:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,909
Активни 407
Страници 27,319
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Лелиният Радин автограф

Наложи ми се да прибера кашон с книги от един таван. Започна и при мен този процес и скоро няма да свърши: човек трупа книги, разпределя ги в различни точки на живота си, после те отново се устремяват към него, прииждат отвсякъде, заплашват да го затиснат. Книгите може и да разширяват света ни, но дома ни със сигурност стесняват. Всеки сам решава какъв изход да приеме. Лошото е, че книгите, които се събират в един писателски живот, днес не са особено желани дори от малките библиотеки и читалища - читателят търси кримки и романи от розовите серии. Другият проблем са... автографите. Известни са гръмки случаи на конфуз от миналото, когато автор намира книгата си при антикваря - с дарствения надпис, с който я е връчил на първия й притежател.



Поуките от тези гафове днес пораждат различни практики



Една поетеса, например, просто къса първите страници, преди да изхвърли книгите, на които не държи. Един критик пък, също маха страниците с автографите, но ги запазва. Събира ги в папка. Защо са му свидетелства за почитта или приятелството на автори, чиито книги не цени дори толкова, че просто да ги притежава, остава тайна. Аз такова прочистване не съм правил, "прочистваха" книгите ми гости и приятели на синовете ми (може би затова къщата ми не се е пръснала) и дори, когато това е неизбежно, връщам обратно приютените по мансарди и стари адреси "количества".

Та в онзи кашон се откри едно книжле, чиито следи бях изгубил и няколко пъти бях съжалявал за това. И естествено, напълно бях забравил автографа: "Калинчо, тази добрина, дето ми я стори, няма да забравя докато съм жива. Приемни за спомен книжката ми, която и с твоя помощ излезе. От леля ти Рада." Изрисувано е старателно, с почти детски почерк, както пишеха възрастните хора на село, приключили с това занимание именно в детството си. В текста се откриват следи от правописа отпреди войната. И една подробност: за да не й се разбягат редовете, "леля Рада" също по детски си е начертала на авантитула линии с молив.

Самата книга е "Животът ми в Пушево" от Рада Лангазова. Издадена е във Варна през 1982 г. Последен път я търсих, когато една актриса ме бе цитирала в интервю: "Както казва К. Д., човек се ражда гол, а го погребват облечен. И всичко в този живот е заради един костюм." Говорил съм го това, наистина, но винаги съм посочвал на кого принадлежи. Освен това, дори когато ги казвам, не заставам изцяло зад тези думи. Някак не съм съгласен всичко в този живот да е за един костюм. И сега, когато книгата се "върна", побързах да намеря мястото. По-различно е написано там: "Човек не взема нито ниви, нито пари, нито богатство със себе си. Само една му е файдата от този свят, че се е родил гол, без дрехи, а когато умира го обличат. Цял живот е работил за едни дрехи, които ги слагат на гроба му." Това е резюмето на размишленията на "леля Рада" за страстите и омразите, на които охотно се предаваме и които тъй често вгорчават и обезсмислят престоя ни на този свят. Точно него съм си "преработил" и с него съм мъдрувал на чашка.



И все пак, каква "добрина", какви 5 евро?



Този текст донесе в някогашното списание "Септември" социологът Досьо Лангазов. Беше създаден като интервю за целите на неговата си професия. После махнал въпросите от записа и се потрудил върху него. (Досьо има и други книги, създадени с тази негова виртуозна техника. Една от тях, "Самотията", е разтърсваща равносметка на демографската драма от нашето неотдавна. Разгърнете я, ако ви попадне.) Порази ме храбростта да проникне тъй подробно в живота на майка си, да се допре до неща, които синовете обикновено не научават. Но може би именно поради това в страниците имаше енергия, а и достоверността покоряваше. Виждах какво трябва да се направи.

Свърших го бързо и с удоволствие, а и го умеех това: да се почисти и подреди един текст, да се освободят едни думи от сянката на други, да се изскубнат купешките приказки, за да се разчетат истините и мъдростта. "Оплевих", според редакционния жаргон, един пространен откъс и той разцъфтя. Сложихме му и заглавието: "Животът ми в Пушево". Жалко, че не можехме да поместим целия ръкопис.



Публикацията имаше малко предполаган успех



А е трябвало да го предвидим: това беше откровение за съдбата на нашите майки. Вълнуваше и читателите, които не бяха израсли на село - образът се оказа убедителен, богат, пленяващ. Заговори се, а скоро след това варненското издателство отпечата цялата книга. Иначе щях ли да я имам с автограф...

Няма да я разказвам тук. Ще трябва да ми повярвате, че това е изповед без хитрост и украса, свидетелство за смайващите дълбочини на един живот, извървян с правда и мъдрост, с ирония и прошка, които злият век на войни и революции, на люшкания и демагогия не е успял да накърни и да отнеме. Животът на едно смляно от епохата поколение, разказан от майка на син - колкото да усетим, че до нас е съществувал един друг свят, от който ние бяхме излезли, без да се замислим и... завинаги.

Та си мисля сега: а не сме ли и ние самите вече в един отделен свят, друг от света на нашите деца, паралелен, едновременен, но завинаги напуснат от тях? И дори ако застанем пред техните диктофони (или каквото там измислят още), ще можем ли да им открием нашите истини, нашите заблуди - за да ни съдят или дори само да ни помнят? Ще се справим ли поне толкова, колкото "леля Рада" от Пушево?

Самата нея аз никога не видях. (Да не забравя да ви кажа: книжката й е издадена в 4650 екземпляра!) А този автограф, ако река да го откъсна, то ще е само за да си го поставя в рамка...
35
5942
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
24 Февруари 2011 20:23
Интересен похват за писане на книга.
24 Февруари 2011 21:06
.
24 Февруари 2011 21:39
За статията А сп. "Септември", после "Летописи", беше супер. Жалко, че не просъществува
24 Февруари 2011 21:40
"...а не сме ли и ние самите вече в един отделен свят, друг от света на нашите деца, паралелен, едновременен, но завинаги напуснат от тях? "
Много верен и правилен въпрос, макар че отговорът ми е известен.
Авторът напълно си заслужава благодарностите
24 Февруари 2011 22:13
Много ми липсва знанието за моите предци!
С течение на годините успях да разшифровам някои от техните тайни (на психологическо равнище), но това знание продължава да ми липсва!...
Търся го в музеите, в книгите, в пейзажите, отгатвам го - но никога не е съвсем пълно и съвсем автентично!....
Това всъщност е една безвъзвратно загубена част от нашата лична идентичност!...
24 Февруари 2011 22:44
Ще имаш време да откриеш своята идентичност, ако по малко време стоиш на амбразурата..Извинявай Калине...
25 Февруари 2011 00:11
Завит с тоя топъл и уютен текст, хич и не ме е страх от студа, ами ще си спя сладко-сладко... Благодарности на господин Донков.
25 Февруари 2011 05:55
Калин Донков -
--------------------------
Блогът на Генек
25 Февруари 2011 08:33
Начи, хубаво ще бъде да се справиш най-напред с твоята НЕРВНОСТ, че тогава да даваш съвети - иначе висиш неадекватно под тази статия!
25 Февруари 2011 09:44
На автора - благодаря! И браво, разбира се !
25 Февруари 2011 09:52
за Калин Донков
достави ми тъжно удоволствие и ме наведе на познати размисли.
а мнението на lilliola по отношение на нервен - напълно споделям. Много точно.
25 Февруари 2011 11:40
Известни са гръмки случаи на конфуз от миналото, когато автор намира книгата си при антикваря - с дарствения надпис, с който я е връчил на първия й притежател.

то нали затова е антиквар ...!?
за какъв конфуз иде реч?
е така е когато се пишат безсмислици представени като лични случки
поредната слаба заработка..
25 Февруари 2011 13:12
Отдавна не бях ронил сълзи докато чета. А днес се случи и то заради една вестникарска колонка...
***
Има много възрожденско в съдбата на женицата и книжката и. Тъжна и трагична е съдбата на родителите ни, мисля аз. В моя случай, те даваха мило и драго, за да ми помогнат да се изуча и стъпя на краката си. Докато вървях по пътя си, благодарение на тяхната всеотдайност, обаче светът ми се отдалечаваше от техния. И те го съзнаваха. Какъв дух се иска да приемеш "самотията" на стари години за доброто на децата си? Настръхвам при мисълта.
***
Самотията не е самота - това е съдбата на последните отломки от един вече отишъл си свят. Това е съдбата на хора, които са неразбрани от околния свят и на които околния свят им е странен и чужд. Тов е съдбата на родителите ни, на техните родители и на родителите на техните родители. Това е съдбата на страната ни през последните повече от 150 години. За да се създаде и оцелее нашето отечество, всяко едно поколение е жертвало себе си, за да даде живот на следващото. Тъжна, но и геройчна, история.
25 Февруари 2011 14:53
Знаейки, че вися неадекватно под тази статия, съм се извинил на бай Калин..А поради чия неадекватност ще имаме замразена лилиолка???
25 Февруари 2011 15:34
Браво, г-н Донков!!!
Аз съм от поколението, за което се чудите дали ще помни Вашето.
Е, мога да кажа, че Вас ще ви запомня, споменавам и цитирам (с позволение).

25 Февруари 2011 17:05
Г-н Донков, моите почитания и поклон
А що се касае до egati - той може и да успее да си закачи едно ремарке на катафалката /в предстоящия най-тържествен ден/, кой знае?
25 Февруари 2011 17:34
Боже! Бях забравила книгата /моля за извинение /, но и досега цитирам тази мъдрост за едничкия костюм. Не бих искала да живея само за него, но както е тръгнало...
25 Февруари 2011 17:55
Каква е разликата между сантименталното и милозливото ?
25 Февруари 2011 18:26
Дядо ми имаше в библиотеката си "Животът ми в Пушево" и много я ценеше. И аз съм я чела като малка (8-9 годишна може би съм била). Едва ли съм я разбрала, но явно с нещо ме е впечатлила, защото преди няколко месеца си мислех за тази книга - че искам да я прочета отново. Не са много искрените "ненапомпани" спомени от и най-вече за онези времена. Имам опасения, че роднините също са прочистили тази книга от библиотеката на дядо ми, след като той почина. Ще се опитам все пак да я намеря. Благодаря, г-н Донков! Спомних си за горещите летни следобеди на моето детство, в които нито ти се играе, нито ти се спи. Освен да ровиш из библиотеката на дядо си, друго не ти остава. Така разгърнах за първи път и Библията.
25 Февруари 2011 19:21
.
25 Февруари 2011 19:44
Ами какво... Надявам се, че съм станала малко по-мъдра.
И продължих с разгръщането на книгите. Някои даже ги прочитам докрай.
25 Февруари 2011 20:02
и какво стана после

Е, как какво - след създаване на Адам и Ева е настъпил апокалипсиса на нашата земля.
25 Февруари 2011 20:28
А ето какво става и в Пушево:

http://www.monitor.bg/article?i d=168569
25 Февруари 2011 22:34
Когато приятел, или враг, ми подари нещо създадено от него с автограф, аз грижливо го пазя и обичам. Това е истинското име на този човек и е забранено да се къса и изхвърля. Не всички приятели пишат добре, не всички врагове пишат зле. Фантастично непостоянни са.
26 Февруари 2011 11:24
За статията и авторът и поклон и благодарност. Възрастен мъж съм и мисля, че не съм толкова сантиментален, но, както rbb, се просълзих с една буца в гърлото.Спомних си, че бях далеч от родното ми място, когато почина баща ми и много страдах от това.Дано да ми е простил.Той беше от поколението преживяло и трите национални катастрофи-роден е през 1903г и почина в1986г.Светла му памет.Светла и вечна им памет на нашите скъпи покойници.Днес е Задушница преди Големия Великденски пост и е точно момента да си спомним за тях с поклон и благодарност, че са ни създали и оставили в нас от своята добрина, мъдрост и благородство.

26 Февруари 2011 13:43
Вечна им памет!
Точно така и аз се почуствах, бай Любене. Да си жив и здрав!
26 Февруари 2011 21:25
сенилни и дебилни..
едни "вярващи" едни религиозни едни лицемери

ах и ох в стари парцали везани с върви.
26 Февруари 2011 21:33
Каква е разликата между сантименталното и милозливото ?

сантименталното е споделяне на спомени с тъга.

милозливото е:
измислени и натъкмени излияния целящи да образуват у четящия жалост често съпътстваща с уртикария
често се използва сред умствено ограничени и ниско образовани.

Редактирано от - EGATI на 26/2/2011 г/ 21:34:54

27 Февруари 2011 11:44
Ретроспекцията ни помага да разберем нашите родители, но това уви не е утеха в паралелния свят на децата ни.
Текстът топли душата, но дали ще запълни докрай празнотата? Едва ли!?!
Росица Кирилова - Нямах време, мамо Натиснете тук
27 Февруари 2011 15:36
EGATI,
Този отговор ме удовлетворява

Редактирано от - dude3075 на 27/2/2011 г/ 15:37:38

27 Февруари 2011 16:10
по закон на манипулацията представянето на събития като собствени се възприема по убедително.
лъжата не топли дори да е "излята"!
така се фокусира вниманието и се гради
алиби
28 Февруари 2011 10:27
Чак сега сколасах да прочета. Благодаря.
28 Февруари 2011 12:20
rbb,
01 Март 2011 20:46
rbb, Бай Любен
02 Март 2011 05:06
И на мен ми хареса. Особено с въпроса дали нашите поколения ще се справят както Леля Рада. Според мен и на една десета ще се радваме ама не, и една стотна ще е успех при информацията която залива сега децата ни и ги праща да живеят в друга реалност с други проблеми нямащи нищо общо с нашите. После как да разберат ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД