:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,373
Активни 392
Страници 27,783
За един ден 1,302,066
Недомислици

БДЖ фалира още през май, но данъкоплатците пак я спасиха

Железниците ни загиват по най-лошия начин - бавно и постепенно
Георги Ангелов
Правителството одобри отпускането на около 600 милиона лева заем от Световната банка за железниците (БДЖ и НКЖИ). Употребявам "одобрение" от правителството неслучайно, защото става въпрос за заем с държавна гаранция. Практически това означава, че ако БДЖ не може да плаща, правителството ще трябва да поеме заема, т.е. данъкоплатците ще трябва да се бръкнат. А това не е просто някаква теоретична възможност, защото активирането на държавната гаранция вече се е случвало с БДЖ. В месечния бюлетин на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета през юни 2010 година пише:

"Поради лошото си състояние БДЖ не е в състояние да обслужва държавно гарантираните си заеми и просрочи дължимите за м. април и м. юни плащания. През месец май беше активирана държавната гаранция по заема на БДЖ от Европейската банка за възстановяване и развитие, а през м. юни - държавната гаранция по заема от Световна банка. След приключване на процедурите по активиране на гаранциите през м. юни от централния бюджет бяха изплатени дължимите главници в размер на 9.0 млн. лв. за сметка на средствата, предвидени за покриване на риска от активиране на държавни гаранции."

Това практически означава, че през май 2010 г. БДЖ са фалирали. Но понеже железниците са държавна компания и по част от заемите има държавна гаранция, чисто технически не се позволява фалит на железопътния превозвач, а правителството го поддържа с пари от държавния бюджет, който и без това е издънен.

При това парите от държавния бюджет не са единствената помощ. Според публикации в медиите БДЖ дължи пари и на Българската банка за развитие, която също е държавна. Което вероятно означава, че през нея железниците са получили още държавни средства, едва ли по много пазарен начин. Не на последно място - железниците получават всяка година от държавния бюджет 200-300 милиона лева субсидии, отделно от това не плащат акцизи и пр.

Проблемът с новия заем за железниците от Световната банка обаче е много по-голям. Според публикации в медиите с парите от този заем основно ще се изплащат другите заеми на БДЖ. Ако това е вярно, всъщност се получава така, че с държавно гарантиран заем се изплащат и негарантирани заеми. Т.е. изведнъж всички дългове на БДЖ ще станат държавно гарантирани. Това може да доведе до погрешни стимули както за БДЖ, така и за нейните кредитори. Първо, кредиторът няма вече никакъв риск за неплащане на заема. Второ, БДЖ няма вече никакви стимули за реформи, тъй като кредитният риск се поема изцяло от правителството.

Нещо повече - БДЖ може постоянно



да изнудва правителството за повече пари



със заплахата, че в противен случай ще спре да плаща и ще прехвърли бремето върху бюджета.

Държавната гаранция по кредитите премахва възможността за преминаване на БДЖ през процедура по фалит, чрез която да се изчистят дълговете. През 2009 г. през подобна процедура премина компанията "Дженерал мотърс" в САЩ и излезе реформирана и с по-малко дългове - вероятно и по-жизнеспособна. Разбира се, в България процедурата по фалит е бавна и тромава, пък и за БДЖ ще бъде и неприложима, тъй като няма да могат да се намалят дълговете й. Защото, ако тя фалира, държавата ще трябва да ги плати. За съжаление държавата поема върху себе си целия риск от сегашните кредитори на железниците.

Според доклад на Института за пазарна икономика само от 2000 до 2009 г. държавата е наляла 2.1 млрд. лв. в железниците, като всяка следваща година субсидиите се увеличават. По този показател железниците се конкурират със земеделието като най-субсидиран сектор в икономиката. Отново според доклад на ИПИ земеделието е получило 2.5 млрд. лв. под формата на субсидии и данъчни облекчения от 2001 до 2007 г.

Обаче въпреки огромните субсидии нито железниците, нито земеделието се развиват добре. Делът на земеделието в БВП е спаднал в пъти - от 16% през 1998 година на 4.8% през 2009 г.



Железниците постоянно губят пазарен дял



- с 1/3 са намалели пътническите превози от 2000 г. насам, а товарните превози са се свили наполовина. Всъщност субсидиите вредят и на двата отрасъла. Тези лесни пари намаляват стимулите за реформи и крепят железниците. Те пак им позволяват да загиват, но по най-лошия начин - бавно и постепенно.

Не е случайно, че е необходимо съгласие от Европейската комисия за отпуснатия от Световната банка заем - тъй като заемът е държавно гарантиран, това е практически вид държавна помощ. В някакъв смисъл заемът е аналогичен на бюджетното финансиране, но няма да се отчете в бюджета тази година, а евентуално по-нататък при изплащането на заемите.

Но не е толкова важна формата на подпомагане от държавата, въпросът е



дали ще се промени начинът на управление



на железниците. За съжаление през годините БДЖ се държи като бюрократична структура, наблюдавайки спокойно загубите на пазарен дял и конкурентност, както и декапитализацията. Единственото, което правят ръководствата на железниците, е да обвиняват държавата, че не им е дала повече пари, точно както правят типичните бюрокрации.

Това трябва да се промени - БДЖ трябва да разбере, че не е бюрократична структура, а компания, която оказва услуги на своите клиенти. Колкото по-добро качество на услугите предложи, толкова повече клиенти ще има. И обратно - клиентите няма да я ползват, ако не получават желаното. Ако железниците започнат да се развиват по надежден бизнес модел, тогава финансирането няма да е проблем - всеки кредитор иска да финансира печеливши проекти. Ако се запази сегашният начин на управление, нищо няма да се промени.

Така че основният въпрос към заема от Световната банка не е свързан с парите, а с управлението - имаме ли гаранции, че БДЖ ще започне да повишава своята конкурентност и ще може да постига увеличение на пазарния си дял и приходите? Отговорът засега е неясен, но алтернативата е сравнително ясна. Ако и този път държавното БДЖ не успее да излезе от кризата, може би вече ще е време за приватизация. Ако въобще остане нещо за приватизиране.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
В БДЖ се наливат много пари, без видим резултат.
44
4329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
21 Декември 2010 20:05

Отворено общество
21 Декември 2010 21:03
Фидел Беев в защита на БДЖ...?
БДЖ=Кремиковци=бездънна яма за парите на данъкоплатеца
21 Декември 2010 21:20
Георгии, Сорос плаща ли добре и редовно ? Другата причина да не ти вярвам е че не си натрупал нито житейски, нито професионален опит пък си във всяко гърне мерудия.
21 Декември 2010 21:34
Γοшκο знае що е сьбиране. Това го прави специялист по железници, по стройтелство, по корабоплаване, по финанси, по банки. Абе по всичко. Представете си на какво е способен ако научи умножение и деление.
21 Декември 2010 23:02
От този получавам ортикария.
21 Декември 2010 23:03
Естествено - злоба, бяс, и нищо по същество срещу статията.
22 Декември 2010 00:21
ще доидат барон хиршови железници от европа
пьрви частни железници
22 Декември 2010 00:57
.
22 Декември 2010 01:06
"Отворено общество"
22 Декември 2010 01:32
Добре де, к'во го плюете само.
Ясно , че е манипулатор.
Ама кажете нещо и за железниците...какъв изход виждате вие ?
Според мен железниците на една страна са много важни и тяхното състояние винаги е било мерило за цивилизованост.Oсвен това са и най екологичния масов транспорт.
А нашите осткоро имат уебсайт и то само на български.
Натиснете тук
22 Декември 2010 01:50
Ми ще фалират, я, това превозвач ли е?
Бавни влакове; закъсняващи; мръсни; неотоплени/неохладени; купуваш спален, ама бил развален - бягай в кушета, без връщане на пари; без бюфети и ресторанти, само с едни колички със студени сандвичи по 5 кинта и топла бира по 3; не се пуши.
И за всички тези прелести - 25-30 кинта до София и 9 часа клатушкане.
Наврете си БДЖ...знаете къде.
22 Декември 2010 03:34
БДЖ може да съществува ако се занимава само с товарни превози. Даже ще е печеливша.
22 Декември 2010 03:59
Карамел. ще ме извиняваш, но сайта на БДЖ е доста стар. Променили са само дизайна. А относно темата-само в България влакът се асоциира с превоза на бедните. Като цяло, за да е конкурентен, влакът първо трябва да е бърз и удобен-стигаш от точка А до точка Б за максимално кратко време. В България, това засега е невъзможно, защото линиите често са строени успоредно на шосетата и влаковете не могат да развиват скорост, сравнима с тази на един автобус. Оттам следва, че за дадено разстояние, автобусът е предпочитаното средство за транспорт. От друга страна, във влака можеш да станеш, да се разходиш, до преди време да пушиш 1 цигара и като цяло е по-весело, особено ако пътуваш с приятели. Още повече, че през зимата си е най-добрия начин за придвижване. Прави са хората да искат пари, защото за пътнически линии трябват високоскоростни трасета. Товарните превози може да се клатушкат по старите накъдрени коловози. Но тези линии искат инвестиции - дали заеми, дали дарения, и оттам ще поскъпне цената на билета, което автоматично ще доведе до първоначален отлив на пътници.Жп билетът ще е по-скъп от автобусния такъв. Затова не е толкова лесно. Трябва реална модернизация. А и е известно, че ако не са частни, железниците на всяка една страна са субсидирани от съответното правителство, защото осигуряването на евтин транспорт по принцип е вид комунална услуга. А специално за България, частни ЖП пътнически превози са обречени на провал. България е малка страна и автомобилният превоз е повече от адекватен.
22 Декември 2010 06:06
И в Америка спасиха еврейските банки и за тях също няма гаранции, че утре няма отново да тръгнат да фалират и отново да се налага държавата да ги спасява. Защо българската държава да не спасява БДЖ?
БДЖ поне вози хората, а еврейските банки ги извозват.
22 Декември 2010 07:08
Разбира се, че държавата ще гарантира този заем-железницата е нейна, няма аз да го гарантирам я.
22 Декември 2010 07:27
Най- голямата грешка на БДЖ е прекалено раздутата администрация.Знае ли някой, че днес на средно голяма гара от 40 човека работят само 5 и те имат работа 3-4 часа изключая р-л движение- без него не може.Всичики други чакат заплати.Това е истина, истината за БДЖ.Какви са тия десетки дерекции, всяка дирикция с администрация, знайни и незнайни герои чакат само да вкарат картата в банкомата.Така не може, трябват ясни правила- малко хора, много
работа.Не да се търсят на хората работа, да се прави охранителна фирма към БДЖ за да могат съкратените да започнат работа там.Чудя де защо министъра се хваща на въдицата на синдикатите.На тях това им е работата оправдават си хубавите заплатки, но дали е изгодно за БДЖ.В цял свят се практикува- наемаш частна фирма, плащаш и не се занимаваш с нищо по тоя въпрос.Ние пак ще откриваме "топлата вода", важното май е да има движение, приказки за реформа/разбирай разсипване/ и накрая пак нищо- чиновника си стои зад бюрото, а хамали няма....Ще дойде време, както става и в армията, ще има много началници, но няма кой да командват.На там отиват нещата, за съжаление.
22 Декември 2010 07:33
Пътят ВЕЧЕ е извървян в европейските страни.
ЗАКРИВАНЕ на ВСИЧКИ МАЛКИ гарички и
продажба на сградите.
Модернизация.
22 Декември 2010 09:01
БДЖ е направена да ГАРАНТИРА поне минимален превоз на хора и стоки в страната, а не да прави парета за този и за онзи....
Така че БДЖ винаги ще е на дотации..... плащайте.....
--------------------------------------
Забравете разните капиталистически дъвки за пазар, конкуренция и т.н.....
Този номер не минава никъде даже в САЩ ..........
22 Декември 2010 09:07
Чуя ли "Отворено общество" и се хващам за...кобура !(както казваше ЖороМамалев)
Но нека им пишем една червена точка за аналитичния поглед над БДЖ. Отдавна се предлага БДЖ да поеме преноса на всички транзитни ТИР-ове от КПП до КПП. Освен , че така ще удари яко по контрабандните канали, ще спре кранчетата на партиите, които се хранят от УПТР, ще опази живота и имота на балгарските граждани от пияните турски тираджии, ще приберем реални превозни такси опазвайки при това пътната си шосейна инфраструктура, но ще се влее кръв в една жизнено важна и стратегически необходима ЖП система.
Не така мислят едни вечни специалисти по всичко като Емил Хърсев и Владимир Каролев. Те дори твърдят, с широко отворени очи, че сума ти развити държава си били ликвидирали ЖП транспорта като безперспективен ?! Явно още живеят в соца, когато там, на Запад ходеха само хора активно сътрудничещи на ДС, та нямаше кой да ти противоречи, когато кажеш подобна глупотевина.
22 Декември 2010 09:20
туй е като с циганите при ц2-то - държавна програма за заетост.
само вместо да метат - краднат.
а пък циганите краднат релси&кабеляци, ама на пазарен принцип.

двоен дюшеш за данъкоплатеца.
22 Декември 2010 09:43
Какво виждам ? Думата "институт" е отпаднала ? Крайно време беше, тъй като какъв институт може да бъде една ФОНДАЦИЯ ?
А дали ще изчезнат и манипулаторите от соросовите ФОНДАЦИИ "ОО" и "ИПИ" ?
Ще е най-добре за България !
Ето какво мислят и други хора, при това обективно (Posted on 16 август 2010 by Живко Желев) :
................
А библията на българския преход говори така:
В началото бе… Джордж Сорос.
И неговата фондация „Отворено общество“. Която работи в десетки страни по света, а особено активно в страните с преход. И както навсякъде, така и у нас, тази фондация отначало е филантропска, а после внезапно се превръща в институт „Отворено общество“. Спецификата на института е, че той не просто финансира, а дефинира собствени задачи и следи зорко за тяхното изпълнение. Това е доста далеч от филантропията, ако ме разбирате правилно.
Аз не съм привърженик на конспиративните теории, но няма как да не спомена, че „Отворено общество“ е най-голямата ковачница на кадри в периода на прехода. Тук ще посоча емблематични фигури от днешния български истаблишмънт, чиито бивши позиции и настоящ статус не са тайна за никого. От масовата приватизация, през управлението на милионни бизнеси и медийни структури – навсякъде ще видите онези симпатични сиви охлювчета от емблемата на „Отворено общество“:
- Иво Прокопиев и кръга „Капитал“,
- Огнян Шентов с Центъра за изследване на демокрацията /ЦИД/ , и нейното налагане чрез VOA /Гласът на Америка/,
- Красен Станчев заедно с Института за пазарна икономика,
- Георги Прохаски, бивш шеф на „Отворено общество“ и сегашен шеф на УС на СИБАНК,
- Светослав Божилов, съакционер на Цветелина Бориславова в същата банка, същия който пусна RE.tv преди последните избори, за да я спре веднага след заслужената победа…
Списъкът е много дълъг и завършва с мрачната спекулация, че самият Бойко Борисов е проект на Джордж Сорос.
Което на по-уравновесените хора им идва малко в повече, може би.
За тяхно успокоение ще съобщя, че „соровците“ в България не са някаква демонична секта илюминати. В по-голямата си част те са бивши комсомолци, кадри на АОНСУ и деца на известни в близкото минало наши другари – членове на Централни и градски комитети, шефове на резиденции и ловни стопанства. Там случайни хора няма. Ето защо в България преходът протече и протича твърде дълго и нежно.Сякаш е на виагра.
...........
22 Декември 2010 09:46
няма аз да го гарантирам я.


Точно ти го гарантираш, с данъците си, от които държавата налива милиарди, за да държи на работа 15К души а няколко други да ги източват. Защото с тези 2, 1 милиарда трябваше да имаме железници, на много сносно ниво.
Само че, в главата ти е празно, кънти на кухо и не го разбираш.
22 Декември 2010 09:47
БирникЪ
22 Декември 2010 09:50
Тая статия не я прочетох дори, обаче ще се изхвърля. Видите ли Отворено Общество, бегайте далече. А таквиз експерти като тоя могат само налакътници наколенки и широко отворени бузки да ги ...... който трябва. Не знам защо само му се дава думата именно в този вестник, в който много от нас смятат, че статиите са независими. Включено ли е обаче ОО нема нищо независимо, честно и прозрачно винаги требе да се има едно та даже повече на ум.
22 Декември 2010 10:29
Уффф...ама що ги ручахме жабетата..пръснати са милиони за проучване, на интермодалните терминали..
Натиснете тук
Натиснете тук
22 Декември 2010 10:34
Str..Eagle.., Гледам те, задълбочен познавач на Европа..

Пътят ВЕЧЕ е извървян в европейските страни.ЗАКРИВАНЕ на ВСИЧКИ МАЛКИ гарички и продажба на сградите.


Кои малки гарчки , около Мюнхен са закрити, че всеки ден пътувам с влак и закрита гаричка не виждам?!Нещо май сведенията ти са от Звездата..
22 Декември 2010 11:00
Моля доведете го този самозванец за въпроси пред форума - също като Дянков. Просто веднъж завинаги да се разберем. Защото сега близо 10% от форумците дето коментират всъщност четат статиите му. Това е така, защото още не можем да го приемем насериозно. Нека да отдели време и да отговори на конкретни питания и да защити идеологията, която той и неговия кръг отчаяно защитават, въпреки фактите.
*
Статията я попрегледах - но като забелязах, че динята я смята за разумна, ми стана ясно, че пише дивотии. Кажете бре талибани - какво точно искате да поддържа държавния бюджет? Като махнем железниците, БАН, промишлеността, атомната енергетика и се върнем в средновековието тогава ли ще постигнем либералната утопия?
22 Декември 2010 11:40
Ето смислена статия за една от язвите на България. Понеже БДЖ са източвани 20 години, там реформите трябва да бъдат пуснати по бързата писта.Изисквания на Световната банка - 30% съкращения,
което е малко.Министъра на транспорта трябва да докладва веднага с какво се занимават 30 хил. души в тази система - отдел по отдел. И отчет, приходи - разходи.
Другите язви- МО, МВР, здравна каса, съдебна система , които трябва да са всеки ден на първите страници.
22 Декември 2010 11:46
Момчета, момчета не знаете ли че БДЖ го убиха босовете на автобусния и ТИРовия транспорт. По-скъп е, ама печалбите са им по-яки.
22 Декември 2010 12:31
Като видях, че автора работи за "Отворено общество" даже не си дадох труда да прочета статията.
22 Декември 2010 12:45
ти от много четене си станал умен като български лъв, бре!
22 Декември 2010 12:47
Ами прав е човекът, нищо че е от "Отворено общество". Бедна ви е фантазията да си представите как се краде и източва вече 20 години от БДЖ. Още в началото на 90-те години фирмите на подбрани хора като гроздове се накачиха за всякакви доставки. Едва ли има чисто и прозрачно проведена сделка.
Питайте шефовете какво стана с многобройните програми за модернизация. Колко от европейските пари за усвоени за проекти? Има една малка подробност: понеже европейските пари много трудно се източват и крадат шефовете от БДЖ предпочитат въобще да не се занимават с тях. Само главоболия и отговорности без никаква далавера.
Бъдещето на железниците са високоскоростните влакове по далечните направления. Нещо, за което от БДЖ не са си помръднали и пръста досега.
22 Декември 2010 12:51
Натиснете тук
За Гошко

Бъдещето на железниците са високоскоростните влакове по далечните направления. Нещо, за което от БДЖ не са си помръднали и пръста досега.

То Круелке това не е вярно. Нали имат проект за линия до Шанхай
22 Декември 2010 12:56

По-добре да започнат с проекти до Варна, Бургас, Русе, Силистра и Видин, както и Драгоман - Свиленград.
22 Декември 2010 13:01
Железниците ги затриват по най-лошия начин - бавно и постепенно
22 Декември 2010 13:21
Единственото, което правят ръководствата на железниците, е да обвиняват държавата, че не им е дала повече пари, точно както правят типичните бюрокрации.

Малко уточнение - както правят всички монополи - водата, топлото, тоците...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
22 Декември 2010 13:28
ти от много четене си станал умен като български лъв, бре!

Бирке, щах да ти обяснявам ти умен ли си , тъп ли си..видно от коментарите ти...ама-ти си знаеш
То за това си "Бира" щото винаги пишеш май пона не 3-4?!
22 Декември 2010 13:54
samuil,
репликата ми беше към този, който се произнесе по статията със заявлението, че не си е направил труда да я чете.

ако ти си съгласен с уместността и коректността на такова твърдение, тогава с удоволствие ще отнеса тази ми реплика и към твоите не само умствени, но и нравствени качества.
22 Декември 2010 14:17
Още нещо за ФОНДАЦИЯ "ИПИ":
http://antipropaganda.comxa.com/IPI.html
И за кризата:
http://antipropaganda.comxa.com/Krizata.h tml
22 Декември 2010 17:00
Бирник интересна тема повдигна. Що Гошко не опише в някоя статийка "Отворено общество" от кога е фалирала и дали би издьржала на пазара като одиторска фирма да речем, или белким ако си продаваше статийките и сьветите би ли се намерил някой да ги купи
22 Декември 2010 18:16
Какво имате против "Отворено Общество"?
Някой наясно ли е с какво се занимава тази фондация, или само си плещите така, между другото?
22 Декември 2010 19:04
Какво имате против "Отворено Общество"?
Смех. Аз затова викам да дойде Г. Ангелов и като Дянката да отговаря на форумни въпроси. Ако ще да довлачи оня от ИПИ + онези от Индустриалното Наблюдение, Центъра за изследване на не знам си к'во и т.н.. Н. Т. може да го уреди понеже са гъсти (спомнете си онзи филм с турските фантасмагории), а и на тия организации т'ва им е работата - да проповядват "либерално" верую. Та да се разберем - нашите проблеми какви са - и тяхната позиция каква е.
*
Щото отново - тука тоз и най-големите истини да разправя, никой няма да му обърне внимание и само за парите на Сорос ще го питат (тука и Фичо може да вземе отношение). Поне да ги пише тия статии анонимно та да може да дискутираме истинските проблеми, а не работодателя му.
22 Декември 2010 21:29
Да бе чичо Скрудж дава пари за хубавите очи на Георги!?
25 Декември 2010 19:04
Toва дето го пишите за ГА е може би вярно и аз не го долюбвам, но по-лошото е , 4е и това дет ГА го пише за БДЖ е вярно, другото е словесна плява
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД