Фирмите вече спират с масовите съкращения като начин за оцеляване в кризата и за финансово стабилизиране, показва проучване на БСК, съвместно със двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" и с Асоциацията за развитие на човешкия потенциал в индустрията. Допитването е направено сред 1380 малки, средни и големи предприятия, от които повече от половината са свързани с производството.
От тях 46% не само не смятат да съкращават, но и са превърнали в първостепенен приоритет задържането на ключови специалисти. В същото време обаче по-малко от 1/3 от анкетираните смятат да инвестират в технологии, обновяване и модернизация. "Това е риск за икономиката ни", отбелязва Жечко Димитров, програмен директор в БСК. Като неотложно средство за повишаване на конкурентоспособността около половината от мениджърите - 46%, виждат развитието си по-скоро в подобряване на връзките с клиентите и разширяването на продуктите и услугите към тях, вместо в нови технологии.
Друг риск за българската икономика е нагласата на работодателите да пестят от обучение. По-голямата част от фирмите - над 55%, отделят по-малко от 1% от разходите си за квалификация на персонала.
От тях 46% не само не смятат да съкращават, но и са превърнали в първостепенен приоритет задържането на ключови специалисти.
Въх,
за две години криза бавно и полека некои работодатели израстеха с няколко века.
Ма кат не са ходили на училище така ще е. От криза на криза ще трупат знания.