:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,654
Активни 756
Страници 31,219
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

За творческата импотентност няма оправдание

Феновете са тези, които трябва да ни плащат, ако сме си свършили работата, не държавата, смята Ерол от "Уикеда"
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Ерол Ибрахимов
Ерол Ибрахимов е роден през 1969 г. в София. През 1998 г. основава групата "Уикеда", чийто фронтмен, текстописец и баскитарист е до днес. Бандата има 5 издадени албума, последният от които през 2004 г. Стилът им трудно може да се определи, представлява хибрид от рок, ска, пънк и други. До месец-два излиза новият им албум с работно заглавие "Да бъде май".





- Г-н Ибрахимов, в новия албум запазен ли е стилът на групата?

- В общи линии - да. Макар че сме се постарали този път песните да бъдат малко по-мелодични, по-танцувални в сравнение със старото ни фънк звучене. Но пък текстовете са по-интровертни, не толкова майтапчийски. Весели, но и провокиращи размишления. Вече заснехме първия клип към парчето "Кой съм аз", може да го видите в Youtube. Така че напоследък сме свели до минимум живите участия за сметка на студийната работа. После ще направим турне.

- Вие сте една от групите, които доста радушно се приемат в чужбина. Там на какъв език пеете?

- Винаги и навсякъде сме пели на български. Просто текстовете ни са органична част от песните. Обиколихме САЩ, после почти цяла Европа. Никъде не е бил проблем българският. Пънк и рок сцената като цяло по света става все по-свободна. На нашия континент специално могат да се видят много банди, които не са англоговорящи, а са популярни; испаноговорящите например имат по-широк кръг, но има и румънски, полски, украински, чешки, унгарски. Т.е. пазарът в Европа е много по-отворен към мултинационалното. И е толкова огромен, че със сигурност, ако си добър, ще си намериш място. Ще дам пример с популярните и у нас "Културшок". Групата е базирана в Щатите, в нея има българи, има босненец, има японец и мароканец. Пеят основно на сръбски и хърватски и правят сигурно по сто концерта в Европа годишно и още толкова турнета по клубове.

- Какво трябва да знаят младите групи, които мечтаят за пробив?

- Бих ги посъветвал да правят това, което обичат, така както смятат за добре, а не както им казват, че трябва. Да не слушат, когато им говорят, че песните им няма да докоснат широката публика или че трябва да са по-комерсиални, за да изкарат пари. Ако се придържат към вътрешния си усет, няма начин да не успеят. В момента бизнесът работи по много по-различен начин, отколкото преди десет години. Сега важен фактор е интернет. По-лесни са връзките между музикантите и публиката. Ако направиш добро парче и хората го открият в интернет, това може да ти донесе и финансов успех. Не бърз, но сигурен. Защото навлизането на музикалната индустрия в мрежата си има и добрите, и лошите страни, но мисля, че плюсовете и минусите се изравняват. От една страна - да, музикантите не могат да печелят от продажби, но пък и няма нужда да търсят големи компании, които да ги представляват и да инвестират в реклами по радиа и телевизии. Така че загубите от продажби се компенсират от печалбите от живи участия. Защото феновете, които слушат музиката безплатно по интернет, после отиват на концерта, който не може да се изтегли от мрежата, и нещата се балансират. По тази причина аз не съм нито враг, нито радетел на свободното споделяне на музика в мрежата (не одобрявам крайни термини като "пиратство") - просто ситуацията е такава и артистите са длъжни да извлекат полза от нея. Ако обаче вместо да проявят гъвкавост, се опълчат срещу технологиите и започнат да се оплакват, ще си вкарат автогол. Технологиите се развиват и ние трябва да сме в крак с времето.

- Важно ли е за една банда да поддържа постоянен състав?

- В рок групите по принцип, не само в България, текучеството е огромно, защото е адски трудно, няма какво да се лъжем. Повечето състави почти изцяло се подменят през годините. Известно време свирехме с една английска банда. За първи път излязохме на сцената заедно през 2006 г. Тогава бяха едни музиканти. Когато отново се видяхме през 2007-а - съвсем други. Така е - много пътуваш, изморяваш се, печелиш малко, нямаш финансова сигурност... мнозина не издържат, остават само най-отдадените на тази работа. Движението на хора, от една страна, е лошо, защото трудно се изгражда колектив и особено в началото, докато се получи спойката, промяната е тежка. Но пък новото попълнение влива свежа енергия, дава различно звучене. Именно новите лица в "Уикеда" ни помогнаха през годините да развием стила си, а не 10 години да свирим едно и също. Един от неоснователните упреци към групата е, че сме твърде разпознаваеми. Ние наистина имаме ясно изразен стил, но непрекъснато се променяме, това е задължително за един творец. Ето, и AC/DC с три акорда вече 30 години радват хората, но макар да не можеш да ги сбъркаш, винаги включват по нещо ново в албумите си.

- Още ли сам пишете всички текстове?

- Да. Така и не се намери друг, който да се заеме с тази трудоемка работа, иначе с удоволствие бих му я отстъпил. Малцина знаят колко трудно е това. Писането на текст за песен не е като писането на поезия. Той може да е прекрасен, но вокалистът да не може да го изпее заради натрупване на гласни или съгласни например. Затова е хубаво самият музикант, ако може, да си пише текстовете. Понякога са ме питали защо не ги издам в книга. Абсурд! Когато ги чета като стихове, ми изглеждат доста тъпи. То и само музиката без думичките звучи различно. Т.е. ако махнеш едното или другото, цялото се обезсмисля.

- Песните ви са мелодични. Мислили ли сте за "Евровизия"?

- За мен целият този конкурс е смешна работа. Сигурно си има фенове, но не мога да разбера колегите, които се хващат за гушите заради него. А, бе, какво сме се вторачили в тая "Евровизия", като че са Нобеловите награди?! Едва ли не, ако блеснем там, ще докажем на света, че сме гениални... "Евровизия" е състезание, а музиката не е. Затова ме дразни системата за подбор на песните за българското участие. Първо опитахме есемеси. И стана така, че изпратихме група, защото някой си беше купил 1000 карти и пуснал 300 000 есемеса. После направихме комисия на принцип, чиято идея така и не можах да схвана. Самият подход - някой да избира песен, е куха схема. Музиката не е спорт и при нея не можеш да кажеш тоя пее триста хиляди тона в секунда. Как ще измериш кое парче е готино и кое не? От опит зная, че никога не можеш да предположиш кога хората ще запеят една песен. Докато я пише човек, няма никаква идея, дори да е най-гениалният композитор. Няма рецепта, това е божа работа.

- Рокаджиите като че ли най-малко се оплаквате от културната политика на държавата.

- Естествено. Защото сме пичове. Честно казано, на мен Министерството на културата ми е да не казвам през кое. И не разбирам какво общо има то с моята работа. Правим нещата така, че, първо, да харесат на нас, второ, да се забавляваме с хората, които идват на концертите. Най-важното е да си тръгнат щастливи. Те именно ще ми дадат пари, ако съм си свършил работата, не държавата. Ако взема да живея с мисълта, че някой ми е длъжен, публиката ще го усети и втори път няма да дойде. Така че излизам на сцената свободен, независим човек, горд, че правя музиката, която искам, и че никой не може да ме спре или да ми поставя условия. Що се отнася до мрънкачите, айде да не ги обиждам с други думи, тези хора така или иначе не могат да направят нещо стойностно и си търсят извинения я с държавата, я с кризата, я с интернет, я че, видиш ли, народът бил прост. Глупости! Какви министерски пари ти трябват, за да напишеш една хубава книга? То вече и хартия, и мастило не трябват - има компютри. При желание се намира и начин; ако те мързи, си намираш извинения. Нямало културна политика. А бе, хора, култура се прави от личности. Оня в пещерата да не би да е имал първобитен министър на културата, че да рисува с въглен елени? Ван Гог е умрял като куче, без приживе да продаде нито едно платно. Той мрънкал ли е, че френското културно ведомство не го храни? И спрял ли е да рисува? По-достойно е, вместо да оплакваш творческата си импотентност, да се заемеш с друга дейност, от която да печелиш, и да не хленчиш. За сведение повечето млади музиканти в България учат или работят на по няколко места и пак не се отказват от музиката; отдават й всяка минута от свободното си време; не си доспиват заради участия по клубовете. Да, и те предпочитат да си изкарват прехраната с китара, но приемат адекватно ситуацията и оцеляват в нея.
42
3825
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
21 Януари 2011 19:26
А бе, хора, култура се прави от личности.


Последните думи са доста обидни за таквозтрегерите...
21 Януари 2011 19:32
Ерол
21 Януари 2011 19:59


_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
21 Януари 2011 20:03
Бе то тъй, ама сега като те напъплят форумните културници ще видиш кой кум, кой сват. Ще ти се обясни, че нищо не разбираш и държавата трябва даже и на тях да им плаща за това, че разбират какво е то култура.
Иначе -
21 Януари 2011 20:05
Уважаемият Ибрахимов възпява наркотиците. Казвам го само за да дам повод на някои уважаеми форумни колеги да го критикуват от общественополезна позиция и да не се чудят какво да кажат по негов адрес. Щото не може само така, че им е несимпатичен - трябва си и повод.
21 Януари 2011 20:28
Ерол, железен си, Баце!
21 Януари 2011 20:35
Моите най-сърдечни адмирации и поздравления за Ерол!!!
Това е творец, а не "мрънкало". Браво.Браво...и още веднъж:Браво!

21 Януари 2011 20:45
Така че излизам на сцената свободен, независим човек, горд, че правя музиката, която искам, и че никой не може да ме спре или да ми поставя условия.


21 Януари 2011 21:58
Ерол несъмнено е пич. Казва много интересни неща, особено за споделянето в интернет. За значението на културната политика не е съвсем прав. В музиката е едно - там наистина и със, и без министерство, ти си правиш каквото си правиш пред различни публики. Само че музиката е най-лесно пътуващото от всички изкуства. Литературата, например, пътува по-трудно. Театърът пътува най-трудно. Тези изкуства имат нужда от подкрепа. Не става дума някой да бъде храненик на държавата. В литературата например една дългосрочна програма за подготовка на чуждестранни преводачи би свършила отлична работа.


Ruritania Press
21 Януари 2011 23:10

Е, освен поздравления - ще си купя и легално албума ви. Първият го имам от представянето в Грамофон
21 Януари 2011 23:14
Интервюто ми хареса. А наркотиците, ако са му помогнали, да ги възпява! И други са ги възпявали. Все някой трябва да хване наркоманската ниша при феновете. Като има потентността да ги възпее, защо не!
22 Януари 2011 01:12
Но пък текстовете са по-интровертни



Не знаех, че и текстовете можели да бъдат интровертни, нооо щом такъв голям творец го казва, ще да има таквиз творения.
22 Януари 2011 02:17
Ерол е истински пич !
Все така !
22 Януари 2011 02:23
Умен човек. Така си е то.

...От Нови пазар чак спазарихме
оркестър Порцелан...

а с юргани и дюшеци можем да застелем пътя от Кубрат до Тервел и обратно

На бащата брат, на мене чичо,
бизнесмен от Исперих,
даде 200 марки и заръча
"Куче влаче рейс"

Редактирано от - Чичо Фичо на 22/1/2011 г/ 06:44:37

22 Януари 2011 05:21
Наистина умни текстове. Чух специално няколко песни на Уикеда и разбрах, че за такива текстове помощ от Министерството на културата не е нужна. Дори и култура не е нужна.
22 Януари 2011 05:35
А какво е "нужна" култура ?
22 Януари 2011 05:41
"Ние наистина имаме ясно изразен стил, но непрекъснато се променяме, това е задължително за един творец. Ето, и AC/DC с три акорда вече 30 години радват хората, но макар да не можеш да ги сбъркаш, винаги включват по нещо ново в албумите си."

Сега прослушах около 5-6 песни на този пич, после изслушах (да си припомня) АС/ДС. То е като да сравняваш баба си с Анжелина Джоли. "Видяла жабата че подковават вола, вдигнала и тя крак".
22 Януари 2011 09:40
Не знаех, че и текстовете можели да бъдат интровертни, нооо щом такъв голям творец го казва, ще да има таквиз творения.

Че защо пък да не могат да бъдат интровертни текстовете?
22 Януари 2011 10:25
Хубаво интервю. Един артист, който не е мрънкало.
22 Януари 2011 11:15
ти този урот артис ли наричаш?
с една -2 песни на глупав и циничен сленг преди доста време стана известен
***
отвратителен и като човек и като.."артист" е въпросния
какво му е "железното"?
в какво е творец?
той и един мангал венци мицооф са творци?!тандем?

Редактирано от - sybil на 22/1/2011 г/ 11:59:56

22 Януари 2011 11:21
Еми, е тва е!!! Другото е тоталитарен комунизъм от байтитошовски тип и ордени старатипланина от гоцЭ ... мухъл, безумие и своего рода елитарна и догматизирана простотия.
22 Януари 2011 12:09
В првио момент като погледнах сликата ми заприлича на хампарцумян и бех наточил ножо и извадил торбата с пцувните...
22 Януари 2011 13:46
Ерол е готин!
22 Януари 2011 14:08
Уважаеми Беев, ма Вие си попцуйте, важно е повод да има, въображението ще свърши останалото.
22 Януари 2011 14:33
Някои преминали неусетно от феодален комунизъм във феодален капитализъм им се иска да съединят два тротоара един до друг та по-лесно да преминават от единия на другия без да слизат в калта да си изкалят цървулите.
Не познавам AC/DC и"Уикеда"е..чувал съм нещо, но поздравявам Ерол Ибрахимов за освободеното му и без предрасъдъци отношение на творец.
Това ме кара да се запозная повече с работата му.
23 Януари 2011 03:57
Не познавам AC/DC и"Уикеда"

Дайвър, когато камбаната забие, а ние с Боби пиеме кафе нищо ли не ти говори? щото и на мене...

Редактирано от - ivo kunchev на 23/1/2011 г/ 03:58:09

23 Януари 2011 12:18
Не харесвам музиката на Уикеда, но ми хареса мисленето на Ерол.
Пожелавам му да има достатъчно хора, които го харесват.
23 Януари 2011 12:26
Бих ги посъветвал да правят това, което обичат, така както смятат за добре, а не както им казват, че трябва

Това, подхвърлено ей-тъй, между другото е едно от най-великите неща, които Човек трябва да проумее. Някъде го водят и за една от тайните на мирозданието. и е основната причина за сътворението на всички велики неща от човечеството. Всичко велико е сътворено от хора които притежават една единствена обща черта - водят се само по техните си правила, диктувани от душата (Аз-ът) а не от ума (Его-та) - както правят децата. Душата е връзката на Човека с Бога - всемирното информационно енергийно поле за което говорят много учени - Айнщайн, Циолковски, Кант Юнг, Менделеев ...а хората на изкуството го наричат музата, други - Хрониките на Акаша. От това поле информация получават чистите хора отнасящи се с Любов към делото си. Някои казват че душата ни е частицата дарена ни от Бог... но живеейки според наложените правила на обществото човек повече се движи от Его-то а Аз-ът (душата) закърнява. От време на време Аз-ът и Его-то мислят едно - тогава човек е истински щастлив. Нещастието - данъка обществено мнение, плащан заради Его-то (умът) ни.

Редактирано от - Гладиатор на 23/1/2011 г/ 12:28:32

23 Януари 2011 12:30
По тази причина аз не съм нито враг, нито радетел на свободното споделяне на музика в мрежата (не одобрявам крайни термини като "пиратство" - просто ситуацията е такава и артистите са длъжни да извлекат полза от нея. Ако обаче вместо да проявят гъвкавост, се опълчат срещу технологиите и започнат да се оплакват, ще си вкарат автогол. Технологиите се развиват и ние трябва да сме в крак с времето

Умно момче
23 Януари 2011 12:33
А, бе, какво сме се вторачили в тая "Евровизия", като че са Нобеловите награди?! Едва ли не, ако блеснем там, ще докажем на света, че сме гениални... "Евровизия" е състезание, а музиката не е.
23 Януари 2011 12:38
Докато я пише човек, няма никаква идея, дори да е най-гениалният композитор. Няма рецепта, това е божа работа.

Пушкин е правил следния номер. Когато му идва на ум нещо, където и да е - на бал, събиране, излет... зарязвал е всички, усамотявал се и е започвал да пише - иначе след това било невъзможно да го възпроизведе - това явление, неречено вдъхновение от Муза-та е било познато и на почти всички хора на изкуството. Това обаче идва у хора с чисти мисли и с Любов към делото си.
23 Януари 2011 12:41
Правим нещата така, че, първо, да харесат на нас, второ, да се забавляваме с хората, които идват на концертите. Най-важното е да си тръгнат щастливи.

Това момче скри топката на всички професори и прочие титулована твар с ествествено мъдрите си разсъждения
Ех ако и политиците ни мислеха така...
23 Януари 2011 12:45
излизам на сцената свободен, независим човек, горд, че правя музиката, която искам, и че никой не може да ме спре или да ми поставя условия

Тези препоръки към Човеците са дадени и в Бялата книга на живота - едно от най мъдрите неща сътворени от хората. А това момче си го знае ей -тъй.
Отново - ех, ако политиците ни разсъждаваха така...
23 Януари 2011 12:47
Що се отнася до мрънкачите, айде да не ги обиждам с други думи, тези хора така или иначе не могат да направят нещо стойностно и си търсят извинения я с държавата, я с кризата, я с интернет, я че, видиш ли, народът бил прост. Глупости! Какви министерски пари ти трябват, за да напишеш една хубава книга?... При желание се намира и начин; ако те мързи, си намираш извинения. Нямало културна политика. А бе, хора, култура се прави от личности. Оня в пещерата да не би да е имал първобитен министър на културата, че да рисува с въглен елени? Ван Гог е умрял като куче, без приживе да продаде нито едно платно. Той мрънкал ли е, че френското културно ведомство не го храни? И спрял ли е да рисува? По-достойно е, вместо да оплакваш творческата си импотентност, да се заемеш с друга дейност, от която да печелиш, и да не хленчиш. За сведение повечето млади музиканти в България учат или работят на по няколко места и пак не се отказват от музиката; отдават й всяка минута от свободното си време; не си доспиват заради участия по клубовете. Да, и те предпочитат да си изкарват прехраната с китара, но приемат адекватно ситуацията и оцеляват в нея.

23 Януари 2011 13:03
прекрасно интервю; човека говори каквото мисли и е зЕмен. Музиката им не е мой тип, но чух на youtube Wickeda - A nie s Bobi piem kafe и се смях със сълзи, особено към 1:00
23 Януари 2011 14:15
Ерол, един от малцината в БГ, които развалят сивия унисон.
Успех и не се давай!
23 Януари 2011 15:08
бяха невероятни на спирита

23 Януари 2011 15:16
Защото феновете, които слушат музиката безплатно по интернет, после отиват на концерта, който не може да се изтегли от мрежата, и нещата се балансират.



не че не може - може да се изтегли, но усещането при гледането на запис (дори когато е висококачетствен като от участието на големите 4 в сонисфиър) е много далече от невероятната атмосфера, която може да се усети на живо, особено като става дума за групи като Уикеда, които имат много силен контакт с публиката.

23 Януари 2011 15:22
мнението на Ерол е много показателно - на работливите музиканти интернета не им пречи, защото им помага да се рекламират без да разчитат на милостта на медии и издатели.


безплатното разпространение (пиратско или не) пречи на тези, които искат да направят студийния запис и после да седнат със скръстени ръце в очакване на поток от роялтита, което освен признак за мързел е и израз на неуважение към слушателите.

23 Януари 2011 15:30
колкото до държавната помощ - най-добрата държавна помощ е държавата да не пречи, защото това дето с прави с държавни пари не е нито изкуство, нито шоу - то е пропаганда. пример - милиционерския химн в изпълнение на в.м., кодово име "певеца"

23 Януари 2011 15:49
Бе, може и верни работи да разправя човека, ама Уикеда не е мръднала. Сега им прослушах парчето "Кой съм аз" - ми все тая.

Редактирано от - Кире на 23/1/2011 г/ 15:52:26

23 Януари 2011 18:45
Какви министерски пари ти трябват, за да напишеш една хубава книга? То вече и хартия, и мастило не трябват - има компютри.


Верни неща, казва човекът, дума да няма, нищо че е по-тъп и от Грацко. Няколко топа хартия и десет химикалки струват къде-къде повече от един компютър. Малко хора могат да си ги позволят (още от 18. век е така), докато компютър всеки може да си купи и да пише, да пише... колкото му душа иска. Може да си спести и разходите за печат и разпространение - публикува я в интернет и толкоз. Хубавата книга веднага ще си намери хилядите читатели. Е, пари няма да вземе, но те и музикантите така свирят по клубовете - само за чистото удоволствие, което парите несъмнено щяха да разрушат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД