Правилата на Евросъюза са някаква мистика. Всяка държава членка е длъжна, а и сама бърза да регистрира като своя запазена марка дадено питие или пък храна. Обикновено заради названието, с което те се продават на пазара. В консуматорското общество идентичността минава през тезгяха.
Част от пресата вчера се е посветила на това явление. "Аспарух брани катъка", пише с големи букви "Стандарт". И пояснява: "Прабългарите ще се намесят в битката за признаването на катъка като традиционен български деликатес". За да се доведе делото до победен финал, е впрегната историческата наука. Нейните жреци утвърждават, че катъкът е "киселото мляко на прабългарите". Нашите прародители го правели от овчи материал. Същият вестник обявява киселото мляко и за "патент на Чингиз хан". Последният "хранел с българско кисело мляко армията и го съхранявал в овчи стомаси". Другите ни предшественици - траките, също киснели млякото под името прокиш. Млякото ни излекувало крал Франсоа Първи от тежко стомашно разстройство.
Не знаем дали и какви проблеми са имали в производствения процес древните експлоататори на Lactobacillus bulgaricus, но в наши дни на млекопроизводителите никак не им е лесно. "Частни ветеринари спряха издаването на документи", пише "Труд". Това означава, че те не дават бележки дали в млечните продукти има инфекциозни болести. Същият вестник обяснява от 1-ва стр. как ни сурвакат държавата и пазарът за Нова година и ни пожелават "здрава гърбина до амина!". Сурва, сурва - "2.31 лв. стана цената на бензина", "17.8 на сто вноска за пенсия от тази година", "2.40 лв. е прегледът за ангина", "130 лв. акцизът за тютюна мина". С оглед на "златния грозд в градина" и други природолюбиви любезности ще имаме и "По-високи екотакси за леки коли". И за да няма обидени сектори - "Опипват за скок на тока", информира "24 часа".
В такъв случай и ние като древните прабългари, траките и ордите на Чингис Хан трябва да наблегнем на киселото мляко и катъка...
|
|