:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,852
Активни 397
Страници 27,262
За един ден 1,302,066
Интервю

Интернет може и да спре развитието на демокрацията

Разпространяването на проправителствени послания стана по-лесно в ерата на блоговете и социалните мрежи, казва Евгений Морозов
Евгений Морозов
Според учения и писател Евгений Морозов хората, мислещи в понятията "технологиите ще спасят света", са склонни да вярват, че интернет не може да причини зло. Той поражда демокрация, както личи от протестите из Близкия изток и Северна Африка. И той организира хората по нови, бързи и винаги въодушевяващи начини. Но какво да кажем за случаите, когато интернет всъщност пречи на възникването на демокрацията - когато диктаторите използват социалните мрежи, за да следят населението си, лансират проправителствени блогъри и накратко казано, увеличават собствената си власт? Тази противоречива гледна точка е тема на новата книга на Морозов "Мрежовата заблуда: тъмната страна на интернет свободата". Морозов, който също така е и гостуващ преподавател в Станфорд.

- Какво смятате за ролята на интернет в протестното движение в Египет?

- Интернет определено беше използван от протестиращите. Не мисля, че някой би отрекъл това. И смятам, че той определено помогна за комуникацията и споделянето на голяма част от недоволството на протестиращите - дори ако се върнем към миналата година и нашумелия побой над Халед Саид в Александрия през юни 2010 г. Така че мисля, че трябва да признаем тази роля. За мен даже е удоволствие да я призная. Но трябва също така да помним, че египетското правителство не беше особено сръчно не само в потискането на демократичния потенциал на интернет, но дори и в разбирането на значението му. Египетските власти почти не се бореха срещу него. А тенденцията не е такава на места като Иран, Китай или Русия.

- Значи Египет не се е справил особено добре с употребата на тези дигитални инструменти?

- Не че те не са били добри в употребата им. Не личеше да ги използват - въобще. Те не бяха забранявали никакви уебсайтове. Те имаха много безгрижен подход, един вид ненамеса в мрежата. Не съм виждал те да разработват този вид сложни механизми за насочване на общественото мнение онлайн, каквито имат в Китай, където обучават блогъри и плащат на блогъри да разпространяват информация. Там много от интернет дискусиите се следят в реално време.

- Коя страна е най-умела в употребата на интернет за следене и натиск върху населението?

- Не става дума само за употреба на интернет за следене и натиск. В случая с Китай и Русия виждаме много активни опити за пропаганда - като цяло свързана с идентифициране на разговори на деликатни теми, или обсъждания на тези теми във форуми и блогове - и опити те да бъдат превзети. Или опити за дискредитиране на автора, като той бъде представян като агент на Запада или агент на ЦРУ.

Засега Китай и Русия са два от най-напредналите режими, които са успели да неутрализират или да отслабят демократичния потенциал на интернет. Техният подход към контрола на мрежата също е различен. В Русия, която претендира да бъде много по-демократична от Китай, въобще не се наблюдава интернет филтриране. Там не забраняват достъпа до сайтове. Вместо това те използват много по-сложни и по-малко видими, но по-трудни за определяне тактики. Там нещата са много по-различни от елементарното брутално забраняване на достъпа до определен уебсайт, което все още се случва в Китай.

- Трудно ли е да се определи дали нещо онлайн е пропаганда?

-Това е смисълът. Привлекателността на новите медии за авторитарните държави като източник на пропаганда е, че там тя е много трудна за свързване с правителството. В много аспекти разпространяването на проправителствени послания е станало по-лесно в ерата на блоговете и социалните мрежи, тъй като хората са изкушени все още да смятат, че видяното онлайн е много по-достойно за доверие от това, което се публикува в официалните медии. Хората все още мислят, че каквото и да видят в блоговете, то е по-правдоподобно от публикуваното във вестник "Правда".

А правителствата целенасочено използват това. Те често се обръщат към PR агенции и рекламни агенции, които имат доста добър опит в използването от същите инструменти и платформи за рекламиране и промотиране на марки, често тайно, без да разкриват, че им се плаща да го правят.

- Значи никой не може да определи дали интернет като цяло е добър или лош?

- Хората, които се вълнуват от свободата и демокрацията и от създаването на демократични ценности в чужбина - тези от нас на Запад, които се интересуват от това - вероятно е по-добре да приемат най-лошото. По-добре е да приемем, че интернет ще засили позициите на диктаторите. Няма значение дали ще ги засили повече или по-малко от протестиращите. Но ако приемем, че интернет помага на лошите, по подразбиране възприемаме много по-критичен подход например към западните фирми, които осигуряват на тези правителства технологии за цензура и шпионаж. Или ще възприемем много по-критичен подход към фирми като Facebook, които - въпреки изиграната от тях роля в Египет - все още имат много неща, които да променят.

- Какво трябва да промени Facebook?

- Те имат много спорна политика за имената в сайта. Ако открият, че сте китайски дисидент, който използва псевдоним, те ще ви забранят. Това реално вече се случи на един много популярен китайски политически активист - Майкъл Анти. Това е документиран проблем... Това е нещо, на което досега Facebook се съпротивляваха, тъй като това ще размие базата им от потребители и ще затрудни продажбата на реклама.

- По какъв друг начин американски фирми участват в това?

- През 2009 г., след края на протестите в Иран, правителството на страната събра снимките, които самите протестиращи са пуснали във Flickr. След това те публикуваха тези снимки на правителствените новинарски сайтове, като заобиколиха лицата на хората, които не познават, с червени кръгове и приканиха читателите да изпращат имената на когото и да е от маркираните на снимките хора. Така че в някакъв смисъл те разчитаха на съвместната работа на потребителите за идентифицирането на лицата. Но какво ще се случи пет години по-късно, когато технологията за разпознаване на лица е толкова напреднала, че правителството може просто да вземе тези снимки и да ги прокара през софтуер, който ще сравни лицата на тези снимки с лицата на милиони хора, чиито фотографии са във Facebook или могат да бъдат намерени при търсене за изображения в Google? Вече сме много близо до тази ситуация.

След това идва базовата технология за инспекция на мрежата. В Египет има една фирма, наречена Narus, собственост на Boeing - и която снабдяваше Египет с технологии за задълбочен анализ на мрежовите пакети, което би им дало възможност отблизо да следят и инспектират трафика в интернет... или дори да идентифицират дисидентите. Дали е редно американска фирма като Boeing да осигурява такива технологии? Моят отговор е отрицателен. Боя се, че възхваляването на интернет свободата във Вашингтон всъщност отвлича вниманието на тамошните политици от ролята на самата Америка във всичко това. И това е нещо много неприятно. От една страна има хора в Държавния департамент на САЩ, които са много критични към интернет цензурата в Китай - която междувременно в голяма степен е насърчавана от технология, продадена им от Cisco. А от друга страна, има хора в Държавния департамент, които дават награда за иновации на Cisco като признание за постиженията им като корпорация.

- Каква е вашата гледна точка - интернет достъпът води ли до свобода?

- Трябва да разберете, че всички авторитарни режими са много различни. В момента ние наричаме Сирия и Сингапур авторитарни, въпреки че те нямат на практика нищо общо помежду си. Интернет няма да бъде факторът, който ще доведе до резултат или провал. Бих казал, че интернет няма никакво въздействие върху това, което става в момента в Либия, освен може би в осигуряването на информация за него извън страната. Не интернет ще определя съдбата на много други режими в Близкия изток. Но ако тези режими оцелеят, мисля, че би трябвало да очакваме те вече да не подхождат толкова безгрижно към интернет в сравнение с преди.

- Как все пак стигнахте до тази гледна точка, че е необходимо да бъдем скептични за ролята на интернет в света?

- Роден съм в Беларус, един от най-тежките политически режими в Европа. Кондолиза Райс някога го нарече "последното убежище на тиранията в Европа" - и мисля, че това вероятно е било твърде сдържано изказване. Винаги съм имал интерес към това да разбера как би могла да бъде отворена към света страна като Беларус. В един момент, когато бях в Европа, се присъединих към неправителствена организация на име Transitions Online, която действаше в бившия съветски блок. В крайна сметка станах техен директор по новите медии. Обучавахме хора как да използват блогове и социални мрежи, за да се борят за демократични промени. Прекарах три години в пътувания из региона, опитвайки се да преценя нуждите на тези активисти и да ги обуча на правилните умения. Така че бях всъщност един от тези "кибер утописти", които сега атакувам в тази книга - или поне бях такъв доста дълго време.

Но правителствата, срещу които се надявахме да се изправим, ставаха все по-интелигентни на тема интернет. Те правеха неща, които бяха много по-сложни, отколкото би могло да се очаква. Смятахме, че просто ще забраняват уебсайтове, но те всъщност правеха неща като преравяне на данни в профили в социални мрежи и провеждане на кибер атаки. И стана ясно, че самите правителства са много активни потребители на същите инструменти.
23
4138
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
24 Февруари 2011 20:11
Който го е писал, дали си вярва?
24 Февруари 2011 20:56
След оплюването на про-правителствените платени блогове, следва признанието;
Обучавахме хора как да използват блогове и социални мрежи, за да се борят за демократични промени

24 Февруари 2011 21:20
Айде един По-Здрав от меня!
24 Февруари 2011 22:44
Die Hexe
Кратко и ясно казано.
има и още :
Те (правителствата) правеха неща, които бяха много по-сложни, отколкото би могло да се очаква.

хихихи... Мъпет превод: Ний се мислехме за много хитри а то се оказа, че ни бият с нашите камъни по нашите глави
Така минава световната слава.
25 Февруари 2011 00:35
"Интернет може и да спре развитието на демокрацията"
Ха дано, ама надали..
25 Февруари 2011 00:36
Интернет, като печатницата на Гутенберг, може да се използва от всеки - и от потиснатите, и от потисниците, и от борците са правда и свобода, и от инквизиторите им. Просто у нас инквизиторите не са още толкова печени.

Но мрежата си има и прелестите като велик народен медиум на свободата и интерактивен и архивиращ медиум на свободните виртуални пера. Той ражда нови литературни и мултимедийни жанрове и погребва старите, съсипва старите медийни империи, без да създава реално нови. Той свързва хората по невъобразим начин, макар често само виртуален.

Но мрежата също фрагментира и обезсилва политическото, като го виртуализира.
25 Февруари 2011 02:26
Развитието на Демокрацията може да бъде спряно само ако тя престане да носи на "демократите" пари!!!
Пари+ Демокрация- пари Прим!!!
Самият всепризнат факт, че "Демокрацията е Избори!"- а Избори при Демокрацията се печелят с пари(с много пари, за още повече пари!)!- показва и потвърждава, че с Демокрацията е свършено, ако тя престане да носи пари на хората с многото пари!
Впрочем, и Диктатурата носи пари- на диктаторите! Но в повечето случаи( а и сегашните "арабски революции"!) диктаторите в един момент остават без пари, че и без глави(Садам), дори!
А финансовите "диктатори"-банкери получават милиарди печалби, милиарди бонуси и милиарди "демократични държавни помощи"( с пари на Данъкоплатците!) за банките им!
Уви, такова е "демократичното" СЕ ЛА ВИ!
25 Февруари 2011 02:31
Но какво ще се случи пет години по-късно, когато технологията за разпознаване на лица е толкова напреднала, че правителството може просто да вземе тези снимки и да ги прокара през софтуер, който ще сравни лицата на тези снимки с лицата на милиони хора, чиито фотографии са във Facebook или могат да бъдат намерени при търсене за изображения в Google? Вече сме много близо до тази ситуация.


Teмата ме кара да се замисля, колкото и да не вярвям, но преди 10-15 години кой е предполагал, че нета ще промени толкова неща! Имайте едно на ум...Над 80% от ползващите нет потребители личните ни данни са достъпни за почти всеки, злонамерен или не.
25 Февруари 2011 05:43

Що за глупости - интернет можел да спре демокрацията?! Щото и правителствата го били използвали. Ами те използват и телевизията ама там само те имат възможност да говорят, а в интернет е позиция срещу позиция, дума срещу дума - силите са много, много по-равни! А това, че можели да забраняват сайтове - да могат ама това вече не е интернет и в случая няма как интернет да бъде обвиняван. Подобно и със следенето и подслушването в мрежата - ами по тази логика и телефоните могат да застрашат демокрацията щото и те се слушат и контролират от правителствата.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

25 Февруари 2011 06:17

Параграф39,
интересна теза - може да се помисли върху това. Прилича малко на една от тезите на Гозамбо, че изхода от сегашната (демократично задънена) ситуация е в посока анархията (в добрия смисъл на думата - без (силни) центрове на власт - политически, икономически и други). Всъщност, анархията като че ли е най-най-близо до човешката същност и природа защото хората се раждат (почти) еднакви (и равни ), а именно йерархиите, в които попадат след това, са тези, които пораждат големите неравенства. В този смисъл, и демокрацията, като начин за налагане на някаква йерархия си е насилие над човешката природа и като такова най-вероятно един ден ще отмре. Еволюция...

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция
25 Февруари 2011 08:43
Честно казано не прочетох статията, тъй като самото заглавие "Интернет може и да спре развитието на демокрацията" звучи като недоказуема хипотеза за едно бъдещо несигурно събитие, което би се сбъднало, ако "разпространяването на проправителствените послания стане по-лесно в ерата на блоговете и социалните мрежи". Според автора Евгений Морозов интернет може да причини зло и според мен е прав, но това не е принципно правило, а се отнася само до определена категория потребители, така наречените юзъри.
А какво е юзер? Най общо казано - юзър е потрбител, който може да прави това, което му е разрешено от администраторите.
Има и негативно определение за юзър - Натиснете тук
Ето какво са си говорили двама от тях:
- Чух, че имало живот извън нета!
- Верно ли, ве? Дай линк!
25 Февруари 2011 09:08
paragraph39 - Демокрацията всъщност разединява и точно това се търси като ефект от силните корпорации. Така по-лесно една държава става плячка и по-евтино и се взимат ресурсите.
25 Февруари 2011 09:27
Параграфе,
И от мен
Хареса ми. Простите разсъждения са най-убедителни.
25 Февруари 2011 14:38
Нищо изненадващо. Освен за безмисловния контингент.
25 Февруари 2011 15:08
Тук броили ли сте скоро другарските песове?
25 Февруари 2011 16:43
добър коментар, Фичо.
25 Февруари 2011 17:27
Човекът разбира как стоят нещата.
Интернет може да се контролира от правителствата и наднационални групировки.
Най- големите търсачки, портали и социални мрежи – Гугъл, Инктоми, Яху и т.н. се контролират от хора близки до Ротшилд.
25 Февруари 2011 17:36
Поредният контрадезинформатор.
25 Февруари 2011 18:05
Мрежата вече се налага и става , изключително условие на модерното общуване . Задачата ни в нея е да пазим "социалното" в него , от хакери . Паро , в грях ще падна , ако не си кажа , че постинга ти за Демокрацията при капитализма , е шедьовър на фор-умна публицистика ...

Редактирано от - beagle на 25/2/2011 г/ 18:43:18

25 Февруари 2011 19:07
Доста противоречиви неща в статията.Хем така, хем онака.Естествено е, че всяка нова технология придвижва Света напред.Който открива, той напредва ако успее да го употреби.Някои откриват, но не успяват да го употребят.Телефонът е открит 15 години преди А.Бел да успее да го употреби.А открилия го-германецът Филип Райс, така и не могъл да го употреби понеже не е имал пари, освен че откритието му не е било осмислено от „умните глави” пред които го е представил.Понеже го е употребил и разпространил много от хората си мислят, че Бел е открил телефона.Това не е толкова важно, но е важно да се знае известното, че прогресът в технологиите е необратим-рано или късно.За това и умните инвестират в образование и наука, които да използват и употребят.Интернет ще движи демокрацията напред, както и да се опитват да спрат или да наблюдават „изкъсо” процеса ламтящите за власт.При това не е необходимо ползващите интернет да са експерти в прякото му използване.Самото развитие на технологията ще облекчи ползването на интернет от всички и ще направи масовия потребител много по-умен и дори ще го накарат да стане „хакер”, ако се опитват да го ограничават.В този смисъл не би трябвало да се гледа на „хакерите” само като на зло.Те са тези, които налагат поддържането на баланс.Изключвам крадците и мошениците в мрежата.Без естествения баланс мрежата може да стане инструмент за насилие и манипулация от властимащите. Какво от това, че разни платени служби към правителства ще наблюдават.Да си наблюдават, но започнат ли да ограничават и забраняват, забраната ще ги срути – рано или късно!Това противодействие понякога и някъде плаши, но не пречи.
„Не интернет ще определя съдбата на много други режими в Близкия изток. Но ако тези режими оцелеят, мисля, че би трябвало да очакваме те вече да не подхождат толкова безгрижно към интернет в сравнение с преди.”
Какво очаква експертът?Ограничения и следене от тези режими.Следене в мрежата има и там, където се приема че има демокрация.Във всички случаи свободолюбивия дух на така наречените „хакери”, както и на редовия потребител покрай тях ще е поне една крачка пред послушковците на служба в службите за следене в интернет.Знае се, че привличаните в службите хакери не са успявали да надминат тези на свобода.Интернет ще промени Света.Дори и търсачките, блоговете, сайтовете, форумите и коментарите към обсъжданото в тях да се следят и наблюдават – това ще кара следящите да се съобразяват в действията си. Колкото и платени подставени лица и близачи на действащата власт да присъстват в различните части на мрежата.

25 Февруари 2011 19:31
По рано имаше цензура и прикриване на информацията.
Сега същото се получава с безкрайната информация в нета, където е невъзможно да отделиш зрънцето истина от плявата.
27 Февруари 2011 16:19
можеш- пусни филтър
06 Март 2011 01:32
Демокрацията е измислена работа. На практика няма такова животно. Следователно и интернет не може да я сприра или пуска. Обратното може и да стане вярно. Под предлог за сигурност на демокрацията някой може и да спре интернета...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД