Нова армия от чиновници-анализатори ще укрепва капацитета на държавата в борбата с корупцията и организираната престъпност. Въпреки изобилието от комисии, специализирани органи и съвети, посветили се на тази дейност, правителството реши да даде милиони за създаването на нова административна структура - центъра БОРКОР. В него ще работят 155 души от различни ведомства, като само за първата година издръжката му ще е 8 млн. лв.
Това става ясно от одобрения вчера от кабинета устройствен правилник на БОРКОР. Решението за създаване на БОРКОР бе взето през юли. Тогава структурата, числеността и разходите по функционирането на новата администрация не станаха ясни, но пък с решението кабинетът изпълни точка 1 от списъка с неотложни мерки в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията, които се наблюдават от Брюксел. От ЕК очакват ефективно противодействие на корупцията, което означава разкриване, събиране на доказателства и осъдителни присъди за подкупни чиновници. Не е известно Брюксел да е настоявал за нова структура, особено пък за анализи, каквито и без друго правят неправителствените организации. Кабинетът обаче оправдава създаването на центъра с нуждата от "комплексен подход" в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Не е ясно как новата структура ще подобри взаимодействието между купищата ведомствени и надведомствени органи, посветени на борбата с корупцията. В самия Министерски съвет досега съществуваше Комисия за превенция и противодействие на корупцията, в която влизаха представители на министерства, законодателна и съдебна власт. Към МС действа и главен инспекторат, който следи корупцията и конфликтите на интереси в администрацията и координира създадените във всички министерства със същата цел инспекторати. Отделна комисия по професионална етика и превенция на корупцията в съдебната система има и към ВСС. Постоянна комисия за борба с корупцията действа и към Народното събрание, а към всички областни управи имаше създадени областни обществени съвети. За да могат да се срещнат тези структури, бе създаден и специален съвет за координацията им. С корупцията по високите етажи и организираната престъпност се занимава и ДАНС, а с цел засилване на капацитета в МВР бе възстановена като самостоятелна служба и ГДБОП. Вътрешният министър Цветан Цветанов уверява, че МВР работи прекрасно и в синхрон с прокуратурата и ДАНС. Между различните ведомства има споразумения за обмен на информация, както и специализирани екипи за разследване.
40 души ще е щатният състав на БОРКОР, останалите 115 служители ще са временно преместени от други администрации. Самите дирекции явно ще се занимават предимно с анализи и работа по проекти, като функциите им се припокриват. 15 души ще работят в дирекцията за иницииране на проекти и анализ на конкретни случаи. Пак с проекти, но този път с планирането и управлението им, ще се занимават 31 души. Анализът и развойната дейност на конкретни мерки е поверена на 48 души, други 15 ще отговарят за документирането и прилагането на мерките, а 18 ще работят за дирекцията "информация и координация". Една от задачите им е да поддържат електронен пощенски дневник.
Не е ясно къде ще се помещава центърът, но очевидно за сградата ще са необходими сериозни ремонтни дейности, защото за капиталови разходи през 2011 г. за звеното са предвидени 3,7 млн. лв. Годишната издръжка ще е 4 млн. лв., а за заплати на щатния персонал ще отиват 579215 лв. или около 1206 лв. на човек.
Увеличавайки възможните корумпирани, държавата се бори с корупцията...
Сигурно задушавайки я в прегръдките.
----------------------------------------- ------
Блогът на Генек