:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,501
Активни 519
Страници 6,375
За един ден 1,302,066

Работодателите все по-често плащат заплати в краен случай

Въпреки намаляването на глобите през 2010 г. санкциите са за 4 млн. лв. повече
Увеличава се броят на работодателите, които бавят плащанията на заплати и започват да се издължават с работниците си едва след като контролните органи им направят задължително предписание. За тревожната тенденция алармираха пред "Сега" от Главна инспекция на труда.

От август 2009 г., когато трудовите инспектори започнаха нарочни проверки за забавени трудови възнаграждения, до края на ноември 2010 г. след намеса на контролните органи са изплатени над 81.4 млн. лв. Наблюденията на експертите от ГИТ показват, че след като изпълнят предписанието и платят заплати, много от закъсалите работодатели пак спират да плащат до следваща проверка. През тази година са установени 1372 нарушения по заплащането на труда при 916 година по-рано.

Като част от борбата със сивата икономика през лятото социалният министър Тотю Младенов разпореди специални проверки за работа без трудови договори. От началото на годината са установени над 3400 заети без трудови правоотношения при направени близо 40 000 проверки в около 30 000 предприятия с над милион заети. Тенденцията да се работи без договор е основно в малките фирми и в сферата най-вече на услугите. За 11-те месеца на 2009 г. без договор са хванати 991 души, но тогава нямаше целенасочени проверки за работа на сиво.

Трудовите инспектори вече имат директен достъп до базата данни на НАП и влизат в нея в момента на проверките, за да установят дали лицата имат регистрирани договори. Те имат и право да изискват и лични документи за справка, дори без с тях да има полицаи, за да установят дали проверяваното лице попълва коректни данни в декларацията за работно време и заплащане.

Влезлите в сила наказателни постановления са за 4 млн. лв. повече през единадесетте месеца на 2010 г. в сравнение със същия период на 2009 г., въпреки че от средата на годината долната граница на глобата беше драстично намалена от 10 000 лв. на 1500 лв. До края на ноември м.г. влезлите в сила наказателни постановления са 6.4 млн. лв., докато за същия период през 2010 г. те са за 10.4 млн. лв.

За сваляне на долната граница на глобите най-много настояваха от ГИТ с аргумента, че прекалено високият й размер не позволява да се определи санкция, еквивалентна на вредата от деянието. Освен това високите глоби почти винаги се обжалват в съда, а той често ги отменя. Долната граница беше вдигната от 1000 лв. на 10 000 лв. в края на 2008 г. от правителството на тройната коалиция и влезе в сила през 2009 г.

РЪСТ

През тази година от ГИТ отчитат доста голямо увеличение на общия брой нарушения на трудовите правоотношения - редовност на договорите, заплащане на труда, почивките и т.н. За 11 месеца трудовите инспектори са написали 12 797 акта за установяване на административно нарушение при 10 637 година по-рано. Но докато през 2009 г. за нарушаване на трудовите правоотношения те са били 5547 общо, през 2010 г. вече са близо 9000. Останалите актове са по закона за безопасни условия на труд, основно за организацията и управлението на дейността по него.
3
1832
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
06 Декември 2010 21:06
Е, то и пациентите на лекарите умират само в краен случай (вижте филма "Умирай само в краен случай", но заплатите в краен случай намаляват, а умиранията в краен случай растат. Виновни няма.
07 Декември 2010 02:40
ЧЧЧ- чисти честни частници!
07 Декември 2010 07:01
Хубаво инспекторите гледат частните работодатели, а защо не погледнат държавните ведомства, че закъсняват с плащания по 2- 3 месеца.
Парадокс- държавата не е привела заплати на работниците от изпълнител частна фирма, а инспекторите по труда питат защо не са приведени осигуровки и ще начисляват лихви.Тяхната работа каква е да търсят правдата или да търсят само "косури".Работодатели не са само частници и критериите към всички трябва да са едни.Като са толкова силни защо не питат дад. министерство защо не е привело пари, а...?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД