Идеята пенсиите на първа и втора категория до възрастта на пенсиониране за трета група за да се плащат от професионални фондове въобще не е лоша. Целта е да не се товари държавния бюджет с доплащане. Този фонд се плаща само от работодателите. Съвсем друг е въпросът, че тези вноски са крайно недостатъчни за пенсия от 52 до 63 години. Интерсесно защо през тези 10 години никой не направи преизчисления колко трябва да се внася в тези фондове за да осигуряват достатъчно пари за пенсии.
Искам да ви обърна внимание, че законът предвижда да се внасят вноски в този професионален фонд само от страна на работодателите, но определянето на пенсиите на тези хора не зависи от натрупаните средства по личните партиди. Определянето на пенсиите се извършва по правила, които са приети в нашата система и които нямат пряка връзка с 12-те или 7-те процента вноски съответно за работниците от първа или втора категория.
Те са само източник за тези пенсии и затова се получава другият парадокс - за съжаление по-голямата част имат по-малко натупани вноски, а пенсията, която НОИ им изчислява по правилата за изчисление на пенсиите за първа и втора категория труд, е много по-висока от това, което се натрупва по личните партиди.
Има пример и с работник, чийто работодател в продължение на 10 години е внасял 12% вноски всеки месец и по личната му партида са се натрупали 15 хил. лв. Заради добро управление от фонда те са станали 17 000 лв. Но ако този работник има 35 години стаж и не му предстоят още 18 години натрупвания на вноски, а е на 52 години и трябва да се пенсионира днес, защото е първа категория, ще му стигнат ли тези 17 хил. лв. за 8 години пенсия?
Виж тук