:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,534
Активни 327
Страници 408
За един ден 1,302,066
Мечти

Първанов пак накриви "големия шлем"

Президентът или не знае какво е алтернатива, или никога не е чувал за АЕЦ "Белене", "Южен поток" и балканска интеграция. Няма друго обяснение за поредната му претенциозна статия за енергетиката
Карикатура: Христо Комарницки
----------------
Разни политици, разни идеали, разни инструменти за политическо оцеляване. Едни си играят на вотове на доверие, други вадят флашки, бръмбари и компромати, трети пишат статии.

Оня ден президентът Георги Първанов извади нов продукт, озаглавен "България може да бъде активен фактор в европейската енергийна политика. 17 алтернативни политики". "Фундаменталната" статия бе разпространена от наскоро учреденото движение АБВ с патрон Георги Първанов. Така историкът политик пак заприлича на древния Янус - наполовина държавен глава, наполовина лидер на политическа формация. Добре, че скоро по силата на мандатността ще се отърве от неудобното (а според мнозина и недопустимо за европейски политик) раздвоение.

Първанов твърди, че предлага "17 алтернативни политики". Само че и с микроскоп алтернативи в четивото не могат да бъдат открити - предложенията са от куп разработки, които от години се лансират, но странно защо не се изпълняват. В творбата по-скоро



могат да се видят "17 мига от пролетта" на президента -



като на кинопреглед минават звездни кадри от протоколни посещения и срещи на държавния глава, а идеите му препускат от Чирен и Катар, от Бургас до Александруполис, от Девенци до Баку, от Брюксел до Москва.

Историкът президент с неподправена лекота прелита над присъстващите във всякакви стратегии, програми, концепции и планове "Южен поток", АЕЦ "Белене", "Бургас - Александруполис" (преди време той нарече постигнатите договорки по трите проекта "голям шлем"). В списъка на "алтернативните политики" фигурира и изграждане на терминал за втечнен газ. Не е пропуснато разширението на газохранилището край врачанското село Чирен и "решаване на ново край Галата", а също и развитието на собствен добив от находището на Девенци. Залага се на алтернативни източници на газ и на АЕЦ "Белене".

Единствената неамортизирана идея е бивши солни находища да се превръщат в депа за природен газ. У нас залежи на каменна сол има в Провадия и Омуртаг, но няма данни те да са изчерпани, че каверните да се пълнят с газ. Така или иначе създаването на газохранилища е всепризнат и безспорен български приоритет, а технологичните вариации по въпроса не могат да се класират в графата "алтернативни политики".

Отделно от съдържанието - клишета, лозунги и добре известни проекти, статията



оставя неприятен привкус с тон в стил "Луи XIV"



Ако не е много вещ по темата, читателят може да остане с впечатлението, че президентът Първанов е посветил двата си мандата на енергетиката и че успехите на България на енергийния фронт започват и свършват с него. "Доволен съм, че от Брюксел подчертават и международните политически измерения на темата за енергетиката", пише авторът, сякаш той има личен принос в европейското "проглеждане". Неуспехите пък Първанов изцяло прехвърля и посвещава на българските правителства и особено на сегашното.

Освен че често прескача от "ние" в "аз", мисълта на Първанов не тече стройно и на моменти кривва встрани от логичното. Ето пасаж - илюстрация за това: "България не трябва да изчаква, а да бъде активният фактор, доверителен партньор в преговорите със страните от Черноморието и Каспийския регион, от Близкия изток." В следващо изречение обаче авторът пише, че "Няма друга европейска страна, която да има толкова активна политика към страните от споменатите региони." Какво точно иска да каже Първанов - България хем е най-активна към тези държави, хем трябва да става активен фактор?

"Формулираните в настоящата позиция алтернативни предложения не са абстрактни; по-голяма част от тях имат реално движение и президентската институция има своя немалък принос", скромно заключава държавният глава.

Първанов не за първи път заиграва с "големия шлем". Проблемът е, че на президента много му се иска да управлява енергетиката, но по Конституция няма правомощия за това. И колкото и да се опитва да придаде тежест на протоколните си воаяжи, те практическа полза няма как да донесат. Така че въпросът е има ли изобщо полза от подобни статии и за кого - за самия Първанов, АБВ, президентската институция или обществото? И колко ли подобни "алтернативи" ще прочетем до изборите? Миналата седмица имаше 15 идеи за БАН, тази - 17 идеи за енергетиката, другата - 20 идеи за ланския сняг, може би. Както винаги нашите политици са силни в обещанията, не в изпълненията им. И често приемат желаното за реалност.
67
4629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
07 Февруари 2011 20:01
Меня ли се струва, че няма седмица без една две плювки по Гошката!? Няма лошо, ама Президента на територията е официален нищоправец в реалното управление, а това че си фантазира и мечтае на глас, не виждам какво пречи на уважаемите автори от Газетата?
07 Февруари 2011 20:14
По принцип, Рогати, си прав!
А да не говорим, че НАИСТИНА ни трябва разумна енергийна политика.. ще припомня, че седерастите, само с прибързаното затваряне на блоковете ни докараха загуби от 3 млрд.Със сделката за Марица-Изток ни натовариха с задължение да купуваме енергия на надута цена.. да не повтаряме за спирането на Белене, за Горна Арда и т.н..
07 Февруари 2011 20:25
За енергетиката е нужен здрав разум, а не журналистика от Тенеси.
07 Февруари 2011 20:35
Абе , в Америката се тъй връи , че и няма да е по нашто я ...

Редактирано от - beagle на 07/2/2011 г/ 20:36:17

07 Февруари 2011 20:49
А пък тези дни писаха нещо за общ европейски енергиен пазар... ако стане тая работа Белене придобива нов смисъл (защото макар и оскъпена енергията от него щее е много конкурентна на един голям пазар). Ама никой не отчита един такъв фактор. Дали не е нарочно?
07 Февруари 2011 20:59
Heat - много точно
Тази статия е за Гоце не за енергетика. Анализ на спелинга на президента.
Ма верно се притесних че утре Гоце ще е някой щом толкова отрано го запуцаха и него и АБВДЖ-то му
07 Февруари 2011 21:02
АЕЦ Белене ще се прави!
Натиснете тук
Защото така искат хората!
Натиснете тук
А на всички които не искат АЕЦ Белене,
ще им подарим по един стол.
Електрически. Ток ще има.
07 Февруари 2011 21:10
Проектът АЕЦ Белене трябваше да бъде спрян НА ВСЯКА цена, и за това, почти готов проект, с произведени реактори Шкода, до завършването на който оставаха да се платят 1, 5 млрд $ бе спрян от седерастите с аргумента, че е близо до земетръсното огнище Вранча!Само след 2 години, започна изграждането на АЕц Черна вода, по канадски проект.. Никой от "зелените" не гъкна! Коя площадка е по-близо до Вранча- тази в Белене или Черна вода?!
07 Февруари 2011 21:16
ВЫЙ, апят Гога

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Февруари 2011 21:17
Госе, Яне, Трактора.
Нова сила АБеВейска.
07 Февруари 2011 21:32
АКО НЕ СТЕ РАЗБРАЛИ, ТАЗИ ЗИМА БЪЛГАРИЯ БЕШЕ НА РЪБА НА РЕЖИМ НА ТОКА. АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ИЗТОЧНИЦИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ БЯХА ВКЛЮЧЕНИ НА ПЪЛНА МОЩНОСТ. ОСТАВАШЕ ПОТРЕБЛЕНИЕТО ДА СЕ ПОВИШИ ОЩЕ МАЛКО И СТРАНАТА ЩЕШЕ ДА ЗАПРИЛИЧА НА ДИСКОТЕКА. СПЕШНО СЕ НУЖДАЕМ ОТ НОВА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛА, ЗАЩОТО ВСЯКО ЗАБАВЯНЕ МОЖЕ ДА ИМА КАТАСТРОФАЛНИ ПОСЛЕДСТВИЯ ЗА ИКОНОМИКАТА.
07 Февруари 2011 21:48
тройния ясно. ама кой дге беше тоя първанов
07 Февруари 2011 21:53
Кому - куда, а ний да плювнем по Първанов....
07 Февруари 2011 21:56
Там пише, например : "Държавата трябва да провежда реална политика към насърчаване на инвестициите във ВЕИ, като постепенно държавната подкрепа се преориентира от гарантиране на преференциални изкупни цени към осигуряване на безлихвени или нисколихвени заеми за осъществяване на инвестиции, включително като се използват достъпни европейски фондове."

Някой да е против ?
07 Февруари 2011 21:57
Та както вече форумний гений отбеляза :

В държавата, където доган е хидроинженер, защо пък гоце да не е енергетик ?

07 Февруари 2011 21:58
Толква години изтраяхме Гоце, ще го изтраеме още няколко месеца да се оригва публично, а след това на пързалката.
07 Февруари 2011 21:59
да не говорим, че НАИСТИНА ни трябва разумна енергийна политика.. ще припомня, че седерастите, само с прибързаното затваряне на блоковете ни докараха загуби от 3 млрд.Със сделката за Марица-Изток ни натовариха с задължение да купуваме енергия на надута цена..

И к'во ?
Трябва ли заради това да плюем по Първанов ? Или просто така - не е важно какво е казал (писал) - важно е да го плювнем.
07 Февруари 2011 22:01
То ясно - гоце, та гоце.
Некой друг да има програма за енергийно развитие на България ? Волен ? Боцко ? мартинчо ?
Засега знаем само - магистрали, СРС-та, стадиони, "Лувър" и южна плавателна дъга.
07 Февруари 2011 22:05
Е, някои и на претоплена манджа се радват като чакат Гоце да ги нахрани....
07 Февруари 2011 22:09
разумна енергийна политика. ето какво ни трябва. как не се бяхме сетили. а отпадъците ще ги пращаме в севлиево. те вече свикват.
07 Февруари 2011 22:13
Юлиана Бончева брилянтна статия!
Наглостта на aгэнт гоцэ от Сирищник е безгранична.
07 Февруари 2011 22:58
Статията е в десятката! Имам предвид статията на "Сега", не "алтернативните политики" на Първанов!!! Седефчов открил топлата вода и колелото и бърза да покаже колко е "гениален"?! Този съвсем изкука на края на президентските си дни.
07 Февруари 2011 23:55
Ама Гоцо ме кефи като гледам как му се нерват нерваците!
07 Февруари 2011 23:59
Ако ще не от Сирищник ами от Напишник да е пак ще е с два пъти повече президент от средно стат. политик надришник.
08 Февруари 2011 00:08
Пфф, Гоце... Заслужава ли толкова място?
08 Февруари 2011 00:10
Някои колеги от форума и журналюги реагират срещу Първанов като червени бабички срещу президента Желев.

Не важно какво казва.ама да отговорим на текущия момент. Нещата не са алтернативи а "повториви" дъвкани от поне 15 години. Но само ги дъвчим, а политическата десница системно декомпозира и декапитализира енергетиката и накрая клекнем на руснаците за пореден път !!!
08 Февруари 2011 00:15
"Товарищ Гоце,
Вий большой енергетик".
08 Февруари 2011 00:27
"Товарищ Гоце,
Вий большой енергетик"

Бъдещият министър на енергетиката в правителството на Трактора..
08 Февруари 2011 00:32
Първанов, разбира се, не е цвете за мирисане, но, уважаеми, повярвайте ми - той е най-малкият ви проблем!
08 Февруари 2011 01:20
Аз не видях стратегия, а някакви нахвърлени мисли. Никой няма стратегия в България. Вместо дискусия за бъдещето имаме някакво боричкане на различни модели чуждестранни дудуци. Гоцата защитава руски икономически интереси, сините ексременти и пишман независимите 'анализатори' провеждат това, което си мислят, че е про-западна политика. Боко се чуди к'во да прави, не му се иска да се кара с никого. Накрая, както винаги, ще се получи едно голямо нищо - нито един проект няма да се осъществи и ще са виновни юдо-масоните или ДС/КГБ, кой както го разбира. Много по-евтино ще ни излезе въобще да не се захващаме с такива големи работи като Белене, Набуко и т.н. То това не е като да пробутваш бетонни кафези на задръстени британци и руски новобогаташи..
08 Февруари 2011 01:27
Па на мене изобщо не ми е никакОв проблем. Направо е кодош.
08 Февруари 2011 02:02
Съмневам се дека тозий агентин една крушка да мож да завинти, стратегически дека големи карти върти в призидентството, туй шлемове, терци, капо да не остане накрая; като му извъртят един от миманса барабар с националистити ще се напъха обратно в землянката да търси нефт. айде де...
08 Февруари 2011 03:52
гоцето завчера оправи нАуката, днес гледам и енергетиката. Ако продължава така до месец-два България ще е водеща световна сила.
А тия програми за 2020 година дето ги пише, сигурно трябва да са за колонизиране на планети в далечния спирален ръкав на Галактиката.
08 Февруари 2011 06:31
Както правилно сме разбрали - Гоцэ е наритан от газената копаня.
Опитите му да пробута ДРУГИ посредники не са забравени.
Представям си какъв ФУНДАМЕНТАЛЕН РЕЗИЛ е бил при Путлер
като се е опитвал да лансира
Трактора и Свинаря за газени посредники.
Резил, резил и пак селски резил!
08 Февруари 2011 06:56
Аз клишета виждам най-вече в настоящото писание.

Според мен, основният недостатък на предложения от Президента текст е че там, като изключим две-три изречения липсват интересите на обикновените хора.
08 Февруари 2011 07:40
Защо ли ни думите на Първанов, ни приказките на газовите босове минават покрай мен? Някак си не ме вълнуват, усещам, че са си между тях - но не и за мен.
------------
Блогът на Генек


08 Февруари 2011 08:46
Отделно от съдържанието - клишета, лозунги и добре известни проекти ...

Той агент Гоце не е в състояние да измисли и запомни 2 различни Новогодишни послания към овчия електорат, пък тука някй се учудва че съдържанието било от клишета и лозунги - толкоз може, толкоз прави
Кофти само дето обеща на руснаците голям шлем, а им показа голЕЕЕм среден пръст
08 Февруари 2011 09:19
... Добре, че скоро по силата на мандатността ще се отърве от неудобното (а според мнозина и недопустимо за европейски политик) раздвоение...
При два мандата и няколко опита да седне на два стола (президентствуване и политикантствуване) - нАучният термин и диагнозата съвпадат. Дали не е раздвоение на личността?

08 Февруари 2011 09:23
Докато тези атове се ритат, ние да му мислим без аецове: "Евросоюз готовится к войне с "Газпромом"
Литва сегодня считает себя наиболее пострадавшей стороной в условиях газовых поставок
Солидарность всей Европы и ее активная позиция помогут обуздать непоследовательную политику, которую проводит российский монополист «Газпром» по отношению к Литве, заявил в конце прошлой недели в Брюсселе на саммите ЕС литовский премьер-министр Андрюс Кубилюс. В свою очередь,
Евросоюз в ближайшие 10 лет собирается потратить 1 трлн. евро на создание новой европейской энергетической инфраструктуры. Эксперты считают, что избавиться от российской зависимости по газу в ближайшие годы европейцы не смогут. Хотя «Газпрому» и придется потесниться на европейском рынке – как по объемам, так и по ценам поставок.
Литовский премьер уверен, что единый, интегрированный, либеральный и безопасный энергетический рынок в Европе обеспечит только активная солидарная позиция всех стран ЕС.
«Европейская солидарность должна быть не пассивной реакцией, а активной политикой, особенно когда имеешь дело с такими монополиями, как «Газпром», который в конце концов должен смириться с условиями конкуренции на рынке», – заявил Кубилюс в минувшую пятницу.
То, что именно официальный Вильнюс выступил инициатором требований к «Газпрому», – неудивительно. Именно Литва сегодня считает себя наиболее пострадавшей стороной в условиях газовых поставок. Напомним, что Министерство энергетики страны еще 25 января подало жалобу в Еврокомиссию, ставшую основанием для начала расследования «злоупотребления «Газпрома» доминирующим положением на рынке». По мнению литовского Минэнерго, появившаяся в декабре 2010 года информация о якобы установленных «Газпромом» более благоприятных ценах для Латвии и Эстонии – это «наказание» Литве за инициативу либерализации газового рынка.
Между тем 4 февраля на саммите ЕС было подтверждено, что единая энергетическая стратегия Евросоюза, рассчитанная на период до 2020 года, обойдется странам-участницам в 1 трлн. евро. Это тот объем инвестиций, которое сообщество намерено вложить в строительство новой энергетической инфраструктуры внутри и за пределами Европы, в развитие альтернативных источников и повышение эффективности использования энергии, создание единых рынков газа и электричества и снижения доминирующей роли на них крупнейших энергоконцернов с целью повышения конкуренции.
В то же время, как отмечают европейские аналитики, все эти меры позволят ЕС при сохранении существующих тенденций в лучшем случае удержать на нынешнем уровне зависимость от импорта нефти и газа из России и стран Ближнего Востока. Но вряд ли изменят ситуацию радикально.
По мнению российских экспертов, «Газпром» ждут непростые времена, однако говорить о готовящейся войне с Евросоюзом было бы преждевременно. «С Литвой все понятно – она будет платить за российский газ больше своих соседей. В первом квартале – 360 долл. за тысячу кубометров, тогда как Латвия и Эстония, оказавшиеся более сговорчивыми, – порядка 308 долл., – отмечает аналитик нефтегазовой отрасли Михаил Крутихин. – Для Литвы это нехорошие последствия разногласий. Но она будет продолжать свой натиск, пытаясь установить контроль над газораспределительными сетями». Однако проблема заключается еще и в том, что помимо «Газпрома» придется решать вопрос и с немецкими компаниями. Но чтобы выкупить доли и у немцев, и у россиян, у Вильнюса нет средств. Зато есть обязательства перед Евросоюзом, который запрещает официальному Вильнюсу идти на уступки поставщикам.
Что же касается единой энергостратегии, то она, по мнению аналитика, вполне реалистична. «Главное в ней – создание интерконнекторов между членами союза, по которым газ по примеру электроэнергии мог бы в случае возникновения кризисной ситуации свободно перебрасываться из одной страны в другую, – продолжает Крутихин. – Но говорить о том, что Евросоюз готовится к войне с «Газпромом», я бы не стал. Во-первых, Европа не сможет обходиться без российского газа еще очень долго, и доля «Газпрома» на уровне 25% будет сохраняться. Но по объемам поставок и по уровню цен ЕС будет добиваться – и уже добивается – уступок от «Газпрома». Взять данные по прошлому году: поставки «Газпрома» в Европу упали на 0, 6%, тогда как потребление газа там выросло на 6–8%. То есть Европа нашла другие источники – тот же Катар и даже США, которые готовы экспортировать сжиженный природный газ. Так что инструменты для давления на российских газовиков у европейцев уже есть».
В свою очередь, директор Института национальной энергетики Сергей Правосудов считает, что сегодня «Газпром», а также немецкий концерн E.ON в тактическом смысле могут потерять свои инвестиции, вложенные в Литву. Причем – без адекватной компенсации. Однако этот вопрос еще не решен. Что же касается ближнесрочной перспективы, то пока российскому монополисту бояться нечего: потребление газа в Европе растет и будет увеличиваться, тогда как новых поставщиков больше не становится. «Надежды на сланцевый газ и его бурную добычу пока не оправдываются, – отмечает Правосудов. – Позиции «Газпрома» мог бы серьезно подорвать иранский газ, если бы он начал поступать в Европу, но, учитывая санкции и непримиримую позицию США по отношению к Тегерану, на этот фактор также надеяться сегодня невозможно»."
08 Февруари 2011 09:34
Президентът или не знае какво е алтернатива, или никога не е чувал за АЕЦ "Белене", "Южен поток" и балканска интеграция.

Глупости. Авторката или не е чела статията на Първанов, или съзнателно лъже.

1) Първанов: Активно участие на „Булгартрансгаз” в реализацията на проектите „Южен поток” и „Набуко”. И „Набуко”, и „Южен поток” са необходими за европейската енергийна сигурност предвид потреблението на газ около и след 2025 г. Софийската декларация изрично насърчава всички газови проекти в Югоизточна Европа и Черноморско-Каспийския регион, стига те да отговарят на пазарните и регулаторните принципи, залегнали в нея, и да са икономически жизнеспособни. България допринася и ще продължи да работи за реализацията и на двата проекта, като за ЕС „Набуко” се откроява като проект с особен приоритет.

2) Първанов:Продължавам да настоявам да продължат и дори да се ускорят дейностите по изграждането на новата ни атомна централа като стратегически проект за енергийната и като цяло за националната ни сигурност.
(...)
Ядрената енергетика има значимо място в европейската енергийна система като един от инструментите за постигане на приоритетите за устойчивост и конкурентоспособност на икономиката.
АЕЦ „Белене” – изградена при високото ниво на безопасност на блоковете, в пълно съответствие с действащите международни стандарти и при пълна прозрачност – ще допринесе за значително по-чист електроенергиен микс, ще помогне за изпълнението на ангажиментите за намаляване на вредните емисии, ще даде на страната сигурна (за разлика от непредсказуемия режим на производство на енергия от ВЕИ), по-евтина енергия, намаляваща зависимостта от вноса на енергийни суровини. Сред предимствата на проекта е и това, че той вече е одобрен от ЕК.
Не приемам за сериозно вкарването в дебата на темата за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Колзодуй” като алтернатива на централата в Белене.
08 Февруари 2011 09:42
Та, по-горе пуснах два цитата от статията на Първанов. Най-учтиво моля критиците да посочат някой документ, публикуван през последните 21 години (а ако искате - и от по-рано) за енергийна стратегия на България, в който да има повече конкретика ?

08 Февруари 2011 10:07
...айде сега малко вода в мелницата на мъдурокрепите - четете и се радвайте

Руската държавна енергийна компания Росатом обсъжда възможността да излезе от проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" в България, пише френският в. "Трибюн", цитиран от РИА Новости.

"Трибюн" се позовава на вътрешен документ на Атомстройекспорт, в който инженеринговата компания информира Росатом, че "планира да се откаже от участие в строителството на българската АЕЦ "Белене" с мощност 2 гигавата".
Натиснете тук

Редактирано от - проф. дървингов на 08/2/2011 г/ 10:09:49

08 Февруари 2011 10:20
Ех, Калки, и 1000 постинга да пуснеш в защита на селяндура Първанов, няма да помогнеш - истината е очевидна. Абе, ти да не си от групата Марио Николов - Людмил Стойков, та толкова се пънеш?
08 Февруари 2011 10:33
Аз пък четох, за да избера връх от абразурния ****крепител.
По няколко критерия - съдържателност, аргументация, обхватност, мъдрост и перспектива номинирах - това:
Наглостта на aгэнт гоцэ от Сирищник е безгранична.

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
08 Февруари 2011 10:49
Аз съм за АБВ и президента Първанов!Той е моят президент!Ще гласувам за АБВ на изборите!Долу БСП и Станишев!
08 Февруари 2011 11:14
Рунгел,
Не така!
Знаеш как се казва в рекламите по телевизията: Нашият прах - и друг ДОБЪР прах за пране.
08 Февруари 2011 11:17
08 Февруари 2011 11:17
бих помолил разпенените членове и членки на бекапе-бесепе да синтезират безкрайните си мисли до няколко реда; постването на чаршафи тук не работи; аз например никога не чета повече от 3-4 реда, например - фичкото, грацкото, митев, гозамбо и няколко още ника, завършващи на "-иа".
08 Февруари 2011 12:03
АКО НЕ СТЕ РАЗБРАЛИ, ТАЗИ ЗИМА БЪЛГАРИЯ БЕШЕ НА РЪБА НА РЕЖИМ НА ТОКА.

Ами така е, като замръзнат перките на ветрогенераторите, а пък фотоволтаиците какво да произвеждат зимъска? Да черпят опит от испанските колеги, които с дизелови агрегати произвеждали (и продавали) ток през ноща щото соларните панели отказвали тогава да работят.
08 Февруари 2011 13:19
До Дървингов
Вие наистина ли вярвате, че Росатом ще се откаже от строителството на АЕЦ Белене? Не вярвам да не си давате сметка, че това е груб шантаж от руска страна.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД