поредната киргизстанска конституция. Киргизстанският интернет бе залят от кадри, запечатали преди две години човек, твърде наподобяващ "бащата на киргизстанския парламентаризъм", който се развлича с дама в интериора на евтин хотел. Излъчването на подобни видеозаписи не впечатли изобщо киргизстанския електорат. Щом видяха тези кадри по телевизията, повечето мъже си глътнаха чая накриво и си казаха: "Еркек!" (мъж и половина). Колкото до жените, за тях също не е тайна, че повечето киргизстански политици имат по две, а и по три съпруги - многоженството тук е в реда на нещата.
Изцяло в руслото на демократичните процеси се състояха и дебати, предавани по националната телевизия, преобразувана вече в "обществена". Още първия ден в тях се прояви лидерът на партията "Ата Журт" Камчибек Ташиев, бивш съратник на президента беглец Курманбек Бакиев. Неотдавна той се прочу с изявлението: "Ако руснаците, узбеките или турците кажат, че стоят наравно с киргизите или по-високо от тях, държавата ще се разпадне". Това обаче не му попречи в диспута да използва проруска риторика.
Всички кандидати без изключение търсеха начин да се възползват от доброто отношение на повечето киргизстанци към Русия. Мнозина партийни лидери успяха да се позавъртят из кремълските коридори и после си направиха пропаганда, използвайки снимки и видеозаписи от срещи с руски политици. Ако погледнем обаче досегашното поведение на киргизстанските лидери, тази пропаганда явно "ще остане в свирката" и проруските предизборни обещания ще си останат неизпълнени.
И още нещо интересно. Всички градове и села в Киргизстан направо бяха затрупани по време на кампанията с планини от хартия - портрети на партийните "фюрери", придружени с призиви хората да гласуват за съответната партия и обещания за светло демократично утре. Много скромно пресметнато, някои партии са похарчили за предизборната си кампания към 20 милиона долара. Откъде толкова пари у хора от една сиромашка страна - можем само да се досещаме.
А парите се харчат по абсолютно невероятни, често абсурдни начини. Лидерът на партията "Ак Шумкар" (Бял сокол) Темир Сариев например долетя с балон на среща с избиратели в бедно и затънтено село. Явно според политическите технолози е трябвало да се представи пред местните като Гудуин, добрия вълшебник от Изумрудения град. Друг въпрос е, че може би от 20 години в повечето киргизстански градове и паланки изобщо няма библиотеки. Нито пък е сигурно, че селяните са чели чудесната книга на Александър Волков (преработка на детския роман "Магьосникът от Оз" от Лиман Франк Баум).
Почти всяка вечер в Бишкек ехтяха гърмежи, в небето пламваха пъстроцветни фойерверки, изстрелвани естествено за сметка на някоя партия - ту една, ту друга. Не се знаеше какво точно става - дали партиите всеки ден празнуват нещо, или полагат усилия столичани предварително да свикнат, че в града се стреля. Като намек, че след изборите ще започне истинска борба за власт.
Краят на кампанията бе ознаменуван и с друг, този път сериозен скандал, който в най-скоро време може да докара големи неприятности. Хора от партията "Република" открили в местна печатница огромен - двестахиляден, тираж от вестник, наречен простичко "Селски живот". Не стига, че в карето бил посочен тираж само 10 хиляди, но в него били публикувани материали, очернящи лидерите на някои партии, включително на "Република". Тук трябва да отбележим, че освен собствените й представители никой друг не е виждал въпросното издание. Спешно бе свикана пресконференция, но помолени да представят брой от вестника, те отвърнаха, че целият тираж бил иззет от Службата за национална сигурност и те не разполагали с нито един екземпляр. Важна подробност: в същата печатница са изработени и бюлетините за предстоящите избори. Това осигури на "Република" възможността да изрази съмнение дали вотът ще е честен и да обвини ЦИК в манипулации. Щом е било възможно отпечатването на "нелегален" тираж, кой ще гарантира, че не са отпечатани и "нелегални" бюлетини?
Скоро няма да стане ясно кой всъщност е поръчал и отпечатал вестника. Защото служители от специалните служби дълго време стачкуваха край сградата на парламента. Искането им бе да не бъдат съдени техните колеги, потушавали априлския бунт, който доведе на власт днешните управници.
Победителите съдят победените. Кой обаче е победител и кой - победен в това безкръвно засега сражение? Често пъти просто няма начин да го проумеем. Налага се впечатлението, че при всяко положение основните губещи, както винаги, ще са обикновените хора в Киргизстан.
--------------------------------
Факти
----------------------------------
Националистическата партия "Ата Журт" води в резултатите от парламентарния вот в Киргизстан, който се проведе на 10 октомври. Част от ръководството на партията е работело с бившия президент Курманбек Бакиев, който беше свален от власт през април т.г. Партията се радва на голяма подкрепа сред етническите киргизи и призовава за връщане към президентска република. Проправителствените социалдемократи, както и още четири други партии преминаха 5-процентовата бариера и ще получат места в парламента. Общо 29 партии се надпреварваха за 120-местния парламент. Според анализатори обаче нито една от партиите няма абсолютно мнозинство и ще трябва да се формира коалиционно правителство. Избирателната активност е била около 56% и дори по-висока в размирния град Ош. Вотът се проведе едва няколко месеца след кървавите етнически сблъсъци между киргизи и узбеки в южните градове Ош и Джалалабад, при които загинаха близо 400 души. В края на юни т.г. в Киргизстан се проведе референдум, след който Киргизстан се превърна в първата парламентарна демокрация в Централна Азия.