:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,442
Активни 773
Страници 19,007
За един ден 1,302,066

Само 11 фирми отиват на прокурор за забавени заплати

Само 11 фирми от 72-те дружества, за които в края на 2010 г. беше установено, че дълго не са плащали заплати на служителите си, ще бъдат дадени на прокуратурата за системно нарушаване на трудовото законодателство. Причината е, че те не са направили абсолютно нищо, за да се издължат поне частично.

"Когато контролният орган е изчерпал всички възможности на контрол, когато системно не се изпълняват основни ангажименти по трудовото законодателство, инспекторите са длъжни да сигнализират прокуратурата. Какво ще предприеме прокуратурата ние не можем да знаем, но когато има забавяне в големи размери и за дълъг период от време - над три месеца, според нас това сериозно застрашава живота и здравето на хората", заяви социалният министър Тотю Младенов.

Прокуратурата обаче често има проблем с образуването на дело, тъй като тя трябва да установи персонална вина за нарушението, което по фирменото законодателство се оказва трудно. Освен това административните нарушения, каквото е неплащането на заплати, се приема за маловажно.

От списъка с нарушителите 45 фирми са се договорили за разсрочено разплащане, а 16 са се изплатили напълно. Общите изплатени задължения са към 8.7 млн. лв. от около 19 млн. лв. Установени са обаче 14 други фирми, които плащат стари дългове, но и новите си задължения не изплащат изцяло. Повечето фирмите, които не са платили нищо на работниците си, на практика са на път да фалират, някои дори са в производство на фалит.
1
1219
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
01 Февруари 2011 10:10
Щом стигне до прокурор е ясно, че всичко е провалено. Не е ли минало нещо през МВР прокурора въобще не го има за информация. Близо 90% от сигналите на институции и граждани различни от МВР се квалифицират като липса на престъпление.
Министъра Тотю Младенов и синдикатите трябва да напрявят така, че в закона да е допустимо всеки работник при неплащане на заплата два месеца да може да иска несъстоятелност на фирмата работодател, за да може да си получи парите си преди всичко да е потънало като дългове към кредитори, държава и банки. Само при това положение ще се дистиплинират работодателите. Цената на труда е в основата на принадената стойност и не може да се ограбват работниците от работодателите.Работника е първия , последния и най-неоправдан кредитор на бизнеса. Държавата трябва да помисли за това, защото икономиката без производство винаги ще се провали и няма да има кой да хрантути чиновниците на бюджетна издръжка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД