Частните съдебни изпълнители избраха нетрадиционен метод на обществен протест срещу законова поправка, която ги задължава да плащат такси за всяка справка по изпълнително дело. Те блокираха временно достъпа до своя сайт с искане за отмяна на текст от ГПК, който от началото на годината премахва безплатния достъп до регистрите. Сега трябва да се внасят държавни и местни такси за всички документи, съдържащи информация за длъжника. Като накрая сборната сума ще е за негова сметка. И ако допреди промяната за събиране на всички документи по едно изпълнително дело са необходими 2-3 седмици, с въвеждането на заплащането за всеки отделен документ това време е възможно да се увеличи до няколко месеца.
"Налице е реална опасност да се нарушат интересите на кредиторите в лицето на бизнеса и гражданите и интересите на самата държава", предупредиха още преди няколко месеца от Камарата на частните съдебни изпълнители. Въпреки това обаче сегашното мнозинство в парламента въведе такси за справките. Според изпълнителите това води до допълнителна пречка за намаляването на високата задлъжнялост и ще се редуцират значително постъпленията в държавния бюджет от дейността на частното съдебно изпълнение. И на практика 300 000 длъжника, колкото са висящите в момента производства, ще трябва да платят много повече.
Отделно по тези изпълнителни производства се извършват милиони справки. Заплащането на всяка поотделно не е по силите на никой взискател (лице или фирма, която си търси дължимото), както и не е в правомощията на съдебните изпълнители, обявиха вчера от камарата. Те посочват, че физически не е възможно заплащането на тези такси да става към всеки един от стотиците държавни и общински органи, от които се добива информация за имущественото състояние на длъжника. Докато се обикаля от гише на гише, длъжникът се разпорежда с имуществото си и прави всички по-нататъшни действия срещу него безпредметни, заявиха още от камарата.
Затова предлагат нова промяна в Гражданския процесуален кодекс, с която да се предвиди принципно внасянето на единна еднократна авансова такса по всяко изпълнително дело. Според шефа на Камарата Георги Дичев тя ще е за сметка на длъжника, но трябва да се плаща само веднъж в размер и по ред, определен от Министерския съвет.
|
|