:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,096
Активни 615
Страници 2,970
За един ден 1,302,066

България е в топ 4 на ЕС по скъпи кредити и депозити

В Унгария е най-неизгодно да се теглят заеми, а в Чехия - да се държат депозити
България е четвърта в класация по скъпи жилищните заеми за домакинствата в ЕС. У нас лихвата плюс таксите излизат общо 9.24% годишно, докато в ЕС масово нивата са от 3 до 6%. В същото време депозитите у нас са сред най-изгодните в Евросъюза, защото носят годишна лихва 5.65% при средно 1-2% в останалите страни членки.



Това показват данните към септември 2010 г., публикувани на сайта на Европейската централна банка, която събира информация от централните банки на страните членки.

Годишният процент на разходите (ГПР) по новоотпуснатите жилищни заеми в България е 9.24% в левове през септември. ГПР е най-точният показател за цената на кредита, защото включва не само лихвата, но и таксите и комисионите. По-скъпо за същия продукт плащат само унгарците, латвийците и румънците. Лихвата плюс таксите в Унгария излизат 9.73% годишно (във форинти), в Латвия - 10.46% (в латове), а в Румъния - 11.19% (в леи).

В повечето страни от Евросъюза обаче жилищните заеми струват на клиентите по 3-6% годишно. Най-евтин е кредитът във Финландия - 2.29% ГПР. Под или малко над 3% годишно излизат заемите за покупка на жилище в Испания, Швеция, Италия, Португалия, Австрия, Германия, Словения, Ирландия, Дания. Но дори в страните извън еврозоната цените на жилищните кредити също са далеч от нивата в България. В Чехия ГПР през септември е бил 5.04%, в Естония - 5.19%, в Литва - 5.66%, в Полша - 6.82%.

"Обяснението защо банковите лихви в европейските държави варират понякога в големи граници е доста сложно. Трябва да се отчетат различните рискове и икономически условия в отделните страни", твърдят експертите. "Редно е да се оценят разликите в нивото на инфлацията, заетостта, движението на БВП, перспективите пред икономиката, външнотърговското салдо, стабилността на валутата, а също и различният политически риск", коментира Иван Стойков от финансовия портал "Моите пари". Особеност е и паричният режим. Централните банки в държави с валутен борд, като България например, не могат да финансират директно търговските банки. Точно обратното е положението в еврозоната, където местните трезори могат да разчитат на евтино финансиране от ЕЦБ, което им позволява да поддържат по-ниски лихви по заемите.

Освен това нивата на лихвите по кредитите са свързани и с депозитите. Лихвите по депозитите в ЕС са в границите 1-2%, докато в България средният процент за домакинските влогове в левове до една година е 5.65% годишно към септември 2010 г. Това нарежда страната ни на второ място в ЕС след Румъния, където спестяванията в леи се олихвяват със 7.51% годишно. Високи са и лихвите в Унгария - 4.79%, а също и в Кипър - 3.96%. Най-малко за едногодишен влог получават домакинствата в Чехия - едва 0.65% годишно.

За разлика от жилищните заеми при потребителските България е към средата на класацията, сочи още справката на ЕЦБ. ГПР по тези продукти през септември в България е бил 13.95%, което я нарежда на 9-о място сред 27-те членки. По-висока е цената на кредита в Словакия - 15.72%, Чехия - 15.94%, Литва - 16.12%, Румъния - 19.24%, Латвия - 19.33%, Унгария - 20.41%, Полша - 21.35%, Естония - 25.35%. Най-евтините потребителски заеми в ЕС теглят холандците (3.45%), малтийците (3.52%) и шведите (4.55%).
20
3653
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
15 Ноември 2010 20:46
айде бе сериозно ли ?
я питайте мазниците Хъмпърцу и Ягадин да ви обяснят, че няма нищо такова и лихвите са нормални и пазарни. А като глеам рекламите във всички медии направо да повярвам, че у нас лихвите са най-изгодни и ниски. Как е възможно медиите да ни убеждават, че сега е момента сега е изгодно да се вземе кредит и изведнъж статия, че са най скъпи. Нещо няма връзка с обективната журналистика , а има връзка със слагачеството и поставяне на парите от рекламите пред призванието.
15 Ноември 2010 22:36
Всичко това е възможно, защото държавата го допуска...
Не знам колко пъти писах - нова държавна банка, която да обслужва всички държавни структури и да отпуска кредити с нормални европейски лихви!...
И още - Закон за законната лихва!...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
15 Ноември 2010 22:47
аман от връзкари дето ни откраднали първото место
ама ний си знаеме че
хем сме най красиви
хем сме с лихви най добри
и из-тичат нашите пари
при банкери по-добри
15 Ноември 2010 22:56
тука са пропущени някой неща....
примерно за "различните рискове" е пропуснато, че в БГ валутен риск на практика нъцки - понеже сме твърдо вързани към евро
--
изпущили са също така "данък печалба" (да не ме чуе някой ама на мъгливия албион едни страшни истории разправят за налог къмто 30есе процента.
--
Сега има и едни други неприятни моменти като най високия задължителен банков резерв, който жестоко удря по депозитния мултипликатор и е наследствен рефлекс от времето на кредитните милионери (ерго финансиране с външни кредити и скъп ресурс).
За сметка на това посрещнахме прослувутата "Световна Криза" с най преосигурената система... и дори да не споменаваме до какво доведе намаляването на % и колко пари напуснаха страната.
--
но както и да е. това са детайли.
Основния проблем е че в Бг няма инвестиционно банкиране, не съществува като термин. Имаме заеми за бетон, заеми за камъние и тук таме за някой лизингВоди се банково дело, но в огромната част от случайте си е чисто лихварство.
16 Ноември 2010 00:07
пропуснато, че в БГ валутен риск на практика нъцки - понеже сме твърдо вързани към евро
Ами не е съвсем "нъцки" - защото се отчита рискът, че утре може да си изберем едно толкова популистко параламентарно мнозинство, което да отмени валутния борд, за да раздаде повече пари на народа. Рискът определено е ненулев, съответно се оценява и калкулира. Другият голям специфичен за България риск е банката да не може да си събере изискуемо вземане заради съдебната ни система - този риск бая проценти добавя към лихвата.
Инвестиционно банкиране има - има и локални инвестиционни посредници, които нещо играят на локалната борса - обемите на търговия били към 20-30 хиляди лева дневно, ако направят 100, борсата празнувала Но със сигурност някои от банките предлагат инвестиционни продукти на глобални инвестиционни играчи - няма да споменавам имена, да не им правя реклама.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 16/11/2010 г/ 00:08:32

16 Ноември 2010 00:19
Манрико,
стиковай към сухата теория, практиката не ти е силна страна,
В случая "валутен риск" в обозримо бъдеще наистина е нула - не говорим за фантазии, хипотетични ситуации "астеорид удря земята" и подобни. Шансът българия да се откачи от еврото, сравнен с възможна валутна разлика от барем 1/2 процент на месечна база при свободно плуващ курс е неизмеримо малък.
--
@ работят с посредници
Ах, "Жива да не бях"
да речем инвестиционен фонд .....мммм чавдарче - поне моята банка работи с тях. собственост на голямата банкова група "чавдар". с купуване на вътрешни дялове през банков протокол, както и разпределяне на дивиденти.
Не мерси - предпочитам обикновена понзи схема.
Тук изпускаш и момента че "инвестиционно" се гони не толкова заради възможноста за печалба, а заради прякото наливане на пари и спонсориране в икономика и вътрешен пазар (външните фондове са без значение)
---
@"изискуемо вземане заради съдебната ни система" - аве наясно съм че напоследъка в Абдурдистан е признак на висок интелект, всичко да се оправдава с "кофтито съд" ама запознат ли си с политиките на коя да е друга държава и защита на кредитор?
16 Ноември 2010 08:09

Доколкото знам, в повечето (ако не всички) договори за кредит има клауза за превалутиране. Което значи, че банките са се застраховали от "валутния" риск падане на борда и не би следвало да го калкулират в лихвите.


____________________________
Кредитът - модерното робство
16 Ноември 2010 08:13
Интересно хрумване е да се сравняват кредити (а и депозити) в левове в България и същите неща в евро из еврозоната. У нас има и кредити и депозити в евро, но да не губим надежда, че медиите някой ден ще разберат и за тях.
16 Ноември 2010 09:17
Нищо сензационно...
16 Ноември 2010 09:27
Валутният риск може да се види в разликата между лихвите по кредити и депозити в евро и лева. Има такава разлика, но е малка. При някои банки въобще няма - лихвите са еднакви. Според мен най-важната причина лихвите в България да остават високи е свързана със срутващия се имотен пазар. Почти всички български банки са се ангажирали изключително с жилищни ипотеки и кредити на строителни начинания. При това положение е нормално да се опитват да компенсират рязкото намаляване на стойността на активите им чрез вдигане на лихвите. В известен смисъл това не е толкова лошо, защото в противен случай нашего брата пак би се хвърлил да пълни гушите на мутропредприемачите. Цените на имотите в България все още са надути. Спадът ще продължи и по-ниски лихви няма да видим скоро.
16 Ноември 2010 09:51
Има един дребничък, съвсем незначителен фактор, който кой знае защо "експертите" пропускат.
В почти всички европейски страни, освен в България има строга регулация на начина на формиране на банковите лихви, а често и директно на техния размер.
Затова, там не могат да прескочат 6 процента, а тук си правят каквото си искат.
16 Ноември 2010 09:54
Ах, да.
Регулация на лихвите няма и в Унгария.
Колко странно, че и там лихвите са високи.
Направо не мога да си го обясня.
16 Ноември 2010 10:00
Ку-Ку,
Мисленето Ви май наистина е на куку...
Почти всички български банки са се ангажирали изключително с жилищни ипотеки и кредити на строителни начинания. При това положение е нормално да се опитват да компенсират рязкото намаляване на стойността на активите им чрез вдигане на лихвите. В известен смисъл това не е толкова лошо...

Първо - кои са тези "български банки", че нещо не се сещам?...
Второ - понеже са се набълбукали с ипотеки от алчност и лошо управление, то сега ние, редовните клиенти, да плащаме грешките им с по-високи лихви...
Както писах и по-горе - една държавна банка с умерени еропейски лихви моментално ще нормализира лихвите, ама много "лобисти" са на клона...
Трето - какво не му е лошото - един вид ни предпазвали - то и пържолата е вредна, та хайде свинското по 20 лв...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
16 Ноември 2010 11:31
Стига вече с това бълнуване за ниски лихви. Ниските лихви и лесните пари водят до надуване на балони, а това е последното нещо, което България може да преживее пак. Лихвите и по депозитите, и по кредитите трябва да стоят сравнително високи - по-високи от тези в ЕС. Всъщност тези в ЕС са изкуствено ниски по политически съображения, но това е друга тема, те ще си берат плодовете от тоя гяволък. ЕЦБ общо взето печата пари - по-малко от ФЕД, но печата. И с тия напечатани пари натиска лихвите надолу. Това не може да продължи дълго и ще има много лоши резултати. При сегашната ситуация на ниски лихви в ЕС, всеки що-годе разумен капиталист си хваща парите и отива в Азия - там нормите на печалба са много по-високи. И Европа се де-капитализира и де-индустриализира. А сега Китай ще вдига основния лихвен процент при очакване за ревалвиране на юана... Тенденцията ще се засили.
16 Ноември 2010 11:46
Първото място скоро ще е наше...
-----------------------------------------
Блогът на Генек
16 Ноември 2010 12:32
Първото място скоро ще е наше...

To e. Обърнете внимание на данъчна тежест върху приходи от тази дейност и нещата си идват по местата. Защо според вас гръцките банки, дето се огънаха покрай кризата, "най печеливши" им излезнаха Бг подразделенията?
Разликата в лихви мажду евро и лев кредит се дължи основно на скъп левов ресурс, загуби от конвертиране (операции с привлечен от вън ресурс), както и най банален маркетинг.
ПП в защита на бнките нека да добавим, че в бг трудно можем да говорим за какъвто и да било функциониращ финансов пазар, и това че операциите им са малко над ниво "заложна къща", не е изцяло тяхна вина.
16 Ноември 2010 12:37
Естествено, че ние ще плащаме за набълбукването с ипотеки и другите масрафи!
Това е в основата на всяка лихварска дейност, от времето на финикийците и до сега.
Ако се опиташ да преброиш банкерите, които са взели кредит за лични цели, ще се учудиш колко малко ще ги докараш.
16 Ноември 2010 12:59
Редник, под български банки имам предвид и банките с чуждестранни собственици. Що се отнася до плащането - никого не могат да накарат насила да плаща. Ако вие сте подписали договор и сте се съгласили с определени условия, то тогава нямате никакво основание да искате някой друг сега да понесе отговорността за това ваше решение. Аз например нямам интерес в това държавна банка, оперираща с парите на данъкоплатците, да прави дъмпинг на частните банки. Мисля, че има много по-добри начини да се изхарчат обществените пари - здравеопазване, образование, пенсии, наука - отколкото да се крепят цените на имотите и да се спасяват неразумни потребители.
16 Ноември 2010 14:56
Скъпото кредитиране се поддържа за да не се позволи създаването на така бленуваната "средна класа", това животно е много опасно за некадърни крадци и политици. И още по-опасното "случайни" (но кадърни) хора да се намесят на стратегически позиции - това би било пагубно за славчо христовци и пр. Истината е - ако бебето не ревне, майката не му дава да цоца. Ние чакаме от тези лешояди доброволно въздадат правото (?!). Нема да стане така. Требе "натиск", и то силен. Откъм къде улицата.
16 Ноември 2010 18:35
Хайтов, погледни какво става в Щатите - кредитиране имаше колко щеш - бол. Пълнеха ми мейла до преди няколко години със спам. И каква стана тя? Средна класа не се създава с кредити и купуване на боклуци и парцалки, а със спестяване и инвестиции. А спестяване се прави със стимули - лихви. Ниските лихви са като наркотик и ползата от тях е точно същата. И затова сега средната класа в Щатите изтънява - въпреки и точно заради ниските лихви. Затова който иска средна класа в България трябва да иска високи лихви.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД