:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,640
Активни 465
Страници 4,514
За един ден 1,302,066

Пенсионната реформа започва след изборите

Стажът ще се увеличава от 2012 г., възрастта за пенсия - от 2021 г., решиха окончателно синдикати, работодатели и правителство
СНИМКА: БГНЕС
След месеци на преговори, разправии и заплахи за стачки Борисов постигна съгласие по пенсионната реформа.
След месеци на драматични преговори, протести и заплахи за стачки синдикати, работодатели и правителство сложиха подписи под национално споразумение за финансова стабилизация на Държавното обществено осигуряване и усъвършенстване на пенсионното законодателство.



От 1 януари 2012 г. стажът в масовата III категория започва да се увеличава с по 4 месеца на година, докато достигне 37 г. за жените и 40 г. за мъжете. Общото увеличение е с 3 години. По същата схема ще се увеличава и общият стаж в силовите ведомства и съдебната власт, както и за учителите. От 2021 г. пък ще започне да расте възрастта с по 6 месеца до достигане на 63 г. за жените (2026 г.) и 65 г. за мъжете (2024 г.).

При ранното пенсиониране също остава компромисният вариант - фондовете ще прехвърлят в НОИ 100 млн. лв. и до края на 2014 г. хората от тежките професии ще продължат да се пенсионират чрез осигурителния институт. За целта от 2011 г. допълнителните вноски на хората, които предстои да се пенсионират до края на 2014 г., ще се събират в НОИ. От 2015 г. и за тях започва да се увеличава възрастта, но с по 6 месеца на година.

Вноската за фонд "Пенсии" се увеличава с 1.8% догодина. Таванът на пенсиите ще остане до 2014 г. След това ще отпадне за новоотпуснатите пенсии, а за старите постепенно ще се вдига. От 1 януари 2012 г. се връща старият ред за плащане на болничните - работодателят дава 100% от заплатата за първия ден, а след това ги поема НОИ с 80%. Поради натрупването на средства се отменя вноската във фонда срещу фалит на предприятията, която и без друго беше само 0.1%. Всички промени са включени в проектозакон за изменение на Кодекса за социално осигуряване, който в сряда трябва да бъде приет и от правителството.

Решенията бяха представени вчера със забележителна промяна в тона. "За нас постигнатото споразумение е възможният и според оценките ни добър компромис. Ние оценяваме това споразумение и заедно с него оценяваме проектозакона като по-добър и по-балансиран и решаващ в много по-голяма степен нуждите на пенсионната система от първоначалния вариант, който беше изтеглен от министър-председателя от Народното събрание. Този вариант дава възможност за едни плавни, по-поносими за хората промени", обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров. Само преди дни синдикатите твърдяха, че няма да отстъпят от отлагането на реформата за 2015 г.

Работодателските организации също подписаха споразумението, въпреки че досега твърдяха, че в никакъв случай няма да се съгласят на увеличение на осигурителната тежест. Те преглътнаха и другите си неизпълнени искания - за равно поделяне на вноската за фонд "Пенсии" между осигурен и осигурител (40:60), както и за равнопоставеност на държавните служители и хората от МВР и МО с другите граждани (сега ги осигурява държавата). Председателят на БСК Божидар Данев поздрави премиера за решимостта му да направи реформата, като приеме предложенията на Международния валутен фонд. "Искам да припомня още едно предложение на МВФ - до 2028 г. трябва да мислим как да ликвидираме ранното пенсиониране", каза Данев.

Вицепремиерът Симеон Дянков, който категорично искаше реформата да започне догодина, вчера запази мълчание. Въпреки благия тон синдикатите следобед решиха да останат в стачна готовност до окончателното приемане на закона. "Може би емоциите и нервите, които бяха изразходвани през тези два месеца, можеха да бъдат по-малко, но в крайна сметка се стигна до окончателно решение", обобщи лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Самият Борисов заяви: "Подписахме споразумение след дълги, дълги преговори, но както и да бяха обяснявани в обществото - за натиск, диктат и национализация, всички тук сме заедно, тъй като правим реформа до 2035 г., която касае всички българи. Не може еднозначно, колкото и да е била голяма предизборната победа на ГЕРБ, да вземаме решения, които касаят цялата нация за толкова години напред".



ПРОГНОЗИ

Очакванията на правителството от промените изглеждат твърде оптимистично. Дефицитът на НОИ според разчетите ще започне да се топи още от догодина заради увеличението на осигурителната вноска с 1.8%. До 2017 г. се очаква дефицитът във фонд "Пенсии" да бъде нула, а до 2035 г. целият бюджет на НОИ да няма дефицит. След това се предвижда сребърният фонд да поеме негативите от застаряването на нацията. В момента недостигът в Държавното обществено осигуряване надхвърля 2 млрд. лв.

И през 2000 г. тогавашните реформатори заложиха оптимистични прогнози - според тях сега НОИ не само трябваше да е без дефицит, но и да има резерв за плащания за 2 месеца. И тогава имаше национално споразумение с конкретни ангажименти, които всяко следващо правителство трябваше да поеме. Ангажиментите обаче не бяха изпълнени, а недостигът надхвърли 2 млрд. лв.



БОНУС

"За тези, които не упражнят правото си на ранна пенсия, от НОИ ще им изплатят натрупаните по партидите суми, които ние сме прехвърлили, след като се пенсионират по общия ред. Ако не доживеят пенсия, тези суми ще могат да се изплатят и на наследниците им", обяви Даниела Петкова от асоциацията на професионалните фондове.

Споразумението

I. Консолидация и стабилизиране на приходите на ДОО до 2035 г. чрез:

1. От 1 януари 2011 г. увеличаване на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1.8 процентни пункта;

2. От 1 януари 2011 г. предприемане на по-ефективни мерки за подобряване събираемостта на осигурителните вноски, в т.ч. чрез криминализиране укриването на осигурителни вноски;

3. От 1 януари 2011 г. до 31 декември 2013 г. вкл. нулев размер на вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите";

4. От 1 януари 2012 г. увеличаване на стажа за работещите при III категория труд с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г. Същото нарастване ще се прилага и за общия изискуем се стаж за работещите в МВР и МО и за учителите;

5. От 1 януари 2021 г. нарастване на възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по 6 месеца до достигане на възраст 63 г. за жените (2026 г.) и 65 г. за мъжете (2024 г.);

6. Удължаване на периода за ранно пенсиониране на работещите при I и II категория труд до 31 декември 2014 г. Пенсиите на тези лица за периода 2011 - 2014 г. ще се изплащат от държавното обществено осигуряване и вноските от 12% и 7% ще постъпват в НОИ. Във фонд "Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 г.;

7. Условията за пенсиониране на категорийните работници няма да се променят до 31.12.2014 г.;

8. От 1 януари 2015 г. ранни пенсии за работещите при I и II категория труд ще се изплащат само от професионалните пенсионни фондове.



II. Подобряване адекватността на пенсиите и овладяване на демографските предизвикателства, чрез:

1. От 1 януари 2017 г. увеличаване тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1.1 на сто на 1.2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност;

2. От 1 януари 2017 г. увеличаване на общия размер на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 2 процентни пункта, като увеличението се насочва за универсалните пенсионни фондове;

3. Достигане до 2025 г. коефициент на заместване на личния доход на лицето преди пенсионирането му не по-малко от 65 на сто от първия и втория стълб;

4. Увеличаване на периода за закупуване на стаж до 5 г. Вноската е в размера на вноската за фонд "Пенсии" - 17.8% върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

5. От 1 януари 2014 г. отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии и постепенно увеличаване тавана на старите пенсии (чрез постепенно нарастване на максималния осигурителен доход).

6. От 1 януари 2012 г. работодателят заплаща първия ден на временната работоспособност в размер на 100 на сто от възнаграждението, а от втория ден се изплаща обезщетение от фонд "Общо заболяване и майчинство" в Държавното обществено осигуряване.
111
5894
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
111
 Видими 
01 Ноември 2010 19:32
Не знам колко съм добър в математиката или демагогията, но стаж 40 години при начална трудова възраст след висше образование 24 години /две казарма/ означава 64 години за пенсиониране. Което щяло да стане след 2021 година? Ха! Или ни вземат за канарчета, или са големи глупаци да мислят, че някой ще го повярва.
Вдигане на стаж = вдигане на възраст. И обратното.
Останалото са приказки за публиката.
----------------------------------------- ----------------------
Блогът на Генек
01 Ноември 2010 19:59
генек
май са 26 години. Ако си учил 4 години, завършваш на 19 години, + 2 години казарма, + 5 висше = 26
Т.е. няма теоритична вероятност да вземеш пълна пенсия на 65 години

Редактирано от - noooo на 01/11/2010 г/ 20:01:20

01 Ноември 2010 20:17
Извинявайте много!!!
Не мога да разбера неща в цялата тази система!?! Аз, който съм мъж на 30 години и плащам доволни осигуровки над 5 години - ЩЕ ПОЛУЧАВАМ ПЕНСИЯ НА 73-75 ГОДИНИ ЛИ!!

ЗАБЕЛЕЖЕТЕ:

След сегашната промяна ще се пенсионирам на 65 години. А след 2021 година пенсионната възраст ще се вдига с 6 месеца на година!?! Следователно КАКВО СЛЕДВА ЗА ТЕЗИ, КОИТО В ГОЛЯМАТА СИ ЧАСТ В МОМЕНТА ПЛАЩАТ НАЙ-ГОЛЕМИ ОСИГУРОВКИ - ДА ПЛАЩАМЕ И ДА СЕ НАДЯВАМЕ ЛИ!!!

Премиерът предвиди, че всичко ще е ок поне до 2035 - петнайсетина години преди да ми дойде времето
БОЛГАР-БОЛГАР ШЕ СИ ИЗБЕГА СИЧКИО КАДЪРНИО.


Приятна вечер
01 Ноември 2010 20:25
Въпреки че се обсъждат и по телевизията, и на срещи със синдикати и работодатели, и в МС и НС, мерките и реформите на това правителство все остава нещо да им куца.НОИ и ЗОК се превърнаха в пирамиди , които се източват за да се решат проблемите на правителството, свързани със свиването на постъпленията в НАП от мита и данъци , или за да се задоволят апетитите на военните и полицаите , които рядко излизат на слънце , при тях няма приватизация , но пенсионната реформа ги подминава, не ги засяга и привилегиите им остават.За работниците и служителите от масовата трета категория труд мерките са антисоциални.Мъжете 65г.възраст и 40г.стаж , жените 63г.възраст и 37г.стаж за пенсия.В същото време се фалшифицират данните за безработицата , не се говори за освобождаване на работни места , заемани от хора , които въпреки , че са над 65г. не бързат да се пенсионират , опирайки се на приятелски кръгове.Не се подобрява и здравеопазването , а се увеличават потребителски и други такси , а съвременните - медицинска апаратура , уреди и техника са достъпни за диагностика и лечение само на привелигировани и плащащи добре пациенти.Така се намалява продължителността на живота и няма да има нужда от пенсии за хората , а само за полицаи и военни през 2025г.!
01 Ноември 2010 20:43
Боэйко още реве, че Сергей му оставил лошо населедство.А той какво оставя след мандата си? Кой ли е моделът за нахален малоумник, ама висш разбойник?
01 Ноември 2010 20:57
генек,
Не забравяйте, че 2-те години казарма на мъжете се признава за трудов стаж за пенсиониране.
01 Ноември 2010 21:03
Хубаво е когато правителството потвърди житейската ти правота. А житейската правота е, че всеки, който е внасял пенсионни осигуровки досега е прецакан, а който не го е правил само е спечелил. Тъй като при 40 години осигурителен стаж, пенсиониране на 63 и дори на 65 годишна възраст е практически невъзможно. Така че и да си внасял досега и да не си внасял все тая. От тук нататък е ясно - няма никакъв смисъл от внасяне на пенсионни осигуровки, тъй, като този модел пенсионна система вече не съществува.
-
А всичките им разчети, ако са написани на мека попивателна хартия може и да има някаква полза от тях. Защото осигуровки вече ще внасят само лудите.
01 Ноември 2010 21:07
И да не ви пука. Тази "реформа" практически няма да се случи. Съвсем скоро ще сменим принципно и изцяло пенсионната система, така, че всички да имат пенсии:
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
01 Ноември 2010 21:09
И да видим реалните разчети:
-
В Бюджета на НОИ за 2010 г. е предвидено изплащане на пенсии на обща сума 7 135 011 400 лв. , от които от осигурителни вноски се набират 3 523 783 000, а останалите 3 611 228 400 лв. и сега се набират от други данъци, а значи, че са включени в тях.
-
Данък оборот трябва да компенсира изчезналата пенсионна вноска от 16 % или сума 3 523 783 000 лв. или това прави при модела ДДС 10 %, а при данък оборот между 2 и 5 % (в зависимост от изкуственото намаляване на оборотите).
-
Значи 8% здравна осигуровка + 16 % пенсионна осигуровка или общо 24 % пряк данък се компенсира от 15 % ДДС. Или при промяна на системата към финансиране изцяло от ДДС, автоматично се получава понижаване с 9% на персоналната данъчна тежест на тези, които сега плащат пенсионни и здравни осигуровки.
-
Но понеже ДДС е ограничено до 25%, а Данък оборот е невъзстановим, то практическата схема на финансиране предполага:
-
1. Премахване на 8-те % здравна осигуровка и заманата им с увеличение на ДДС с 5 %.
-
2. Премахване на 16 % пенсионни осигуровки и замяната им с 3 % Данък оборот.
-
Или персоналната данъчна тежест на плащащите сега осигуровки (8% здравна+16% пенсионна = 24%) ще бъде понижена с 16% (5% ДДС+3% ДО=8%) .
01 Ноември 2010 21:13
7. Условията за пенсиониране на категорийните работници няма да се променят до 31.12.2014 г.;
А след това!? Когато ранната пенсия ще стига за 20 хляба месечно дори и при нулева доходност (отрицателната иначе е в кърпа вързана), пак ли ще се бърка в общия казан НОИ?
4. От 1 януари 2012 г. увеличаване на стажа за работещите при III категория труд с по 4 месеца на всяка календарна година до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 г. Същото нарастване ще се прилага и за общия изискуем се стаж за работещите в МВР и МО и за учителите;
Значи през 2057 г. ще е първия полицай, който ще се пенсионира с 40 години трудов стаж, а ще започне работа след 17 години. Това последното може и да го видя, но ако от Гинес не ми платят предварително за рекорда от 100 години трудов стаж , няма да разбера, че реформата се е случила. Вероятно и синът няма да разбере и щерката. Тя би дожявала това "златно" време, но сега няма как да разбере, че реформата е почнала (може да чете и на български, и на английски, но не знае за това чудо "синдикат". То и "националнотоговорен" си е чудо, ама нейсе).
Тук не виждам нищо за милите магистрати. Те какво, няма да се пенсионират или тях реформа, опс кърпеж на общата ни социална система не ги лови? Те са "независими", сиреч извън системни.
01 Ноември 2010 21:32
криминализиране укриването на осигурителни вноски

И този текст са го записали в "официално споразумение".
Толкова ли нямат юристи в Министерският съвет, че да им кажат, че това не може да стане, тъй, като осигуряването по Конституция е право, а не данъчно задължение. Подобен опит за криминализиране, вече бе отменен от Конституционния съд.
01 Ноември 2010 21:37
Има ли още мислещи хора в България, които да си въобразяват, че ще вземат"пенсия"след 10-15-20 г?
Може и да получат по някое подаяние, например, пари за 1 пържола на месец.Но не и за пари с които да изкараш месеца.И ‌ не само в България ще е така.Та, братя и сестри, ако искайте, следвайте ме.Инвестирайте в злато.В кюлчета, не в акции.
Вижте историческите цени, как върви, и къде е тренда-в http://www.kitco.com
Веднага ще изскочат скептици, че златото е много скъпо в момента и т.н.Да, но ще бъде още по-скъпо след 1-5 или 10 години.
01 Ноември 2010 21:44
Брайти, що не щеш да разбереш, че сметките ти са грешни? От тия "останалите 3 611 228 400 лв. и сега се набират от други данъци, а значи, че са включени в тях" 480 млн. лв. са осигуровки на държавни служители (плюс военни и полицаи), 400 млн. лв. отиват директен трансфер от НОИ към НЗОК като здравни осигуровки за пенсионерите. Само 2500 млн. лв. (ония 12% съ-осигуряване от държавата) са от други данъци.
И "Данък оборот" трябва да компенсира изчезналата пенсионна вноска не от 16 % , а от 18% (забравяш задължителното допълнително частно осигуряване), а сумата е 5 млрд. лв. (1 млрд. онова частно) плюс сегашните 2.5 млрд. лв.
А когато направиш ДДС-то ефективно 36% (достатъчно е и 25%), населението ке премине на стокова размяна (прави го и при 22% данък оборот - "22 под сто" ) , пропускайки паричната. Нямаш парична размяна, нямаш събираемост ни на ДДС, ни на "Данък оборот". Ще се случи като с ония "лични стопанства", къде Лянча твърди, че Цола Драгойчева се оплакала, че продукцията от "личните стопанства" надхвърля всичко произведено от ТКЗС-тата, но от тая работа в хазната положителна промяна няма (отрицателната, субсидиите за сел. стопанство си остават). В по-ново време пример е Указ 56 - услугите.
То и при 20% ДДС, една четвърт от заплата се формира като ваучери (храна, транспорт, облекло), сиреч ни ДОО, ни ДДС (в повечето случаи се прихваща при нетен платец на ДДС).
Кога докараш приходите от ДДС да са 20% от БВП, може да се разглеждат теоретични постановки за заместване на преките данъци с косвен - единствен. Хайде и акциз, за балансиране на "течовете".
01 Ноември 2010 21:51
Инвестирайте в злато.В кюлчета, не в акции.

А в деца, здраво и умно поколение, не може ли? Пък ако някое от тях създаде икономически изгоден начин да разпадне тежък уран до злато, златото ще загуби отма стойност.
01 Ноември 2010 21:52
Та, братя и сестри, ако искайте, следвайте ме.Инвестирайте в злато.В кюлчета, не в акции.
А държавата като като запорира едно злато и платина за 15 млн. долара?Откраднаха го.И няма виновен.А Хасан за 2 кокошки-10 лева е вече в затвора.
01 Ноември 2010 22:02

Прав е генек в началото, че увеличението на стажа фактически е увеличение на възрастта. ТУК ще намерите една много добра статия по тази проблематика от бившата главна редакторка на СЕГА - Димитрана Александрова.
01 Ноември 2010 22:03
Аполитичен, и в деца може.Ма много напират да ги изучват за директори направо
А колко сме напреднали в изучаването на деца, може да се види пред всяко българско училище.Ако не е закрито де.Едно време имаше паралелки и за трактористи.Сега едва ли има, съдя по грохналите стопанства, и неразораните ниви.
А иначе трактори и гоцета, дал Господ.И сергии за китайски гащи.Абе, чакайте си пенсията от горепосочените...
01 Ноември 2010 22:05
Вила, че и Хасан да краде 16 милиона-няма да го съдят.Да остави кокошките за 10 лв.Аман от разбирачи!...
01 Ноември 2010 22:18
Apolitichen,
няма никакво значение параграфа по който тези 3 611 228 400 лв. отиват за изплащане на пенсиите. Има значение, че те и сега се набират от общите данъци, т.е. включени са в сегашните им нива.
-
Трябва да компенсираш с косвени данъци 3 523 783 000 лв, които сега реално идват от 16 % пенсионни осигуровки, на тези, които реално ги плащат. Защото пенсионните осигуровки се премахват.
Това става с нов "Данък оборот" със ставка между 2 и 5 %.
-
Не се прави с вдигане на ДДС, тъй, като ДДС е ограничено в ЕС до 25 %, а разликата от 5% между 20 и 25%, отива за компенсиране на премахнатите здравни осигуровки от 8%. Знаеш, че ще сменяме и здравната система и ще я правим по модела "Семашко" (здравеопазването, което имахме до 1989 г.).
-
В крайна сметка, с тази реформа във финансирането на здравеопазването и пенсиите, общата данъчна тежест не се увеличава, а персоналната данъчна тежест на тези, които сега плащат осигуровки пада с цели 16 %.
-
Цените не би трябвало да се увеличат, но дори и да има спекулативно такова, то ще е за кратко и ще е в рамките на сегашното колебание на цените. Виж само колко се поскъпнали стоките последните месеци и години, при положение, че данъци и осигуровки падаха.
01 Ноември 2010 22:26
не от 16 % , а от 18% (забравяш задължителното допълнително частно осигуряване),

Apolitichen,
ти май оспорваш, без да си прочел. Всякакво задължително осигуряване се премахва ! Частните фондове си остават пазарни субекти и който иска, но само ако иска, за колкото си иска, при каквато пенсионна възраст и условия, които иска и се договори с фондовете може да се застрахова в тях. Това не е работа на държавата, освен доколкото е възможно да гарантира, чрез изискванията за инвестиции, че фондовете не са кухи пирамиди.
01 Ноември 2010 22:58
1. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) шестнадесет на сто за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., а за работещи при условията на I или II категория труд и за тези по чл. 4, ал. 1, т. 4, както и за следователите по Закона за съдебната власт - 19 на сто;
2. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) единадесет на сто за фонд "Пенсии" за лицата, родени след 31 декември 1959 г., а за работещи при условията на I или II категория труд и за тези по чл. 4, ал. 1, т. 4, както и за следователите по Закона за съдебната власт - 14 на сто;
3. 3, 5 на сто за фонд "Общо заболяване и майчинство";
4. едно на сто за фонд "Безработица";
5. от 0, 4 до 1, 1 на сто за фонд "Трудова злополука и професионална болест", определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година по групи основни икономически дейности

Отделно удържаните от работодателя 12% и 7% вноски за І и ІІ категория труд в полза на ППФ-ове. Или тези 5% и кусур си остават да се удържат? За НОИ не са 5%, е ефективно едва половината, защото по време на болничен/безработица не се дължат върху изплащаното обезщетение.
А тия пари, които постъпват в УПФ (нейде 1.3 млрд. лв. за 2009 г.) и в ППФ (нейде 80 млн. лв.), тях няма ли да ги компенсираш с "Данъка оборот"?
И още, с косвеното облагане ефективно ще увеличиш данъчното бреме на държавните служители и приравнените на тях (осигуровките ще си ги плащат с потребелнието, а не държавата), а също и на пенсионерите и социално слабите при запазване на сегашните размери на пенсии и помощи (не увеличаваш бюджета за пенсии и бюджета на Министерството на труда). А работещите биха били облагодетелствувани, ако работодателите увеличат заплатите със "спестените" осигуровки. Но няма такъв случай в историята, не само в България.
01 Ноември 2010 23:16
А тия пари, които постъпват в УПФ (нейде 1.3 млрд. лв. за 2009 г.) и в ППФ (нейде 80 млн. лв.), тях няма ли да ги компенсираш с "Данъка оборот"?

Apolitichen,
Не ! Втората пенсия става напълно доброволна. Няма нужда тези вноски внасяни сега в частните пенсионни фондове, (които все още не изплащат пенсии)да бъдат компенсирани от данъци. Който иска и ако иска може да продължи да си ги внася, но държавата няма да го задължава.
-
И продължаваш да опонираш без да си прочел, и да цитираш параграфи при положение, че няма никакво значение по кой параграф сега бюджета ги дава за изплащане на пенсии. Важното е, че тези пари и сега се набират от общите данъци, т.е. включени са в сегашното им ниво.
-
Що се отнася до повишение на пенсии и бюджетни заплати, то това ще бъде приоритет на правителството на Либертас, но няма общо с вида на данъците, а с редица други политики Натиснете тук .
01 Ноември 2010 23:28
Казано накратко, т, нар. пенсионна реформа се заключи в прехвърлянето на горещия картоф от Биби за следващите правителства.
01 Ноември 2010 23:32
Apolitichen,
и при промяната на здравната система на "Семашко" на всеки ще бъде гарантиран напълно безплатно целият спектър от профилактика и лечение. Дали обаче ще иска да получава болнични, то това няма да има общо с досегашната система. Ако иска да получава болнични то ще трябва да се застрахова, където си иска, при каквито условия иска (се договори). Може да прецени, че не са му нужни или пък да се договори с работодателят си да му ги изплаща, като част от трудовият му договор, пък той може да застрахова работниците си и т.н.. Това остава изцяло в личната и часна сфера и преценка в условията на свобода и конкуренция.
02 Ноември 2010 00:23
генек:"Вдигане на стаж = вдигане на възраст. И обратното."

Не съм съгласен! Вдигането на възраст е за предпочитане - би означавало 2 години по-късна пенсия, докато вдигането на стаж в повечето случай означава "пенсия йок"! Forever!...
02 Ноември 2010 00:24
Няма нужда тези вноски внасяни сега в частните пенсионни фондове, (които все още не изплащат пенсии)да бъдат компенсирани от данъци.
Значи, ще ме облагодетелстваш - тия пари остават за мен, и ще се ми се плаща пенсия като на Генек, нищо че той се е осигурявал на 16%, а аз само на 11%. Да знаеш, че ако той не е съгласен и аз не съм съгласен. Нарушава се комуникацията между нас. Всъщност точно това правят и сегашните социо-тригъзи - за сметка на изрядните компенсират кресливите. На едните вдигат осигуровките (с оглед на сегашното статукво е необходима стъпка), а на другите запазват привилегиите. Обаче като дойде бъдещето статукво пак на тия с вдигнатите осигуровки ще им бъдат повишени. Тъй де, без това вече са свикнали, имат опит. Няма да изненадваме с такива нелиберални действия магистрати, полицаи и първокласниците в категориите я.
Не каза нищо за фонд безработица. И там ли застраховка като отпуска по майчинство или по болест? Всъщност застрахователите ще "заобикалят" ли лекарската тайна? Една и съща премия ли ще има при нормална бременост и при многозначна бременност с чужда помощ?
02 Ноември 2010 00:50
Apolitichen,
мисля, че ясно го обяснявам, ама явно не е така, щом ти продължаваш да си "питаш" едно и също. Ще го кажа възможно най простичко:
-
1. Еднаква достатъчна пенсия за всеки достигнал определена възраст или влошено здравословно състояние. Няма изискване за стаж.
В преходният период запазване на различните пенсии на сегашните пенсионери и отчитане на внесеното в НОИ досега при определяне размера на пенсиите на бъдещите пенсионери.
-
2. Никакви задължителни осигуровки. Финансиране на пенсиите и здравеопазването от косвени данъци. Гарантирана пенсия на всички и гарантирано безплатно здравеопазване.
-
Това осигурява държавата.
---
От там насетне - за болнични, безработица, втора пенсия и каквото ти хрумне държавата няма общо и не финансира от данъци. Това е оставено на свободната преценка и лична отговорност на всеки. Всеки може лично да се застрахова, ако иска, за каквито рискове иска и където иска. Може да си ги осигури с трудовият си договор да му го плаща работодателят. Работодателят може да застрахова работниците и т.н. много варианти без ограничение.
---
НОИ става нормална държавна пенсионна и общо застрахователна компания. Една от многото на пазара. В нея държавата застрахова за своя сметка бюджетните служители за всички рискове.
02 Ноември 2010 01:07
Apolitichen,
а досегашните пари внасяни задължително в частните фондове не се губят за теб. Ако искаш можеш да продължиш да се застраховаш за втора пенсия, но вече по твоя преценка и напълно доброволно, ако искаш можеш да си ги изтеглиш изядеш, инвестираш, прехвърлиш и т.н.. Ако решиш да ги изтеглиш в брой, обаче, то ще стане след един кратък но достатъчен преходен период за да не се застрашат инвестициите на фондовете. Ако обаче ги искаш в ценни книжа, които фондовете са закупили с твоите натрупани пари в тях то ще можеш да си ги изтеглиш веднага.

Редактирано от - Brightman на 02/11/2010 г/ 01:10:14

02 Ноември 2010 01:07
400 млн. лева източени от България за пенсии в Турция
Вторник, 2 Ноември 2010г- Натиснете тук
02 Ноември 2010 02:14
Brightman, усилията ти са в правилната посока! Добре е, обаче, да разберем, че уравниловката дразни доста от опонентите ти и затова е добре да се запази диференциалния принцип при определяне размера на пенсията(държавната имам пред вид, частните са си отделно) в зависимост от показатели като продължителност на трудов стаж, размер на вземана заплата, възраст! Например(цифрите могат да бъдат различни): задължителна възраст за пенсиониране 63г., до 65 години пенсията нараства и на 65 достига своя максумум, по същото време - на 65 години се добива правото на социална пенсия за хората без трудов стаж. Онези, които имат НЯКАКЪВ трудов стаж, могат(при желание от тяхна страна) да се пенсионират още на 63, като пенсията им се изчислява съобразно с годините трудов стаж, като при навършване на 65 годишна възраст получават по-високата пенсия - заработената или социалната! Какво нередно би имало човек с 15 години трудов стаж да получи половината от пенсията на онзи с 30 години стаж, при навършване на 63 год, възраст, ако се пенсионират тогава. Естествено, размерът на социалната пенсия(получавана на 65) трябва да бъде достатъчен за скромно преживяване и нагоре вече - всеки според възрасттта на която се пенсионира и според количеството трудов стаж и размер на вземана заплата. Това, мисля, би трябвало да задоволи и най-претенциозните да бъдат по-различни, освен ако сега не са на кранчето за източване на Пенсионните Фондове и желаят да запазят статуквото такова, каквото Е!...
02 Ноември 2010 02:39
Поредното предателство спрямо интересите на българският народ, но не и последното.
02 Ноември 2010 07:13
Обобщено - плащаме, не ползваме...
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек
02 Ноември 2010 08:09
Brightman
Всеки път като си публикуваш реформата ми идват наум нови въпроси. Но първо да довършим спора от миналия път.
Колко е цената за прехода към твоята система. През последните дни разбрахме, че в пенсионните фондове са се натрупали над 3.5 млрд.лв. Това са 3 млрд., които е трябвало да постъпят в НОИ, но са отишли в пенсионни фондове. Това означава, че ние сме платили 3 млрд.повече осигуровки и данъци сега, за да може в бъдеще хората да получават част от пенсията си от фондове. А разбирам, че от 2017 г. ще ни увеличат данъка с още 5 пункта. Кой плаща прехода към новата система?
Имам и един по-общ въпрос. Защо трябва да се сменя системата?
02 Ноември 2010 08:21
Т_Живков,
ами в преходният период различията в пенсиите се запазват, и вноските направени в НОИ (сума по период) се отчитат, като обаче ниските пенсии растат изпреварващо и обират разликата.
-
Пенсията трябва да е напълно достатъчна за покриване на битовото съществуване - три пъти на ден достатъчна, разнообразна и качествена храна, сметки за ток, парно, вода и други битови консумативи.
-
Пенсионната система, която ще въведе Либертас коренно се отличава и по философските си основи от досегашната. Пенсията не е някакво продължаващо трудово възнаграждение. Тя е държавна грижа и гарантиране на правото на достоен живот за възрастните и болните хора. Те получават пари, не защото са работили, а защото вече не могат да работят.
02 Ноември 2010 08:36
galia2,
замяната на пенсионните и здравни осигуровки с косвени данъци, при продължаващ разходопокривен модел, не предполага никакви допълнителни разходи. Общата данъчна тежест на обществото, като цяло, се запазва, но леко преразпределя, като се понижава данъчната тежест на работещите и увеличава облагаемата маса. Преди, 3 милиарда се се плащали само от работещите, според официалните им заплати, сега ще се разпределят между всички, според потреблението им.
-
Увеличение на цените не би трябвало да има, тъй, като данъчната тежест се запазва, но дори и да се получи спекулативно, то ще бъде преодоляно още първата година от нарастването на пенсиите и бюджетните заплати с процент по-голям от това увеличение.
-
Що се отнася до вноските в частните фондове, правени досега, то капиталовият стълб за втора пенсия не се премахва. Премахва се единствено задължителността и държавната принуда. Втората пенсия става напълно доброволна.


Редактирано от - Brightman на 02/11/2010 г/ 09:04:10

02 Ноември 2010 09:03
Хинин


01.11.2010 г. 22:05:53 Вила
Какви хора са моделът на Дянков за малоумник?А за нахален шибан малоумник?Откраднато злато за 15 млн.долара от държавата-няма виновни и забрава.Някой пита и...пъпчиво матросовче плюе.Герберска неволя.
02 Ноември 2010 09:19
Сметката не излиза. Сегашното поколение се натоварва с една доста висока цена. Сегашното поколение работещи трябва да плаща на теб достойна пенсия, въпреки че си спестявал вноските за социалното осигуряване (увеличаваш задълженията на пенсионната система), а на мен по-висока, защото съм се осигурявала. Освен това сегашното поколение работещи трябва да спестява, ако иска да има повече от твоята достойна пенсия. Ако те махна теб се получава, че сегашните ми плащат висока пенсия, но в замяна получават в бъдеще достойно ниска пенсия. Не ми се вижда равностойно.
02 Ноември 2010 09:19
И през 2000 г. тогавашните реформатори заложиха оптимистични прогнози - според тях сега НОИ не само трябваше да е без дефицит, но и да има резерв за плащания за 2 месеца. И тогава имаше национално споразумение с конкретни ангажименти, които всяко следващо правителство трябваше да поеме. Ангажиментите обаче не бяха изпълнени, а недостигът надхвърли 2 млрд. лв.

Конкретно за какви ангажименти става дума? Защото сега се приемат някакви промени, които евентуално ще започнат да се осъществяват след 10 години, а на тогавашните управляващи кой знае какви идеи ще им дойдат в главите. Т.е. няма никаква решимост да се правят реални промени, а както казаха и други форумци се получава облагодетелстване на най-кресливите и нахалните за сметка на добросъвестните, на които им се вдигат осигуровките. Някои, видите ли, нямало да съберат необходимия стаж и затова дайте да обложим още тези, които хем плащат хем ще са изпълнили условията за пенсиониране.
Пенсията не е някакво продължаващо трудово възнаграждение. Тя е държавна грижа и гарантиране на правото на достоен живот за възрастните и болните хора. Те получават пари, не защото са работили, а защото вече не могат да работят.

Пусни една платена публикация в "Трета възраст" да видиш дали на пенсионерите ще се хареса идеята работил не работил да получават по равно.
02 Ноември 2010 09:20
Цялата реформа се гради на една погрешна представа за икономиката на България. И сигурно поради това само една от мерките, а именно криминализиране неплащане на осигуровки, е опит за насочване в правилна посока на реформата, въпреки че ефектът от нея ще бъде повече от съмнителен, изхождайки от броя осъдени за данъчни престъпления. Доколко тя е и юридически издържана, нека кажат юристите.
Лошото е, че се приема за даденост нивото на укриването на данъци и осигуровки, и цялата реформа се гради на игнорирането му.
Ефективна реформа може да се прави с промени на отделните елементи (стаж, възраст, размер на вноската и т.н.) само когато е решен проблемът със сивата икономика и кражбата на обществени средства. Ограничаването на възможността за неплащане на данъци и осигуровки, както и на кражбите на бюджетни средства по всякаква форма, е единствената стъпка към реална реформа в цялото общество.
Най-радикалното работещо решение за борба със сивата икономика, престъпността и корупцията е поетапното ограничаване до пълно премахване на разплащанията в брой и замяната им със система за регистрирани плащания.
За които се интересува:
http://www.segabg.com/online/new/articlen ew.asp?issueid=6638§ionid=5&id=000130 1

02 Ноември 2010 09:27
Пенсионната реформа започва след изборите

Поредният премиер, който използва властта за собствения си рейтинг и задоволяване на лични амбиции, вместо интересите на народа.
02 Ноември 2010 09:39
galia2,
ако знаеш какво представлява досегашната разходопокривна система, то ще знаеш, че разсъжденията ти са неоснователни.
-
Едни пари досега са влизали първоначално в държавният бюджет, а след това в НОИ и веднага са излизали за пенсии на текущите в даденият момент пенсионери. Тъй, като докато си работила си плащала различна сума от своята заплата за пенсиите на пенсионерите, то следващото поколение, като знак на солидарност и справедливост ще ти отчете това и плаща малко по-голяма пенсия.
-
В момента, обаче в който започнеш да плащаш на текущите пенсионери, чрез потреблението, като процент от косвените си данъци, то ще получаваш и еднаква с останалите пенсия. Реалната ти пенсия в преходният период ще бъде комбинация от двете.
---
И не разбирам дребнавостта, при положение, че сегашното правителство практически иска да лиши сегашното поколение от пенсии, а и срива сегашната пенсионна система застрашавайки изплащането на пенсиите на сегашните пенсионери, тъй, като от тук нататък, само луд може да продължава да се осигурява, при положение, че няма никакъв практически шанс да се пенсионира.
А като сегашните работещи не се осигуряват, сегашните пенсионери няма да има от къде да получават пенсии. Защото в НОИ няма натрупване, а поток в реално време. От сегашни работещи към сегашни пенсионери.
02 Ноември 2010 09:48
Бирникъ !
Разкажи им играта на тези андрешковци.
02 Ноември 2010 09:50
Преговорите, решенията и коментарите ми наппомнят за един стар одески виц:
Евреин се съветва с жена си:
-Какво да взема - чадъра или бастуна?
-Вземи чадъра - може да завали.
-Ами ако не завали? Ще изглеждам като глупак.
-Тогава си вземи бастуна.
-Е, може ли изобщо човек да разчита на жена си! Ту ти казва "вземи си чадъра", ту "вземи си бастуна".
А пък аз нищо няма да взема, защото изобщо нямам намерение да излизам от къщи.
02 Ноември 2010 09:52
Реформа в пенсионната система няма.
Дребните промени, които се предвижда да се направят не са реформа.
Всички промени, които се правят е пенсионната система са насочени към едно нещо - прецакването на поне една група пенсионери, а по възможност и на всички пенсионери. Причините, които налагат увеличаването на стаж и възраст не са спонтанно възникнали от вчера и съответно реакцията би трябвало да е с същия темп на промяна, какъвто е темпа на развитие на тези причини. С други думи нищо обективно не налага скокообразното увеличение на изискванията за стаж и възраст, а обратното - изисква постепенно увеличение, примерно с 1 месец на година или на 9 месеца. Това дава сигурност и предвидимост на системата, но това явно не е цел на симеон дянков и неговите ученически сметчици.
02 Ноември 2010 09:59
Както Бирникът отбеляза криминализирането на неплащането на осигуровки е правилна стъпка в реформата. Другото правилно решение е увеличаването на трудовия стаж /за възраста не съм съгласен но от ЕС ни натискат/.
С тези две стъпки ще се лишат от пенсии стотици хиляди паразитиращи на нашият гръб роми, криминални субекти, работещи в сивия сектор без нито един ден трудов стаж и без нито една осигурителна вноска !
Пенсиите да се определят от средствата натрупани по личната пенсионна партида !/държавни пенсии за инвалидите и душевно болните/
Същите принципи да се заложат и в здравното осигуряване ! Само по този начин може да се орегулира популацията на паразитиращи ...хуманоиди !
02 Ноември 2010 09:59
Бирникъ, това сам ли го измисли или си повлиян от мнението на Боко и Цвък, че бюджет се пълни от полицията?
02 Ноември 2010 10:02
И пак не е предвидено най-важното - изравняване на възрастта за пенсиониране на всички - мъже и жени, както и за различните категории труд. Никога пенсионната система, а и здравната, няма да проработят нормално, ако вноските в тях не са съобразени с годините работа и годините ползване на системите след пенсиониране, нещо, което костовашко-седерасткото правителство "забрави" да предвиди, преди 10 години. Хубаво, нека наричат тежък труд клатенето на краката на военни и полицаи, но нека поне осигуровките /здравни и пенсионни/ плащани за тях да покриват годините им след пенсиониране, които сега са с 13 години повече за първа категория труд, а бих казал, че поради значително по-лекия им труд, тези хора живеят и повече от останалите. Това е втория възможен вариант освен изравняването на възрастта за пенсиониране. При сегашната система за ранно пенсиониране, само ще се говори за реформи, ще се твърди, че се правят реформи, но всъщност и пенсионната и здравната системи ще са все в това положение в каквото са и сега.
02 Ноември 2010 10:05
XYZxyz,
Проблема, който решават е да отложат възрастта за пенсиониране и да я доближат максимално до средната продължителност на живота, за да могат частните пенсионни фондове само да получават вноски, почти без статистическа нужда да плащат пенсии.
-
Ако родените 1960 г. се пенсионират на 60 (за жените) и 63 годишна възраст (за мъжете), то трябва да започнат да се пенсионират през 2020, 2023 г. и частните фондове да почнат да плащат пари от тази година и да ги плашат средно 7 години.
-
Ако обаче възрастта се вдигне на 63 и 65, то първите пенсии, които трябва да започнат да плашат частните фондове ще са през 2023, 2025 г. и при сегашната продължителност на живота ще я пращат 4 години.
-
Обаче не забравяй че ще правят и "здравна реформа", така, че до тогава средната продължителност на живота спокойно могат да я намалят с повече от 4 години и да им излезат сметките - само да получават без нужда да изплащат пенсии.
-
Само дето са си направили сметката без кръчмаря - за да им работи конспирацията някой трябва да продължи да се осигурява. Само дето будалите свършиха.
02 Ноември 2010 10:08
Ей, мартенски набор, не закачай Бирника.
Човекът винаги се е вълнувал за държавата, независимо кой е на власт.
02 Ноември 2010 10:10
КИР СПИТАМА,
криминализиране на невнасяне на осигуровка е невъзможно, защото противоречи на Конституцията и вече бе отхвърлено от Конституционният съд.
Забрави.
-
Дори, обаче и да не беше така, то е практически е неприложимо, защото нито има толкова разследващи полицаи, нито толкова съдилища, нито толкова затвори, които да се справят с милиони хора.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД