Нови две изследвания - за рак на гърдата и на простатата, да бъдат включени в задължителния профилактичен преглед, иска здравната каса. Жените над 40 години ще правят задължително веднъж на 2 години мамография, а мъжете над 50 г. - PSA тест за рак на простатата, като изследванията ще са покрити от НЗОК. За целта двете изследвания трябва да бъдат включени в профилактичния пакет, поет от касата и определен в наредба на здравното министерство. Засега обаче това не е станало.
В момента касата не поема тези тестове профилактично, а плаща само ако се назначат от лекар при съмнение за рак. Целта е едни от най-честите онкологични заболявания да се откриват по-рано. Преди няколко години касата отново с тази цел накара личните лекари да правят цитонамазка на всички жени и изследване на окултни кръвоизливи. Само след 2 г. обаче и двете изследвания бяха махнати от профилактичния пакет и бяха заместени от безплатно ежегодно изследване на холестерол, който също отпадна скоро поради липса на пари. В момента профилактичният преглед включва единствено мерене на тегло, оценка на психичен статус и острота на зрение, мерене на кръвно, ЕКГ, изследване на урина и евентуално кръвна захар, ако джипито прецени за нужно. Кръвна картина профилактично се полага веднъж на 5 години.
От догодина личните лекари ще могат да се обединяват в групови практики, които да създават дежурни кабинети, предвижда промяна в друга наредба на здравното министерство. Лекарите ще дават дежурства в кабинети за неотложна помощ, каквато джипитата и сега са длъжни да осигуряват. Занапред обаче от 8 вечерта до 8 сутринта и по празници пациентите ще търсят дежурните кабинети, а не личните си лекари. Джипитата ще оказват помощ на всички пациенти, а не само на записаните при тях или при другите лекари от груповата практика. За да бъдат стимулирани да се обединяват и да дават дежурства, те ще получават специално заплащане от здравната каса, за което са отделени 10 млн. лв. От МЗ обаче не можаха да обяснят как точно ще става плащането. Целта на промяната е да се предотврати изкуственото натоварване на спешната помощ и болниците, обясниха от МЗ.
РЕГЛАМЕНТ
На дежурни кабинети ще имат право населените места над 20 000 души, а тези с над 50 000 ще имат повече от 1 кабинет. При по-малките населени места остава досегашната практика - личните лекари сами да поемат неотложната помощ - по телефона, в кабинета или с домашно посещение по собствена преценка. Точно там обаче проблемът с осигуряването на неотложна помощ е най-сериозен.
|
|