:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,453
Активни 404
Страници 17,356
За един ден 1,302,066
Класици

Какво да правим с неприятния Толстой?

Държавата е зло, обяви великият писател малко преди да умре. Оттогава държавниците не го смятат за чак толкова велик, поне не целия
Бойко Ламбовски
Държавата е зло, а по-голямата и по-силната държава е по-голямо и по-силно зло - горе-долу в този дух са няколко статии и много изказвания на Лев Толстой от края на живота му. Всъщност тази година се отбелязват 100 години от смъртта на всепризнатия класик на световната литература, когото литературоведите слагат по значимост редом с Шекспир, Гьоте, Сервантес. България, както се знае, беше много важна за писателя, дори има свидетелства как той няколко пъти е искал да я посети. Един от митовете е, че преди да умре на станция Астапово, е имал за цел да стигне до с. Алан Кайряк (Ясна поляна) край Бургас...

Бързам да кажа, че съм бил многократно свидетел на неудобството, което Толстой причинява при официозни чествания, ако те не се ограничават с казионните доклади. Велик, огромен писател, така подходящ за знаме на национална кауза, пък има изказвания, в които ругае патриотизма - и руския, както и всеки друг. Дълбоко вярващ, поставящ християнството и християнските добродетели като основа на моралния кодекс, пък толкова неудобен за Руската православна църква, че тя го отлъчва. На гроба на Толстой днес няма дори кръст. Непримирим бунтовник, радетел за социална справедливост и равенство, пък неприемлив за идеологията на комунизма с твърденията си, че познава човешката природа, и твърди -



не може да има справедлив строй, управляван от несправедливи хора



- пак ще бъде зло. Опитвали са се да го обясняват и критикуват от какви ли не позиции в какви ли не статии - от "Лев Толстой като огледало на руската революция" (Владимир Илич Ленин), до "Лев Толстой като анархист, пънкар и хипар" (Ендрю Медисън)...

Общо взето, с основание са се опитвали. Толстой - мислителят е неприятен както за улегналата и конформистка мисъл, така и за пустотата на самоцелния модернизъм. В статиите си "Дойде му времето" ("Время пришло"), "За държавата" ("О государстве"), в сборника си "Пътят на живота" той е толкова радикален, че неслучайно тези произведения се замъгляват в школните програми - те не укрепват държавността, а напротив.

Номерът на изследователите на Толстой, имащи задача да наблягат на "прогресивното" и да омаловажават "реакционното" в творчеството му, е следният. Изкарват Толстой художника великан и гений, а Толстой мислителя - наивник, почти склеротик, на стари години изпаднал в деменция и чудачества. Това на Изток, както и на Запад впрочем. Писателят Чарлз Пърси Сноу, от една страна лорд, а от друга - писател, останал далеко от големите, в една своя статия за живота на Толстой дори стигна до прозрението, че за тези радикални възгледи на класика от Ясна поляна не е виновно друго, а настъпилото с възрастта спадане на потентността му. Тоест идеите и революционността му са плод на хормонални дефицити. (Интересно как Сноу е туширал риска да има идеи на старини при липсата на виагра по негово време.)

Причината за подобен подход е една - старият Толстой



е много неприятен за авторитетите



Особено неугодни са идеите му за държавата.

"За пръв разбрах какво е това държава" - пише в статията си "За държавата" Толстой година преди смъртта си. Срещнал в полето един надзирател и го попитал защо служи на такава гадна служба. Онзи признал, че службата е гадна, ама му плащат 35 рубли месечно. На Толстой просветнало - ако човекът не беше надзирател, щеше да печели по 8 рубли на месец. Нататък той не се церемони. "Въоръжените, грубите, жестоките хора грабят трудолюбивите, безобидни и уседнали люде. Понякога ги грабят с нападения - отмъкнат каквото намерят и си идат, - а понякога се заселват между трудещите се и си устройват постоянен грабеж, тоест отнемат част от труда им и го ползват, като се пазят с оръжие. За още по-широко разпространение на грабежа си и за негово стабилизиране те със заплахи, най-вече с подкуп, а често и с двете неща накуп, си подбират помощници между ограбваните, които да им помагат после в грабежа..

Върху това и само върху това се гради цялото държавно управление... върху това са устроени всевъзможните държавни учреждения: разни сенати, съвети, парламенти, императори и крале."

В "Дойде му времето" Толстой с присъщия си просветителски и опростен стил разяснява какво е държавата: "Държавата значи власт". Но власт е не друго, а хора, продължава той - хора, в чиито ръце си отдаваме живота. А какви са тези хора? Най-добрите или поне най-силните? Не, уви - Толстой ги смята за получили властта или по наследство, или по безсъвестна извратеност, или чрез ловкостта си, също безнравствено, успели да се прошмугат между избраните.

Две десетилетия преди Първата световна война и четири преди Втората Толстой пише: "Всяко правителство, а особено правителството, имащо и военна власт,



е ужасно, най-опасното в света учреждение



Правителството в най-широк смисъл, включвайки в него и капиталистите, и пресата, не е нещо друго освен организация, при която многото хора са във властта на стоящи над тях малко хора; тези малко се подчиняват на още по-малко, а те на съвсем малко и т.н.... Така че това учреждение е подобно на конус... Върха на този конус завладява тези или този, който е по-хитър, по-дързък и по-безсъвестен от останалите или е случаен наследник на тези, които са по-дръзки и безсъвестни.

Днеска е Борис Годунов, утре Григорий Отрепьев, днеска е разпътната Екатерина, удушила мъжа си с любовниците си, утре е Пугачов, вдругиден безумният Павел, Николай, Александър III.

Днеска е Наполеон, утре Бурбон или Орлеански...; днес е Гладстон, утре Солсбъри, Чембърлейн..."

Ако имаше кой да го чуе, може би списъкът нямаше да продължи с по-гръмки имена: Сталин, Мусолини, Хитлер, Мао, Саддам, Буш... Продължава и днес. А Толстой си е все така неприятен - за целия списък.
 Лев Толстой
102
6899
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
102
 Видими 
19 Ноември 2010 19:43
Четем го, осмисляме, опитваме се да разберем нещо... ставаме по-добри и по-мъдри, доколкото можем... готвим се за следващия си живот
Малко ли е
19 Ноември 2010 20:05
на гроба на Толстой в горичката на Ясная поляна наистина няма кръст.
Той е анатемосан от църквата до сега.
Но самото му отлъчване през 1901г. девет години преди да почине става основно заради острата му критика към самата църква в романа "Воскресение", заради образите на княз Нехлюдов и Катя Маслова, а не заради неговите политически статии.
19 Ноември 2010 20:08
Пьер был один из тех людей, которые, несмотря на свою внешнюю, так называемую слабость характера, не ищут поверенного для своего горя. Он переработывал один в себе свое горе.
«Она во всем, во всем она одна виновата, — говорил он сам себе; — но что ж из этого? Зачем я себя связал с нею, зачем я ей сказал этот: „Je vous aime“, который был ложь и еще хуже чем ложь, говорил он сам себе. Я виноват и должен нести… Что? Позор имени, несчастие жизни? Э, всё вздор, — подумал он, — и позор имени, и честь, всё условно, всё независимо от меня.
19 Ноември 2010 20:16
"Възкресение" е потресаващ роман, вярно.
Лично аз - колкото и банално да е - харесвам "Война и мир". Цяла галактика образи и истории. Плюс интересна философия, пръсната в мислите на различни хора - та трудно да усетиш кой е алтер егото му.
А статиите не бива да се четат като исторически документ. Мисля, че са достатъчно съвременни - като всяка художествена творба, отразила времето и хората, те се оказват огледало на света и днес.
Между другото, дневникът му е поразяващ!
Усещам, че тази събота ще има доста смислени дискусии И тук.
П.П. Двама са анатемосани от църквата - Гришка Отрепиев и Толстой.
----------------------------------------- -------
Блогът на Генек


19 Ноември 2010 20:17
Не помня къде прочетох, че на погребението му дошли група селянки и заели места до ковчега. Казали им, че тук трябва да са близките му. "Че ние сме близките му - рекла една - Всичките имаме деца от него".
19 Ноември 2010 20:19
Ей, Клаудиус, това горното - на какъв език, бе ? Не разбра ли , че на този език в БГ не се гледа с добро око. Ей сега Мартинчо Алелуята, Монката Паси или някой друг демосрат ще те обвини , че поставяш БГ и форума конкретно в литературна зависимост от Русия.
19 Ноември 2010 20:32
"Че ние сме близките му - рекла една - Всичките имаме деца от него"

това е вярно. освен официалните си (май 13) деца той има доста извънбрачни. Докато жена му е преписвала по няколко пъти на ръка "Война и мир", "Анна Каренина", "Възкресение" и другите му големи произведения, графът е посещавал селянките в околностите на Тула. Заради похожденията си е имал доста скандали със жена си. В дом-музея на семейство Толстые в Москва има изложени малки записки, случайно открити след смъртта му, на които той си е водил бележки какви парични суми дава на своите любими.

Ясная Поляна (снимка: натиснете тук)
19 Ноември 2010 20:43
За познавачите, първият вариант на великия роман Натиснете тук
19 Ноември 2010 20:48

С почит към автора, затуй, че споменава великана по повод на годишнината от кончината му.
19 Ноември 2010 21:23
А можеше и няколко думи и за толстоизма да прочетат по младите..
За автора
19 Ноември 2010 21:26
Наскоро препрочетох с голямо удоволствие "Война и мир" и "Анна Каренина" и за пръв път завърших "Възкресение" и "Казаци". На "Детство" запецнах...
19 Ноември 2010 21:33
Не стана ясно защо е бил отлъчен от Църквата... Простете невежеството ми, но този факт ми се е изплъзнал някак А за държавата и Ницше казвал, че е "най- студеното от всички чудовища..."
19 Ноември 2010 21:38
Л. Толстой утвърждава християнската нравственост изразена в планинската проповед на Христос (Матей, гл. 5), която е лично дело за всеки човек, тук и сега и няма никаква връзка с обредите и тайнствата на църквата, била тя православна, католическа или протестантска. За това Толстой е отлъчен от руската православна църква (1901 г.).
19 Ноември 2010 21:41
Генек, понеже ценя мнението ти, все пак наистина ли ти се струват приемливи историко-философските идеи на Толстой от "Война и мир"? Щото аз, макар и проЗ техничар, не ги намирам за основателни. Също както и отричането му на военната наука. За образите и характерите е друго нещо.
19 Ноември 2010 21:42
Ей, Клаудиус, това горното - на какъв език, бе?

Знам, Универс, салут. Незабавно изпратих две кохорти - четвърта "Комарджийева" и шеста "Крокодилчинска" да изръшкат секо шалте в Рим за оригинала... бил написан на лагерен етруски и издълбан върху опечени плочки... Засега, новините не радват. Сия плочки били насекъде, по подове и стени, върху подници и пезули, а най-паче по таваните. Може би Нерон ще сумее да изпепели заразата? Но днес центурионите докладваха, че била крайно разнолика, та се съмнявам. Освен от въпросния граф - мой човек, все пак! патриций - са намерили плочки от некои си Пушкинос, Гоголюс, Ботевус, Вазос, а целата Тавертинска тюрма скандирала "Досто-досто-евскус-Чехус!". Това нема как да свърши добре, Универс, салут
19 Ноември 2010 22:19
Наскоро препрочетох с голямо удоволствие "Война и мир" и "Анна Каренина" и за пръв път завърших "Възкресение" и "Казаци". На "Детство" запецнах...

Продължи с "Хаджи Мурат" и "Севастопольские рассказы", Чичо. В този ред. Казвам ти сериозно и приятелски
19 Ноември 2010 22:26
Фиката, благодаря ти за линка; от това става ясно, че Толстой е отричалсамо ритулната и обредна страна на християнството, но не и християнската идея. Той е бил дълбоко и искрено вярващ човек. Прочетох и за толстоизма, който е бл популярен и у нас, в България, преди Първата Световна война. Идеята за ненасилието, вегетарианство, нравствено усъвършенстване като път за постигане на Божественото АЗ... Заповедите, които оповестетява във "Въскресение"- не се гневи, не остявяй жена си, не прелюбодействай, дори в мислите или в погледа си, прощавай до 77 пъти, не съди другите, защото ти самият си грешен... доста строги нравсвени правила, но нищо в тях не е срещу християнството.
19 Ноември 2010 22:30
толстой е висок във вяра, спазва моралния закон, и никой човешки закон не може да промени нормата записана от Създателя на човека, етическото съдържание на християнската вяра не представлява постановка наложена отвън на човешката съвест, а една норма, която има своята основа в самата човешка природа, тръгвайки от природния закон, по само себе си приемлив за всяко разумно създание, се поставя основата за влизането в диалог с всички човеци с добра воля и по-общо, със гражданското и светското общество, моралния закон е истинската гаранция предложена на всекиго, за да живее свободно и да бъде зачитан в неговото достойнство и защитаван от всякаква идеологическа манипулация и произвол и насилие на по-силния
19 Ноември 2010 22:42
не знам в закона такива правила да има, 77 пъти да простиш, грешник да се обявяваш без вина, моралния закон разглежда причинена вреда другиму и вината се определя според щетата,
19 Ноември 2010 22:53
Хексе,
харесват ми. Не са мойте, но ми се нравят. Поради яснотата, чистотата, откровената субективност. Още повече - подчертавам - различни хора изказват различни възгледи и можеш да намериш близки до твойте. Точно това ми допада.
А във "Възкресение" - реализмът. Той иска изкупление за греха си, тя го е изхвърлила от съзнанието си и се опитва меркантилно да го използва. Той заживява в спомените, тя в момента и за момента.
Що се отнася до военното изкуство, мисля, че войната е хаос. И гениалните планове стават такива със задна дата.
Ако римляните бяха пробили по-слабия център на Ханибал - какво щеше той да обкръжава?
Ако не беше дъждът преди битката при Ватерло и Наполеон бе изкарал артилерията?
Ако Груши беше изпреварил? Ако Ней беше успял с конната атака?
В историята няма условно наклонение, но поставяйки подобни въпроси, разбираш резултатите от случайността. И анализите със задна дата.
За Първата и Втора световни войни не говоря - там икономиката изтощава победените, а не уменията на победителите.

Редактирано от - генек на 19/11/2010 г/ 22:55:15

19 Ноември 2010 22:54
всъщност авторът иронизира със заглавието, противопоставил противното на моралния закон, правото на болшинството, или етическия релативизъм, който уж е толерантност и респект към личноста но в основата си касае сила в борба за власт,
19 Ноември 2010 23:01
На снимката под статията е знаменитият "седящ" портрет на Л.Н. Толстой, рисуван от Репин през 1887. Тогава великанът-граф е на петдесет и девет. Но не харесвам другата Репинова картина от това време, "Толстой зад ралото".
А това Натиснете тук е Л.Н., рисуван от Нестеров, двадесет години след Репин.
19 Ноември 2010 23:12
"не знам в закона такива правила да има, 77 пъти да простиш..."




Учениците на Христос Го запитали колко пъти да прощават, щото им било казано да прощават до 7 пъти. И тогава Иисус им казал - "прощавайте 70 пъти по 7"
19 Ноември 2010 23:20
какво да простиш, всичко ли, предателство, прелюбодеяние, кой си греха да опростиш, и същото за декалога, не пожелавай е друго в смисъл, туй що не можеш му плати цената
19 Ноември 2010 23:37
Море бил си е истински катар доразвил богомилството
«Святейший Синод в своем попечении о чадах православной церкви, об охранении их от губительного соблазна и о спасении заблуждающихся, имев суждение о графе Льве Толстом и его противохристианском и противоцерковном лжеучении, признал благовременным, в предупреждение нарушения мира церковно­го, обнародовать, чрез напечатание в „Церковных Ведомостях“, нижеследующее свое послание: … В своих сочинениях и письмах, в множестве рассеиваемых им и его учениками по всему свету, в особенности же в пределах дорогого Отечества нашего, он проповедует, с ревностью фанатика, ниспровержение всех догматов православной Церкви и самой сущности веры христианской; отвергает личного живаго Бога, во Святой Троице славимого, Создателя и Промыслителя вселенной, отрицает Господа Иисуса Христа — Богочеловека, Искупителя и Спасителя мира, пострадавшего нас ради человеков и нашего ради спасения и воскресшего из мертвых, отрицает бессеменное зачатие по человечеству Христа Господа и девство до рождества и по рождестве Пречистой Богородицы Приснодевы Марии, не признает загробной жизни и мздовоздаяния, отвергает все таинства Церкви и благодатное в них действие Святаго Духа и, ругаясь над самыми священными предметами веры православного народа, не содрогнулся подвергнуть глумлению величайшее из таинств, святую Евхаристию. Все сие проповедует граф Толстой непрерывно, словом и писанием, к соблазну и ужасу всего православного мира, и тем неприкровенно, но явно пред всеми, сознательно и намеренно отторг себя сам от всякого общения с Церковию православною.

Бывшие же к его вразумлению попытки не увенчались успехом. Посему Церковь не считает его своим членом и не может считать, доколе он не раскается и не восстановит своего общения с нею. Ныне о сем свидетельствуем пред всею Церковию к утверждению правостоящих и к вразумлению заблуждающихся, особливо же к новому вразумлению самого графа Толстого. Многие из ближних его, хранящих веру, со скорбию помышляют о том, что он, в конце дней своих, остается без веры в Бога и Господа Спасителя нашего, отвергшись от благословений и молитв Церкви и от всякого общения с нею.

Посему, свидетельствуя об отпадении его от Церкви, вместе и молимся, да подаст ему Господь покаяние в разум истины »
19 Ноември 2010 23:41
две са началата изосновни в обичта ти към Господ мили, изпървом е верноста, как лъжеш в живота, предаваш, и си му верен, и ти вярва, невъзможно, и подире иде чистота на вярата във него, да се опазиш от съблазън, лакомия, простотия.... все сатана изяви, чист човек по свободния ти избор уважен и катадневно проверен
19 Ноември 2010 23:46
"Той е бил дълбоко и искрено вярващ човек. "-Фрида
Може ли такъв да плоди селянките наред?
Съветският автор пък ни учи, че голямата държава била по-голямо зло.Най си е добре с малка държава и голяма мафия, като у нас си, нали аФторе?
19 Ноември 2010 23:53
Ако римляните бяха пробили по-слабия център на Ханибал - какво щеше той да обкръжава?

Не беше така, Генек, ако говориш за Кана.
Анибал нямаше "център", нито силен, нито слаб. В центъра бяхме ние - дванадесет! легиона от всичките ни деветнадесет, воглаве с консула Луций Емилий Павел "Малчуганът" и осемдесет сенатора, а картагенянинът ни обкръжи и изби почти до крак.
Стана така обаче, че този ден - 2 август 216 пр.Христа, стана не само ден на клане, но и на предупреждение /Илинден/, както и триумф за стратегията, наричана и досега "фабианство". Неизповедими са пътищата Му!
19 Ноември 2010 23:56
Не разбирам как един толкова екзалтиран дух като неговия, който търси неистово вярата и Христа, не разбира и отхвърля благодатта на тайнствата и светата литургия?!... Вероятно славата, популярността, които е получил приживе са замаяли съзнанието му (човешко е) и суетата го е подтикнала да вярва, че може сам да бъде пророк и да основава нова християнство... как иначе да обясним вярата и неверието му?!..
20 Ноември 2010 00:03
нико не е основал, моралния закон е изначален, преди вярата и институцията и църква, ни пък толстоизъм защото като староверец не ял месо, ни гандизъм с отказа от съпротива, най паче анархизъм и кой ли не изъм който са му налепили
20 Ноември 2010 00:23
не содрогнулся подвергнуть глумлению величайшее из таинств, святую Евхаристию. Все сие проповедует граф Толстой... Посему Церковь не считает его своим членом и не может считать, доколе он не раскается и не восстановит своего общения с нею.

Не суди, Инвалид, да не будеш судим.
Грехът на Л.Н. е ненадминатата и единствена в цялата световна култура "Смерть Ивана Ильича", а що се отнася до "доколе он не раскается"... Не нам судить
20 Ноември 2010 02:09
Леко, бил е плодовит и в тялото и в душата си, както би казал Платон, нали? Вероятно е можел да опложда селянки и да е ревностен във вярата. Възможни са такива съчетания явно.
20 Ноември 2010 02:11
Толстой с тези убеждения е най-близко до комунистите бря.
що се отнася до писателя Толстой
20 Ноември 2010 02:20
Толстой е велик като писател, а не като философ или религиозен/политически мислител.

За отношението му към България е много важно да помним и мислите на Левин във влака (явно колегите не са препрочитали скоро това място), който е убийствено хладен към българите и освобождението им. И сам Толстой явно мисли така, каузата на бълг. освобождение му изглежда провинциална и неинтересна. Не прави добро впечатление на българския националист и, че в "Анна" постоянно се говори за сърбите, сръбския въпрос, не за българите, макар че войната уж е главно за тях.
20 Ноември 2010 02:38
генек: " Ако Ней беше успял с конната атака? "
Знаеш кой и защо е казал: "Не по-високо от обувките!". Моля те не говори за работи които не разбираш. Мога да ти говоря много по тези теми, но ше визирам само този твой пример:
Ней не е успял с конната атака именно понеже е пренебрегнал елементарното правило: срещу масирана пехота в карета не се тръгва с конница без своя пехота и без артилерийска подготовка. Номерът на Ней е можел да мине преди да се изобрети огнестрелното оръжие, или ако пехотата е недисциплинирана. Което е било изклЮчено при пехотата на Уелингтън.
А Ней е направил това, понеже е бил син на прост бъчвар и не е учил никакво военно дело. Някъде става само с гола храброст, но рядко. Резултат: Само дето е положил конницата в земята. За нищо.
Ти питал ли си се някога, защо римляните са владели целия свят? Нито са били по-силни физически, нито са били по-храбри, нито са били по-многобройни. Просто са били дисциплинирани и са имали военна наука - най-добрата за времето си.
20 Ноември 2010 05:07
Старий, старий гипарам, не поняли тебя, когда ето бьiло потребно, now is too late...
20 Ноември 2010 06:17
Държавата няма как да е зло -било то голямо или огромно - понеже тя е само една фикция. Държавата - това сме ние. Група хора, на които другите хора делегират - къде съзнателно, къде не - разнообразни функции. Или както казваше професорът в "Кучешко сърце", трябва да се бием по собствените си вратове..
20 Ноември 2010 06:53
Цезаре,
именно за Кана. Основата на победата там обясняват класически така: пуните слагат по-слабите части в центъра, силните на фланговете, центърът отстъпва, римляните настъпват и се оказват в обръч.
Но, ако центърът на картагенците беше пробит?
Лукчо,
само хипотетично, бе човеко. Само хипотетично.
Да, Мишел Ней - "най-храбрия от храбрите", е бил смел, но му липсвал интелект. Затова пък бил верен - донякъде.
Аз просто питам - ами ако...После щяхме да четем за гениалната идея да се хвърли конницата срещу каретата и Наполеон да спечели поредна победа. Победа на военния гений. Пък то - битката е сбор от случайности. Не е шах.
Може да не съм се изразил ясно, сори.
----------------------------------------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 20/11/2010 г/ 07:44:36

20 Ноември 2010 07:38
ако днес чета ана каренинa за първи път не знам как бих реагирал-с учудване, или възмущение. по вероятно с присмех. а още по вероятно бих я захвърлил и недочел.
20 Ноември 2010 07:42
естествено толстой да е писател, велик ако е степен на гениалност, не всеки е създал огромното му творчество, потребна е титанична сила за огромните му светове, характери с противоречие за да стигат истината, и не е мислител философ схоластик, водач и гуру а творец с гледна точка човечност, нарисувал времето в което е живял, обичал селяните без да решава аграрния въпрос, не предлагал реформи от страх от революция, реформите със западналите помешчици са във чехов вишнева градина, подире е разорана целина и насилствена колективиция превърнала селянина в освободен човешки ресурс за градеж на капитализъм
20 Ноември 2010 08:01
чичо фичо, не е логично твърдение толстой не обичал българите, нарушена гледна точка към потиснати е, а че чрез литературен герой изразил противоречие е стил, похват в търсене на истина, и не зная защо писателят да има още длъжности, да е общественик, мислител, туй са прикачени атрибути, работата му е да пише, да създава, вярно отражение и пълнокръвен живота,
20 Ноември 2010 09:33
Проповядвал е лицемерието Лев Николаевич, християнски добродетели, а? И месце си е хапвал, и селянките е онождал, а препоръчвал на да другите да се въздържат. Предлагал на място на държавата, нещо по-добро, но не знаел какво е.
20 Ноември 2010 09:43
Вазов спори с Толстой
Натиснете тук
20 Ноември 2010 10:02
не съм изтънък познавач, и проповядвал ли толстой не зная, не му е длъжност в пътя да те води, основен белег за велик писател е хуманизъм, ако там не е единен, цял, е осъдим в лицемерие, фарисейство, и не мисля толстой да е достижим, свален в калта чрез както се твърди епикурейство, разпътен живот в плътски наслади, обикновенни страсти на обикновени хора, написваш му подобно многотомие и чак тогаз сте равни, евентуално
20 Ноември 2010 10:17
в скромно мнение си мисля за да усетиш човека зад писмената е потребно в съвършенство да знаеш езика в който е писал, инак през преводи се губи същноста, думичките са с безброй значения и лингвиста само може да улови полифония, а ставал ли толстой за пример, добър, общественик и публицист очакван е някакво несериозно занимание, описал ли е нравствени дилеми, те живи ли са във времената, палят ли следсъвременици, туй е важно
20 Ноември 2010 10:21
Толстой е велик като писател, а не като философ или религиозен/политически мислител.

Аз по-скоро съм на мнението на Фичо.
Генек, прав си за случайността - не може да се отрича нейната роля. Но от друга страна, има неща, които лежат извън случайността. Ако аз водя армия, тя ВИНАГИ ще изгуби. Македонски не е побеждавал само с помощта на съдбата. Теорията на вероятностите също е наука, а Кортес е сигурно най-невероятното изключение.
20 Ноември 2010 11:49

Дълбоко вярващ, поставящ християнството ...


Да ама Толстой е бил мюслюман.

Натиснете тук
20 Ноември 2010 13:03
Сеймен, чети повече за вредата от алкохола и наркотиците.
Хексе,
по теорията на вероятностите водената от ТЕБ армия може и да спечели.
А за провеждането на добре изчислена операция - виж Коен Варварина в "Интересни времена".
20 Ноември 2010 13:15
Държавата не е зло. Разбирането по което е възникнала е група хора да си помагат в начинанията и да направят живота си по сигурен. Това че в последствие нещата са се изродили не е виновно изначалното разбиране а хората. По точно неправилния подбор на кадри на съответните места. Кофтите кадри - те са които портят системата наречена държава.
"Никаква система не може да промени нещата ако човекът не се промени"
20 Ноември 2010 13:24
Заиграването срещу държавата е опасно. Тя, правилно построена, е единствената система която мисли за хората в нея.
За това че сега държавите почти всички са съсипани са виновни международно налаганите абсурдни правила, чиято основна идея е да се пречи на всяка държавност
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД