:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,720
Активни 315
Страници 8,883
За един ден 1,302,066
Поуки

Лекарските грешки ще стават повече, но по чия вина?

Некадърността на медиците е продукт на цялата система
Снимка: БГНЕС
Условията на работа в българските болници невинаги са образцови.
Лекарските грешки са тема, която и медиите, и публиката, и властта стръвно обичат. Първите две групи, защото съдържа всичко необходимо да привлича интерес - екшън, драма, добри и лоши участници. Колкото повече телевизия и вестници раздухват случаи на пострадали пациенти, толкова повече публиката им е склонна да обвинява лекарите и съответно - да търси още и още подобни истории.

Третата група - властта, обича темата по две причини. Първата - "некадърността" на лекар или болница отвличат вниманието от некадърността на самата власт. Втората причина - медийната истерия създава заетост за самата власт, прави я значима и добра. Назначават се проверки, пращат се национални консултанти, размахват се закани за наказания на виновните. Нищо, че в 90% от случаите се оказва, че грешка няма.

Основният резултат е един. Пациентите все повече мразят лекарите, а лекарите - пациентите. Болните започват да се съмняват във всяка диагноза и назначено лечение. За всеки смъртен случай или увреждане се винят публично лекарите и се забравя, че има и друг отговорен като например природата. Или пък близките, или самият пациент. Но естествено, по-лесно е вината да е в друг.



Изчезва доверието и респектът към медиците,



а те съставляват немалка част от лечението. И от това не страдат докторите, а пациентите.

Не че лекарски грешки и некачествено лечение няма. Напротив - има, и ще стават повече. Според доклад на Световната банка по данни от здравната каса годишно жертвите им у нас са около 7000. И естествено тези случаи не трябва да се неглижират. Въпросът обаче е, че голям брой "лекарски" грешки са продукт на системата и виновници за тях далеч не са само докторите. Те получават все по-компрометирано образование, длъжни са да работят при нелогични и понякога несъвместими с медицината условия и живеят като всички нас в общество с определени социално-икономически характеристики. И не последно място - тяхната работа се контролира от ред институции и когато някой допусне грешка, е логично да се попита какво е правил този, който отговаря за контрола.

Допреди 10 години медиците учеха, че се лекува пациентът. С появата на здравната каса и клиничните пътеки те вече



учат, че се лекува болестта.



Защото касата така плаща. Ако в болница влезе пациент за лечение на остър проблем на белия дроб, но се окаже, че той е провокиран от проблем със сърцето, пациентът се изписва, взема ново направление и влиза по друга клинична пътека в съседното отделение. Защото касата плаща за "извършена дейност", която е строго описана в пътеката. Всяка манипулация, консултация, диагностична или терапевтична мисъл извън посочените от касата не се плаща. Затова и не се извършва.

Така бързо студентът научава, че нещата извън неговата тясна специалност и органа, за който той отговаря, не са негова грижа. Вероятно такъв е случаят във Варна, в който болницата беше осъдена за лекарска грешка, довела до смъртта на дете. Там са лекували момчето по основната му диагноза - инфекция на горните дихателни пътища и силно кръвотечение от носа. Детето обаче е имало сърдечен порок и затова е била нужна консултация с ревмокардиолог и специалист по УНГ. Те обаче най-вероятно не са били предвидени в клиничната пътека и затова не са се случили.

Докато учи тези тънкости на занаята, специализантът си плаща прескъпо за обучението, защото държавата така и не успя да реши този проблем. То не му се брои и за стаж, въпреки че работи наравно с останалите лекари и трябва сам да си плаща осигуровките. Когато младият лекар най-накрая получи специалност, първата му работа е да си избие големите разходи. Ясно откъде. Оттам, откъдето си ги избиват тези, от които учи - от пациентите.

И студентът, и учителят са хора. И живеят в България. И всичко, което важи за останалите граждани, важи и за тях. Щом всички крадат, и лекарите ще го правят. Щом всички не спазват правилата, и лекарите няма да ги спазват. Не може в цяла България да се слуша чалга, а само в операционните - Вивалди, всеки продукт - от магистралата до салама да са некачествени, а само медицинската услуга да е изрядна. Болницата не е анклав на морала и хуманността. Щом отвън ги няма, няма как да ги има и вътре. И понеже



на доста лекари това не им харесва, просто сменят държавата.



И освен това докторите са хора и грешат, както всички останали хора. Но понеже грешката на лекаря е несъизмерима с грешката на, да речем, шивачката, упражняващите тази професия подлежат на далеч по-сериозен контрол. Над всеки доктор има шеф на отделение, на болница, лекарски съюз, здравна каса, министерство на здравеопазването. Всички до един са призовани да създават правила и да съблюдават спазването им. Кой е виновен, че анестезиологът в болницата в Пирдоп е поставил интубационната тръба в хранопровода вместо в трахеята в 11-годишно момче и го е убил? Единствено и само д-р Здравко Кескинов, човек с дълго психиатрично досие, съден и преди в Кърджали за причиняване на смърт на пациент по непредпазливост; взет в болницата в Пирдоп, без изобщо да му се иска свидетелство за съдимост и за психично здраве, защото законът не го изисква; назначен на бърза ръка, защото анестезиолозите у нас са изчезваща професия, а ако нямаш поне двама, не можеш да сключиш договор със здравната каса и затваряш цялата болница?

Един от малкото положителни ефекти на истерията по темата "лекарски грешки" е нарастването на съдебните дела за тях. Въпреки опасенията за субективни фактори от рода на "гарван гарвану око не вади" и нежеланието на лекари да се противопоставят едни на други с експертизи, все пак тази година има поне 4 осъдени лекари и болници. Добър или лош, само съдът може да каже има или няма грешка. И той, а не медиите, публиката или властта е този, който може да каже кой е виновен и кой не.
29
4669
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
12 Ноември 2010 19:26
В словосъчетанието "лекарска грешка" се смесват шест различни ситуации:
1. Случаите, когато лекарят допуска грешка поради небрежност и нехайство или невнимателно отношение към пациента;
2. Случаите, когато, поради неоправдано високо самочувствие, лекарят се е опитал да се занимава със заболявания, чиято специфика му е непозната;
3. Случаите, когато лекарят е допуснал грешка, поради недостатъчно добро познаване на материята;
4. Случаите, когато лекарят просто не владее достатъчно добре някои чисто практически умения;
5. Случаите, когато въпреки че е действано в съответствие с господстващите възгледи, резултатът се е оказал неблагоприятен;
6. Случаите, когато лекарят съвсем съзнателно е действал в разрез с господстващите възгледи, смятайки ги за неправилни, остарели и т.н., но неговата преценка се е оказала неудачна.
Разбира се, нямам претенции за изчерпателност, просто искам да обърна внимание на това, че оценката за различните видове лекарски грешки, също би трябвало да е различна:
- по отношение на тези, които съм поставил под номера 1 и 2, отношението трябва да е изключително критично и за такива грешки следва да се търси лична отговорност;
- по отношение на точка 3 – също, само че тук отговорността следва да е споделена от лекарят и висшето училище, което му е дало дипломата;
- по отношение на точка 4, струва ми се, отношението трябва да е по-либерално – практическите умения винаги се овладяват в продължение на един, понякога немалък, период от време и всеки лекар, който по отношение на дадена манипулация днес е „изключително опитен”, е било време, когато е бил начинаещ;
- по отношение на точки 5 и 6, според мен, няма основание, лекарят да бъде упрекван и осъждан (а понякога и публично обругаван) за допуснатите грешки и те не могат да бъдат обект на административно или съдебно преследване.
12 Ноември 2010 19:36
Не може...всеки продукт - от магистралата до салама да са некачествени, а само медицинската услуга да е изрядна. Болницата не е анклав на морала и хуманността.

А в Куба как може?
12 Ноември 2010 19:41
Прочетете този разказ : Натиснете тук
12 Ноември 2010 19:58
Янина - добре. Но чукчите ги няма...
12 Ноември 2010 20:35
Medovina,
това за Куба, какво можело и не можело, във в-к "Гранма"* ли го прочете?
Аман от митове и легенди...
-
* за познаващите по-слабо от Медовината ситуацията в Острова на свободата - орган на ККП, еквивалент на "Раб. дело"
12 Ноември 2010 20:40
Значи- не всички отбират от инглиш и поради туй давайте преведени матрЕяли и второ- не ми се ще да допусна , че стават лекари с купени дипломи!Боже милиииииииииии!
12 Ноември 2010 21:57
Forza NATO, баба ти е Granma!
Отвори доклада на СЗО и ще видиш на кое място е Куба по здравеопазване.
12 Ноември 2010 22:00
Ами не знаем как може в Куба, защото не се забелязва наплив от емигранти, които да идат там и да ни разкажат. Даже и баш камунизите-емигранти отиват най-много до Флорида. Като се прежали някой, ще ни каже как може.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
12 Ноември 2010 23:20
Лекарските грешки са тема, която и медиите, и публиката, и властта стръвно обичат.

Как да не са, като гледа човек този цирк на снимката.Всички, начело с тоя ръководител на екип, който сигурно е "беден" професор и няма пари да им купи свестни облекла от джобните си, са със сополивите си носове извън маските.Представям си как се отделя капка от носа му и пада в мозъка на пациента.
Моля колегите да продължат.Една снимка говори много.
13 Ноември 2010 00:46
Не са батенка легенди и митове всяка година 1500 португалци и не знам колко испанци и от останалите страни на ЕС се лекуват в Куба особено при офталмологични операции и са много доволни.Даже вече има организиран медицински туризъм в тези страни и фирми които го движат.

tode3n
13 Ноември 2010 01:29
С всички грешки нещата са много прости:
Всеки може да прави грешки за своя сметка колкото си иска. Когато обаче прави грешки за чужда сметка трябва да плаща.
13 Ноември 2010 09:38
Натовският Форцю
Medovina,
това за Куба, какво можело и не можело, във в-к "Гранма"* ли го прочете?
Аман от митове и легенди...
Не в "Гранма" а в хамериканските газети ги пишат тези неща. Много пъти.
Маринчоу
Ами не знаем как може в Куба, защото не се забелязва наплив от емигранти, които да идат там и да ни разкажат.
Емигранти няма, ама хамериканци да се лекуват в Куба има много. Щото е много убаво да получаваш голяма заплата въвг Флорида, а да се лекуваш евтино в Куба.
А Маринчо ще го изпратим в Бангладеш, щото заради капитализма там има голям наплив на емигранти.
13 Ноември 2010 09:51
Ами нали повелята на партия ГЕРБ сега е да се вземат пари от медицинските университети, да се дадат на техническите и ще започнем да бълваме едни "страхотни" инженери... Та ето защо лекарските грешки ще се увеличават...
13 Ноември 2010 09:57
Форумът единодушно заключи, че само единиствено лекари от БКП не грешат.
Биологията е безмилостна!
Мачка първо мозъка...
13 Ноември 2010 10:44
За отнети права някой да е чул? Нито дума за БЛС, който всъщност се изживява като синдикат!
13 Ноември 2010 14:34
Как да не са, като гледа човек този цирк на снимката.Всички, начело с тоя ръководител на екип, който сигурно е "беден" професор и няма пари да им купи свестни облекла от джобните си, са със сополивите си носове извън маските.Представям си как се отделя капка от носа му и пада в мозъка на пациента.
Моля колегите да продължат.Една снимка говори много.


Като продължим с анализа на снимката става ясно че операцията която се извиршва на нея е върху дясното око на пациента.При офталмологичните операции стерилността трябва да е 101% защото един гноен офталмит (гнойно възпаление на окото) в повечето случаи означава слепота с това око. Иначе този пациент е платил поне 700 лева за лещата която му слагат в момента.
13 Ноември 2010 14:40
За отнети права някой да е чул? Нито дума за БЛС, който всъщност се изживява като синдикат
Има, има колеги със спрени права, но обикновено това са най-невинните участници в схемите и те не са интересни за медиите.
13 Ноември 2010 16:11
Mrx++
13 Ноември 2010 16:15
Това го бях сънувал в "После", ама я да го пусна и тука:
Сънувам, че съм анестезиолог, ББ лежи на операционната маса пред мен, а болката в очите му кара Цветелина Бориславова да ми отстъпи половината си акции в Си-банк! Унасям се сладко...и пак сънувам - санитар съм в Правителствена болница, а Здравният Министър, току-що опериран от апендисит, с големи влажни очи ми съобщава, че му се пикае...и други спешни работи...и аз тръгвам за манипулационната да взема формуляр за избор на санитар, който да му предложа да попълни! Сънища...кой знае, може, пък, да се сбъднат един ден!...
13 Ноември 2010 16:53
Ми ясно е решението - диагностично свързани групи. И понеже и за това немаме кадърни типове, да викнат 3 лица да ги изготвят схемите, плати им 500 К еврота и да тва е.
13 Ноември 2010 17:34
Хуманният факултет на стразагорския ветеринарен институт
бълва ли бълва ценни кадри.
За плевенските хирурзи - нема сми...
13 Ноември 2010 20:44
[/b]Тодоре,
днес си във форма.

Редактирано от - Diver N на 13/11/2010 г/ 20:46:10

13 Ноември 2010 23:53
Още се намират и някои докторе от старото поколение, дето са наясно с медицината, ма тез младичките или не могат да пишат или се вживяват на продавачи в супермаркет ....
Кво пък, след като в една държава няма закони то нека хората си плащат или мрът, те са си виновни. Хаоса и беззаконието не се създават от "невидимата ръка" или от групичка хора. Създават се от всички.
14 Ноември 2010 03:01
Хаоса и беззаконието не се създават от "невидимата ръка" или от групичка хора. Създават се от всички

Напротив - създадоха се от групичка хора, за да бъдат ограбени всички!...
14 Ноември 2010 08:46
Т_Живков е до болка прав!
Пита се обаче какво следва от това... Ако само да си ближем раните и да се вайкаме по форуми и седянки - няма смисъл. А кой ще се захване да направи онова, от което има смисъл и което би поправило нещата?
Срещу ръжен може и да се рита, ако човек има желание, но срещу глобализация - как? Нали всичките тези "реформи" и "нововъведения" ни ги натресоха включително под силен натиск отвън? За да сме "пазарна икономика"? Излиза, че докато "пазарна икономика" в световен мащаб не си поправи хала, за нас няма надежда (защото сме се абонирали да следваме въпросната икономика като стадо безмозъчни овце)
14 Ноември 2010 13:17
Ха-ха-ха! На кой?! На Министерството на образованието, разбира се
14 Ноември 2010 14:43
Основните проблеми са реформите в българското образование, невероятно принизените критерии за преподавателите и знанията на студентите, на унизителното заплащане на лекарите и трагичното състояние на болниците, краха на здравната реформа и основното- липса на визия и дългосрочна програма за развитието на българското здравеопазване.
17 Ноември 2010 10:19
Ами ще грешат българските лекари, как няма да грешат като са принудени да работят по на 2-3 места, за да издържат семействата си и да изучат децата си.
17 Ноември 2010 10:22
А относно даването на гласност на тези грешки, които са се правили и преди, но никой не се интересуваше толкова от тях досега, причината е прилагането на тактиките от римско време - РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ, както и ХЛЯБ И ЗРЕЛИЩА.
Разделяйки хората на лекари и пациенти насъсквайки ги един срещу друг властимащите ги манипулират ивладеят по-лесно. А давайки им социални помощи и заплати, колкото да не умрат им отвличат вниманието от основните социални проблеми, карайки ги да се нахвърлят на лошите лекари. В противен случай няма да се задържат много задълго.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД